Jump to content

Recommended Posts

  • Replies 38
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Το γιατι αυτα τα ισχυροτερα οντα να ανταποκριθουν σε εμας ουτε εγω μπορεσα να το καταλαβω ποτε και τετοια ερωτηματα πολλες φορες ηταν που με οδηγησαν στο να αμφιβαλλω συχνα για τα παντα.Μερικες φορες γινομουν σκεπτικιστης και αλλωτε μηδενιστης.

Μετα αναλογιζομαι και γεγονοτα που μου εχουν τυχει και αλλαζω αποψη.Αυτο δεν σημαινει βεβαια οτι ταχω χαμενα αλλα μαλλον πως ειμαι ετσι απλα σκεπτομενος ανθρωπος.

Ισως τελικα να ειμαστε το "χομπυ" τους,ισως να εχουν τετοιες εντολες,ισως να ειναι ολα στο μυαλο μας.Δεν ξερω.Ακομα στο ψαξιμο ειμαι και θα ειμαι ως το τελος αυτης της ζωης.Πολλα τα ερωτηματα και λιγες οι απαντησεις που οπως και ειπες μερικοι κρατανε τη γνωση για τον εαυτο τους.

 

Η πιο προφανής απάντηση είναι ότι όταν/αν το κάνουν δεν το κάνουν με το ...αζημίωτο... οπότε έχετε το νου σας...

 

Σε ενα βιβλιο που ειχα στη κατοχη μου παλαιοτερα(σχετικα με το ταγμα της Χρυσης Αυγης)αναφερονταν  οι ανωτεροι αγγελοι και οι σφραγιδες τους καθως και τροποι επικλησης.Δεν δοκιμασα τιποτα και δυστυχως το βιβλιαρακι αυτο το δανεισα σε φιλο πριν χρονια και δεν το ξαναειδα.

Εψαξα να το ξαναβρω χωρις αποτελεσμα ομως.

Αν θυμαμαι καλα ομως,μιας και περασαν πολλα χρονια το ειχε γραψει ο Μαγκρεγκορ Μαθερς.

Το θέμα για τις επικλήσεις που ερευνώ αλλά απάντηση που να τις δικαιολογεί δεν έχω βρει είναι: Γιατί όντα ισχυρότερα από εμάς να έρθουν στο κάλεσμά μας; Κι αν έρθουν θα είναι αυτό που φαίνεται ή έχουν τη δική τους ατζέντα;

Λες δηλαδη Outis πως στα καλεσματα αυτα ανταποκρινονται αλλες οντοτητες;

Εκπεσοντες αγγελοι;Και οι σφραγιδες;

Λέω ότι αυτό φαίνεται να είναι το αποτέλεσμα στην πλειοψηφεία των περιπτώσεων που έχω συναντήσει. Επίσης ότι "οι σφραγίδες" άλλοτε είναι άνευ αποτελέσματος και άλλοτε έχουν μεν αποτέλεσμα αλλά - είναι αυτό που περιμένει ο άνθρωπος "χρήστης";

Δεν έχω συναντήσει ανθρώπους που να να έχουν ωφεληθεί μακροπρόθεσμα από τέτοιες δράσεις οπότε - όπως είναι λογικό - δεν μπορώ να τις συστήσω ή να το δω επιπόλαια.

Καπου εδω μεσα ειχα διαβασει για τις 3 σφραγιδες των 3 αγγελων που σκοτωσαν τα παιδια της Λιλιθ,και χρησιμοποιουνται για να προστατεψουν τα νεογεννητα απο αυτην.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι το 99% από τα "βιβλιαράκια" και τα σχετικά που κυκλοφορούν (για το συγκεκριμένο θέμα) είναι κοινώς λεγόμενα "μπούρδες". Και το 1% που απομένει είναι μάλλον για λίγους και αυτά που περιγράφουν δεν είναι ασφαλή. Υπάρχουν βέβαια και τα "βιβλιαράκια" που δεν κυκλοφορούν...

9452[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλά να 'ναι γιός του Κάιν ,αλλά με ποια; :blink:

Αναφέρεται πράγματι κάποιος "Ενώχ" γιος του Κάιν (άρα και εγγονός του Αδάμ) αλλά είναι προγενέστερος του γνωστού Ενώχ (του βιβλίου του Ενώχ) - ο Ενώχ του Κάιν παρουσιάζεται να είναι στη δεύτερη γενιά μετά τον Αδάμ ενώ ο μεταγενέστερος Ενώχ (με πατέρα κάποιον Ιαρεδ) 6η γενιά μετά τον Αδάμ και από την γραμμή του Σιθ (τρίτου αδελφού μετά τον Κάιν & Άβελ).

Επειδή κάποιον τον λέγανε Γιάννη δεν σημαίνει ότι κάθε αναφορά σε κάποιον Γιάννη αφορά εκείνον, υπάρχει και συνωνυμία.

Link to comment
Share on other sites

To χτίσιμο μιας σχέσης απαιτεί χρόνο, αφοσίωση και αυτοθυσία. Πάνω απο όλα απαιτεί εμπιστοσύνη. Πράγματα που δεν βρίσκονται ούτε σε βιβλία, ούτε σε λαβύρινθους υποσημειώσεων, ούτε σε "σφραγίδες".

Link to comment
Share on other sites

Καλά να 'ναι γιός του Κάιν ,αλλά με ποια; :blink:

 

Με τη Λίλιθ..;

 

Αναφέρεται πράγματι κάποιος "Ενώχ" γιος του Κάιν (άρα και εγγονός του Αδάμ) αλλά είναι προγενέστερος του γνωστού Ενώχ (του βιβλίου του Ενώχ) - ο Ενώχ του Κάιν παρουσιάζεται να είναι στη δεύτερη γενιά μετά τον Αδάμ ενώ ο μεταγενέστερος Ενώχ (με πατέρα κάποιον Ιαρεδ) 6η γενιά μετά τον Αδάμ και από την γραμμή του Σιθ (τρίτου αδελφού μετά τον Κάιν & Άβελ).

Επειδή κάποιον τον λέγανε Γιάννη δεν σημαίνει ότι κάθε αναφορά σε κάποιον Γιάννη αφορά εκείνον, υπάρχει και συνωνυμία.

9928[/snapback]

 

Οutis ευχαριστώ για την επεξήγηση γιατί με είχε μπερδέψει λίγο αυτό... :019blush:

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την απ' ευθείας επικοινωνία-επαφή με αγγέλους, όλα όσα ξέρω και έχω δει είναι ότι είτε δεν είναι δυνατή είναι ότι δεν "συνίσταται" και δεν συμφέρει...

 

Ο λόγος είναι ο εξής (αναλυμένος "λογικά").

Οι άγγελοι - εξ' ορισμού θα λέγαμε* - δεν έχουν την δυνατότητα (ή το δικαίωμα) αυτόνομης δράσης. Η ίδια η αιτία της "πτώσης των αγγέλων" ήταν αυτό ακριβώς. (Δηλαδή "έπεσαν" γιατί επιδίωξαν αυτόνομη δράση - κάτι που ήταν εκτός των προδιαγραφών τους...)

Άρα ένας άγγελος, φωτός (απ' τους καλούς ας πουμε), δεν θα παρουσιαστεί από άμεσο κάλεσμα (επίκληση) παρά μόνο εάν αποσταλλεί ή εάν η παρουσία και η δράση του είναι μέρος κάποιας προανατεθημμένης αποστολής.

 

Και τότε τι έρχεται στις επικλήσεις;

Αυτό ο καθένας ας το αποφασίσει για τον ευατό του.

Στο βαθμό που μπορώ να ξέρω σήμερα, σχεδόν οποιαδήποτε ανταπόκριση σε επίκληση θα προέρχεται από πεσμένο άγγελο (αφού επέλεξε την ανεξάρτητη (;) δράση) και το αν ο άγγελος μιλά γλυκά και μοιάζει για καλός δεν έχει σχέση με το τι είναι πραγματικά... Εξαιρέσεις πιθανότατα θα υπάρχουν αλλά αυτός φαίνεται να είναι ο κανόνας.

 

 

* Άγγελος = αγγελιοφόρος, φορέας μηνύματος, εργάτης. Η δήλωσή του όμως ως "φορέα" αποκλείει την πιθανότητα να είναι η "συντάκτης-πηγή" του μηνύματος. Έτσι εξ' ορισμού ένας άγγελος δεν μπορεί να δρα από δική του πρωτοβουλία (ή αν δρα, αποτυγχάνει ως προς τις προδιαγραφές της φύσης του που δεν καλύπτει παράμετρο ανεξάρτητης δράσης).

Βρίσκω ενδιαφέρον ότι η αρχαία εβραϊκή λέξη "άγγελος" (η ...ατυχής "μαλακ"=καματιάρης, δουλευτής) μπορεί να μεταφραστεί στα Τσέχικα (από τα οποία προέρχεται ο σχετικός όρος): ΡΟΜΠΟΤ!!!

Link to comment
Share on other sites

χμμμ...

Γενικά, δεν μπορώ να πω ότι διαφωνώ φίλε ούτις, αλλά μήπως θα πρέπει να διαχωρίσουμε το «επικοινωνία» από το «επίκληση»;

Διότι πιστεύω ότι έχει μεγάλη διαφορά το «θέλω να επικοινωνήσω με τον Φύλακα Άγγελό μου» (για παράδειγμα), που -όπως ξέρουμε- υποτίθεται ότι είναι πάντα στο πλάι μας,

από το «θέλω να επικαλεστώ τον ?τάδε? Άγγελο» που σημαίνει εξ? αρχής ότι ο ?τάδε? Άγγελος δεν είναι ήδη παρόν και προσπαθούμε να τον φέρουμε...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...