Jump to content

Μπορούμε να τρώμε κρέας?


Recommended Posts

Το να φάς άγριο ζώο δεν μου πάει, γιατί τα αγαπώ πολύ (τα άγρια ζώα), αλλά το να φάς κατσίκι, αγελάδα, γουρούνι, κοτόπουλο και άλλα τέτοια είδη κρεάτων που θεωρούνται μη άγρια, πιστεύω ότι έτσι πρέπει... Για αυτό το λόγο ουτοσάλως υπάρχουν και τα τροφεία.

 

Όπως επίσης δεν μου πολυκάνει να τρως μόνο χόρτα (δηλαδή να είσαι μόνο χορτοφάγος), γιατί τότε δεν θα έπρεπε να γεννηθούμε άνθρωποι αλλά π.χ. κατσίκια. Ουτοσάλως ο άνθρωπος από τα πανάρχαια χρόνια έτρωγε κρέας και ψάρι, οπότε μην κάνουν κάποιοι τους πολυέξυνπνους (δεν μιλάω για εδώ μέσα, αλλά για φανατικούς χορτοφάγους και επιστήμονες).

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν το καταλαβαίνεις γιατί δεν το έχεις κάνει. Είναι στην αρχή του θέματος που γράφει αν μπορείς να το σκοτώσεις τότε μπορείς και να το φάς. Επειδή το έκανα και δεν μπορουσα να το φάω μετά έγραψα αυτά...( Τα ψάρια αν είναι μικρά τα ξαναρίχνω στη θάλασσα... )

 

Ακολουθώ και εγώ τη λεγόμενη μεσογειακή διατροφή και προσπαθώ να τρώω όσο πιο λίγο κρέας γίνεται. Το κρέας δεν είναι βλαβερό σαν τροφή, οι άνθρωποι το έχουν κάνει επικίνδυνο με τα αντιβιοτικά, τις ορμόνες και τις τροφές που δίνουν στα ζώα. Με τις άθλιες συνθήκες που τα εκτρέφουν, τα στιβάζουν κατα εκατοντάδες σε κλουβιά χωρίς καθόλου χόρο να ζήσουν σε φυσιολογικές συνθήκες.

 

Τα ψάρια επίσης είναι επικίνδυνα λόγω της μόλυνσης των θαλασσών. Για αυτό το λόγο πρέπει να τρώμε από όλες τις τροφές με μέτρο και να αποφεύγουμε το έτοιμο φαγητό.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω τι εννοείς, αλλά το αποτέλεσμα του θανάτου προέρχεται από εσένα όπως και να το κάνεις και νομίζω ότι είναι εγωιστικό και απλά δικαιολογία από μια άποψη, το να τρως κάτι που πέθανε επειδή το άφησες να πεθάνει και δεν το σκότωσες τόσο άμεσα όσο ένα χταπόδι, δηλαδή αν άφηνες το χταπόδι να πεθάνει μόνο του δεν θα υπήρχε πρόβλημα?

 

Δεν έχω ψαρέψει σοβαρά ποτέ, μια φορά όταν ήμουν 7 χρονών, έχω δουλέψει σε σφαγείο όμως και ήξερα τα γαλοπουλάκια από τότε που ήταν νεοσσοί.

Edited by Doukidious
Link to comment
Share on other sites

Πωπω τι μου θύμισες! Μη μου πεις πως έσφαζες γαλοπούλες? Θυμάμαι που έιδα μπροστά μου τη σφαγή ενός γουρουνιού και είναι τόσο έντονα τυπωμένη στο μυαλό μου που το θυμάμαι σαν τώρα. Έκανα να φάω κρέας κάτι μήνες και οι δικοί μου ανησυχούσαν γιατί ήμουν γύρω στα δέκα.

 

Δεν ξέρω πώς να το χαρακτηρίσω το συμβάν με το χταπόδι Doukidious αλλά μου έδειξε οτι δεν μπορώ να το κάνω άλλη φορά. Κάτι άλλαξε μέσα μου δεν μπορώ να το εξηγήσω...

Link to comment
Share on other sites

Είχα σκοτώσει μερικές με αεροψάλιδο.. αλλά το κυρίως πόστο μου ήταν να κυνηγάω τις γαλοπούλες και να τις πιάνω καθώς και να κουβαλάω πάγο γιατί είχε την λιγότερη κούραση και δεν γέμιζες αίματα. :teehee:

Edited by Doukidious
Link to comment
Share on other sites

Ε δεν μπορώ να πω ότι αισθανόμουν βολικά ιδιαίτερα αλλά το ξεπέρασα γρήγορα.. την πρώτη φορά δίστασα λιγάκι αλλά απλά το έκανα.. μια χαρά μπορώ να την φάω δεν έχασα καθόλου την όρεξη μου ούτε εκείνη την μέρα.. θυμάμαι μετά είχαμε παραγγείλει καμια 50ρια πιτόγυρα 2 για τον καθένα. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν το καταλαβαίνεις γιατί δεν το έχεις κάνει. Είναι στην αρχή του θέματος που γράφει αν μπορείς να το σκοτώσεις τότε μπορείς και να το φάς. Επειδή το έκανα και δεν μπορουσα να το φάω μετά έγραψα αυτά...( Τα ψάρια αν είναι μικρά τα ξαναρίχνω στη θάλασσα... )

 

Ακολουθώ και εγώ τη λεγόμενη μεσογειακή διατροφή και προσπαθώ να τρώω όσο πιο λίγο κρέας γίνεται. Το κρέας δεν είναι βλαβερό σαν τροφή, οι άνθρωποι το έχουν κάνει επικίνδυνο με τα αντιβιοτικά, τις ορμόνες και τις τροφές που δίνουν στα ζώα. Με τις άθλιες συνθήκες που τα εκτρέφουν, τα στιβάζουν κατα εκατοντάδες σε κλουβιά χωρίς καθόλου χόρο να ζήσουν σε φυσιολογικές συνθήκες.

 

Τα ψάρια επίσης είναι επικίνδυνα λόγω της μόλυνσης των θαλασσών. Για αυτό το λόγο πρέπει να τρώμε από όλες τις τροφές με μέτρο και να αποφεύγουμε το έτοιμο φαγητό.

 

 

 

1ον και έχω σκοτώσει διάφορα ζώα, όπως κουνέλια (εκτροφείου), γαλοπούλες, κοτόπουλα, χταπόδια κλπ. και τα έφαγα μια χαρά μετά.

 

2ον προσωπικά πιστεύω ότι πιο επικίνδυνα έχουν καταλήξει να είναι τα χόρτα με όλα τα ραντίσματα και τα ψεκάσματα που κάνουν παρά το κρέας.

 

3ον Στην σήμερα ημέρα όλα είναι επικίνδυνα είτε είναι κρέας, είτε είναι ζυμαρικά, είτε είναι χόρτα, είτε έτοιμο φαγητό. Όλα έχουν καταντήσει τόσο χάλια, αλλά κάτι πρέπει να φάς για να επιβιώσεις. Οπότε ότι και να φας το ίδιο είναι.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά Kailor πρέπει να τρώμε για να επιβιώσουμε. Το θέμα είναι πώς μπορούμε να κάνουμε μια καλή διατροφή χωρίς να επιβαρύνουμε τον εαυτό μας και το περιβάλλον. Τώρα τελευταία διαλέγω βιολογικά προϊόντα αν και θυμάμαι σε πρόσφατη συζήτηση ο Αρχάγγελος άφησε να εννοηθεί οτι δεν είναι τόσο αθώα και αυτά. Ίσως μπορέσει να μας διαφωτίσει σχετικά με το θέμα. (όταν βλέπουμε σκουληκάκια στα φρούτα ή τα λαχανικά πρέπει να είναι καλό σημάδι πάντως. Δεν έχουν ραντιστεί δηλαδή.)

 

Το ίδιο ισχύει με τα βιολογικά κρέατα και κοτόπουλα? Ποιός ξέρει να μας απαντήσει παρακαλώ? Πάντως τα κοτόπουλα ελεύθερης βοσκής τα καταλαβαίνω από το κρέας τους που είναι σκληρότερο και πιο σκούρο από τα απλά κοτόπουλα. Τα κόκαλα τους είναι επίσης διαφορετικά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

...αλλά το να φάς κατσίκι, αγελάδα, γουρούνι, κοτόπουλο και άλλα τέτοια είδη κρεάτων που θεωρούνται μη άγρια, πιστεύω ότι έτσι πρέπει... Για αυτό το λόγο ουτοσάλως υπάρχουν και τα τροφεία.

Και οι έμποροι ναρκωτικών γι' αυτό το λόγο υπάρχουν... επειδή υπάρχουν και οι ναρκομανείς!

Μην συγχέεις την προσφορά με την σκοπιμότητα. Το ότι υπάρχουν μονάδες μαζικής παραγωγής τροφών δεν σημαίνει ότι πρέπει σώνει και καλά να φας αυτές τις τροφές.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...