Jump to content

Μπορούμε να τρώμε κρέας?


Recommended Posts

  • 5 weeks later...

Μπριζολιτσα,πανσετουλα κανεις;;;;

Δοκιμασα καποτε την φυτοφαγια και ετρωγα κατι σογιες μουρλια.Μετα εμαθα οτι τα φυτα αισθανονται και πονουν οταν τα κοβεις!

Ελεος οπως εχουν πει και οι περισσοτεροι!Τι σκα :censored: θα τρωμε δηλαδη;Μονο καρπους οπως αναφερε το "κερατο";

Το ξεπερασα,δεν υπερβαλλω ουτε στο ενα μα ουτε και στο αλλο και τα εχω καλα με τον εαυτο μου.

Οσο για τις σφαγες παιδια επειδη ετυχε να παρακολουθησω αρκετες φορες ειναι σκετο ψυχοπλακωμα.Ισως σ'αυτο το σημειο το αρθρο να εχει δικιο.Τα ζωα φερονται οντως πολυ παραξενα οταν ειναι να σφαχτουν και τα διεκατεχει μια ανεξηγητη(;)νευρικοτητα.

Καλυτερα να αποφευγεται τετοια θεαματα μιας και σας γεμιζουν ενοχες για το κοκορετσακι που σχεδιαζεται να<<χτυπησεται>>αποψε.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου έχω διαβάσει, και το πιστεύω κιόλας, πως οι τοξίνες που περιέχει το κρέας και κατα συνέπεια μεταφέρονται μέσω της τροφής στον άνθρωπο επηρεάζουν όχι μόνο το σώμα αλλά και το μυαλό και γενικότερα τις νοητικές λειτουργίες. Για αυτόν το λόγο σε περιόδους προετοιμασίας για προσευχή και διαλογισμό πρέπει να γίνεται νηστεία και διατροφή συγκεκριμένη ώστε να δημιουργήσει ο άνθρωπος τις προυποθέσεις για υψηλότερα επίπεδα διανόησης.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, όμως να μη φτάνουμε σε υπερβολές.Απ'ότι ξέρω και το κρέας έχει κάποια πολύ απαραίτητα θρεπτικά συστατικά που οι χορτοφάγοι αναπληρώνουν με συμπληρώματα διατροφής, κάτι που δε βρίσκω υγιές.

 

Πάντως θυμάμαι ένα σκηνικό με την πρώην θεία μου, η οποία εκτός από Αγγλίδα είναι και χορτοφάγα.Η μάνα μου λοιπόν ,όταν ήταν σπίτι για φαγητό ,της είχε φτιάξει μια ομελέτα, η οποία εκτός από χορταρικά ,περιείχε και ''αρκετό" bacon.Ε, λοιπόν η αγγλίδα την τσάκισε την ομελέτα ,και της άρεσε κι'όλας!Φυσικά δεν έμαθε ποτέ την αλήθεια :twisted:

Link to comment
Share on other sites

Μη στεναχωριεσαι.Ετσι και αλλιως οι Αγγλοι ποτε δεν ξερανε να τρωνε.Σαλτσα μεντας;;; :yuk:

Link to comment
Share on other sites

...Γιατί δείχνεις τέτοια εύνοια προς τα ζώα;...

 

Γιατί δε μου πάει καρδιά να τα βλέπω σφαγμένα! Άλλο φυτό, και άλλο ζώο... :001almostcry:

 

 

...Όταν περπατάς, δεν πατάς άθελά σου μυρμηγκάκια και πάσης φύσεως μικρά έντομα;

Όταν αναπνέεις, ο οργανισμός σου δε θανατώνει όποιο μικρόβιο βρίσκεται στον αέρα;

Για να πιεις νερό, δεν πρέπει προηγουμένως να έχεις εξολοθρεύσει όλους τους μικροοργανισμούς για να μη δηλητηριαστείς;

8508[/snapback]

 

Όλα αυτά που αναφέρεις, γίνονται ασυνείδητα, άμα μπορούσαμε νομίζω ότι θα τα αποφεύγαμε. Άλλο να σκωτώνεις ένα μυρμίγκι κατά λάθος επειδή δεν το είδες, και άλλο να σφάζεις ένα ζώο ξέροντας ότι το κάνεις για να το φας...

 

Και όπως ανέφερα και παραπάνω, άμα το'χεις να σφάζεις κάποιο ζώο, φάτο κι'όλας, εγώ πάντως δεν μπορώ!

 

^_^

Link to comment
Share on other sites

...Καλυτερα να αποφευγεται τετοια θεματα μιας και σας γεμιζουν ενοχες για το κοκορετσακι που σχεδιαζεται να<<χτυπησεται>>αποψε...

9639[/snapback]

 

Χμ... δε μου αρέσει αυτή η τακτική, του να αποφεύγεις δηλαδή και να κλείνεις τα μάτια σε ό,τι σε γεμίζει ενοχές... άμα είναι έτσι, μην το κάνεις καν στην τελική...

:smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου Αστάρτη, αλλού το πήγαινα, αλλά δεν πειράζει. :)

 

άλλο να σφάζεις ένα ζώο ξέροντας ότι το κάνεις για να το φας...

9656[/snapback]

 

Έχεις δει την ταινία "Και οι Θεοί τρελλάθηκαν" με το Βουσμάνο; :smilewink:

 

Και όπως ανέφερα και παραπάνω, άμα το'χεις να σφάζεις κάποιο ζώο, φάτο κι'όλας, εγώ πάντως δεν μπορώ!

9656[/snapback]

 

Σεβαστόν.

Link to comment
Share on other sites

Το τι θα φάει κάποιος είναι γούστο του καθενός, απλά εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι πρέπει να τα τρώμε όλα για να πέρνουμε τις σωστές πρωτεϊνες, υδατάνθρακες κ.τ.λ!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Το τι θα φάει κάποιος είναι γούστο του καθενός, απλά εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι πρέπει να τα τρώμε όλα για να πέρνουμε τις σωστές πρωτεϊνες, υδατάνθρακες κ.τ.λ!!!  :D

9672[/snapback]

 

Και ότι οι διαιτολόγοι αναθεωρούν τις απόψεις τους ανά 4 χρόνια περίπου! :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

ο οργανισμος μας εχει αναγκη απο ολων των ειδων τα τροφιμα, φρουτα λαχανικα, οσπρια, , κρεας και τα λοιπα. Ειδικα το κρεας ειναι απο τα πιο απαραιτητα καθως εχει να κανει με το αιμα μας.

 

Εχω στιγμα μεσογειακης αναιμιας και αν σταματησω να τρωω κρεας απο ιδεολογικους λογους θα αρχισω τα φαρμακα, ετσι μου ειπε τουλαχιστον ο γιατρος μου. Ειναι αλλο το κυνηγι για το κρεας, την τροφη μας, και αλλο το κυνηγι για γουνα δερμα και τα σχετικα.

 

Η σταση μερικων ανθρωπων να μην τρονε καθολου κρεας γιατι σκεφτονται το ζωο και τα σχετικα ειναι λανθασμενη και παρατραβηγμενη. Πολλοι αλλωστε ειναι εκεινοι που καταντησαν αναιμικη λογο του οτι εκοψαν το κρεας απο ακτιβισμο λη δεν ξερω και γω τι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Η σταση μερικων ανθρωπων να μην τρονε καθολου κρεας γιατι σκεφτονται το ζωο και τα σχετικα ειναι λανθασμενη και παρατραβηγμενη. Πολλοι αλλωστε ειναι εκεινοι που καταντησαν αναιμικη λογο του οτι εκοψαν το κρεας απο ακτιβισμο λη δεν ξερω και γω τι αλλο.

 

 

Η δήλωσή σου είναι υπερβολική. Η επιλογή του καθένα είναι σεβαστή. Η χορτοφαγία αν γίνει με σωστή επιλογή τροφών δεν είναι επικίνδυνη. Αυτοί που καταλήγουν άρρωστοι συνήθως έχουν ήδη κάποιο πρόβλημα, το οποίο αγνοούν (και με τις δύο έννοιες) ή κάνουν λανθασμένες επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε άκουγα διάφορους φυτοφάγους...είμαι 10 χρόνια χωρίς κρέας! είμαι 5 χρόνια χωρίς κρέας και ψάρι! είμαι 3 χρόνια χωρίς κρέας, ψάρι και γαλακτοκομικά! Και σκεφτόμουν... αφού μπορούν αυτοί μπορώ και εγώ...και προσπάθησα και τα κατάφερα! Και ήμουν χαρούμενη, δεν έτρωγα πια τους φίλους μου... τα ζώα!

Και οι μέρες περνούσαν και ήμουν όλο και πιο χαρούμενη, όλο και πιο υπερήφανη...μέχρι που μια μέρα κοιτάχτηκα στο καθρέφτη και θυμηθηκα ότι έχω... κυνόδοντες!

Edited by peny
Link to comment
Share on other sites

Η δήλωσή σου είναι υπερβολική. Η επιλογή του καθένα είναι σεβαστή. Η χορτοφαγία αν γίνει με σωστή επιλογή τροφών δεν είναι επικίνδυνη. Αυτοί που καταλήγουν άρρωστοι συνήθως έχουν ήδη κάποιο πρόβλημα, το οποίο αγνοούν (και με τις δύο έννοιες) ή κάνουν λανθασμένες επιλογές.

 

 

δεν ειναι η δικη μου δηλωση υπερβολικη Δαναη, ολο αυτο που γινεται ειναι υπερβολικο. Εχουμε αναγκες βασικες οι οποιες ειναι πολυ πιο σημαντικες απο το Δεν τρωω τα ζωα γιατι τα ρποστατευω και ολα αυτα.

Σιγουρα ο καθε ενας κανει τις δικες του επιλογες στην ζωη του, δνε σημαινει ομως οτι ειναι και σωστες. Αλλωστε ως γυναικα θα γνωριζεις ποσο σημαντικο ειναι το κρεας στον γυναικειο οργανισμο, σωστα ? Μια γυναικα, χωρις κανενα προβλημα υγειας στο αιμα ή οπουδηποτε αλλου αν σταματησει το κρεας γιατι το γυρισε σε αυτο το ειδους ακτιβισμου να εισαι συγουρη οτι μεσα σε ενα χρονο θα καταληξει αναιμικη.

 

Ειμαστε πανφαγα οντα και ποτε δεν εχει βγει τιποτα καλο οταν παμε κοντρα στη φυση .

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε άκουγα διάφορους φυτοφάγους...είμαι 10 χρόνια χωρίς κρέας! είμαι 5 χρόνια χωρίς κρέας και ψάρι! είμαι 3 χρόνια χωρίς κρέας, ψάρι και γαλακτοκομικά! Και σκεφτόμουν... αφού μπορούν αυτοί μπορώ και εγώ...και προσπάθησα και τα κατάφερα! Και ήμουν χαρούμενη, δεν έτρωγα πια τους φίλους μου... τα ζώα!

Και οι μέρες περνούσαν και ήμουν όλο και πιο χαρούμενη, όλο και πιο υπερήφανη...μέχρι που μια μέρα κοιτάχτηκα στο καθρέφτη και θυμηθηκα ότι έχω... κυνόδοντες!

+1

:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...