Jump to content

Μπορούμε να τρώμε κρέας?


Recommended Posts

penny.... εγραψες! Εγω δεν μπορω να κανω πανω απο 6 μηνες χορτοφαγια και μονο οταν θελω να κανω καποια εξαιρετικα δυσκολη ασκηση γιατι τουλαχιστον εμενα η χορτοφαγια με ανεβαζει σε αλλα επιπεδα.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι η δικη μου δηλωση υπερβολικη Δαναη, ολο αυτο που γινεται ειναι υπερβολικο. Εχουμε αναγκες βασικες οι οποιες ειναι πολυ πιο σημαντικες απο το Δεν τρωω τα ζωα γιατι τα ρποστατευω και ολα αυτα.

Σιγουρα ο καθε ενας κανει τις δικες του επιλογες στην ζωη του, δνε σημαινει ομως οτι ειναι και σωστες. Αλλωστε ως γυναικα θα γνωριζεις ποσο σημαντικο ειναι το κρεας στον γυναικειο οργανισμο, σωστα ? Μια γυναικα, χωρις κανενα προβλημα υγειας στο αιμα ή οπουδηποτε αλλου αν σταματησει το κρεας γιατι το γυρισε σε αυτο το ειδους ακτιβισμου να εισαι συγουρη οτι μεσα σε ενα χρονο θα καταληξει αναιμικη.

 

Ειμαστε πανφαγα οντα και ποτε δεν εχει βγει τιποτα καλο οταν παμε κοντρα στη φυση .

 

 

Το ότι είμαστε παμφάγα ζώα σημαίνει ότι έχουμε τη δυνατότητα να τρώμε τα πάντα. Πηγές σιδήρου υπάρχουν και στα όσπρια. Όπως σου είπα και σε προηγούμενο ποστ, οι δηλώσεις σου είναι υπερβολικές. Γνωρίζω γυναίκες που δεν τρώνε κρέας, αλλά κάνουν μια σωστή διατροφή με τις υπόλοιπες τροφές που τους προσφέρονται και είναι μια χαρά. Και συμπληρώνω ότι δεν παίρνουν συμπληρώματα διατροφής. Το να επιλέξεις να μην τρως κρέας δε σημαίνει ότι πας κόντρα στη φύση σου. Σημαίνει ότι κάνεις κάποιες επιλογές για δικούς σου λόγους. Και κράτα υπόψη σου ότι εγώ δεν είμαι χορτοφάγος. Παρόλα αυτά κατανοώ την ανάγκη και την επιθυμία κάποιων ανθρώπων να μην τρώνε κρέας. Εφόσον είναι επιλογή τους και εφόσον μπορεί να γίνει, τότε δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να το κάνουμε τόσο θέμα. Εγώ θα έλεγα ότι ο καθένας έχει τη στάση ζωής του κι αν μπορεί να την υποστηρίξει τότε δε μας πέφτει λόγος.

Link to comment
Share on other sites

δαναη, το εχεις κανει καραμελα πλεον με το ΄΄υπερβολικη'' και ''απολυτη'', πραγματικα κατανταει κουραστικο. Βρες μου εναν γιατρο που θα σου πει οτι μπορει καποια τροφη να αντικαταστησει το κρεας. Ο ανθρωπινος οργανισμος εχει αναγκη απο κρεας οπως εχει αναγκη για γαλα, τυρια, φρουτα, λαχανικα κλπ. Εαν θελεις να προστατεψεις τα ζωα υπαρχουν χιλιαδες αλλοι τροποι. Δεν μπορει να δηλωνεις χορτοφαγος γιατι αγαπας τα ζωα απο την μια, και απο την αλλη να εχεις παπαγαλακια σε κλουβια.

 

Ξερεις, οταν καποιος ειναι χορτοφαγος, απο οτι ξερω βεβαια, δεν τρωει τιποτα που να προερχεται απο ζωα, ουτε κρεας, ουτε γαλα, ουτε τυρια, ουτε αυγα, ουτε ψαρια, ουτε βουτηρα.Το βρησκω αστειο να υπαρχουν οι διαχωρισμοι των χορτοφαγων σε αυστηρους και λιγοτερο αυστηρους, ή εισαι ή δεν εισαι. Επιπλεον δεν μπορει να

δηλωνεις χορτοφαγος απο την μια και απο την αλλη η ζωνη σου να ειναι απο δερμα ζωου ή τα παπουτσια ή η τσαντα, και στο λεω γιατι το εχω συναντησει απειρες φορες και οχι γιατι ειμαι απολυτη/υπερβολικη και οι γνωστες καραμελιτσες.

Δλδ με την ιδια λογικη επειδη εγω λατρευω τα φυτα θα σταματησω να τρωω λαχανικα, φρουτα, σαλατες...

Link to comment
Share on other sites

... Ξερεις, οταν καποιος ειναι χορτοφαγος, απο οτι ξερω βεβαια, δεν τρωει τιποτα που να προερχεται απο ζωα, ουτε κρεας, ουτε γαλα, ουτε τυρια, ουτε αυγα, ουτε ψαρια, ουτε βουτηρα.Το βρησκω αστειο να υπαρχουν οι διαχωρισμοι των χορτοφαγων σε αυστηρους και λιγοτερο αυστηρους, ή εισαι ή δεν εισαι. Επιπλεον δεν μπορει να

δηλωνεις χορτοφαγος απο την μια και απο την αλλη η ζωνη σου να ειναι απο δερμα ζωου ή τα παπουτσια ή η τσαντα, και στο λεω γιατι το εχω συναντησει απειρες φορες και οχι γιατι ειμαι απολυτη/υπερβολικη και οι γνωστες καραμελιτσες.

Δλδ με την ιδια λογικη επειδη εγω λατρευω τα φυτα θα σταματησω να τρωω λαχανικα, φρουτα, σαλατες...

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Τα Ελληνικά μας είναι ανεπαρκή εδώ λόγω νεολογισμών. Ο κατεξοχήν απλός χορτοφάγος οι vegetarian στα φραγκοχιώτικα νεοελληνικά, τρώει μέλια, γάλατα, τυριά, κι αυγά ορισμένοι. Ενώ μερικοί προσθέτουν και θαλασσινα. (Αυτά όχι πάντα και όλοι αλλά γενικά). Κάποιοι όμως πιο παθιασμένοι ή και φανατικοί το πήγαν πιο πέρα και αφαίρεσαν τα παραδοσιακώς αποδεκτά (γαλακτοκομικά, μέλι κτλ.) αυτοί αποκαλούνται vegans.

 

Σίγουρα υπάρχει μπόλικη υποκρισία από αρκετούς που το "παίζουν" χορτοφάγοι αλλά φορούν δερμάτινα παπούτσια και κυκλοφορούν με δερμάτινες τσάντες αλλά οι σοβαρότεροι τα αποφεύγουν και αυτά (στη vegan παραλλαγή αν τα κίνητρά τους είναι θρησκευτικά ή "τα καημένα τα ζωάκια"). Άλλοι πάλι δεν έχουν ανάγκη για τέτοια γιατί απλά η χορτοφαγία τους είναι για λόγους υγείας κι όχι για τα "καημένα τα ζωάκια". Αυτοί έτσι κι αλλιώς είναι συνήθως vegetarians και όχι vegans.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Τα Ελληνικά μας είναι ανεπαρκή εδώ λόγω νεολογισμών. Ο κατεξοχήν απλός χορτοφάγος οι vegetarian στα φραγκοχιώτικα νεοελληνικά, τρώει μέλια, γάλατα, τυριά, κι αυγά ορισμένοι. Ενώ μερικοί προσθέτουν και θαλασσινα. (Αυτά όχι πάντα και όλοι αλλά γενικά). Κάποιοι όμως πιο παθιασμένοι ή και φανατικοί το πήγαν πιο πέρα και αφαίρεσαν τα παραδοσιακώς αποδεκτά (γαλακτοκομικά, μέλι κτλ.) αυτοί αποκαλούνται vegans.

 

Σίγουρα υπάρχει μπόλικη υποκρισία από αρκετούς που το "παίζουν" χορτοφάγοι αλλά φορούν δερμάτινα παπούτσια και κυκλοφορούν με δερμάτινες τσάντες αλλά οι σοβαρότεροι τα αποφεύγουν και αυτά (στη vegan παραλλαγή αν τα κίνητρά τους είναι θρησκευτικά ή "τα καημένα τα ζωάκια"). Άλλοι πάλι δεν έχουν ανάγκη για τέτοια γιατί απλά η χορτοφαγία τους είναι για λόγους υγείας κι όχι για τα "καημένα τα ζωάκια". Αυτοί έτσι κι αλλιώς είναι συνήθως vegetarians και όχι vegans.

 

 

να σε ρωτησω ομως, θεωρεις σωστο ενας χορτοφαγος θελοντας να κατευθυνει σε σωστη διατροφικη κατευθυνση και το παιδι του, το οποιο ειναι σε αναπτυξη, να του αφαιρεση το κρεας ?

Link to comment
Share on other sites

να σε ρωτησω ομως, θεωρεις σωστο ενας χορτοφαγος θελοντας να κατευθυνει σε σωστη διατροφικη κατευθυνση και το παιδι του, το οποιο ειναι σε αναπτυξη, να του αφαιρεση το κρεας ?

Σκέψου ότι σε πολλά μέρη της Γης δεν έχουν δοκιμάσει κρέας ποτέ.

Ιατρικά φαίνεται να είναι λάθος παρά την χορτοφαγική "προπαγάνδα".

Link to comment
Share on other sites

δαναη, το εχεις κανει καραμελα πλεον με το ΄΄υπερβολικη'' και ''απολυτη'', πραγματικα κατανταει κουραστικο. Βρες μου εναν γιατρο που θα σου πει οτι μπορει καποια τροφη να αντικαταστησει το κρεας. Ο ανθρωπινος οργανισμος εχει αναγκη απο κρεας οπως εχει αναγκη για γαλα, τυρια, φρουτα, λαχανικα κλπ. Εαν θελεις να προστατεψεις τα ζωα υπαρχουν χιλιαδες αλλοι τροποι. Δεν μπορει να δηλωνεις χορτοφαγος γιατι αγαπας τα ζωα απο την μια, και απο την αλλη να εχεις παπαγαλακια σε κλουβια.

 

Ξερεις, οταν καποιος ειναι χορτοφαγος, απο οτι ξερω βεβαια, δεν τρωει τιποτα που να προερχεται απο ζωα, ουτε κρεας, ουτε γαλα, ουτε τυρια, ουτε αυγα, ουτε ψαρια, ουτε βουτηρα.Το βρησκω αστειο να υπαρχουν οι διαχωρισμοι των χορτοφαγων σε αυστηρους και λιγοτερο αυστηρους, ή εισαι ή δεν εισαι. Επιπλεον δεν μπορει να

δηλωνεις χορτοφαγος απο την μια και απο την αλλη η ζωνη σου να ειναι απο δερμα ζωου ή τα παπουτσια ή η τσαντα, και στο λεω γιατι το εχω συναντησει απειρες φορες και οχι γιατι ειμαι απολυτη/υπερβολικη και οι γνωστες καραμελιτσες.

Δλδ με την ιδια λογικη επειδη εγω λατρευω τα φυτα θα σταματησω να τρωω λαχανικα, φρουτα, σαλατες...

 

 

Τους βάλαμε όλους σε ένα σακί και δεν σκεφτόμαστε καν ότι αυτή τη δεδομένη προσβάλλουμε ανθρώπους. Θα μπορούσαμε να συζητήσουμε για τα λάθη που κάνουν πολλοί άνθρωποι που ακολουθούν αυτόν τον τρόπο διατροφής. Και έθεσες μερικά πολύ σημαντικά ζητήματα, όπως αυτό της υποκρισίας (και της άγνοιας θα έλεγα, μη σας πω και της μόδας) και της επιβολής της χορτοφαγίας στα παιδιά. Το πρώτο σκέλος είναι αλήθεια ότι δε με έχει απασχολήσει πολύ. Το αν κάποιος είναι συνειδητοποιημένος χορτοφάγος ή όχι είναι δική του υπόθεση (αν και αν κάνει κακό στον εαυτό του, τότε σίγουρα κάτι θα πω). Εμένα με απασχολεί το θέμα των παιδιών. Γιατί περιδιαβαίνοντας το ίντερνετ διαβάζω αρκετά αντικρουόμενες απόψεις. Και είμαι σίγουρη ότι το ίδιο θα γινόταν και με το αν ρωτούσα διάφορους γιατρούς. Υπάρχει κάποιος που έχει προσωπική εμπειρία σε αυτό ή γνωρίζει κάτι παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

να σε ρωτησω ομως, θεωρεις σωστο ενας χορτοφαγος θελοντας να κατευθυνει σε σωστη διατροφικη κατευθυνση και το παιδι του, το οποιο ειναι σε αναπτυξη, να του αφαιρεση το κρεας ?

 

Εδώ αφαιρέσαμε το μητρικό γάλα...στο κρέας κολλάς;

Έχω να πω αρκετά στο θέμα, αλλά τώρα δεν έχω την διάθεση.

Η κεντρική ιδέα πάντως, έχει ήδη αναφερθεί.

''Στην Φύση μπορείς να φας ό,τι σκοτώσεις και να σκοτώσεις ό,τι θα φας''. Εμείς όμως πλέον δεν ζούμε με τους κανόνες της Φύσης, επομένως μην τους αποκαλείστε για να επιχειρηματολογήσετε, είναι ύβρις.

Link to comment
Share on other sites

...

''Στην Φύση μπορείς να φας ό,τι σκοτώσεις και να σκοτώσεις ό,τι θα φας''. Εμείς όμως πλέον δεν ζούμε με τους κανόνες της Φύσης, επομένως μην τους αποκαλείστε για να επιχειρηματολογήσετε, είναι ύβρις.

Κι όμως ισχύουν ως επιχειρήματα.
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Λοιπόν πολύ ωραίο θέμα!! :)

Είχα διαβάσει κάπου δε θυμάμαι που,ότι κανονικα η φύση του ανθρωπου ως προς την πρόσληψη τροφής είναι χορτοφαγική κ ειδικότερα καρποφαγική.

Γι' αυτό, θα έπρεπε να τρώμε μόνο καρπούς, που ούτως ή άλλως το ίδιο το φυτό τους προσφέρει να τους φάμε - όπως έλεγε κι ο Πυθαγόρας άλλωστε.

Οι κυνόδοντες δημιουργήθηκαν με την εξέλιξη των ειδών κ συγκεκριμένα όταν ο άνθρωπος γεύτηκε κρεας(Νομίζω αναφέρθηκε σ΄αυτό ο Δαρβίνος).

¨Για την επιθετικότητα με τη βορά κρέατος συμφωνώ,έχω δει συγκεκριμένα σε μένα διαφορα στο προσωπό μου να αγριεύουν τα χαρακτηριστικά μου.

Αυτά από μένα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πρίν τέσσερα χρόνια έπιασα δύο χταπόδια μόνη μου και τα σκότωσα. Τα μαγείρεψα και μάλιστα ένιωθα περήφανη που τα έπιασα. Δεν μπόρεσα όμως να τα φάω και τα τελευταία χρόνια έχω φάει χταπόδι μία ή δύο φορές. Όταν ψαρεύω καμμιά φορά εντάξει δεν είναι το ίδιο γιατί το ψάρι το βγάζεις από το αγκίστρι και το ρίχνεις στον κουβά δεν το σκοτώνεις με τα χέρια. Αυτό που θέλω να πώ είναι οτι είναι άλλο να το σκοτώνεις και άλλο να αγοράζεις κάτι έτοιμο και πακεταρισμένο... Αν έπρεπε να σκοτώνω ζώα για να φάω, το πιθανότερο είναι πως θα γινόμουν χορτοφάγος...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλω να πώ είναι οτι είναι άλλο να το σκοτώνεις και άλλο να αγοράζεις κάτι έτοιμο και πακεταρισμένο... Αν έπρεπε να σκοτώνω ζώα για να φάω, το πιθανότερο είναι πως θα γινόμουν χορτοφάγος...

 

Νομίζω πως αν έπρεπε να σκοτώνεις ζώα για να φας θα ζούσες σε άλλες συνθήκες και όχι σε αυτές που ζεις σήμερα, επομένως θα σου φαινόταν κάτι το φυσιολογικό.

 

Όταν ψαρεύω καμμιά φορά εντάξει δεν είναι το ίδιο γιατί το ψάρι το βγάζεις από το αγκίστρι και το ρίχνεις στον κουβά δεν το σκοτώνεις με τα χέρια

 

Αυτό με το ψάρι μου φαίνεται πιο βασανιστικός τρόπος να πεθάνει... :P

 

Προσωπικά πιστεύω στην μεσογειακή διατροφή.

Link to comment
Share on other sites

Ναι συμφωνώ. Εννοώ αν κάτι άλλαζε τώρα και έπρεπε να τα σκοτώνω. Για το ψάρι τι ακριβώς εννοείς? Γιατί το χταπόδι το σκότωσα με τα ίδια μου τα χέρια οπότε καταλαβαίνεις... Η μεσογειακή διατροφή συμπεριλαμβάνει όλες τις τροφές αλλά με έμφαση στα λαχανικά,φρούτα, καρπούς και ελαιόλαδο. Έτσι δεν είναι?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς πως δεν είναι το ίδιο με το ψάρι που δεν το σκοτώνεις με τα χέρια σου αλλά το αφήνεις να πεθάνει μόνο του, δηλαδή το τρως μετά χωρίς ενοχές από ότι κατάλαβα, σε αντίθεση με το χταπόδι.

 

 

να η πυραμίδα... προσπαθώ όσο πιο πολύ μπορώ η διατροφή μου να την πλησιάζει δεν τρώω πχ κόκκινο κρέας σε μηνιαία βάση αλλά σε εβδομαδιαία.

 

mesogeiakh%20diatrofh.jpg

Edited by Doukidious
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...