Jump to content

«Paladin» - «Πολεμιστήs του Φωτός»


 Share

Recommended Posts

Τι είναι ρε παιδιά ο «paladin» και τι σημάινει όταν λέμε κάποιος «paladin» θέλει να ακολουθήσει το δρόμο του «πολεμιστή του φωτός»???

 

Ακόμα και αυτό High Elite Great-GrandMaster Μύστης

 

Υπάρχουν κάποια σταδία του ανθρώπου?.. Αυτό το γνωρίσω αλλά σε ποιο επίπεδο και που χρησιμεύουν??? Πόσα διαφορετικά υπαρχουν?...

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε το "Πολεμιστή του Φωτός" του Paulo.

Αυτο που δεν μου άρεσε είναι οτί ο πολεμιστής βασίζεται πολύ στον Θεό...

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε το "Πολεμιστή του Φωτός" του Paulo.

Αυτο που δεν μου άρεσε είναι οτί ο πολεμιστής βασίζεται πολύ στον Θεό...

8362[/snapback]

 

Που το βρίσκουμε αυτό?? :019blush:

Link to comment
Share on other sites

Aπ' ότι θυμάμαι είπες πως μένεις Κύπρο. Αν μένεις στη Λευκωσία μπορείς να δοκιμάσεις αν το έχει το Σολώνειο βιβλιοπωλείο. Αν όχι, δοκίμασε το www.greekbooks.gr

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ο paladin είναι χαρακτήρας του D&D. Θέλεις να σου γράψω τα γενικά χαρακτηριστικά του με βάση το D&D? (δε τα γράφω τώρα γιατί δε ξέρω αν είναι αυτό που ζήτας. Αν ναι ευχαρίστως να σου πω...)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ο paladin είναι χαρακτήρας του D&D. Θέλεις να σου γράψω τα γενικά χαρακτηριστικά του με βάση το D&D? (δε τα γράφω τώρα γιατί δε ξέρω αν είναι αυτό που ζήτας. Αν ναι ευχαρίστως να σου πω...)

8374[/snapback]

 

Νε θα ήθελα πολύ να μου δώσεις κάποιες πληροφορίες αν δεν σου είναι κόπος.. :019blush: Ευχαριστώ?

Link to comment
Share on other sites

Aπ' ότι θυμάμαι είπες πως μένεις Κύπρο. Αν μένεις στη Λευκωσία μπορείς να δοκιμάσεις αν το έχει το Σολώνειο βιβλιοπωλείο. Αν όχι, δοκίμασε το www.greekbooks.gr

8371[/snapback]

 

 

Υπάρχει τέτοιο βιβλιοπωλείο στη Κύπρο ? Υπάρχει κάτι σχετικό σ? αυτό το βιβλιοπωλείο με ?ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΙΑ ΣΟΛΟΜΩΝΤΑ? ???

Link to comment
Share on other sites

O όρος "Πολεμιστής τού Φωτός" είναι παλαιός καί αγγίζει πολλές οργανωμένες παραδόσεις καί συστήματα.

 

Ο Paoulo Coelo έδωσε σέ ένα μικρού σχήματος βιβλίο, τήν δική του εκδοχή. Είναι χρήσιμο γιά διάβασμα αλλά καταντά κάπως βαρετό από τίς επαναλήψεις.

 

Ο κάθε άνθρωπος κρύβει μέσα του τόν οραματιστή, τόν ιχνηλάτη, τόν κυνηγό, τόν ταξιδευτή, τόν υπερασπιστή.

 

Μόνο πού αυτό βγαίνει σιγά - σιγά καί ίσως γίνεται αντιληπτό κάπως αργότερα...

 

Μήν ανησυχείτε καί μήν εγκλωβιστείτε σέ τυποποιήσεις. Όλες οι θεωρίες είναι ωραίες. Η ζωή όμως είναι η καλύτερη. Καί όλα ξεκινούν από τήν στιγμή πού αρχίζουμε νά εργαζόμαστε γιά τήν κάλυψη τών καθημερινών αναγκών μας. Εκεί κερδίζονται η εμπειρία καί τά βιώματα. Από εκεί θά ξεκινήσει καί ο δρόμος τού καθενός...

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς ένας paladin πρέπει να είναι πάρα πολύ καλός και ενάρετος. Τα τρία "όπλα" ενός paladin είναι το πάθος του να ακολουθήσει το αγαθό, η θέληση να υποστηριχτεί ο νόμος, και η δύναμη να νικηθεί το κακό . Λίγοι έχουν την αγνότητα και την αφοσίωση που χρειάζεται για να ακολουθήσει κανείς την πορεία του.

 

Οι Paladins αντιμετωπίζουν τις περιπέτειές τους σοβαρά και έχουν μια τάση να αναφέρονται σε αυτές ως "αναζητήσεις". Ακόμη και μια εγκόσμια αποστολή είναι, στην καρδιά paladin, μια προσωπική δοκιμή - μια ευκαιρία να καταδειχθεί η ανδρεία, να αναπτυχθούν οι πολεμικές δεξιότητες, να μαθευτεί η τακτική, και να βρεθούν οι τρόποι να γίνει το αγαθό. Μπορούν να χρησιμοποιήσουν τη δύναμή τους για να βοηθήσουν τους άλλους , να γιατρέψουν πληγές ή αρρώστιες. Ή ακόμη για να καταστρέψουν το κακό...

 

Όσον αφορά τη θρησκεία, ένας paladin δε νιώθει την ανάγκη να αφοσιωθεί σε κάποια θεότητα. Η αφοσίωση που έχουν προς την εντιμότητα και το αγαθό τους φαίνεται αρκετή. Αν πιστεύουν όμως σε κάποια θεότητα, πιστεύουν είτε στο Θεό της ανδρείας είτε στο Θεό του ήλιου (Heironeous και Pelor αντίστοιχα)

 

Αυτά, πολύ περιληπτικά όμως... ^_^

Ελπίζω να σε καλύπτουν.. Αν έχεις καμιά ερώτηση πες!

Link to comment
Share on other sites

Paladin ? Παλαδίνος

Η λέξη προέρχεται από το λατινικό «palatinus» δηλαδή «αυτός που συνδέεται με το παλάτι». Αναφερόμενοι σε Παλαδίνο, εννοούμε ευγενή ιππότη με εξαιρετικό χαρακτήρα, θάρρος, αίσθηση δικαίου, αρετές κλπ. Οι πλέον γνωστοί Παλαδίνοι (και πιθανότατα οι πρώτοι που εμφανίζονται στην ιστορία), είναι οι λεγόμενοι «12 Παλαδίνοι του Καρλομάγνου».

 

Για περισσότερες (και ενδιαφέρουσες) πληροφορίες σχετικά με τους πραγματικούς ιστορικούς Παλαδίνους: εδώ

(Δεν είναι απλά ένας χαρακτήρας παιχνιδιού! Έχει κι αυτός την ιστορία του :smilewink: )

Link to comment
Share on other sites

Sabrina παίζεις D&D. Έπαιζα χρόνια AD&D. Κορυφαίο... :ooftopic:

:goodwork:

 

(Δεν είναι απλά ένας χαρακτήρας παιχνιδιού! Έχει κι αυτός την ιστορία του :smilewink: )

8410[/snapback]

 

Το ξέρω...! :019blush: Απλά ότι πληροφορίες έχω για τον paladin τις έχω διαβάσει από το D&D...

Link to comment
Share on other sites

:offtopic:

 

Sabrina παίζεις D&D. Έπαιζα χρόνια AD&D. Κορυφαίο... :ooftopic:

:goodwork:

 

(Δεν είναι απλά ένας χαρακτήρας παιχνιδιού! Έχει κι αυτός την ιστορία του :smilewink: )

8410[/snapback]

 

Το ξέρω...! :019blush: Απλά ότι πληροφορίες έχω για τον paladin τις έχω διαβάσει από το D&D...

8416[/snapback]

 

 

Oi RPG fans den mazeuomaste se kana allo topic na ta poume meta3i mas?

Link to comment
Share on other sites

Τι να παίξετε ρε παιδιά? Super Mario ? :063laugh:

 

Καμιά άλλη απάντηση στην πρώτη ερώτηση ? :(

Τι θα κερδίσει κάποιος αν φτάσει να ονομάζεται Paladin ? Είναι όλα μύθος δηλαδη ή μπορεί να φτάσει και ο άνθρωπος εκεί? Και το κυριότερο τι θα κερδίσει μ ? αυτό ? θα φτάσει σ ? ένα επίπεδο του εαυτού του ? Γενικά ? τελικά τι κερδίζουμε και τι χάνουμε?. Υπάρχει απάντηση σ αυτό ? Μη με παρεξηγείται ? Είμαι απ ? τη φύση μου φτιαγμένος να παραξενεύομαι ? όπως λέει και ο ποιητής Τάκης Σινόπουλος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...