Jump to content

Μουσική στο μυαλό μου...


Recommended Posts

Την ώρα της σιέστας μου συνέβη κάτι πολύ ενδιαφέρον: εκεί που βρισκόμουν στην πολύ ενδιαφέρουσα κατάσταση μεταξύ ύπνου και ξύπνιου, άκουγα μουσική. Όχι μουσική που ερχόταν απ' έξω, ούτε γενικότερα μουσική που υπάρχει γραμμένη κάπου. Άκουγα πρωτότυπη μουσική. Θυμάμαι καλύτερα το τελευταίο κομμάτι που ακουγόταν, το οποίο ήταν σαν βρεττανική ποπ, το οποίο το άκουγα με τέλεια παραγωγή και ηχοληψία, με ηλεκτρονική ενορχήστρωση, και αγγλικό στίχο, ο οποίος από όσο θυμάμαι, έβγαζε και νόημα. Σαν, μέσα στο μυαλό μου, να έπιανα ένα ραδιοφωνικό σταθμό. Προκειμένου να τσεκάρω το ενδεχόμενο κρυπτομνησίας, με το που σηκώθηκα, γκούγκλισα δυο φράσεις που θυμόμουν από τους στίχους και, όχι, δε βρήκα κάποιο κομμάτι που να έχει αυτό το στίχο.

 

Το φαινόμενο αυτό ούτε μου συμβαίνει πρώτη φορά, ούτε είναι πρωτάκουστο. Ο Coleridge είχε γράψει τον Κουμπλάι Χαν μονοκοντυλιά με το που ξύπνησε, σαν να αντέγραφε κάποιο "ουράνιο" πρωτότυπο κι έμεινε μισοτελειωμένο επειδή κάποιος τον διέκοψε. Ο Keith Richards έγραψε το Satisfaction και πολλά άλλα τραγούδια, πιάνοντας μελωδίες την ώρα του ύπνου του. Ο Beethoven, όταν τον ρωτήσανε γιατί έγραφε τόσο δύσκολο μέρος για το βιολί στο Κονσέρτο για Βιολί, απάντησε αγενέστατα ισχυριζόμενος πως "μιλάει με το Θεό". Ο Σεφέρης έλεγε πως τα ποιήματα του "δίνονται". Και, φυσικά, οι αρχαίοι ποιητές κάνανε επίκληση στη Μούσα.

 

Θα ήθελα να συζητήσουμε αυτό το φαινόμενο: Εξηγείται λογικά; Από πού προέρχεται αυτή η μουσική; Είναι κάποια φυσική/βιολογική διαδικασία; Πώς στην ευχή ο κοιμισμένος μου εγκέφαλος μπορεί να φτιάχνει έτοιμα τραγούδια; Τι στην ευχή συμβαίνει; Κι αλήθεια, πώς γίνεται να τα θυμάμαι καλύτερα αυτά τα τραγούδια μπας και κονομήσω κανα φράγκο;

Link to comment
Share on other sites

Aν εξηγείται λογικά; Νομίζω ότι είναι θέμα ασυνείδητης "προπόνησης" που κάνεις. Και βεβαίως θέμα γνώσεων (παρότι δεν ξέρω αν ξέρεις μουσική).

Πρόκειται κατ' εμέ για κάτι που σε απασχολεί, οπότε ο εγκέφαλός σου συνεχίζει να ασχολείται με το θέμα, ακόμα κι όταν είναι να "απενεργοποιηθεί", όταν πας για ύπνο.

 

Το πως σου έρχονται όλα αυτά, δηλαδή με αυτό τον ήρεμο και μη αγχωτικό τρόπο είναι αποτέλεσμα της ιδιοσυγκρασίας σου. Από περιπτώσεις που τυγχάνουν σε μένα συμβαίνει να μου έρχονται αντίστοιχα πράγματα σε άλλο τομέα με τρόπο πολύ πιο έντονο σε σημείο που να πρέπει να σηκωθώ οπωσδήποτε εκείνη τη στιγμή και να τα καταγράψω όσο πιο καλά μπορώ. Αντίστοιχα δουλεύουν περιπτώσεις όπου δίνεις λύσεις σε συγκεκριμένα προβλήματα που σε απασχολούν.

 

Το αν θα βγουν φράγκα από αυτή την ιστορία είναι θέμα πολλών παραγόντων, αρκετούς από τους οποίους δεν ελέγχεις. Η με οποιοδήποτε τρόπο καταγραφή του φαινομένου πάντως σίγουρα δεν είναι κακή.

 

Κάτι αντίστοιχο έχει συζητηθεί εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Απλά βρισκόσουν σε ένα καλό στάδιο αστρικής προβολής. Το παθαίνω καμιά φορά. Όταν προβάλεσαι αστρικά μπορείς να ακούσεις τα ραδιοκύμματα κανονικά. Εάν προσπαθούσες και δεν ξυπνούσες σίγουρα θα κατάφερνες να βγεις!

Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδιά. Τι γίνετε? Ελπίζω να είσται όλοι καλά.

 

Για το συγκεκριμένο θέμα. Το έχω πάθει και εγώ και η αδερφή μου.

Μπορεί και να είναι παιχνίδια του εγκεφάλου αυτά.

Μια φορά είδα κάποιον που μου έμαθε να λέω ένα ξόρκι προστασίας. Τώρα πρόσφατα. Μου είπε συγκεκριμένα πως το ξόρκι αυτό σχετίζετε λέει με το σκοτεινό μυστικό της Δημειουργίας. Δεν θυμάμαι το ξόρκι όμως. Το ξέχασα. Με έβαλε να κάνω και εξάσκηση και έπιανε λέει. Ρε που... το θυμόμουνα όταν ξύπνησα αλλά δεν το έγραψα και το ξέχασα. Είχε απλούς στοίχους αλλά ένα μυστικό μέσα. Ήταν 4 γραμμές τετραδίου.

Μπορεί και να ήταν ένα απλό όνοιρο. Δεν ξέρω. Δεν έδωσα και πολύ σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και να ήταν ένα απλό όνοιρο. Δεν ξέρω. Δεν έδωσα και πολύ σημασία.[/color][/b]

8651[/snapback]

Κανένα όνειρο δεν είναι απλό...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τραγοκέρατο, το συμβάν που περιγράφεις μου κίνησε την περιέργεια...αφού το έψαξα έχω να σου πω τα εξής. Λες ότι έψαξες τους στίχους και δεν τους βρήκες. Αυτό μπορεί να σημαίνει τα εξής. Το απλό: άκουσες ένα όντως υπαρκτό τραγούδι που ξέθαψε από κάποιο χρονοντούλαπο της μνήμης σου ο εγκέφαλός σου τη δεδομένη χρονική στιγμή που ήσουν χαλαρός, και απλά οι στίχοι δεν υπάρχουν online και γι'αυτό δεν τους βρήκες. Το σύνθετο: άκουσες μουσική που έχεις ξανακούσει κάπου, οι στίχοι όμως ήρθαν από τον ανώτερο εαυτό/ψυχή σου, σαν απάντηση σε κάποιο θέμα που σε απασχολούσε, ψάξτο.

Η τελευταία εξήγηση είναι πεζότατη: την ώρα που είμαστε στην κατάσταση μεταξύ ύπνου-ξύπνιου που περιγράφεις οξύνεται εξαιρετικά η αίσθηση της ακοής, επειδή όλες οι υπόλοιπες έχουν σχεδόν παραλύσει (γι'αυτό και ακούμε καρφίτσα να πέφτει και παθαίνουμε έμφραγμα), οπότε πολύ πιθανό να άκουσες το ραδιόφωνο ενός γείτονα δυο σπίτια μακριά...

Link to comment
Share on other sites

Απλά βρισκόσουν σε ένα καλό στάδιο αστρικής προβολής. Το παθαίνω καμιά φορά. Όταν προβάλεσαι αστρικά μπορείς να ακούσεις τα ραδιοκύμματα κανονικά. Εάν προσπαθούσες και δεν ξυπνούσες σίγουρα θα κατάφερνες να βγεις!

8603[/snapback]

 

Η αλήθεια είνα πως βρισκόμουν σε κατάσταση λίγο πριν από αστρική προβολή. Το σκέφτηκα μάλιστα να σηκωθώ, αλλά πήρα μήνυμα πως ήταν καλύτερα να κάτσω στα αυγά μου (μπαρδόν, στο "αυγό" μου) όπερ και εγένετο. :)

 

Λοιπόν, τραγοκέρατο, το συμβάν που περιγράφεις μου κίνησε την περιέργεια...αφού το έψαξα έχω να σου πω τα εξής. Λες ότι έψαξες τους στίχους και δεν τους βρήκες. Αυτό μπορεί να σημαίνει τα εξής. Το απλό: άκουσες ένα όντως υπαρκτό τραγούδι που ξέθαψε από κάποιο χρονοντούλαπο της μνήμης σου ο εγκέφαλός σου τη δεδομένη χρονική στιγμή που ήσουν χαλαρός, και απλά οι στίχοι δεν υπάρχουν online και γι'αυτό δεν τους βρήκες. Το σύνθετο: άκουσες μουσική που έχεις ξανακούσει κάπου, οι στίχοι όμως ήρθαν από τον ανώτερο εαυτό/ψυχή σου, σαν απάντηση σε κάποιο θέμα που σε απασχολούσε, ψάξτο.

Η τελευταία εξήγηση είναι πεζότατη: την ώρα που είμαστε στην κατάσταση μεταξύ ύπνου-ξύπνιου που περιγράφεις οξύνεται εξαιρετικά η αίσθηση της ακοής, επειδή όλες οι υπόλοιπες έχουν σχεδόν παραλύσει (γι'αυτό και ακούμε καρφίτσα να πέφτει και παθαίνουμε έμφραγμα), οπότε πολύ πιθανό να άκουσες το ραδιόφωνο ενός γείτονα δυο σπίτια μακριά...

8683[/snapback]

 

Μιλάς για το φαινόμενο της κρυπτομνησίας. Πολύ καλές εξηγήσεις και να σου πω την αλήθεια ήταν οι πρώτες που σκέφτηκα. Δεν τις αποκλείω, αλλά να σου εκθέσω μερικούς λόγους για τους οποίους δεν νομίζω πως συνέβη αυτό: πρώτον, λόγω μουσικής εκπαίδευσης, έχω πολύ καλή μνήμη και θυμάμαι αρκετά από ένα τραγούδι (που ακούω στον ξύπνιο μου) ακόμα κι αν το ακούσω μια φορά. Οπότε αν είχε συμβεί αυτό, το πιο πιθανό είναι πως, αφού ξυπνούσα, θα θυμόμουν αρκετά ώστε να μπορώ να το αναγνωρίσω. Για την πιθανότητα να άκουσα το ραδιόφωνο του γείτονα, τη στιγμή που ξύπνησα συγκεντρώθηκα στους περιβάλλοντες ήχους να δω μήπως όντως ακούγεται μουσική στο βάθος, αλλά δεν άκουσα τίποτα. Λογικό θα μου πεις και θα έχεις δίκιο. Είναι όμως κι ένα άλλο: άκουσα γύρω στα τρία κομμάτια, που διαρκούσαν γύρω στα 12 λεπτά, ενώ το όλο περιστατικό κράτησε 5 λεπτά (και πάλι δεν αποκλείω το να έχω κάνει λάθος).

Link to comment
Share on other sites

Απλά βρισκόσουν σε ένα καλό στάδιο αστρικής προβολής. Το παθαίνω καμιά φορά. Όταν προβάλεσαι αστρικά μπορείς να ακούσεις τα ραδιοκύμματα κανονικά. Εάν προσπαθούσες και δεν ξυπνούσες σίγουρα θα κατάφερνες να βγεις!

8603[/snapback]

 

Η αλήθεια είνα πως βρισκόμουν σε κατάσταση λίγο πριν από αστρική προβολή. Το σκέφτηκα μάλιστα να σηκωθώ, αλλά πήρα μήνυμα πως ήταν καλύτερα να κάτσω στα αυγά μου (μπαρδόν, στο "αυγό" μου) όπερ και εγένετο. :)

 

 

8763[/snapback]

 

Είδες; Αυτό ήταν! :smilewink:

Διάβασα κάπου ότι ένας τύπος δεν άκουσε το ξυπνητήρι για να σηκωθεί αλλά τα ραδιοκύμματα ενός σταθμού ο οποίος ανήγγειλε εκείνη την στιγμή την ώρα :blink:

Link to comment
Share on other sites

Είδες; Αυτό ήταν! :smilewink:

Διάβασα κάπου ότι ένας τύπος δεν άκουσε το ξυπνητήρι για να σηκωθεί αλλά τα ραδιοκύμματα ενός σταθμού ο οποίος ανήγγειλε εκείνη την στιγμή την ώρα :blink:

8773[/snapback]

 

Ισχύουν λοιπόν οι υπόλοιπες αντιρρήσεις που γράφω παρακάτω.

 

Εύθυμο διάλλειμμα: πόσο χρήσιμο θα ήταν να είχα συνειδητά αυτή τη δυνατότητα... Μου έχει τύχει να πρέπει να δουλεύω την ώρα που παίζει ποδόσφαιρο... :(

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

αυτα δεν ειναι τιποτα, ολα παιζουν στο συλλογικο ασυνηδειτο..

τα ωραια ειναι να σε χτυπαει ρευμα στον υπνο σου απο γυμνο καλωδιο ΜΕΣΑ στο ονειρο, να Πεταγεσαι και να ακους απο τα ηχεια(που υποτοθεεται παιζαν μουσικη) τον κολλητο σου να σε βριζει(με πολυ καθαρα λογια!!) που δεν προσεχες!!! :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...