Jump to content

Η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική?


Recommended Posts

Υπάρχουν κάποια underground συγκροτήματα, ιδιαίτερα στο hip hop "κίνημα", τα οποία σε κάθε συναυλία τους δίνουν δωρεάν cds τους. Είναι η τακτική "χέρι με χέρι", που είναι κατά τη γνώμη μου η καλύτερη διαφήμιση...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

:clapping::clapping::clapping::clapping::clapping::clapping::clapping::clapping::clapping:

 

Έτσι!!!

 

Η μουσική είναι ελευθερία!!!

Ελευθερία συναισθημάτων!!

Δεν καταλαβαίνω, γιατί πολλοί άνθρωποι να μην έχουν το δικαίωμα σε αυτά...

Η μουσική δεν είναι εμπόριο...

Τα συναισθήματα δεν ξεπουλιούνται...

Όλοι ψάχνουμε τα συναισθήματα στην ζωή μας και αυτά μας κινούν...

Καλώς η κακώς, μας χαρίζει και η μουσική τέτοια..

Αλλά η μουσική, δεν χαρίζεται, ξεπουλιέται...

Κάποιοι την χρυσοπληρώνουν...

Δεν δίνεται η μουσική απλά σαν κάτι το καλό..

Πλέον η μουσική είναι για το καλό κάποιων και αυτοί μόνο "εμείς" δεν είμαστε...

Τι δουλειά έχει η λογοκρισία?

Επιλογή μας.....

Κανένας δεν πρέπει να εκμεταλεύεται μια τέχνη, να την περιορίζει, να την ελέγχει...

Η φύση των συναισθημάτων είναι ελεύθερη, δεν γίνεται να ελέγχεις και να τα οδηγείς κάπου γιατί τότε δεν είναι ελευθερα, είναι καταπιεσμένα, οδηγημένα, εκμεταλευμένα, ξεπουλημένα, ψέμα, κάτι τεχνητό και όχι μια τέχνη ελεύθερη....

Είναι σαν να λες σε κάποιον να σου ζωγραφήσει το τι βλέπει, να είναι σε ένα ΄δωμάτιο και να σου ζωγραφίζει θάλασσες, ποτάμια, βουνά και δάση... Εκεί σε εξαπατά...

ΡΕΕΕΕΕΕΕ, ποιονού συμφέρον θα πρωτοπληρώσω εγώ??? Γιατί όλοι μου ζητάνε λεφτά???

Τι είναι αυτά τα λεφτά, τι σημαίνουν???? Τα πάντα??? Η ΖΩΗ, τα συναισθήματα????

Θα είμαι φίλος, μόνο αν έχεις κάτι να μου δώσεις και να μου δίνεις???

Ρε, δεν είναι όλα συμφέρον....

Πολλοί θα πουν μα και γω, τα λέω από το δικό μου συμφέρον....

Όχι θα πληρώσω και με το παραπάνω κάτι που αξίζει και αξίζουνε πολλά πράγματα και ας μην σου τα λένε ξεκάθαρα..

Και το πιο απλό μπορεί να είναι το πιο όμορφο!!!!

Κάτι σαν το φεγγάρι!

Κάτι σαν μια σταγόνα νερού, που κοιτάζεις με την παιδική σου καρδιά, χωρίς το συμφέρον, χωρίς τα αίτια και τους λόγους... Και όμως εκεί μπορείς να δεις όλη την ομορφιά και την σοφία του σύμπαντος!

Μην τα κάνουμε όλα ψευδαισθήσεις, να μας γεμίζουν την σιωπή, την εικόνα, τον κόσμο, την ικανοποίηση, γιατί και τον εαυτό μας εξαπατούμε εκεί...

Όπως κάπου είχα διαβάσει.... Δεν είσαι εσύ, που αξίζεις και κάνεις τον κόσμο να σε σέβεται(να σε βλέπει άπιαστο, να σε φοβάται).. Το είδος της εξουσίας που αντιπροσωπεύεις είναι...

Απλά μην τα αφήσουμε όλα να γίνουν εξουσία, όποιος την κατέχει και αυτός που δεν έχει...

Μην το πιστέψουμε καν, όλοι έχουμε ότι πραγματικά χρειάζεται και ότι πραγματικά αξίζει!!

Όλοι την ίδια αξία έχουμε.. Και ποιός Χάρος θα νοιαστεί, αν το δικό σου το βρακί είναι απο βελούδο???

 

ααα και γιατί ξέφυγα...

Να μην πληρώνετε κανέναν(όπου μπορείτε), να ζητάτε να σας χαρίσουν και αν σας το χαρίσουν, τότε πληρώστε με το παραπάνω... Και αν δεν έχετε, με την καρδιά σας...

Δηλαδή μεγαλύτερη αξία έχει το χρήμα από την καρδιά, από την χαρά, από την αγάπη??

Για ποιόν??

Ε τότε αυτός ο κάποιος δεν είναι "ΑΝΘΡΩΠΟΣ"....

 

ΡΕΕΕΕΕ ΤΣΑΜΠΕ........ ΟΛΑ!!!

Τι παίζει, πληρώνουμε, μέχρι να μάθουμε να εκτιμάμε?

Συνείδηση να προχωρήσουμε... Καιρός για αλλαγή...

(ααα και δεν σας είπα, πουλάω κάτι... και από τα άλλα τααα... και...)

Αααα και άμα θέλετε ΄και μπορείτε να στηρίξετε τους συνεργάτες μου (Αυγερινέ το μαρούλι που ψάχνεις) και μένα σε έναν λογαριασμό που ανοίξαμε στο ".........." και οι καταθέσεις λόγω γραφιοκρατικού προβλήματος, είναι αποδεκτές είτε του 1λεπτού του Εβρουαίου, ή των 50Εβρουαίων... Τώρα πιό από τα δύο θα βρίσκεται στην τσέπη σας, μην κολάτε, ΔΩΣΤΕΕΕΕΕΕΕΕ....

 

ααα και πολλές παρατηρήσεις χωράνε, διαφωνίες και λοιπά...

Αλλά δεν ξέρω πόσο μετράει η γλώσσα η ορθογραφία στην/με την οποία λέγεται κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Έχει γίνει δεύτερη φύση του ανθρώπου η αχαριστία και κανόνας ότι αφού χάσουμε εκτιμάμε...

 

Μπορεί η συνείδηση να ξυπνήσει μετά από την καταστροφή, την στέρηση, τελικά...

 

Να καταστραφούν όλα(μπορεί να φένεται πολύ μακροπρόθεσμο, αλλα αν δεν τα κοιτάς και έτσι...)

για να τα εκτιμήσουμε? πόλεμος για την ειρήνη?

Να περιμένουμε τον πόλεμο και την πραγματική καταστροφή ή μπορούμε να εκτιμήσουμε την καθαρή πραγματικότητα, χωρίς.. (?)

 

Και ίσως (Παύλος Σιδ.) να μην χρειαστεί να περιμένουμε τα ερείπια του καιρου για να χτίσουμε ζωή....

 

Όλα συμφέρον, προσωπικό κέρδος, δόξα, φήμη, εξουσία... Που στην τελική δεν μας ανήκουν και ούτε τα έχουμε ανάγκη...

 

Τις αξίες μας να μην τις κάνουμε εξουσία ή κανόνα(μορφή εξουσίας) για τους άλλους...

Και αντίστροφα...

 

Ο καθένας να αποδεχθεί την πραγματικότητα του που θα την χτίσει μόνος του..

 

τραβηγμένα, αλλά φταίει το σκοτάδι και της βιτρίνας τα προβόλια..

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη είναι ότι όλη αυτή η διαφήμηση περι της πειρατείας είναι προπάγανδα των μουσικών παραγωγών. Η πειρατεία κλονίζει ΜΟΝΟ τις δικές τους τσέπες. Ούτε καν των τραγουδιστών, αφού αν αξίζουν η δημοτικότητά τους ανεβαίνει, είναι περιζήτοι και παίρνουν "χοντρά" λεφτά όπου και να πάνε.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να στηρίζουμε οικονομικά τους νέους και αξιόλογους καλλιτέχνες. Μόνο με αυτόν τον τρόπο θα συνεχίσουν να γράφουν μουσική. Τώρα βέβαια φυτρώνουν πολλά ερωτήματα. Ποιός θεωρήται αξιόλογος καλλιτέχνης; Μήπως καλλιτέχνης είναι αυτός στοχεύει στην δημιουργία μουσικής με σκοπό την τέχνη και όχι τον πλουτισμό;;

 

Εγώ πάντως τίθεμαι υπέρ της πειρατείας. Πρέπει να καταλάβουν όσοι βγάζουν χρήματα από την εκμετάλευση της μουσική ότι δεν κάνουν τέχνη αλλά παζάρι..

Link to comment
Share on other sites

δεν διάβασα όλα τα ποστ (σορρυ :019blush: ) αλλά μια ερώτηση μου έχει μείνει κάτι καιρούς τώρα.....

 

Αφού η πειρατία σκοτώνει τη μουσική (όπως λένε) και κάνουν (σχεδόν)τα πάντα (λέμε τώρα) για να μην αντιγράφονται τα cd πως γίνεται και υπάρχουν cd σε πλανώδιους πριν καν κυκλοφορήσουν σε δισκάδικά????? :blink:

 

 

μου θυμίζει λίγο κάτι "συγγραφεις-ερευνητές" που βγαίνουν κατα καιρούς για να πουν πως "Ο Harry Potter είναι σατανικό δημιούργημα και δινει στους αναγνώστες αποκρυφιστικά μηνύματα κλπ....."

 

μόνο που δεν μας εξηγούν αυτοί πως γνωρίζουν τόσα αποκρυφιστικά και σατανιστικά θέματα ωστε να τα βρίσκουν και στα βιβλία....... :offtopic:

 

το χειρότερο είναι οτί κανείς από αυτούς που τα παρουσιάζουν αυτά τα θέματα δεν έχει ρωτήσει κάτι τέτοιο.....

και φυσικά όσοι δεν έχουν λίγη παραπάνω κοινή λογική (ή απλά ακολουθούν ότι τους λένε :015annoyed: ) το κάνουν ολόκληρο θέμα και μας γυρίζουν σε μαισαιωνικά περιστατικά (και δικτακτορικά-απολυταρχικά)

 

Αυτά τα ολίγα.......ελπίζω να μην σας κούρασα :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ένα λέω! Ας ειναι καλά το Metropolis με τα 6,50 ευρώ που χτυπάει!!

Καλά, μη νομίζεις ότι πάντα ήταν έτσι! Από τους μεγαλύτερους κλέφτες ήταν μέχρι πριν κάποιο καιρό, τώρα δεν ξέρω τί έγινε και έριξε τις τιμές... :huh:

Η πώληση μεταχειρισμένου βινυλίου, είναι πειρατεία ή όχι;

Και μεταχειρισμένα CDs & DVDs πωλούνται σε μαγαζιά, δε νομίζω να θεωρείται πειρατεία...

Από την άλλη, όλα μπορούμε να τα περιμένουμε από τους "προστάτες" της μουσικής! :plzdie:

Link to comment
Share on other sites

Κατα την προσωπική μου άποψη,η πειρατεία σκοτώνει τις πολυεθνικές!Επειδή όμως όλα στην ζωή είναι ένα τεράστιο ντόμινο,με την σειρά τους οι πολυεθνικές σκοτώνουν την τσέπη μας!Το πλέον πίο τραγικό της υποθέσεως είναι οτι αυτη η τακτική ξεκίνησε τα τελευταία 5 χρόνια!Πιό πρίν οι τιμές ήταν σε κάποια επίπεδα "Α".Ήξερες οτι το καινούριο cd της αγαπημένης σου μπάντας(μιλάω για το rock-metal,etc..)είχε περίπου 5000 δρχ.Τώρα ξεκινάει απο 15 ευρώ και καταλήγει όπου θέλεις,η μαλλον για να είμαι πιο ακριβείς όπου θέλουν...Δέν είναι τραγικό??Αυτοί ωθούν το κοινό στα προγράμματα P2P(KazAa,Winmx,DC++ κτλ..) και στους συμπαθέστατους κυρίους με το σκούρο χρώμα...Σε κάνουν να κάνεις ό,τι ακριβώς και το κίτρινο πραγματάκι δίπλα ---> :headb:

Είδωμεν....

Link to comment
Share on other sites

Η πώληση μεταχειρισμένου βινυλίου, είναι πειρατεία ή όχι;

 

Είναι ευκαιρία!! Respect στα βινύλια! Και όποιος τα πουλάει κακό του κεφαλιού του... αυτός χάνει!

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο μπραβο! :clapping:

συμφωνω κι εγω παιδια. Οκ βγαινει ενα καινουριο cd και μου αρεσουν 1-2 κομματια απο εκει. Σορρυ αλλα γιατι να δωσω 18-20 ευρω για 2 κομματια;;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...