Jump to content

Η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική?


Recommended Posts

Ποιών, η μουσική και τα λοιπά είναι των μουσικών????????????/ χαχαχααααα

 

Ρώτα κανα φίλο που ασχολείται.... Κατά πόσο περνούν οι στίχοι η μουσική....

Σου δίνουν την συνταγή, ποζάρεις και σε μαγειρεύουν......

Ελλαδάρα.......

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

λοιπόν ο συγγραφέας είναι απόλυτα καλυμένος αν κατοχυρώσει πρώτα τα πνευματικά του δικαιώματα στην Εθνική Βιβλιοθήκη.

 

Τα πνευματικά δικαιώματα δεν κινδυνεύουν. Εγώ λέω για τα δικαιώματα έκδοσης. Κοινώς, αν ο συγγραφέας εκδόσει ιδίοις αναλώμασι το βιβλίο του, θεωρείται πως κλέβει τον εκδότη του (διαφυγόντα κέρδη).

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν ο συγγραφέας είναι απόλυτα καλυμένος αν κατοχυρώσει πρώτα τα πνευματικά του δικαιώματα στην Εθνική Βιβλιοθήκη.

 

Τα πνευματικά δικαιώματα δεν κινδυνεύουν. Εγώ λέω για τα δικαιώματα έκδοσης. Κοινώς, αν ο συγγραφέας εκδόσει ιδίοις αναλώμασι το βιβλίο του, θεωρείται πως κλέβει τον εκδότη του (διαφυγόντα κέρδη).

 

Έχεις ακούσει ποτέ για σπάσιμο του συμβολαίου ή αλλαγής των όρων του?

Όταν μιλάς ελληνικά θα μιλάς την καθομιλουμένη για να σε καταλαβαίνουν και αυτοί που δεν ξέρουν καλά τα ελληνικά. Θα νομίζουν ότι μιλάς καμία γλώσσα της προδεινοσαύριας εποχής...

 

Μιχαηλ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

λοιπόν ο συγγραφέας είναι απόλυτα καλυμένος αν κατοχυρώσει πρώτα τα πνευματικά του δικαιώματα στην Εθνική Βιβλιοθήκη.

 

Τα πνευματικά δικαιώματα δεν κινδυνεύουν. Εγώ λέω για τα δικαιώματα έκδοσης. Κοινώς, αν ο συγγραφέας εκδόσει ιδίοις αναλώμασι το βιβλίο του, θεωρείται πως κλέβει τον εκδότη του (διαφυγόντα κέρδη).

 

 

Εχεις δικιο βεβαια μπορεις να τα αγορασεις εναντι αδρας αμοιβης τα δικαιωματα εκδοσης...

Και επίσης την μουσική την σκοτώνουν η δισκογραφηκες εταιριες....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ειναι μεχρι να κοψουν και αυτην την πολυτελεια με καποιον τροπο στην Ελλαδιτσα. Σε λιγο που θα εξοικιωθει ο κοσμος με κλησεις μεσω ιντερνετ κλπ να δεις τι φρικουλο θα παθουν μαζικα και οχι μονο οι μουσικες βιομηχανιες. Τηλεκικοινωνιακοι γιγαντες και μουσικες και κινηματογραφικες βιομηχανιες θα ενωσουν δυναμεις... Κανω σαν την Κασσανδρα αλλα αυτη η γνωμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Ηδη υπάρχουν ολα αυτα και εδω στην Ελλάδα, αλλα ακομα δεν ειναι γνωστά.

Φυσικά στην Ελλάδα όλοι κοιτανε να τα αρπάξουν οπως μπορουν...

Αντε να δουμε τι θα γινει μεχρι το 2012 (να ερθουν οι Ε να μας σωσουν :P :P)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Η πειρατια σκοτωνει τις πολυεθνικες. Η μουσικη δεν ανηκει σε κανεναν ανηκει σε ολους και επιπλεον υπαρχει για να ακουγεται και οχι να στυλιζαρεται στα ραφια των καταστηματων. Η πειρατια διαδιδει την μουσικη.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η δουλειά μου είχε να κάνει με μουσική και έχω βιώσει τι σημαίνει δισκογραφική εταιρία (από το λογιστήριο έως το layout στα booklet) θα σας πω τα εξής. Ένα cd με 12σέλιδο βιβλιαράκι 4χρωμία, κοστίζει 2,5 ευρώ. Αν θες να γίνει digipack η τιμή ανεβαίνει στα 4 ευρώ. Αυτή η τιμή είναι ΧΩΡΙΣ:

a) την αμοιβή του καλλιτέχνη

β) τις διαφημίσεις (που είναι το μεγαλύτερο budget)

c) τα έξοδα ηχογραφήσεων

Λοιπόν, αν είναι κανένας μεγάλος καλλιτέχνης, τότε μπορεί να πάρει και 2 ευρώ στο cd. To cd έχει φτάσει τα 6 ευρώ. Βάλτε και κάνα 0,5-1 ευρώ, ανά κόπια, τις ηχογραφήσεις-αμοιβές συμμετεχόντων και την πιο φτηνή διαφήμιση σε μουσικό περιοδικό (3.000 ευρώ ανά περιοδικό, ε, δε θες 2 περιοδικά ανά χώρα...). Τα cd από τις πολυεθνικές πουλούνται 10-13 ευρώ. Το μεγάλο κέρδος το βγάζει το δισκάδικο!

(ΝΑΙ, ΑΠΟΚΑΛΥΦΘΗΚΑ! ΕΙΜΑΙ H ΚΑΤΟΧΟΣ ΤΗΣ SONY!)

Edited by χρυσηίδα
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...