Jump to content

Χριστός & Χριστιανισμός


Recommended Posts

Και αν κάποιος θέλει αποδηξεις  για το αν ο Χριστιανισμος ειναι η σωστη θρησκεια εχω να του δόσω μπόλικες

8216[/snapback]

 

Χμμμμμ... πες τα μπας και φωτιστούμε γιατί δεν τα πολυκαταλαβαίνω αυτά. Τα φοβάμαι :001almostcry:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Lodi
Και αν κάποιος θέλει αποδηξεις  για το αν ο Χριστιανισμος ειναι η σωστη θρησκεια εχω να του δόσω μπόλικες

8216[/snapback]

 

Χμμμμμ... πες τα μπας και φωτιστούμε γιατί δεν τα πολυκαταλαβαίνω αυτά. Τα φοβάμαι :001almostcry:

8217[/snapback]

 

Ναι για πες καμία ...

Link to comment
Share on other sites

γιωργο,

 

αυτα ειναι γνωστα...κ δεν αποτελουν εγγυησεις..θεωρειες ναι..αμπελοφιλοσοφιες ...χικ...ισως :018bleh:

 

αν ο χριστιανισμος ειναι σωστη(???) θρησκεια?

 

το σωστη..τι το θες?αν οδηγει το ανθρωπινο γενος στην

α)ελευθερία

β)δινει στους ανθρωπους οραμα ,ιδανικα, αξιες ,πλαθει χαρακτηρα

γ)βασιζεται σε αληθειες (ο σκοπος δεν αγιαζει τα μεσα)

δ)τι αλλο ξεχασα ρε παιδια?

 

τοτε ειναι σωστη θρησκεια ασχετα αν εχει για θεο τον πελε η τον τριαδικο

 

εγω αυτο που δεν βλεπω στην ορθοδοξη ειναι η ελευθερια...(οχι πως τα αλλα τα βλεπω πολυ αλλα με λιγο κρασακι ...χικ... :wacko: )

Link to comment
Share on other sites

αν ο Χριστιανισμος ειναι η σωστη θρησκεια εχω να του δόσω μπόλικες B)

Φίλε Γιώργο,

κατ' αρχάς θα ήθελα να μας διευκρινήσεις κάτι:

 

α) ο Χριστιανισμός είναι σωστή θρησκεία;

ή

β) ο Χριστιανισμός είναι η σωστή θρησκεία;

 

(ένα τοσοδούλι "η" αλλάζει σημαντικά το νόημα της δήλωσης, όπως βλέπεις)

 

Εάν εννοείς το α), δεν έχω αντίρρηση.

Εάν όμως εννοείς το β), θα ήθελα να σε ρωτήσω τι είναι αυτό που κάνει τον Χριστιανισμό την σωστή θρησκεία, αντίθετα με όλες τις άλλες. Δηλαδή, θα ήθελα μια σύγκριση θρησκειών από σένα, που να αποδεικνύει πως όλες οι άλλες είναι λάθος και μόνο ο Χριστιανισμός σωστός, κι επίσης διευκρινίζοντας σε ποιόν απ' όλους τους Χριστιανισμούς αναφέρεσαι: Ορθοδοξία; Καθολικισμό; Προτεσταντισμό; Διαμαρτυρόμενους; Μάρτυρες του Ιεχωβά; Ευαγγελιστές; Λουθηριανούς; Αγγλικανούς; (είναι πολλά, πως να τα θυμάμαι όλα απ' έξω; :wacko: ) ...ποιούς τέλος πάντων;

 

Φιλικά,

Νεφέλη

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα να πω πως εγώ είμαι Μαρωνίτης.Οι Μαρωνίτες ανίκουν στην καθολική εκκλησια,και πηραμε το ονομα μας απο τον Αγιο Μαρωνα.Κατα τα αλλα ανήκω στους καθολικούς.

Δεν ειμαι ειδικος στο να συγκρινω θρησκείες.

Σκοπός μου δεν είναι να σας εκχριστιανισω.

Λοιπόν πρώτα ας σκεφτούμε γιατί τόσοι ανρώποι έδωσαν την ζωη τους για να κηρύξουν τον Χριστιανισμό...Αλλοι λιθοβολίστηκαν,σφαχτικαν,κάηκαν ζωντανοί...Αν το εκαναν για την πλάκα θα σταματούσαν και θα παραδινονταν όταν θα τους σκοτοναν,ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΕ!Κάποιος θα πει πως ηταν τρελλοί....Ολοι τους όμως?Υπάρχουν εκατομυρια μαρτυρες που εδωσαν την ζωη τους για να το διδαξουν.Οι μαθυτές του Χριστου αν μάθενναν πως ο Χριστός τους έλεγε ψέματα για την Ανάσταση του, θα ηταν οι πρώτοι που θα τον εγκατέληπαν,καθώς τους πούλαγε τώσα χρόνια ενα ψεμα.Ο Χριστος πριν το θανατο του ειπε πως θα αναστιθη και θα τον δουν οι μαθητες του Αναστημενο...Αν δεν τον εβλεπαν,θα ελεγαν πως ο Χριστος τους κοροηδευε και δεν θα κιρυτταν τον Χριστιανισμο,οχι να πεθεναν για αυτο!Πως ο Αποστολος Παυλος απο φοβερος διωχτης του Χριστιανισμού,έγινε φοβερος οπαδος του?Ας μην ξεχναμε πως ο Χριστιανισμος διδάσκει την αγαπη και την ισοτητα.Ποιος έδωσε την δυναμη στους αποστόλους?Ας μην ξεχναμε πως ο Χριστιανισμος υποσχεται την αιωνια ζωη...Που εδω καταλαβένουμε,γιατι καποιος οταν πεθανει ζει ακομη στην αλλη πευρά.Επήσεις διδάσκει το Ζωη-Θανατος-Ανασταση...

Επισεις οπως ειπα οποιος πιστευει πως υπάρχει σατανας,δαιμονες κ.τ.λ,πρέπει να πιστευει και στον Χριστιανισμό,αφου ο σατανας στοχευει στον θρονο του θεου.Ας μην ξεχναμε πως ολα αυτα που προφητεψαν οι Χριστιανοι προφητες,έγειναν και αλλα απο οτι φενεται ειναι ετοιμα να γινουν.

Μια μικρη αποδιξη είναι,αν παρουμε ενα κανονικο μπολ νερου,και ενα αγιασμενο,και τα βαλουμε διπλα-διπλα,το κανονικο νερο βρομιζει ενω,το αγιασμενο δεν παθενει τιποτα!Μενει κρυσταλινο!Το ειδα με τα ματια μου!

 

Ο Χριστιανισμος ειναι ή σωστη θρησκεια τουλάχιστο αυτη είναι η αποψη μου

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πρώτα ας σκεφτούμε γιατί τόσοι ανρώποι έδωσαν την ζωη τους για να κηρύξουν τον Χριστιανισμό...Αλλοι λιθοβολίστηκαν,σφαχτικαν,κάηκαν ζωντανοί...Αν το εκαναν για την πλάκα θα σταματούσαν και θα παραδινονταν όταν θα τους σκοτοναν,ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΕ!Κάποιος θα πει πως ηταν τρελλοί....Ολοι τους όμως?Υπάρχουν εκατομυρια μαρτυρες που εδωσαν την ζωη τους για να το διδαξουν.

Μου φαίνεται ότι κάτι ανάλογο (αν όχι ακριβώς το ίδιο) βλέπουμε στα γήπεδα με τους οπαδούς των ομάδων. Και σκέψου ότι και οι ομάδες που δεν δίνουν δεκάρα γι αυτούς, έχουν εππινοηθεί από ανθρώπους

 

Οι μαθυτές του Χριστου αν μάθενναν πως ο Χριστός τους έλεγε ψέματα για την Ανάσταση του, θα ηταν οι πρώτοι που θα τον εγκατέληπαν,καθώς τους πούλαγε τώσα χρόνια ενα ψεμα.Ο Χριστος πριν το θανατο του ειπε πως θα αναστιθη και θα τον δουν οι μαθητες του Αναστημενο...Αν δεν τον εβλεπαν,θα ελεγαν πως ο Χριστος τους κοροηδευε και δεν θα κιρυτταν τον Χριστιανισμο,οχι να πεθεναν για αυτο!

Για να δούμε και τους πολιτικούς... Οι οπαδοί των πολιτικών, υποστηρίζουν το κόμα με την ελπίδα να κρατηθούν οι υποσχέσεις, το κόμα εκλέγεται, οι υποσχέσεις δεν τηρούνται αλλά οι οπαδοί συνεχίζουν να επικροτούν για να υπάρχει σύγκρουση με τους οπαδούς της αντιπολίτευσης. Ακόμα και όταν αγανακτήσουν οι οπαδοί, η κυβέρνηση δεν θα πέσει...

 

Πως ο Αποστολος Παυλος απο φοβερος διωχτης του Χριστιανισμού,έγινε φοβερος οπαδος του?

Θα κατάλαβε τα πλεονεκτήματα και τη δημοσιότητα που απέκτησαν οι μαθητές του Χριστού, με τις πράξεις του.

 

Μια μικρη αποδιξη είναι,αν παρουμε ενα κανονικο μπολ νερου,και ενα αγιασμενο,και τα βαλουμε  διπλα-διπλα,το κανονικο νερο βρομιζει ενω,το αγιασμενο δεν παθενει τιποτα!Μενει κρυσταλινο!Το ειδα με τα ματια μου!

 

Αυτό το κάνω κι εγώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

αφου ρε lodi το ειπα :καμια σχεση ελευθερια με χριστιανισμο(ορθοδοξο,καθολικο,τα αλλα δεν τα ξερω) οσο για τα υπολοιπα οπως ειπα με λιγο κρασακι ...χικ....ισως τα δω... :wacko:

 

 

σοβαρα τωρα

 

καμια σχεση ο χριστιανισμος με την ελευθερια...κ ας λενε οτι θελουν οτι ο Θεος αφηνει ελευθερο τον ανθρωπο να διαλεξει...οταν πιστευεις οτι υπαρχει μια αιωνια κολαση...δεν εισαι ελευθερος...κ να το παω πιο μακρια..ποιος με ρωτησε για το αν ηθελα να γεννηθω(ακουγεται χαζο...αλλα) δεν εισαι σοβαρος (Θεος) οταν κανεις ενα δημιουργημα και δινεις την επιλογη στο δημιουργημα σου να βασανιζεται..

 

και απο την αλλη γιατι να ειναι τοσο κακο ρε φιλε να μπορω να κρινω ποιο ειναι το κακο και ποιο το καλο?τι σου την σπαει σε αυτο?εξαλλου αυτο ειναι ελευθερια να ξερω πρωτα κ μετα να κρινω...

 

οσο για τα αλλα

 

κοιτα αν ακολουθησει καποιος την χριστιανικη (οχι την εκκλησιαστικη) πιστη (ασχετα αν ειναι αληθινο η οχι) κ την κανει τροπο ζωης θα ειναι ενας καλος χριστος ανθρωπος το οποιο ειναι θετικο..

 

απλα στο ιδιο θα καταληξεις αν γινεις βουδιστης ...κτλ

 

πρεπει να δουμε οτι υπαρχουν ανθρωποι που απλα δεχονται αυτο που τους δινουν κ αλλοι που εχουν ενα σαρακι μεσα τους και κανουν υποθεσεις κ ψαχνονται

ολοι καλοι!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πρώτα ας σκεφτούμε γιατί τόσοι ανρώποι έδωσαν την ζωη τους για να κηρύξουν τον Χριστιανισμό...Αλλοι λιθοβολίστηκαν,σφαχτικαν,κάηκαν ζωντανοί...Αν το εκαναν για την πλάκα θα σταματούσαν και θα παραδινονταν όταν θα τους σκοτοναν,ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΕ!Κάποιος θα πει πως ηταν τρελλοί....Ολοι τους όμως?Υπάρχουν εκατομυρια μαρτυρες που εδωσαν την ζωη τους για να το διδαξουν.

Μου φαίνεται ότι κάτι ανάλογο (αν όχι ακριβώς το ίδιο) βλέπουμε στα γήπεδα με τους οπαδούς των ομάδων. Και σκέψου ότι και οι ομάδες που δεν δίνουν δεκάρα γι αυτούς, έχουν εππινοηθεί από ανθρώπους

Συμπληρώνω:

Τους καμικάζι τους έχεις ακουστά; Έχεις ιδέα πόσοι εκατοντάδες έχουν οικειοθελώς σκοτωθεί για την πίστη τους; Ξέρεις πόσοι ακόμα είναι έτοιμοι να δώσουν την ζωή τους... και μάλιστα με μεγάλη τους χαρά;

Τις αιματοχυσίες στην Ινδία και το Ισραήλ, τις έχεις ακουστά; Εβραίοι, Μουσουλμάνοι και Ινδουιστές, επί τόσα και τόσα χρόνια αγωνίζονται και σφάζονται μεταξύ τους για την πίστη τους.

Κάτι Αφρικανικές tribal θρησκείες, τις έχεις ακουστά; Που από την αρχαιότητα μέχρι και σήμερα (δυστυχώς) ακρωτηριάζονται ή θυσιάζονται οικειοθελώς στις θεότητές τους;

 

Ο φανατισμός φίλε μου είναι παράξενο και... θανάσιμο πράμα.

 

Επιπλέον (για να πούμε και μερικά ιστορικά πραματάκια), η «ιδέα» των οσιομαρτύρων και των πιστών που οικειοθελώς υποτάσσονταν σε βασανιστήρια και εκτέλεση, προωθήθηκε κυρίως από τον επίσκοπο Ειρηναίο, τον 2ο αιώνα μ.Χ. Ο Ειρηναίος παρότρυνε τους πιστούς να μαρτυρήσουν, ώστε να σωθούν και να βρεθούν κοντά στον Θεό.

Αυτός ήταν ένας από τους πολλούς λόγους τριβής του με τον Βαλεντίνο, ο οποίος αντίθετα υποστήριζε ότι η θυσία δεν πρέπει να επιδιώκεται, παρά να γίνεται μονάχα όταν είναι απαραίτητο, κι ότι αναμφίβολα δεν είναι τρόπος αυτός για σωτηρία. Αυτό το βάσιζε στα ίδια τα λόγια του Ιησού: «Δεν θέλω θυσία! Έλεος θέλω!»

 

Όσο για τα υπόλοιπα, είναι τόσα μα τόσα πολλά που μπορώ να πω ως απάντηση, που ένα post δεν φτάνει. Ούτε ένα thread φτάνει. :wacko:

Σου προτείνω να διαβάσεις. Να διαβάσεις πολύ! Κυρίως ιστορικά του Χριστιανισμού. Διότι φίλε μου, ακόμα κι ο ίδιος ο Ιησούς δεν υποστήριξε ότι η δική του και μόνο η δική του θρησκεία είναι η σωστή. «Όποιος δεν είναι εναντίον μου, είναι μαζί μου» είχε πει.

Αλλά τι λέω... εδώ δεν σκόπευε καν στην δημιουργία θρησκείας! Πανθεϊστής ήτανε! (Συγχύσου τώρα Τραγοκερατούλη! :lol: ) Κι όπως κάθε Πανθεϊστής, η δημιουργία θρησκείας/σεκτας/δόγματος, είναι... εκτός πραγματικότητας! (Όποιος καταλαβαίνει τι σημαίνει «Πανθεϊσμός», καταλαβαίνει και τι εννοώ).

Διάβασε φίλε Γιώργο. «Ερεύνα και θα βρεις, χτύπα και θα σου ανοιχτεί» :smilewink:

 

Αυτά τα τελευταία, απευθύνονται και στον φίλο {HDM}

Link to comment
Share on other sites

Αλλά τι λέω... εδώ δεν σκόπευε καν στην δημιουργία θρησκείας! Πανθεϊστής ήτανε! (Συγχύσου τώρα Τραγοκερατούλη! :lol: )

8329[/snapback]

 

Ας συγχιστώ.... Δεν υπάρχει στάλα βεβαιότητας σε ό,τι λες. Άλλος λέει πανθεϊστής, άλλος λέει Υιός του Θεού, άλλος λέει ένας μεσσίας από τους πολλούς, άλλος λέει πρίγκιπας που του σφετερίσανε το θρόνο, άλλος λέει Εσσαίος, άλλος λέει νόθος γιος Ρωμαίου, άλλος λέει νόθος γιος greek lover της εποχής, άλλος λέει αρχηγός εθνικοαπελευθερωτικού κινήματος ζηλωτών.

 

Ποιον να πρωτοπιστέψω;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...