Jump to content

Ελευθερία Λόγου & Σεβασμός


Recommended Posts

Κόψε τον ομφάλιο λώρο σημαίνει ο συγκεκριμένος στίχος.

Δεν μπορώ ν' αρνηθώ την πιθανότητα του πράγματι να σημαίνει αυτό, αλλά το ερώτημα είναι: ο Τζιμάκος τι ήθελε να πει! Και ήθελε πράγματι κάτι να πει ή απλά... τού 'ρθε και τό 'πε κι εμείς καθόμαστε να βρούμε "τι ήθελε να πει ο ποιητής;" την στιγμή που ο ποιητής μας έχει ελαφρώς χε :censored: και -διόλου απίθανο- κάθεται και διασκεδάζει βλέποντάς μας να πολεμάμε να ερμηνεύσουμε αυτό που... απλά τού 'ρθε και τό 'πε ή -ακόμα χειρότερα- το είπε κυριολεκτικά;! :blink:

 

(δεν ξέρω αν το καταλάβατε, αλλά εγώ πιστεύω ότι ισχύει το δεύτερο για την περίπτωση του Μόρισον...)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 1 year later...

Προσωπικές απόψεις...

 

Ελευθερία λόγου και γενικά Ελευθερία , ασκεί όποιος και όπου θέλει, μέχρι να περάσει τα όρια Ελευθερία του συνομιλητή/συνανθρώπου του.

 

Η έκφραση θρησκευτικών και προσωπικών πεποιθήσεων , είναι αποδεκτή και σεβαστή. Η εξύβριση των πιστεύω του απέναντι σε προσπάθεια υποβάθμισης της προσωπικότητας του μέσω της μεθόδου αυτής, είναι απλά απαράδεκτη.

 

Έτσι όταν έχω κάποιον απέναντι που βρίζει ας πούμε τον Χριστό , γιατί θεωρεί πως είναι ανύπαρκτος/πλαστός ή δεν ξέρω τι άλλο... δεν με "ακουμπάει" γιατί πραγματικά αναφέρεται σε κάτι εντελώς γενικό για εκείνον και φυσικά έχει κάθε δικαίωμα να το κάνει, όπως ακριβώς θα έχω και εγώ το δικαίωμα να το κάνω για την αντίθετη Θρησκεία/Πιστεύω. Είναι δικαιώμα του "κρίνειν" και είναι αναφαίρετο για τον κάθε άνθρωπο , έτσι ώστε να μπορεί να αποφασίσει για τον εαυτό του τι θέλει πραγματικά και να μην ταυτίζεται με οτι του προσφέρουν.

 

Που υπάρχει λοιπόν καταπάτηση ορίων;

Όταν απευθύνεται σε μένα και με ονομάζει "ηλίθιο" ή "ψεύτη" επειδή εφαρμόζω τα δικα μου πιστεύω , εκεί ξεπερνάει τα όρια.

 

Εκεί είναι η διαφορά μεταξύ Σεβασμού έκφρασης και "προσβολής-φίμωμα", για μένα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ξεκινά σήμερα μια από τις πιο περίεργες και σημαντικές δίκες για την ελευθερία του λόγου στα σχολεία των ΗΠΑ

 

.....Η υπόθεση ξεκίνησε το 2002 όταν ένας μαθητής του λυκείου ο Joseph Frederick ξετύλιξε ένα πανώ μήκους 4μισι μέτρων που έγραφε "Bong Hits 4 Jesus (Bong Hist για το Χριστό)" (Bong Hit: το κάπνισμα μαριχουάνας μέσα από σωλήνα) κατά τη διάρκεια εκδρομής του σχολείου για να δουν την Ολυμπιακή φλόγα που θα περνούσε από το Juneau της Αλάσκα. Όπως παραδέχτηκε, το έκανε για πλάκα, επειδή πίστευε οτι είναι αστείο και οτι θα τον έβγαζε στην τηλεόραση. Η διευθύντριά του εκείνο τον καιρό, Deborah Morse, δεν έπιασε το αστείο, αλλά πρόσεξε τις κάμερες και του ζήτησε να αφαιρέσει το πανό. Όταν αρνήθηκε, του το έσκισε και τον απέβαλε για 10 μέρες. Αλλά -ίσως επειδή το θεώρησε ακόμη μεγαλύτερη πιθανότητα να βγει στην τηλεόραση- ο Frederick τη μήνυσε για παραβίαση του δικαιώματός του της ελευθερίας του λόγου. Το 9ο Εφετείο συμφώνησε μαζί του, αποφασίζοντας οτι οι σχολικές αρχές δεν μπορούν "να τιμωρούν και να λογοκρίνουν μη-διαταρακτικές (non-disruptive)" εκφράσεις των μαθητών απλά και μόνο επειδή δεν εγκρίνουν το μήνυμα."

Πριν ο Frederick λάβει αποζημίωση όμως, ο εισαγγελέας Κένεθ Σταρ (ο γνωστός από την υπόθεση Κλίντον - Λεβίνσκι) επενέβη από τη μεριά του σχολικού συμβουλίου και πρότεινε στο Ανώτατο Δικαστήριο να επανεξετάσει την απόφαση. Σύμφωνα με την αίτησή του, "αυτή η υπόθεση παρουσιάζει στο Δικαστήριο την ευκαιρία να λύσει το δύσκολο πρόβλημα σχετικά με το αν το Πρώτο Άρθρο του Συντάγματος (περί λευθερίας του λόγου) επιτρέπει την κυκλοφορία μαθητικού λόγου, όταν ο λόγος αυτός υπερασπίζεται τη χρήση παράνομων ουσιών"..........

 

Υπάρχει καταπάτηση κάποιων ορίων εδώ?

Link to comment
Share on other sites

Υπεράσπιση χρήσης παράνομης ουσίας εγώ στο πανό του πιτσιρικά πάντως δεν βλέπω...

Δεν κατάλαβα εάν κόλλησαν στο ότι έγινε λόγος περί παράνομης ουσίας γενικά, ή στο ότι έγινε από μαθητές....

 

Άρα όταν εγώ έγραφα έκθεση στο σχολείο περί ναρκωτικών και ταυτόχρονα παράνομων ουσιών, έπρεπε να μου κάνει μύνηση ο καθηγητής, ότι κι εάν έγραφα...

 

:wacko:

 

Είναι τρελλλλλλλλλοί αυτοί Αμερικάνοι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...