Jump to content

Που να ακουμπίσει κανείς στο προσκέφαλο του;


111
 Share

Recommended Posts

Δεν είμαι σίγουρος, αλλά μου φαίνεται ότι το κεφάλι πρέπει να δείχνει ανατολικά...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος, αλλά μου φαίνεται ότι το κεφάλι πρέπει να δείχνει ανατολικά...

9313[/snapback]

 

Aπόλυτα σωστό!!! Οι αρχαίοι Ελληνες έβαζαν τους νεκρούς με το κεφάλι δυτικά, και μάλλον για λόγους πρόληψης κοιμόνταν με το κεφάλι ανατολικά (όσο ήταν ζωντανοί). Η αλήθεια είναι πως κοιμάσαι πιο ανάλαφρα όταν το κεφάλι είναι ανατολικά. Εχω δοκιμάσει το αντίθετο και ξύπνησα λίγο δύσκολα. Τίποτε το συνταρακτικό όμως δεν συνέβει!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που γνωρίζω είναι ότι σαν πρώτη επιλογή έρχεται ο Βορράς και μετά η Ανατολή.

Αλλά επειδή έχω ασχοληθεί και με Feng Shui εκεί ο κάθε άνθρωπος ανήκει σε διαφορετική κατηγορία και εκεί παίζουν όλα τα σημεία του ορίζοντα.

 

Φίλε 111, αν δεν σε πειράζει να μου στείλεις με π.μ. την πλήρη ημερομηνία γέννησης σου, θα μπορούσα να σου πω τί ισχύει και για σένα σ' αυτήν την περίπτωση. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος, αλλά μου φαίνεται ότι το κεφάλι πρέπει να δείχνει ανατολικά...

9313[/snapback]

Η καλύτερη διεύθυνση δεν είναι πάντοτε δεδομένη αλλά ο καθένας την ανακαλύπτει πειραματικά - με την μέθοδο "δοκιμής και λάθους" - γιατί εξαρτάται και από την συγκεκριμένη τοποθεσία, τους ανέμους που την επηρεάζουν, της ποσότητες νερού που έχει κοντά (αλλά και μεταλλευμάτων) ακόμα και το είδος του δομικού υλικού του σπιτιού. Έτσι δεν υπάρχει ενιαίος κανόνας ότι κι αν ακούτε (και το διαπιστώνει κανείς γνωρίζοντας ότι αν δει σχετικές πεποιθήσεις σε όλο τον κόσμο δεν μένει διεύθυνση που να μην θεωρείται καλή (κάπου) ή κακή (κάπου αλλού), κι ας υπάρχουν τα all favorites που αναφέρθηκαν...

... σε έναν άλλο τόνο πάντως θέλω να προσθέσω ότι πέρα από τον προσανατολισμό του κεφαλιού και του κρεβατιού, υπάρχει και ο προσανατολισμός της καρδιάς. Αν αυτή είναι προς εκεί που χρειάζεται κι ανάποδα να κοιμάσαι καλά θα κοιμάσαι...

 

ΥΓ.

Αν θέλετε να δείτε μια Ελληνική άποψη θέσης και προσανατολισμών διαβάστε το Περι Ανέμων και Υδάτων του Ιπποκράτη (δεύτερο βιβλίο, νομίζω δεν θυμάμαι καλά).

(Είναι μάλλον αξιοσημείωτο ότι αν μεταφράσει κανείς το τίτλο του σχετικού βιβλίου του Ιπποκράτη "Περί Ανέμων και Υδάτων" στο Κινέζικα ποιος θα είναι λέτε; Feng Shui!)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Και εγω ειχα κάποτε αυτη την απορια η απάντηση που πήρα ειναι πως πρέπει να εχουμε το κεφαλι μας προς τα ανατολικά για τον απλό λόγο πως παιζουν ρόλο τα μαγνητικά πεδία και το πως επηρεαζουν το σώμα μας κ την ενεργεια του....

Αλλά ειλικρινα δεν ξέρω, δλδ αν δεν βολευει να βαλεις το κρεβατι σου προ τα ανατολικά αλλα προς τον βορρά τι κανεις?

Ε δεν θα πεθανεις κιολας!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος, αλλά μου φαίνεται ότι το κεφάλι πρέπει να δείχνει ανατολικά...

Δέν υπάρχει κανένα πρόβλημα προς τα που πρέπει να είναι το κεφάλι αρκει να μην κοιμάσαι σε ενα σκοτεινο μερος( μακρία από ένα παράθυρο)

Link to comment
Share on other sites

Δέν υπάρχει κανένα πρόβλημα προς τα που πρέπει να είναι το κεφάλι αρκει να μην κοιμάσαι σε ενα σκοτεινο μερος( μακρία από ένα παράθυρο)

Γιατί??

Link to comment
Share on other sites

Έμενα δλδ που το κεφαλι μου ειναι προς τον Βορρα και ακριβως απο διπλα προς τα δυτοικα ειναι η μπαλκονόπορτα κινδυνευω?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά λόγο στενότητας δωματίου κοιμάμαι προς ταα Βόρεια.Καλά είναι και από εδώ.

:whistling:

:offtopic: αλλά το βιβλίο που έχεις σαν attached image τι εκδόσεις είναι???

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω που κοιμαμαι με τα ποδια στο νοτια' και το κεφαλι στο βορρα'? κινδυνευω? η αληθεια ειναι οτι πολλες φορες γυριζω αναποδα μεσα στον υπνο μου και καταλυγω με το κεφαλι στο νοτια', λετε να σημαινει κατι? :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...