Jump to content

διαλογισμός - ύπνωση


Recommended Posts

Πολλές φορές θέλουμε κάτι με πάθος, παλεύουμε για αυτό αγωνιζόμαστε ..και τελικά χάνουμε, άλλες ακολουθούμε το ένστικτο μας και βγαίνουμε σε διαφορετικό δρόμο από αυτόν που οραματισθήκαμε.

Πιθανόν γιατί τα περισσότερα από αυτά που ποθήσαμε, ονειρευτήκαμε, ζήσαμε, ζούμε, και θα βιώσουμε στο μέλλον, τα κατευθύνει το υπέρ συνειδητό μας ?βέβαια εν αγνοία μας ?και φυσικά το υπέρ συνειδητό μας είναι ο μεγαλύτερος ψεύτης.

Ίσως αν ανακαλύψουμε τι θέλουμε πραγματικά να απογοητευτούμε, γιατί αυτό που θα αντικρίσουμε είναι αρκετά μικρό ?όμως είναι αληθινό? ίσως η ύπνωση και ο διαλογισμός να μας φέρουν πιο κοντά σε αυτό. .αλλά μπορεί φίλη μου Νεφέλη η αλήθεια να είναι σε αυτό που έχεις μεταφρασμένο στην σελίδα σου?. στα σοφά λόγια του mevlana jelaluddin rumi

 

Out beyond ideas of right and wrong, there is a field. I?ll meet you there. When the souls lie down in that grass,the world is too full to talk about. Ideas, language, even the phrase?each other? doesn?t make any sense.

mevlana jelaluddin rumi - 13th century

 

jim

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ίσως αν ανακαλύψουμε τι θέλουμε πραγματικά να απογοητευτούμε, γιατί αυτό που θα αντικρίσουμε είναι αρκετά μικρό...

Άραγε, πόσοι πραγματικά γνωρίζουμε τι θέλουμε..;

Link to comment
Share on other sites

Λίγοι... στην πραγματικότητα νομίζουμε ότι θέλουμε...

11681[/snapback]

 

Ε, και όχι μόνο αυτό αλλά και πολλές φορές βρισκόμαστε στο εντελώς αντίθετο άκρο... Βέβαια, δεν ξέρω, αλλά τι εννοείται με το τι πραγματικά θέλουμε; Εννοείται στόχους και τέτοια σε όλες τις απόψεις στην ζωή μας ή δεν έχω καταλάβει το θεματάκι; :019blush:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
αλλά τι εννοείται με το τι πραγματικά θέλουμε; Εννοείται στόχους και τέτοια σε όλες τις απόψεις στην ζωή μας ή δεν έχω καταλάβει το θεματάκι; :019blush:

Ναι, αυτό εννούμε...

 

Ο άνθρωπος έχει την τάση αφ' ενός να μην ξέρει τι ακριβώς θέλει, κι αφ' ετέρου πάντα να θέλει αυτό που δεν έχει ή που δεν μπορεί να έχει. Δηλαδή, με το που αποκτά αυτό που ζητούσε, χάνει το ενδιαφέρον του κι αρχίζει ν' αναζητά κάτι άλλο...

Συνήθως, αυτό οφείλεται στο ότι ουσιαστικά, δεν ξέρει τι θέλει. Φαύλος κύκλος δηλαδή :wacko:

 

 

(ελπίζω να μην εντελώς είμαι off topic :lol: )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...