Jump to content

Σε Νίκησα Θάνατε (Δ. Λιαντίνης)


Recommended Posts

lianlast.jpg

 

Θα πεθάνω, Θάνατε, όχι όταν θελήσεις εσύ, αλλά όταν εγώ θα θελήσω. Σε τούτη την έσχατη ολική πράξη, δεν θα γίνει το δικό σου, αλλά το δικό μου. Παλεύω τη θέλησή σου. Παλεύω τη δύναμή σου. Σε καταπαλεύω ολόκληρον. Μπαίνω μέσα στη γη, όταν εγώ αποφασίσω, όχι όταν αποφασίσεις εσύ. Και σένα σε αφήνω ρέστο και ταπί. Με βλέπεις κατεβασμένο στον Άδη αφεαυτού μου και αυτοθέλητα. Και ανατριχιάζεις εσύ και το βασίλειό σου. Ο τάφος, η ταφόπλακα, το σκοτάδι, το ποτέ πια και όλα σου τα υπάρχοντα μπροστά στην πράξη μου και στην επιλογή μου μένουν εμβρόντητα και χάσκουν.

 

O άνθρωπος που φιλοσόφισε το θάνατο.

 

Περισσότερα: www.liantinis.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ο Λιαντίνης, έχει προσφέρει καταθέσεις ψυχής και σίγουρα κανείς δε μπορεί να του αρνηθεί την ιδιότητα του σύγχρονου φιλόσοφου. Επίσης, κανείς δε μπορεί να αρνηθεί ότι μάγευε με το λόγο του κι ότι σε κάνει να "χάνεσαι" στα γραπτά του.

Όμως, είναι άλλο πράγμα όλα αυτά και άλλο πράγμα αυτό το θέατρο που στήθηκε από την εξαφάνισή του και μετά!

Στο site που παραπέμπεις, θα δει κανείς και αυτό το θέατρο του παραλόγου σ' όλο του το μεγαλείο...

 

Εγώ πάντως για να πω την τίμια αλήθεια μου, που ασχολήθηκα με τον Λιαντίνη και τα γραπτά του πριν την εξαφανισή του κι όλα τα κωμικοτραγικά που ακολούθησαν, αγωνίζομαι ακόμη να διακρίνω που τελειώνει η μέχρι τέλους φιλοσοφημένη πιστή στάση ζωής και που αρχίζει η καταθλιπτική κατάπτωση με την ανάλογη ψυχοπάθεια.

Η οποία ψυχοπάθεια, σε φέρνει τελικά στη δειλία και την άρνηση για μάχη μέχρι τέλους στον αγώνα της ζωής.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ναι βέβαια.Η παραφιλολογία που δημιουργείται γύρω από το όνομά του είναι αναπόφευκτη.Τραβάει τους περίεργους σα μαγνήτης.Όμως ο θάνατός του και η ξαφνική δημοτικότητα που απέκτησε μετά ,δε πρέπει να αφαιρέσει ούτε ένα κομμάτι από την προσωπικότητά και τα διδάγματά του.Για όσους έχουν διαβάσει τη γκέμμα για παράδειγμα (και την έχουν κατανοήσει φυσικά), δε τείθεται θέμα "μυστηρίου θανάτου" κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Ναι βέβαια.Η παραφιλολογία που δημιουργείται γύρω από το όνομά του είναι αναπόφευκτη.Τραβάει τους περίεργους σα μαγνήτης.

Άλλη μια απόδειξη ότι τελικά ο κόσμος έλκεται από τα παράδοξα...

 

Αναρωτιέμαι...

Εάν ο Λιαντίνης καθότανε στ' αυγουλάκια του και περίμενε να πεθάνει κανονικά όπως όλος ο κόσμος... Θα γινότανε άραγε τόσος ντόρος γύρω από τ' όνομά του...;;

Link to comment
Share on other sites

Ναι βέβαια.Η παραφιλολογία που δημιουργείται γύρω από το όνομά του είναι αναπόφευκτη.Τραβάει τους περίεργους σα μαγνήτης.

Άλλη μια απόδειξη ότι τελικά ο κόσμος έλκεται από τα παράδοξα...

 

Αναρωτιέμαι...

Εάν ο Λιαντίνης καθότανε στ' αυγουλάκια του και περίμενε να πεθάνει κανονικά όπως όλος ο κόσμος... Θα γινότανε άραγε τόσος ντόρος γύρω από τ' όνομά του...;;

Δ Ε Ν Ν Ο Μ Ι Ζ Ω

Link to comment
Share on other sites

εμενα με ξερει κανεις...κανεις .. κανεις...εις εις ιςςςς

16439[/snapback]

 

Κι όμως φίλε SuCore σε ξέρουμε εμείς... Εδώ μέσα που περνάμε τους 200 υποθέτω.... Κι αυτοί εκεί έξω από τον Ιστό που κι αυτοί σε ξέρουν. Και πιστεύω πως θα σε ξέρουν και οι επόμενές γενιές γιατί γράφεις εδώ μέσα... Γράφεις- Γράφουμε... Θα μας γνωρίσουν από τα γραπτά μας από αυτά που αφήσαμε πίσω. Άνθρωπος που δεν υπάρχουν έγγραφά του ή έγγραφα για αυτόν γίνεται σκιά του ανέμου και χάνεται από τη μνήμη των ανθρώπων. Εμείς- εσύ αφήνουμε τις ιδέες μας εδώ αν όχι όλες ένα μέρος τους που όμως αντιπροσωπεύει μια συγκεκριμένη πτυχή του εαυτού μας που αντικατοπτρίζει μια αλήθεια για μας. Θα μείνουμε μέσα στην ιστορία σαν Sucore, Νεφέλη, Σείριος, Lord, outis κλπ. που γράψαμε που είχαμε ιδέες γνώμη αντίληψη μια συγκεκριμένη φιλοσοφία. έτσι σε ξέρουμε εμείς και ίσως οι επόμενοι και μπορεί οι μεθεπόμενοι.

 

 

Μιχαηλ

Link to comment
Share on other sites

Εάν ο Λιαντίνης καθότανε στ' αυγουλάκια του και περίμενε να πεθάνει κανονικά όπως όλος ο κόσμος... Θα γινότανε άραγε τόσος ντόρος γύρω από τ' όνομά του...;;

16403[/snapback]

Αυτό όμως, έτσι όπως το θέτεις, υποδηλώνει μια πράξη εντυπωσιασμού...Είναι άραγε? :whistling:

 

εμενα με ξερει κανεις...κανεις .. κανεις...εις εις ιςςςς

Με αυτό το πλευρό να κοιμάσαι... :blblbl: :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Ισως να πρόκειται για κάτι άλλο! Ισως ο Λιαντίνης να ΕΙΧΕ φοβηθεί τον θάνατο από παιδί και να του πήρε χρόνια (πολλά χρόνια, μα την αλήθεια...) για να νικήσει τον φόβο του αυτόν! Μία πάλη ζωής της οποίας η έσχατη μάχη ήταν ... αυτή!

 

Και να! Το αποφάσισε ... κρατά θανάτιες σημειώσεις για εμάς τους υπόλοιπους, για να μάθουμε πως είναι ο θάνατος ... όμως δεν τις βλέπω να δημοσιεύονται. Η κυρία σύζυγός του ... ίσως να μην το επιτρέψει :4_9_15v[1]:

 

:witch:

Link to comment
Share on other sites

Και υστεροφημίας θα μπορούσε να είναι...  :whistling:

16543[/snapback]

Η υστεροφημία συνήθως έχει θετικό νόημα. Από τη στιγμή που οι περισσότεροι (ή κάνω λάθος?) άνθρωποι δεν επικροτούν την αυτοκτονία ως πράξη ή άποψη, τί είδους υστεροφημία να επεδίωκε? :whistling:

 

Και να! Το αποφάσισε ... κρατά θανάτιες σημειώσεις για εμάς τους υπόλοιπους, για να μάθουμε πως είναι ο θάνατος ... όμως δεν τις βλέπω να δημοσιεύονται. Η κυρία σύζυγός του ... ίσως να μην το επιτρέψει

Παρακαλώ? :blink:

Μεταθανάτιες σημειώσεις ο κυρ-Λιαντίνης?

Για κάντο "λιανά" Lithe, για να μάθουμε κι εμείς οι καψεροί ημιμαθείς... :angel:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...