Jump to content

Σε Νίκησα Θάνατε (Δ. Λιαντίνης)


Recommended Posts

1ον:Δείξε μου την κριτική που ασκήθηκε στο έργο του.

2ον: κανένα πρόβλημα

3ον:oι "τελευταίοι" μάλλον ανοίκουν στο είδος εκείνο "συναδελφων" του,που κρίνουν κάτι χωρις να γνωρίζουν την έκταση του έργου του.Καταλαβαίνεις λοιπόν γιατί είναι αυτονόητο και πέρα ως πέρα κοινότυπο

να τους συγκαταλέγω στους τελευταίους.

 

 

 

 

Η αλήθεια είναι ότι αν δεν είχε χαθεί με τον τρόπο που χάθηκε δεν θα τον είχα ακουστά. Αυτό μπορεί να οφείλεται σε δική μου ανεπάρκεια, μπορεί και σε δική του.

 

Νομίζεις πως θα γνωρίζαμε τον Χριστό ή τον Σωκράτη αν δεν είχαν πεθάνει με τον τρόπο που πέθαναν?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

...Νομίζεις πως θα γνωρίζαμε τον Χριστό ή τον Σωκράτη αν δεν είχαν πεθάνει με τον τρόπο που πέθαναν?

Ή τον JFK ή τη Merilin ή τον Έλβις...
Link to comment
Share on other sites

1ον:Δείξε μου την κριτική που ασκήθηκε στο έργο του.

2ον: κανένα πρόβλημα

3ον:oι "τελευταίοι" μάλλον ανοίκουν στο είδος εκείνο "συναδελφων" του,που κρίνουν κάτι χωρις να γνωρίζουν την έκταση του έργου του.Καταλαβαίνεις λοιπόν γιατί είναι αυτονόητο και πέρα ως πέρα κοινότυπο

να τους συγκαταλέγω στους τελευταίους.

Νομίζεις πως θα γνωρίζαμε τον Χριστό ή τον Σωκράτη(η Προμηθεα) αν δεν είχαν πεθάνει με τον τρόπο που πέθαναν?

 

ναι..αλλα οχι σαν αδικημενους

Θα τους γνωριζαμε σιγουρα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Η ματαιοδοξία σε όλο της το μεγαλείο... ή ακόμα χειρότερα ο αιώνιος φόβος και το πρωταρχικό μας ένστικτο επιβίωσης.

 

Το τελικό στάδιο της ζωής.. ο Θάνατος.

 

Η ματαιοδοξία του να δείξει κάποιος οτι τον νίκησε ( ;;; ) και απλά έφυγε , σε δικό του προκαθορισμένο χρόνο σαν άνθρωπος με επιλογή.

Είναι όμως πράγματι επιλογή του;

 

Το τελικό στάδιο είναι αναπόφευκτο ούτως ή άλλως. Παίζει ρόλο το χρονικό σημείο; ή ακόμα και η επιλογή του;

 

Anor

Link to comment
Share on other sites

Η ματαιοδοξία σε όλο της το μεγαλείο... ή ακόμα χειρότερα ο αιώνιος φόβος και το πρωταρχικό μας ένστικτο επιβίωσης.

 

 

Anor

Ας μην είμαστε τόσο απόλυτοι...

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου δεν είναι;

 

Το να νομίζεις οτι κερδίζεις το Θάνατο επειδή επιλέγεις την χρονική στιγμή που ο ίδιος θα αφαιρέσεις την ζωή σου; Για να την προσφέρεις σε εκείνον που ούτως ή άλλως θα ήταν εκεί μόλις τελείωνε;

 

Anor

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου δεν είναι;

 

Το να νομίζεις οτι κερδίζεις το Θάνατο επειδή επιλέγεις την χρονική στιγμή που ο ίδιος θα αφαιρέσεις την ζωή σου; Για να την προσφέρεις σε εκείνον που ούτως ή άλλως θα ήταν εκεί μόλις τελείωνε;

 

Anor

Δεν σου λέω ότι δεν είναι...όμως δεν σου λέω και ότι είναι.

Μη έχοντας διαβάσει όλα τα γραπτά του, δεν μπορώ να τον κρίνω. Δεν ξέρω αν έχεις διαβάσει εσύ τα γραπτά του ή γενικότερα αν έχεις ασχοληθεί με το θέμα, πάντως αν δεν το έχεις κάνει μπορώ απλά να σου πω ότι καλό είναι να κρατάμε μια πιο ουδέτερη στάση απέναντι σε θέματα που δεν γνωρίζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα έχω ασχοληθεί με το θέμα "Θάνατος" , όπως και ποιά είναι η αντιμετώπιση του απο διάφορες κουλτούρες και εν τέλει θρησκείες που είναι και το γενικότερο "όπλο" των κοινών ανθρώπων για να εξευμενίζουν το άγνωστο που είναι αναπόφευκτα το επόμενο στάδιο για αυτούς.

 

Όταν λοιπόν διατείνεσαι οτι έχεις νικήσει το αναπόφευκτο , το μόνο που είσαι ικανός να ισχυριστείς , είναι οτι έχεις αποδεχτεί την ύπαρξη του, ανεξάρτητα το χρονικό σημείο που θα εμφανιστεί σε εσένα σαν οντότητα.

 

Το να διατείνεσαι όμως , οτι κέρδισες μια εικονική μάχη , επειδή θεωρείς οτι επέβαλες το χρονικό σημείο που εσύ τερματίζεις την πορεία σου, είναι αστείο. Το μόνο που ίσως να μου διαφεύγει , είναι οτι το έκανε , επειδή πραγματικά δεν φοβόταν αυτόν τον φυσικό τερματισμό πλέον. Αλλά και πάλι αν δεν φοβάσαι κάτι, το αφήνεις να έρθει φυσικά. Ούτε το επιταχύνεις , ούτε το επιβραδύνεις. Είναι πολλά και εδώ και ίσως και απο εκεί (μετά Θάνατον) που χάνεις αν επισπεύδεις κάποια πράγματα. Ακόμα όμως και αν το κάνεις , το κάνεις για να αποδείξεις τι ακριβώς και σε ποιούς;

Καταλαβαίνεις την ματαιότητα εδώ;

 

Αφήνεις συγγράματα , που διαμηνύουν την "νίκη" σου , σε ποιούς;

Και γιατί πρέπει αυτούς να τους ενδιαφέρει ή μάλλον καλύτερα , ποιό είναι το κέρδος το δικό σου; Η υστεροφημία;....θα είσαι εκεί για να την απολαύσεις;

Η υστεροφημία είναι όρος δικός μας και έχει δημιουργηθεί απο εμάς, για να ενθυμούμαστε πρόσωπα και καταστάσεις, καθώς είναι εμπειρίες και βιώματα , για αυτούς που ζούν και πρέπει να διαμορφώσουν εμπειρίες-απόψεις και προσωπικότητες. Δεν είναι για να τιμούνται οι νεκροί (όπως σήμερα μας έχουν περάσει).

Link to comment
Share on other sites

Δειλία...;;;

 

Αν θες την γνώμη μου. Οχι δεν το νομίζω. Για να γίνεις αυτόχειρας, δεν μπορείς να είσαι δειλός. Παραπλανημένος απο την αίσθηση του δικού σου μεγαλείου και του ναρκισσισμού σου , ίσως.

 

Διάβασα κάποια απο τα "συγγράματα" του εν λόγω ανθρώπου και συγνώμη αλλά το μειδίαμα ήταν αυθόρμητο.

 

Ειδικά το άρθρο (γιατί περί τέτοιου πρόκειται) με το όνομα "Γκέμα" που αναφέρεται στην Ελλαδα του 20-21ου αιώνα σε σύγκριση με την αρχαία, μόνο μονόπλευρο και φανερά επηρρεασμένο, μπορώ να το χαρακτηρίσω.

 

Έχει σαφώς αλήθειες μέσα, αλλά αυτές τις γνωρίζουμε οι περισσότεροι. Εκείνο που μου κάνει εντύπωση είναι το οτι , για την "κατάντια" μας όπως την περιγράφει, φταίνει πάντα οι "άλλοι". Οι φράγκοι , οι εβραίοι κτλ.

Ποτέ εμείς οι ίδιοι.

 

Μιλάει για την Αρχαία Ελλάδα και τα γνωρίσματα της, τα καλά της σημεία κτλ.

Αγνοεί παντελώς , τις ανθρωποθυσίες, τα "λαδώματα" για εξοστρακισμούς και την παντελή αχαριστία που , χαρακτήριζε την ράτσα μας απο τότε , ενάντια σε Σωκράτη, Αριστείδη , Περικλή κτλ.

 

Αναφέρεται σε έργα και πράγματα της τότε εποχής, αδιαφορώντας όμως στο πως δημιουργήθηκαν με χέρια σκλάβων. Κάτι σαν τα Ολυμπιακά έργα του σήμερα με τα χέρια των αλλοδαπών.

 

Συγνώμη λοιπόν φίλε μου , αλλά έχοντας πάρει μια άποψη απο αρκετά γραπτά του (διαθέσιμα στο site του) , το θέμα του Θάνατου του ,και γενικά η διαφήμιση του , μόνο μειδιάμα μπορεί να προκαλέσει όπως είπα.

 

Αυτό είναι η προσωπική μου άποψη και δεν προσπαθώ να την μεταφέρω σε κανένα. Απλά την εκφράζω σε δημόσιο βήμα και φυσικά αποδέχομαι κάθε σχολιασμό , αν θέλει κανείς να ασχοληθεί μαζί της.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι όποιος έχει θάρρος παραμένει σε αυτή τη ζωή και αγωνίζεται? οι υπόλοιποι.. πχ αυτόχειρες που με το παραμικρό αν δεν τους αναγνωρίζουν? αν οι περισσότεροι κατά λάθος αυτοκτονούν , η καλόγεροι που μη έχοντας θάρρος και όρεξη για εργασία τρέχουν στα μοναστήρια κτλ. Όλοι αυτοί αγαπητέ μου φίλε δεν σέβονται τη ζωή, και δεν εκτιμάνε ότι τους δόθηκε ένα τέτοιο όμορφο Δώρο, είναι αχάριστοι και ψάχνουν κάτι πιο μεγάλο

Link to comment
Share on other sites

Μια λέξη μόνο είναι η απάντηση :( ΔΕΙΛΙΑ :(

Δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι την δυναμικότητα να αντιμετωπίσουν την καθημερινότητα. Όλοι κάποια στίγμη φτάνουν στο σημείο να πουν πως δεν αντέχουν άλλο, έστω και για μια στιγμή. Άλλοι έχουν μάθει να σηκώνονται στα πόδια τους και να τα βγάζουν πέρα και άλλοι όχι. Η αδυναμία κάποιων να αντιμετωπίσουν κάποιες καταστάσεις δεν είναι απαραίτητα δειλία... Πίσω από αυτήν την αδυναμία μπορεί να κρύβονται πολλοί παράγοντες...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι όποιος έχει θάρρος παραμένει σε αυτή τη ζωή και αγωνίζεται… οι υπόλοιποι.. πχ αυτόχειρες που με το παραμικρό αν δεν τους αναγνωρίζουν… αν οι περισσότεροι κατά λάθος αυτοκτονούν , η καλόγεροι που μη έχοντας θάρρος και όρεξη για εργασία τρέχουν στα μοναστήρια κτλ. Όλοι αυτοί αγαπητέ μου φίλε δεν σέβονται τη ζωή, και δεν εκτιμάνε ότι τους δόθηκε ένα τέτοιο όμορφο Δώρο, είναι αχάριστοι και ψάχνουν κάτι πιο μεγάλο

Νομίζω ότι χρειάζεται περισσότερο θάρρος να δώσω τέλος στην πολυπόθυτη ζωούλα μου που τόσους αιώνες αγωνίζομαι να διατηρήσω, παρά δειλία. Το φυσικό είναι να διαιωνίζεται το ένστικτο και να παλεύεις για να μείνεις ζωντανός. Το θάρρος και το θράσος που χρειάζεσαι, όμως, για να πας κόντρα στη ροή των ενστίκτων, της ζωής και των επιθυμιών λυγίζουν τη ζυγαριά που στον αντίποδα υπάρχει η δειλία. Και γιατί δειλία φίλε μου;.. Μήπως γνωρίζει κάποιος αν ό,τι αντιμετωπίσει μετά θα είναι λιγότερο οδυνειρό από το πριν; Δε γνωρίζουμε. Πόση δύναμη χρειάζεσαι να απορρίψεις αυτό το δώρο; Πόση περισσότερη από το -φυσικό- να την κρατήσεις;

 

Και..δεν έχω ακούσει "κατά λάθος" αυτοκτονία.

 

Οι καλόγεροι είναι παρεξηγημένοι και οφείλω να τους υποστηρίξω. Ορεξη για εργασία; Αυτοί δουλεύουν περισσότερο από εμάς. Ασκητική ζωή....σημαίνει ασκητική και όχι μαλθακή.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι αυτοί αγαπητέ μου φίλε δεν σέβονται τη ζωή, και δεν εκτιμάνε ότι τους δόθηκε ένα τέτοιο όμορφο Δώρο, είναι αχάριστοι και ψάχνουν κάτι πιο μεγάλο

 

Φίλε μου JimJim,

 

Δες το Avatar σου.

Θυμίσου την ιστορία του πρωταγωνιστή (όχι την πραγματική).

Λες ότι είναι δειλία να επιλέγεις αν θα πεθάνεις ή όχι; Υπάρχει και η αξιοπρέπεια. Υπάρχει και το "νιώθω έτοιμος".

 

Ο Φίλτατος Dracula (στο μυθιστόρημα πάντα), νίκησε το θάνατο. Στάθηκε ακόμη και όταν η αγαπημένη του αυτοκτόνησε. στάθηκε για τετρακόσια ολόκληρα χρόνια διότι πίστευε ότι μπορούσε να ζήσει κάτι πολύ δυνατό. Να βρει πάλι την χαμένη του αγάπη.

Την βρήκε. Την έζησε. Τον τραυμάτισαν. Ως Vampire μπορούσε να αναρώσει και να συνεχίσει να γιορτάζει τον έρωτα του. Παρ' όλα αυτά ένιωσε έτοιμος να φύγει...επέλεξε. Επέλεξε παίρνωντας μαζί του εμπειρίες αιώνων, πλάι στη "μετενσάρκωση" της αγαπημένης του και με αξιοπρέπεια.

 

"Νίκησα τον Θάνατο", ως φράση, έχει ένα,μεταφορικό φυσικά, νόημα από τα ακόλουθα:

 

Θάνατε μη νομίζεις ότι με φοβίζεις.

Πεθαίνω ευτυχισμένος.

Είμαι έτοιμος.

 

Και να το δούμε και λίγο χιουμοριστικά το θέμα:

"Επιτέλους η αστρική προβολή που ποτέ δεν πέτυχα!!!!!" :)

Link to comment
Share on other sites

Θάνατε μη νομίζεις ότι με φοβίζεις.

Πεθαίνω ευτυχισμένος.

Είμαι έτοιμος.

Ή κάτι πρέπει να κάνω με τους συνειρμούς μου, ή πρέπει να σου αλλάξουμε άμεσα τον τίτλο "σχεδόν έτοιμος" κάτω από το άβαταρ! :angel:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...