Jump to content

Γιατί την Μαγεία...;


 Share

Recommended Posts

Γιατί θέλετε -ή θέλατε όταν ξεκινήσατε- να μάθετε την Τέχνη;

10611[/snapback]

 

Η δικιά μου διαφορά είναι ότι από την αρχή δεν το κυνήγησα και ούτε σκόπευα να φτάσω εδώ... Τώρα τι σημαίνει αυτό? Απλώς, πάντα με ενδοιέφερε ότιδήποτε "υπερφυσικό" (και το βάζω σε εισαγωγικά γιατί δεν πιστεύω ότι μπορεί οτιδήποτε να χαρακτηριστεί ως υπέρ-φυσικό) και ψαχνόμουν με θέματα που χαρακτηρίζονταν ως ανεξήγητα.

Σιγά σιγά, μέσα από αυτή την έρευνα, έφτασα σε κάποια θέματα που συμπεριλαμβάνονταν στο χώρο του εσωτερισμού-αποκρυφισμού και είδα ότι περιείχαν κάποια στοιχεία που το εγώ μου τα δεχόταν ως "αληθινά". Εκεί ήταν που είπα "Εδώ είμαστε!"...

 

Ε, δε θέλει και πολύ ο άνθρωπος!

 

:angel:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ο λόγος που ασχολούμαι,είναι διοτι πιστεύω πως τίποτα δεν με χωρίζει με ό,τι υπάρχει γύρω μου. Από μικρός είχα συνέχεια απορίες και ανησυχίες και μου άρεσε να σπάω το κεφάλι μου για να βρώ μια εξήγηση που θα βασιζόταν στις παρατηρήσεις και την κατανόηση αυτών... Σπάνια ζητούσα βοήθεια,λόγω εγωισμού,αλλα και γιατί φοβόμουν να μην με απομακρύνουν από τον στόχο μου. Έχοντας αργότερα και διάφορες περίεργες εμπειρίες που συχνά μου προκαλούσαν τον φόβο,ένιωθα πως έπρεπε να ψάξω. Άλλα εψαξα λάθος και διέκρινα ελάχιστη βοήθεια και πολλή εμπορική εκμετάλλευση και εξευτελισμό των όσων πιστεύω...Έτσι τα παράτησα για λίγο καιρό,χωρίς όμως να χάσω το "ανοιχτό" μυαλό μου.Στη φάση που είμαι τώρα,δηλαδή στο να επανασυνθέτω τις αλήθειες μου,είμαι χάρη στον johny boy.

Link to comment
Share on other sites

πάντα ήθελα να μαθαίνω πράγματα, δεν ξεκίνησα από ΜΜΕ απλάβρήκα κάποια βιβλία.

μην νομίζετε ακόμα ψάχνομαι......

 

όσο ζώ μαθαίνω.....

 

και κάτι ακόμα....πάντα με έλκυαν τα υπερφυσικά.....

 

και κάτι που θύμηθηκα μόλις σήμερα 28/9/2005

τελευταία (μετά από αυτό το θέμα) προσπαθουσα να θυμηθώ πότε άρχισα να ενδιαφέρομαι για την τέχνη και τα υπόλοιπα υπερφυσικά ώστε να ψάξω στο διαδίκτυο....

...το 2002 δούλεψα ένα 6μηνο σε μια αντιπροσωπία σταθερης τηλέφωνιάς...δεν ξέρω γιατί αλλά δεν έψαξα καθόλου μετά την συνέντευξη για άλλη δουλειά....το αφεντικό μου είχε ένα club στο pathfinder σχετικό με τον H.P.Lovecraft έτσι μπήκα εκεί αργότερα συζητήσαμε λίγο για 3ο μάτι και κάποιες θεραπευτικές τεχνικές γενικά ασχολουνταν με το υπερφυσικό....ίσως μετά από 3 χρόνια το ξαναθυμίθηκα....απο τότε είχα γίνει μέλος σε 2 άλλα club....και ξανάρχισα το ψάξιμο....ίσως το έναυσμα να έγινε τότε αλλά να ήμουν έτοιμη αργότερα...ίσως τώρα να ξέρω τι ψάχνω....

μπορεί να κάνω λάθος αλλά η τύχη ή η μοιρα ίσως είχαν σχέση...who knows....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μαγεια= Τα Παντα

 

Μαγεια= τιποτα

 

Δε τα λεει ολα, τα υπολοιπα τα συμπληρωνεται με απλους συνειρμους...

Link to comment
Share on other sites

Κατ εμέ Μαγεία δεν είναι μόνο η πραγματοποίηση Ξορκιών Γητειών Μαντείας κ.τ.λ. Για μένα Μαγεία σημαίνει Γνωση. Η Γνώση του Όλου όσο αυτό έιναι ευικτό. Και Όλο είναι το Σύμπαν οι πληροφορίες που μας δίνει μέσα από τα οργανά του που είναι η Φύση, ο Πνευματικός κόσμος, η Ενέργεια. Και η γνώση όσο περισσοτέρων πληροφοριών και αληθειών που μας δίνουν τα όργανα τόσο περισσότερο φτάνουμε στην τέλεια Γνώση. Με τη Μαγεία λοιπόν διάλεξα να ασχοληθώ γιατί με αυτή θα μπορέσω να αποκτήσω περισσότερη επαφή μα τα περισσότερα όργανα του Όλου και να φτάσω σε ένα αξιόλογο επίπεδο Γνώσης. Και η Γνώση δεν τελείωνει ποτέ, είναι αέναη, ατελείωτη, πολύμορφη και πολλέσ φορέσ δίνει την εντύπωση πως δεν είναι συγκεκριμένη.

 

 

 

Είθε η Σιωπή να βοηθήσει όλους τους Μύστες που θα την τηρήσουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εγώ για να πω την αλήθεια από πολύ μικρή ηλικία τα όνειρα που έβλεπα μου βγαίναν αληθινά, αυτό το πράγμα γινότανε μέχρι τα 12 μου περίπου χωρίς να το θέλω απλά γινότανε και για'μένα τότε ήταν κάτι το εντελώς φυσιολογικό μέχρι κάποια νύχτα είδα (Σε όνειρο) έναν συμαθητή μου να έχει ματωμένο το δεξί του χέρι την επόμενη λοιπόν πάω και του το λέω..περιττό να περιγράψω τι δούλεμα έφαγα από τα άλλα παιδιά.... λοιπόν αφού τέλειωσε το δούλεμα και αρχίσαμε να παίζουμε μπάλα δεν περνάνε 10 λεπτά τρώει μια τούμπα ο συμμαθητής και σπάει το χέρι του στο πεζοδρόμιο (παίζαμε στη μέση του δρόμου)... αυτό ήταν οι συμμαθητές μου με φοβότανε και εγώ από τότε σταμάτησα να βλέπω αυτά τα όνειρα.....απο'κει και πέρα προσπαθούσα να καταλάβω από που έρχονται τέτοιες δυνάμεις και πως μπορεί κανείς να τις ξανααποκτήσει... :headb:

Edited by Αυγερινός
Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή απο περιέργεια :)

Link to comment
Share on other sites

το γιατί με τραβούσε σαν μαγνήτης το ανακάλυψα πρόσφατα με πολλή κόπο και πόνο...

Έχω την ανάγκη να ονειρεύομαι, (οραματισμός) και να υλοποιώ τα όνειρά μου με τρόπο δημιουργικό, γεμάτο κεριά, χρώματα, βότανα και λεξούλες που με αλλάζουν...

 

Έχω την ανάγκη να βιώνω τους Θεούς ψυχομιμητηκά, πρακτικά στον διαλογισμό μου

 

Τώρα κατά πόσο βρήκα κάποιες αποδείξεις ότι η πίστη μου στην μαγεία και η πρακτικές μου εμπειρίες απεδίδουν καρπούς...χμ....

η απάντηση είναι ότι κατάφερα να δημιουργίσω ένα ''alter ego'' το οποίο μπαίνει στο ιερό του, μπαίνει σ' ένα χώρο απαραβίαστο (magical space) και προσεύχεται, βιώνει, ονειρεύεται...αυτό το αλντερ εγκο, έχει άλλο όνομα, είναι ερμαφρόδιτο, μαθαίνει μεγαλώνει, χωρίς να σημαίνει ότι δεν είμαστε ένα και το αυτό...όπως και να έχουν τα πράγματα χωρίς να αφήνω να υπονοεί ότι πριν την μαγεία ήμουν ημιτελής, με τη μαγεία εξακολουθώ και θα εξακολουθώ να έχω ''μαγική'' ταυτότητα, και πρόσβαση στα αρχεία της ψυχής του κόσμου, στα οποία κρύβεται η αιώνια φλόγα που δημιούργησε τον κόσμο :019blush:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ανέκαθεν έψαχνα, διάβαζα οτιδήποτε ήταν "περίεργο", "αφύσικο" και ομολογώ ότι η βιβλιοθήκη της μαμάς μου με βοήθησε αρκετά. Ξεκίνησα από επιστημονικά (Hawkins) (όχι ότι καταλάβαινα τα πάντα) και έφτασα να διαβάζω "Το μυστήριο του Ερπετού" του Hans Leisegang.

Μετά άρχισα να ψάχνω στο διαδίκτυο groups και ιστοσελίδες.. Συνέχισα να διαβάζω και συνεχίζω φυσικά. Δεν είμαι κασταλλαγμένη κάπου αλλά είμαι ανοιχτή σε ό,τι βρεθεί στο δρόμο μου ή τουλάχιστον προσπαθώ.

 

Από τη στιγμή που "άρχισα" την αναζήτηση είμαι πιο δεκτική με τους ανθρώπους, έχω περισσότερη πίστη στον εαυτό μου, επιβάλλω λιγότερο τη γνώμη μου :blink: , παρατηρώ καλύτερα τον κόσμο γύρω μου, κάνω καλύτερα τη δουλειά μου...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι υπάρχει πάντα μια λογική αιτία..

Θα έλεγα ότι περισσότερο είναι μια έμφυτη τάση, που δεν σε αφήνει ακόμα και όταν την αφήσεις..

Μόνο περίοδοι υπάρχουν που ασχολείσαι με το παραφυσικό περισσότερο η λιγότερο..

Αλλά πάντα υπάρχουν στιγμές που έρχονται μπροστά σου και λειτουργούν όπως το κλικ ενός διακόπτη..

Άλλωστε αργά η γρήγορα καταλαβαίνεις ότι εάν δεν υπαρχει ένα πνευματικο αντιβαρο στην σημερινη εποχη , ?κατρακυλάς? ολοένα και περισσότερο προς τα υλιστικά πρότυπα που προβάλλονται περισσότερο..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest kotdown

(καταρχας ειμαι ασχετη με τους υπολογιστες και δεν ξερω αν γραφω στο σωστο μερος)

Θεωρω τον εαυτο μου πολυ μικρο και αδαη για να προσεταιριστω κατι τοσο ανωτερο απο εμενα και δεν κρυβω οτι την τρεμω την μαγεια.Κατι μεσα μου ομως μου με σπρωχνει προς την αναζητηση της .Πολλες φορες αναρωτηθηκα αν οι σκεψεις που με οδηγουν σε αυτην ειναι μια ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη ή κατι αλλο.

Ισως να κανω λαθος αλλα θελω να προσεγγισω την μαγεια μοναχα για προστασια και σωστη καθοδηγηση σε

θεματα που η ανθρωπινη φυση μου αδυνατη να συνειδητοποιησει και να αντιμετωπισει.

Link to comment
Share on other sites

Πολλες φορες η αναγκη γινετε σκοπιμοτητα , και οχι σκοπος

το γιατι θες να ασχοληθεις με την τεχνη και η σοβαροτητα του επιχειριματος πιστευω πως ειναι

υποκειμενικα , σιγουρα ο καθενας απο εμας εχει εναν ΛΟΓΟ! σοβαρο η οχι αλλα εχει .

Τωρα το αν θα ειναι ο λογος σοβαρος η αποδεκτος για να ασχοληθει καποιος , αυτο νομιζω

πως θα το πει η ιδια η ΤΕΧΝΗ , αν δηλαδη τα προαγει η θα σταματησει καποιον να ασχοληθει μαζι της

εχουμε πολλα παραδειγματα ανθρωπων που ασχοληθηκαν και η τα παρατησαν η ακομα και ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΗΚΑΝ

απο την ΤΕΧΝΗ , νομιζω το ερωτημα ειναι αν ΜΠΟΡΩ να ασχοληθω με την ΤΕΧΝΗ και οχι το γιατι!

αν μπορω να ΘΥΣΙΑΣΩ για την γνωση και οχι να την αγορασω!!!! αν ΜΠΟΡΩ να κατακτησω τις εννοιες και οχι να τις μαθω απλα!!! αν ΜΠΟΡΩ να σεβαστω την ουσια και οχι να την σπαταλησω!!!!

 

ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ

NARGATHAM

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Eγω ξενικησα ριχνοντας μια ματια σε ενα site αλλα μετα μου αρεσε.

Πιστευω πως με την Τεχνη ανακαλπτεις τον εαυτο σου και συναρμονιζεσαι με τον εαυτο σου και τον εσωτερικο σου κοσμο(επειτα απο πολυ προσπαθεια λεμε τωρα)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...