Jump to content

Γιατί την Μαγεία...;


 Share

Recommended Posts

Γιατί είναι ωραίο να δένεις το "μέσα" με το "έξω".

Γιατί είναι αρχέγονη γυναικεία ανάγκη.

Γιατί αυτό έκανε η γιαγιά μου, η προγιαγιά μου, και οι γυναίκες πίσω τους.

Και γιατί αισθάνομαι ότι μάλλον η μαγεία μας διαλέγει, παρά την διαλέγουμε εμείς. Στην περίπτωσή μου πάντως, και αρνήθηκα (κατηγορηματικά ομολογώ), και άργησα, και προσπάθησα να αποφύγω. Μάταιος κόπος, όπως το να τρίβεται ένας μαύρος για να γίνει λευκός.

(Κι αν σας έρχονται στο μυαλό πλαστικές και πεσμένες μύτες, δεν είναι εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα, αλλά ο κανόνας που επιβεβαιώνεται).

Τελικά, ευτυχισμένος ο μαύρος που αγαπάει την εβένινη επιδερμίδα του, τισευτυχισμένη μία μάγισσα που δέχεται τη φύση της.

Δεν είναι ότι είναι ο δρόμος για μη συνηθισμένους ανθρώπους, όπως αναφέρουν διάφορες απόψεις που διάβασα. Κάθε δρόμος είναι διαφορετικός, κάθε δρόμος ταιριάζει σε συγκεκριμένους ανθρώπους και κανένας δεν είναι καλύτερος από άλλον. Ο καθένας ας διαλέξει αυτόν (ή αυτούς)που εναρμονίζονται με την ιδιοσυγκρασία του, το πεπρωμένο του και το σκοπό του. Αυτό πιστεύω ότι είναι το shortcut menu για να φτάσει κανείς στον προορισμό του.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί θέλετε -ή θέλατε όταν ξεκινήσατε- να μάθετε την Τέχνη; Τι πιστεύετε/πιστεύατε ότι θα σας προσφέρει παραπάνω

 

Την ψυχηκή ηρεμία μου και πάνω απο όλα απαντήσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα λοιπόν.

(Κάτι με έχει πιάσει σήμερα και ενω γενικότερα βαριέμαι απίστευτα να γράφω, γράφω άλλωστε και σχετικά αργά, σήμερα έχω διάθεση....)

Πάμε λοιπόν να απαντήσουμε...

Γιατί θέλετε -ή θέλατε όταν ξεκινήσατε- να μάθετε την Τέχνη; Τι πιστεύετε/πιστεύατε ότι θα σας προσφέρει παραπάνω

 

Υπάρχει μια ταινία ενός σουηδού σκηνοθέτη , του Ίνγκμαρ Μπέργκμαν(ο αγαπημένος μου) "Η έβδομη σφραγίδα".

Δες: http://www.artofwise.gr/forum/index.php?showtopic=3368

 

Σε κάποια στιγμή λοιπόν της ταινίας ο ήρωας πλησιάζει μια "μάγισσα" που την είχαν στην πυρά έτοιμη για εκτέλεση και την ρωτά αν έχει συναντήσει τον διάβολο. Επίσης ρωτά πως γίνεται να τον συναντήσει και ο ίδιος(ο πρωταγωνιστής) με σκοπό να τον ρωτήσει αν υπάρχει ο θεός, να διαπιστώσει και ο ίδιος αν υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο.

 

Επειδή λοιπόν ποτέ δεν με κάλυψε η Χριστιανική θρησκεία αποφάσισα και εγω να ακολουθήσω την "υπόδειξη" του πρωταγωνιστή και να βαδίσω και ο ίδιος στα μονοπάτια του αποκρυφισμού.

 

Και συνεχίζω πλατειάζοντας....

Πρώτο γριμόριο που μελέτησα ήταν ο αμπράμελιν (τον οποίον αγόρασα σε ένα ταξίδι μου στην αγγλία και έδωσα ένα σωρό λεφτα :headb: :headb: ). Η αγορά τον αμπράμελιν συνδυάστικε με την γνωριμία μου με έναν πολύ καλό πλέον φίλο με τον οποίον είχαμε κοινές ανησυχίες....

Μελέτη , προσπάθεια μελέτη, προσπάθεια κτλ κτλ κτλ...

 

Δυστυχώς για να είμαι ειλικρινής απάντησεις στα ερωτήματα μου δεν βρήκα. Και για να είμαι ακόμη πιο ειλικρινής δεν υπάρχουν απαντήσεις για μένα στα τετράγωνα, σφραγίδες κτλ κτλ...

Αυτοί που πραγματικά με "άγγιξαν" με την διαύγεια των σκέψεων τους ήταν δύο:

Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ (μέ όλα τα γράμματα κεφαλάια) Δ.Λιαντίνης και ο Μ.Κούντερα.

 

Έτσι λοιπόν ξεκίνησα και έτσι "έκλεισε" ο δικός μου κύκλος...

 

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί που πραγματικά με "άγγιξαν" με την διαύγεια των σκέψεων τους ήταν δύο:

Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ (μέ όλα τα γράμματα κεφαλάια) Δ.Λιαντίνης και ο Μ.Κούντερα.

Δεν ξέρω υπό ποιά έννοια αντιμετωπίζεις το Λιαντίνη ως δάσκαλο, αλλά:

1) Από μαθητές που τον είχαν όντως δάσκαλο στο πανεπιστήμιο όπου δίδασκε, δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα λόγια.

2) Από έναν δάσκαλο συνήθως περιμένει κανείς η ζωή του (και ο θάνατός του, εφόσον στην περίπτωση του Λιαντίνη ο τρόπος θανάτου ήταν επιλογή του) να είναι παράδειγμα προς μίμηση. Η περίπτωση Λιαντίνη δε νομίζω να ικανοποιεί αυτό το κριτήριο...

Link to comment
Share on other sites

...Αυτοί που πραγματικά με "άγγιξαν" με την διαύγεια των σκέψεων τους ήταν δύο:

Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ (μέ όλα τα γράμματα κεφαλάια) Δ.Λιαντίνης και ο Μ.Κούντερα.

...ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ

Δεν ξέρω υπό ποιά έννοια αντιμετωπίζεις το Λιαντίνη ως δάσκαλο, αλλά:

1) Από μαθητές που τον είχαν όντως δάσκαλο στο πανεπιστήμιο όπου δίδασκε, δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα λόγια.

2) Από έναν δάσκαλο συνήθως περιμένει κανείς η ζωή του (και ο θάνατός του, εφόσον στην περίπτωση του Λιαντίνη ο τρόπος θανάτου ήταν επιλογή του) να είναι παράδειγμα προς μίμηση. Η περίπτωση Λιαντίνη δε νομίζω να ικανοποιεί αυτό το κριτήριο...

Τώρα που το σκέφτομαι... κι ο Κούντερα αποδείχθηκε χαφιές της μυστικής αστυνομίας του - τότε - κομμουνιστικού κράτους του (στα νιάτα του)...
Link to comment
Share on other sites

Είχατε δεν είχατε με βάλατε στην πρίζα πάλι...

 

Τώρα που το σκέφτομαι... κι ο Κούντερα αποδείχθηκε χαφιές της μυστικής αστυνομίας του - τότε - κομμουνιστικού κράτους του (στα νιάτα του)...

 

Ναι όντως, το έχω ακούσει και εγω.Ο κούντερα είναι χαφιές.

Όπως ειχα παι και άλλη φορά, ο κούντερα χαφιές, ο Σωκράτης άσχημος, ο Θοδωράκης κομμουνιστής, ο Χατζηδάκης gay...κτλ κτλ κτλ... ( :offtopic: αλήθεια τι είναι χειρότερο να είναι κάποιος, χαφιές, άσχημος κομμουνιστής η gay??)

Αυτό το οποίο θαυμάζω στον κούντερα είναι οι απόψεις του, η φιλοσοφία του, όπως αυτές εκφέρονται μέσα από το έργο του.

Όλα τα υπόλοιπα εμένα δεν με αφορούν.

 

Με τον λιαντίνη είναι διαφορετικό γιατί η αυτοκτονία του ήταν το επιστέγασμα όλης του της φιλοσοφίας.

 

Για τον Λιαντίνη λοιπόν η φιλοσοφία είναι μια σπουδή θανάτου, μια μελέτη πάνω στον θάνατο δηλαδη.

Σε όλο το σύστημα αξιών που εισαγάγει ο λιαντίνης ύψιστη θέση έχει η ελευθερία.Ελευθερία η οποία έρχεται ως συνισταμένη σύο ακόλουθων αξιών της Παιδείας και της Αρετής.Για να γευθεί ο άνθρωπος την απόλυτη ελευθερία πρέπει να υπερβεί τον φόβο για τον θάνατο.Με βάση την παιδεία και την αρετή λοιπόν πρέπει να ξεπεράσουμε τον φόβο του θανάτου.Πώς θα γίνει αυτό? Παραθέτω την υπογραφή του φίλου απο πάνω...

 

Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΜΙΑ ΠΑΡΤΙΔΑ ΣΚΑΚΙ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΧΑΣΕΙΣ.

ΑΠΛΑ ΠΑΙΖΕΙΣ ΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΤΕΙ.

 

Ο λιαντίνης όπως λέει ένας συγγραφέας (δεν θυμάμαι ποιός) δεν έφυγε από την ζωή επειδή φοβόταν την ζωή, επειδή είχε απελπιστεί, αλλά έφυγε από την ζωή για να συναντήσει τον θάνατο.Την στιγμή που είχε κάνει την καλύτερη του κίνηση στην παρτίδα σκάκι...

 

Όπως λέει ο ίδιος: "Έγραψα την γκέμμα και τα ελληνικα σε 7 χρόνους, απο οργή για τους αιώνες που δεν θα υπάρχω"

 

αποφάσισε να αποσυρθεί για να ακολουθήσουν άλλοι. Έκανε μια μαγκιά απέναντι στον θάνατο και επέλεξε ο ίδιος πότε θα βάλει τέλος στην ζωή του.

 

Τα υπόλοιπα θα σας τα πεί ο ίδιος..

(είναι μια ομιλία που παρέθεσε στους στρατιωτικούς ιατρούς πριν από πολλά χρόνια)

 

http://video.google.de/videoplay?docid=-49...CF%85&hl=de

 

 

 

Αυτή η αντίληψη του λιαντίνη που είναι μακριά από σκοταδισμούς και συμβάσεις όλων των θρησκειών που προσφέρονται "εξ αποκαλύψεως" στους ανθρώπους,κατ' εμε είναι αρτιότερη και πληρέστερη από όλες τις αντίστοιχες θρησκείες.

 

Τώρα όσον αφορά τους μαθητές του αυτό δεν αποτελει κριτήριο για μένα, αφού δεν είχα ο ίδιος την τύχη γνωρίσω και να αποκτήσω δικιά μου γνώμη.Ίσως να υπάρχουν και άλλοι μαθητές του που να έχουν καλύτερη γνώμη...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΕΧΝΗ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΗΝ "ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ"ΜΟΥ,ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΜΟΥ "ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ".

ΕΛΠΙΖΩ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΙ ΕΓΩ ΤΑ "ΠΡΩΤΑ" ΜΟΥ ΒΑΣΙΚΑ ΒΗΜΑΤΑ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΜΑΓΕΙΑΣ,

ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΕΩΡΙΑ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ.

ΕΛΠΙΖΩ ΑΠΟ ΕΔΩ,ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΠΟΥ ΑΛΛΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

...

Όπως ειχα παι και άλλη φορά, ο κούντερα χαφιές, ο Σωκράτης άσχημος, ο Θοδωράκης κομμουνιστής, ο Χατζηδάκης gay...κτλ κτλ κτλ... ( :offtopic: αλήθεια τι είναι χειρότερο να είναι κάποιος, χαφιές, άσχημος κομμουνιστής η gay??)...

Ένας πρόεδρος με υπερβολικό "μαύρισμα";

 

ΟΚ. Ο Κούντερα πρέπει να πω ότι με συγκινούσε μια εποχή. Τώρα τον βρίσκω κάπως... όχι αυθεντικό (πολύ εσκεμμένα επιτηδευμένο), ρηχό ή και κιτς. Κι όχι επειδή ήταν ή δεν ήταν χαφιές. Μάλλον πέρασα τη φάση.

Link to comment
Share on other sites

...Όσο για τον Λιαντίνη, θεωρώ πως είναι απαράδεκτο να θεωρούμε "μαγκιά" την επιλογή του να αυτοκτονήσει, όπως και το να βρίσκουμε βαρύγδουπες "εξηγήσεις" ως προς αυτή την επιλογή (π.χ. "έφυγε από την ζωή για να συναντήσει τον θάνατο" - λες και δεν θα τον συναντούσε έτσι κι αλλιώς κάποια στιγμή...).

Τέλος πάντων, απόψεις είναι αυτές, απλώς είναι επικίνδυνο όταν εκφράζονται ακόμα και εμμέσως προτροπές προς τέτοιες πράξεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ego twra san pio pitsirikas (17) kai anilikos pou eimai thelw na pw ta eksis.H fasi pou imoun olo auton ton kero me epeirease kai kati teleiws emfita me odigise sto anarxiso na anazitaw kati .... pou legete mageia. ....eimai arketa arxarios gia na mporesw na ftasw sta epipeda sas , alla 8a prospa8isw kai gw :)

Link to comment
Share on other sites

Σου εύχομαι καλή προσπάθεια φίλε όλο αυτό το χρονικό διάστημα που θα είσαι μακρυά μας λόγο του κανόνα που λέει ότι απαγορεύονται οι ανήλικοι στο φόρουμ!

 

Καλη συνέχειαααα :)

Link to comment
Share on other sites

Σου εύχομαι καλή προσπάθεια φίλε όλο αυτό το χρονικό διάστημα που θα είσαι μακρυά μας λόγο του κανόνα που λέει ότι απαγορεύονται οι ανήλικοι στο φόρουμ!

 

Καλη συνέχειαααα :)

 

 

Το οτι διεγραφει αυτος ο λογαριασμος,δεν σημαινει οτι ο ιδιος δεν μπορει να δημιουργησει

αλλον χωρις ομως ν'αποκαλυψει την ηλικια του.Που μαλλον το χει κανει ηδη...

 

Απλα ηθελα να το πω... :whistling:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι ξεκινισα αρχικα για να μαθω την τεχνη επιδη ενιωσα ενα ειδος δυναμης μεγαλοπρεπειας και υποταγης απεναντι της...Μετα καταλαβα οτι βασικοτερα η τεχνη ειμαστε εμεις οι ιδιοι και τελικα οτι μεσα απο την μεγαλη δυναμη ερχετε μια τεραστια ευθηνη που θελει τεραστια προσοχη...Δεν μετανιωσα ποτε...Και συντομα ελπιζω να εχω το δικαιομα να εχω και τον δικο μου μαθητευομενο...Το δικαιομα βεβαια το αποκτας οταν νιωθεις ετοιμος...Και ακομα νιωθω μεγαλη την ευθηνη που εχω...Μαλλον δεν θα τα παω καλα και με την ευθηνη ενος ακομα...

Link to comment
Share on other sites

Το ότι κοροιδεύει τον εαυτό του δεν σημαίνει ότι κοροιδεύει εμάς. Το τίμημα πάντα αυτός το πληρώνει.

Απλά ήθελα και εγώ να το πω :D

 

 

 

Γιατι θεωρεις πως κοροιδευει τον εαυτο του;Η επιμονη ενος εφηβου(και οχι μονο) ειναι,να

καταφερει αυτο που θελει.Και το Αβαπτιστο να ειναι αρκετα κατατοπιστικο για τα πρωτα του βηματα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...