Jump to content

Γιατί την Μαγεία...;


 Share

Recommended Posts

 

Και εκεί που σε τρώει η ανεργία, σε παρατά ο γκό**νος, καίγεται το φαγητό, πεθαίνει η γάτα κτλ κτλ και 1000 ακόμα στραβά

βλέπεις πως η μαγεία εντός και εκτός του εαυτού υπάρχει ακόμα.

Νομίζω πως έχει εναν παρηγορητικό/ελπιδοφόρο ρόλο στη ζωή,

η αλλαγή, η βελτίωση, τα βιβλία, το σύμπαν, η βροχή, οι θεότητες ακόμα και τα ματζούνια και τα σκουπόξυλα βοηθούν αρκετά στις δύσκολες στιγμές.

 

Έχασα το νόημα?  :closedeyes:

 

Καθόλου.

Αν δε βάλεις τη μαγεία στα δύσκολα, που θα τη βάλεις?

Edited by rasputin
Link to comment
Share on other sites

Και μην ξεχνάμε ότι η Μαγεία υπάρχει παντού γύρω μας και μέσα μας, οπότε... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Για μένα μαγεία είναι η δυνατότητα του ανθρώπου να μετατρέπει σε φυσικά γεγονότα αυτά που κατά τ΄άλλα θεωρεί υπερφυσικά και να χρησιμοποιεί τις δυνάμεις του εγκεφάλου και την ενέργεια του σε συνδυασμό με την ενέργεια που υπάρχει γύρω μας για να το πραγματοποιήσει αυτό. Για να είμαι ειλικρινής όταν πρωτο-μυήθηκα στη μαγεία,ήμουν πολύ μικρή κι έγινε πολύ επιπόλαια από κάτι φίλους μου. Αυτοί όπως κι εγώ τότε θέλαμε να ασχοληθούμε με τη μαγεία καθαρά για εγωιστικούς λόγους. Επειδή έγιναν διάφορα δυσάρεστα που με τρόμαξαν, έφυγα από το ΄γκρουπ', μη ξέροντας τότε τι εστί μαγεία κι όλες τις πτυχές της. Όμως επειδή πάντα κάτι με 'τράβαγε' στη μαγεία, πέρασαν 6 χρόνια πνευματικής έρευνας μου, έμαθα διάφορα κι ακόμα μαθαίνω, αλλά η διαφορά είναι ότι τώρα ασχολούμαι εν γνώσει μου για  το τι κάνω και γιατί. 

 

Υ.Γ Νιώθω πολύ noobaki σε σχέση με όλους εσάς πάντως  :smiley_aapn:  :surrender:

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Καθόλου.

Αν δε βάλεις τη μαγεία στα δύσκολα, που θα τη βάλεις?

Αυτό τώρα το πρόσεξα!

Αν όμως δε σε βγάλει η "μαγεία" από τα δύσκολα τι να την κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι ο ορισμός της ‘μαγείας’ να σε βγάλει απ’τα δύσκολα!


Απλώς είναι καθαρά ζήτημα οπτικής γωνίας.

Εγώ π.χ δε συνηθίζω να βλέπω τη ‘μαγεία’ σαν ένα πολιορκητικό κριό για να ρίξω κάτω το τοίχος που εμποδίζει το δρόμο μου αλλά μάλλον σαν κάτι που θα με κάνει πιο διαισθητικό ώστε να βρω τη σοφία που υπάρχει πίσω απ’το τοίχος.

Το τοίχος μπορεί να πέσει, μπορεί και να μη πέσει.

Ίσως όμως υπάρχει λόγος που το τοίχος πρέπει να παραμείνει όρθιο.

Αυτό ακριβώς είναι που θα σου (ανα)δειξει η σοφία της μαγείας.

 

..

 

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι ο ορισμός της ‘μαγείας’ να σε βγάλει απ’τα δύσκολα!

 

Απλώς είναι καθαρά ζήτημα οπτικής γωνίας.

Εγώ π.χ δε συνηθίζω να βλέπω τη ‘μαγεία’ σαν ένα πολιορκητικό κριό για να ρίξω κάτω το τοίχος που εμποδίζει το δρόμο μου αλλά μάλλον σαν κάτι που θα με κάνει πιο διαισθητικό ώστε να βρω τη σοφία που υπάρχει πίσω απ’το τοίχος.

Το τοίχος μπορεί να πέσει, μπορεί και να μη πέσει.

Ίσως όμως υπάρχει λόγος που το τοίχος πρέπει να παραμείνει όρθιο.

Αυτό ακριβώς είναι που θα σου (ανα)δειξει η σοφία της μαγείας.

 

..

Κάπως ταυτίζεις τη μαγεία με τη σοφία (ή τη βλέπεις ως 'εργαλείο' φιλοσοφικό, για να βρεις τι σοφία) γιατί είναι λύση ακόμα κι όταν το πρόβλημα ακόμα στέκεται - αφού σε βοηθά να αναγνωρίσεις ότι υπάρχει λόγος που είναι εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Κάπως ταυτίζεις τη μαγεία με τη σοφία ...

 

Λέγεται και ArtOfWise... :)

 

 

 

....είναι λύση ακόμα κι όταν το πρόβλημα ακόμα στέκεται 

 

Δεν είπα πρόβλημα αλλά τοίχος. Τα τείχη υπάρχουν, τα προβλήματα τα βλέπουμε εμείς.

 

 

 

..

 

Link to comment
Share on other sites

 

Λέγεται και ArtOfWise... :)

 

 

Δεν είπα πρόβλημα αλλά τοίχος. Τα τείχη υπάρχουν, τα προβλήματα τα βλέπουμε εμείς.

 

 

..

 

χα, χα καιρός να πω τη γνώμη μου για το νόημα Art-Of-Wise B) Νομίζω ότι είναι περισσότερο μια από τις εκφράσεις που μας κάνουν να νιώθουμε καλά μ`αυτό που κάνουμε και λιγότερο ως περιεχόμενο. Η μαγεία, βρίσκω, είναι κάπως μια αίσθηση - σαν την όραση. Άλλοι την έχουν, άλλοι δεν την έχουν, άλλοι την έχουν αλλά κλείνουν τα μάτια, άλλοι δεν ξέρουν να βλέπουν, άλλοι βλέπουν και δεν αναγνωρίζουν, άλλοι θέλου γυαλιά κι άλλοι χρειάζονται γυαλιά αλλά αρνούνται να τα φορέσουν. μερικοί πάλι, αν και τυφλοί φοράνερ γυαλιά για να κρύψουν την τύφλα. Η "τέχνη" εδώ δεν είναι τόσο το να δεις, αυτό είναι το εύκολο, αν έχεις όραση και δεν έχεις κλειστά μάτια. Η τέχνη είναι το να διακρίνεις το ότι βλέπεις και το πως θα συμπεριφερθείς μπροστά σ`αυτό που βλέπεις. Ή μπροστά στο ότι αντιλαμβάνεσαι με τη "μαγεία". Και ναι θέλει σοφία και ίσως αυτή η σοφία να μπορεί να πλησιαστεί μέσα από κάποια "τέχνη" αλλά... είναι κάτι περισσότερο από τη σοφία που απαιτεί η όραση;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί διαχωρίζεις το πως βλέπεις με το πως θα συμπεριφερθεις απέναντι σε αυτό που βλέπεις;

 

..

Γιατί τα φαινόμενα απατούν - η μαγεία είναι στη διάκριση - που καθορίζει το πως θα φερθείς κι όχι στην σκέτη πληροφορία με την αίσθηση.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, για να μπορέσεις να κάνεις τη σωστή διάκριση, δεν απαιτείται σοφία;

 

 

..

Όχι απαραίτητα. Χρειάζεται γνώση των κριτηρίων για να γίνει διάκριση - και η γνώση δεν απαιτεί πάντα σοφία, αρκεί να ξέρεις πως είναι τα πορτοκάλια και πως τα λεμόνια για να διακρίνεις το τι έχεις μπροστά σου.

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται κάτι παραπάνω από γνώση των κριτηρίων για να γίνει σωστή διάκριση διαφορετικά κι ενα απλό υπολογιστικό σύστημα (αφού του φόρτωνες δεδομένα) θα μπορούσε να σου εξηγήσει π.χ.  τι ήταν αυτό που ένιωσες και γιατί το ένιωσες.

Η γνώση όντως δεν είναι (από μόνη της) σοφία. Για εσένα τι είναι σοφία ; (αν θες δώσε ορισμό)

 

 

..

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η μαγεία θα μπορούσε να θεωρηθεί πολιορκητικός κριός ο οποίος σε κάθε περίπτωση θα ρίξει το τείχος αλλιώς για τι μαγεία μιλάμε? Και θα μπεις σε τέτοια διαδικασία και κίνδυνο απλώς για την σοφία πίσω από το τείχος?

Θα χρησιμοποιήσεις την μαγεία για κάτι που δεν μπορείς να καταφέρεις μόνο με την θέλησή σου δεν την χρειάζεσαι για κάτι άλλο.

Δηλ. έτσι το σκέφτομαι δεν είναι απαραίτητα και το ορθό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...