Jump to content

Γιατί την Μαγεία...;


 Share

Recommended Posts

...Η γνώση όντως δεν είναι (από μόνη της) σοφία. Για εσένα τι είναι σοφία ; (αν θες δώσε ορισμό)

 

 

..

 

Πάντως η μαγεία θα μπορούσε να θεωρηθεί ....

Και τι είναι μαγεία; (για να δούμε αν ο ορισμός της έχει καμιά σχέση με αυτό τη σοφίας...)

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται κάτι παραπάνω από γνώση των κριτηρίων για να γίνει σωστή διάκριση διαφορετικά κι ενα απλό υπολογιστικό σύστημα (αφού του φόρτωνες δεδομένα) θα μπορούσε να σου εξηγήσει π.χ.  τι ήταν αυτό που ένιωσες και γιατί το ένιωσες.

Η γνώση όντως δεν είναι (από μόνη της) σοφία. Για εσένα τι είναι σοφία ; (αν θες δώσε ορισμό)

 

..

 

Χα, τώρα νομίζεις ότι με έπιασες – αλλά θα στη φέρω, κι εγώ νόμιζα πως θα ρωτούσες κάτι δύσκολο!

 

Τι είναι σοφία; Λες «για μένα.» Τι σημασία έχει;

Θα ήθελα να το δω αντικειμενικά (δηλ να το «φιλοσοφίσω!») – και το επιχείρημα να το δω αντικειμενικά «προδίδει» ένα χρήσιμο (για μένα όπως το θέλεις!) νόημα: Νομίζω πως αυτή είναι η έννοια της «φιλοσοφίας» - η δράση προς το να έχουμε διαυγή αντίληψη των όντων και των γεγονότων.

Αν όμως αυτό είναι η «φιλο-σοφία» και ξέροντας ότι το «φίλο-» έχει να κάνει με κάτι που κινητοποιεί σε δράση (την επιδίωξη προσκόλησης στη «-σοφία») καταλήγω μια κάποια ασφάλεια ((με ολίγο reverse-engineering, και τουλάχιστον ως χρήσιμη υπόθεση εργασίας) στο ότι «η Σοφία είναι αυτό που μας επιτρέπει τη διαυγή αντίληψη των όντων και των γεγονότων.» Το βλέπω ως «μέσο» προς τη διαυγή αντίληψη των όντων και των γεγονότων - το πως εμείς θα ανταποκριθούμε σ'αυτή τη διαυγή αντίληψη, άλλο θέμα!

Αλλά να μείνω στο ζητούμενο...

 

Ιδωμένο από άποψη «ουσίας» - τι είναι η Σοφία – όπως το βλέπω για την ώρα – η Σοφία είναι «λόγος.» Δηλαδή «άκτιστη» (μάλλον)  ενέργεια που απορρέει από την Ποιητική Αρχή του Κόσμου, μια από τους «λόγους των όντων». Ως τέτοια είναι «καθαρή» και δεν υπόκειται στην Εντροπία, ούτε απαιτεί ενέργεια για να δράσει ως αιτία ή να έχει αποτελέσματα. Ο άνθρωπος όμως χρειάζεται προσπάθεια για να ευθυγραμιστεί μαζί της και να προσκοληθεί ή να συμδεθεί μ’αυτή. Αυτή η προσπάθεια λέγεται «φιλοσοφία.»

 

Αν ιδωθεί ως «άκτιστος» λόγος τότε νομίζω ότι δεν είναι ακριβές να τη δούμε ως «αιών» (πολύ δε περισσότερο ως «άρχων!») – αλλά εδώ κάπου γίνεται οριακό το πως το βλέπω. Δεν έχω κάποιο πειστικό χειροπιαστό στοιχείο για να θεωρήσω ότι η σοφία είναι «Αιών» - το πολύ-πολύ να δεχτώ (συμβατικά, ως χρήσιμη για την ώρα ιδέα) ότι υπάρχουν δύο «Σοφίες» - μια «λόγος» - «άκτιστη ενέργεια» - και μία «αιών» - «κτιστή ενέργεια» (με τα γνωστά προβλήματα που αυτό συνεπάγεται...)

 

Είναι όμως η Σοφία, Μαγεία; ή η Μαγεία "η τέχνη των σοφών;" Νομίζω όχι.

Η μαγεία δείχνει να είναι φαινόμενο (γεγονός) κι αν είναι «'λόγος' γεγονότων» δεν έχω βρεθεί σε θέση να το διαπιστώσω, αλλά κάποια υποψία είναι δικαιολογημένη...

Ποια η λειτουργία της; Η καθαρή αντίληψη. Πες το «διαύγεια» - καθαρότητα αντίληψης (αλλά όχι αναγκαστικά και διαύγεια σκέψης...) Σ’αυτό πλησιάζει πολύ τη Σοφία αλλά δεν ταυτίζεται. Η μαγεία είναι (έτσι ιδωμένη) ένα «εργαλείο» προς τη Σοφία (αραγε καταλήγω στο ότι αν η Σοφία είναι το «μέσο» προς τη διαυγή αντίληψη των όντων και των γεγονότων και η μαγεία το «εργαλείο» μπορώ να δω τη σοφία ως το δρόμο και τη μαγεία ως ένα όχημα; Ίσως.) Σε κάθε περίπτωση δεν μου ταιριάζει να δω τη μαγεία ως «την τέχνη των σοφών» αλλά ως μια τέχνη «προς τη σοφία.»

Με ορολογία «αιώνων» και «αρχόντων» η μαγεία ίσως είναι απορροή της Σοφίας, ως Αιών (δηλαδή της «κτιστής» που δεν είναι «λόγος» εκτός κι αν η μαγεία για την οποία μιλάμε είναι τελικά αντανάκλαση κάποιας άλλης Μαγείας, που είναι «λόγος γεγονότων...»)

Link to comment
Share on other sites

outis

Ελπίζω να μην ρωτάς εμένα τι είναι μαγεία γιατί σου έχω ξαναπαντήσει.

όχι ότι θυμάμαι αυτή τη στιγμή την απάντησή σου αλλά, κρίνοντας από εμένα, μια απάντηση του παρόντος δεν είναι αναγκαστικά η ίδια με την απάντηση του παρελθόντος! Αν με ρωτούσες πριν 5 χρόνια θα σου απαντούσα άλλο, και ευκολότερα (αλλά όχι ολοκληρωμένα με τα τωρινά μου κριτήρια). Αν με ρωτούσες πριν 10 χρόνια, πάλι ευκολότερα θα απαντούσα και άλλη απάντηση θα έδινα (υποσύνολο της τωρινής, αλλά ανεπαρκή για τώρα) οπότε αν θέλεις, δε θα βλάψει...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η μαγεία θα μπορούσε να θεωρηθεί πολιορκητικός κριός ο οποίος σε κάθε περίπτωση θα ρίξει το τείχος αλλιώς για τι μαγεία μιλάμε?

Ναι, εννοείται πως κάποιος θα μπορούσε να τη χρησιμοποιήσει με αυτό τον τρόπο. Απλά εγώ δεν συνηθίζω να το βλέπω έτσι.

 

 

Και θα μπεις σε τέτοια διαδικασία και κίνδυνο απλώς για την σοφία πίσω από το τείχος?

… «απλώς για τη σοφία πίσω απ’το τείχος» ;

 

Μα νομίζω ότι αυτό είναι το ζητούμενο. Οτιδήποτε συμβαίνει στη ζωή μας, συμβαίνει για συγκεκριμένο λόγο. Κάποιες φορές είναι ηλίου φαεινότερος

ενώ κάποιες άλλες πρέπει να «ευθυγραμμιστούν» πολλά γρανάζια μεταξύ τους για να βγει νόημα. 

 

 

Θα χρησιμοποιήσεις την μαγεία για κάτι που δεν μπορείς να καταφέρεις μόνο με την θέλησή σου δεν την χρειάζεσαι για κάτι άλλο.

Η μαγεία χωρίς τη θέληση σου είναι πολύ αδύναμη.

 

 

..

Edited by rasputin
Link to comment
Share on other sites

Χα, τώρα νομίζεις ότι με έπιασες – αλλά θα στη φέρω, κι εγώ νόμιζα πως θα ρωτούσες κάτι δύσκολο!

 

Τι είναι σοφία; Λες «για μένα.» Τι σημασία έχει;

Θα ήθελα να το δω αντικειμενικά (δηλ να το «φιλοσοφίσω!») – και το επιχείρημα να το δω αντικειμενικά «προδίδει» ένα χρήσιμο (για μένα όπως το θέλεις!) νόημα: Νομίζω πως αυτή είναι η έννοια της «φιλοσοφίας» - η δράση προς το να έχουμε διαυγή αντίληψη των όντων και των γεγονότων.

Αν όμως αυτό είναι η «φιλο-σοφία» και ξέροντας ότι το «φίλο-» έχει να κάνει με κάτι που κινητοποιεί σε δράση (την επιδίωξη προσκόλησης στη «-σοφία») καταλήγω μια κάποια ασφάλεια ((με ολίγο reverse-engineering, και τουλάχιστον ως χρήσιμη υπόθεση εργασίας) στο ότι «η Σοφία είναι αυτό που μας επιτρέπει τη διαυγή αντίληψη των όντων και των γεγονότων.» Το βλέπω ως «μέσο» προς τη διαυγή αντίληψη των όντων και των γεγονότων - το πως εμείς θα ανταποκριθούμε σ'αυτή τη διαυγή αντίληψη, άλλο θέμα!

Αλλά να μείνω στο ζητούμενο...

 

Ιδωμένο από άποψη «ουσίας» - τι είναι η Σοφία – όπως το βλέπω για την ώρα – η Σοφία είναι «λόγος.» Δηλαδή «άκτιστη» (μάλλον)  ενέργεια που απορρέει από την Ποιητική Αρχή του Κόσμου, μια από τους «λόγους των όντων». Ως τέτοια είναι «καθαρή» και δεν υπόκειται στην Εντροπία, ούτε απαιτεί ενέργεια για να δράσει ως αιτία ή να έχει αποτελέσματα. Ο άνθρωπος όμως χρειάζεται προσπάθεια για να ευθυγραμιστεί μαζί της και να προσκοληθεί ή να συμδεθεί μ’αυτή. Αυτή η προσπάθεια λέγεται «φιλοσοφία.»

 

Αν ιδωθεί ως «άκτιστος» λόγος τότε νομίζω ότι δεν είναι ακριβές να τη δούμε ως «αιών» (πολύ δε περισσότερο ως «άρχων!») – αλλά εδώ κάπου γίνεται οριακό το πως το βλέπω. Δεν έχω κάποιο πειστικό χειροπιαστό στοιχείο για να θεωρήσω ότι η σοφία είναι «Αιών» - το πολύ-πολύ να δεχτώ (συμβατικά, ως χρήσιμη για την ώρα ιδέα) ότι υπάρχουν δύο «Σοφίες» - μια «λόγος» - «άκτιστη ενέργεια» - και μία «αιών» - «κτιστή ενέργεια» (με τα γνωστά προβλήματα που αυτό συνεπάγεται...)

 

Είναι όμως η Σοφία, Μαγεία; ή η Μαγεία "η τέχνη των σοφών;" Νομίζω όχι.

Η μαγεία δείχνει να είναι φαινόμενο (γεγονός) κι αν είναι «'λόγος' γεγονότων» δεν έχω βρεθεί σε θέση να το διαπιστώσω, αλλά κάποια υποψία είναι δικαιολογημένη...

Ποια η λειτουργία της; Η καθαρή αντίληψη. Πες το «διαύγεια» - καθαρότητα αντίληψης (αλλά όχι αναγκαστικά και διαύγεια σκέψης...) Σ’αυτό πλησιάζει πολύ τη Σοφία αλλά δεν ταυτίζεται. Η μαγεία είναι (έτσι ιδωμένη) ένα «εργαλείο» προς τη Σοφία (αραγε καταλήγω στο ότι αν η Σοφία είναι το «μέσο» προς τη διαυγή αντίληψη των όντων και των γεγονότων και η μαγεία το «εργαλείο» μπορώ να δω τη σοφία ως το δρόμο και τη μαγεία ως ένα όχημα; Ίσως.) Σε κάθε περίπτωση δεν μου ταιριάζει να δω τη μαγεία ως «την τέχνη των σοφών» αλλά ως μια τέχνη «προς τη σοφία.»

Με ορολογία «αιώνων» και «αρχόντων» η μαγεία ίσως είναι απορροή της Σοφίας, ως Αιών (δηλαδή της «κτιστής» που δεν είναι «λόγος» εκτός κι αν η μαγεία για την οποία μιλάμε είναι τελικά αντανάκλαση κάποιας άλλης Μαγείας, που είναι «λόγος γεγονότων...»)

 

..Όλο αυτό;

οκ, λέξεις όπως "μαγεία" και "σοφία" είναι σίγουρα δύσκολες αλλά ... "keep it simple", νομίζω είναι καλύτερα.

 

Για εμένα π.χ , σοφία είναι η σωστή (ορθή αν θες) χρήση της γνώσης. 

Σίγουρα το "σωστή" είναι κάπως σχετικό και μπάζει λίγο αλλά έτσι κι αλλιώς τα πάντα είναι σχετικά σ'αυτή τη ζωή...

 

 

..

Link to comment
Share on other sites

..

 

Για εμένα π.χ , σοφία είναι η σωστή (ορθή αν θες) χρήση της γνώσης. 

Σίγουρα το "σωστή" είναι κάπως σχετικό και μπάζει λίγο αλλά έτσι κι αλλιώς τα πάντα είναι σχετικά σ'αυτή τη ζωή...

 

 

..

Αυτό που λές το λένε - to keep it simple - σύνεση, άλλο σύνεση, άλλο σοφία 

Link to comment
Share on other sites

Outis

Δεν σου λέω για να εξασκήσεις την μνήμη σου :wink_anim:


Rasputin

Μάλλον έχεις δίκιο γιατί πάντα ξεχνάω το τι υπολογίζεται ως μαγεία και εστιάζω στην τελετουργική.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Αυτό το θέμα είχε ανοιχτεί το 2005 και "έτρεχε" μέχρι και το 2014... Παραλίγο 10ετία δηλαδή! Εντυπωσιακό, θα έλεγα.

Κοιτώντας όμως γύρω μου τώρα (και δεν εννοώ μέσα στο Αβάπτιστο), έχω την εντύπωση ότι η Μαγεία... αργοπεθαίνει. Ή μάλλον, για να εκφραστώ καλύτερα: ξεχνιέται (μιας και είναι αδύνατον να πεθάνει).

Μέχρι λίγα χρόνια πριν, ήταν κάτι πολύ ενδιαφέρον για αρκετό κόσμο. Τώρα, φαίνεται λες και έγινε κάτι... "μπανάλ". Λες και πλέον την απομυθοποιήσαμε τόσο πολύ, που την "ξεπεράσαμε".

Συμφωνείτε ή μήπως είναι απλά δική μου λανθασμένη εντύπωση;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 24/2/2018 at 10:41 PM, Νεφέλη said:

Αυτό το θέμα είχε ανοιχτεί το 2005 και "έτρεχε" μέχρι και το 2014... Παραλίγο 10ετία δηλαδή! Εντυπωσιακό, θα έλεγα.

Κοιτώντας όμως γύρω μου τώρα (και δεν εννοώ μέσα στο Αβάπτιστο), έχω την εντύπωση ότι η Μαγεία... αργοπεθαίνει. Ή μάλλον, για να εκφραστώ καλύτερα: ξεχνιέται (μιας και είναι αδύνατον να πεθάνει).

Μέχρι λίγα χρόνια πριν, ήταν κάτι πολύ ενδιαφέρον για αρκετό κόσμο. Τώρα, φαίνεται λες και έγινε κάτι... "μπανάλ". Λες και πλέον την απομυθοποιήσαμε τόσο πολύ, που την "ξεπεράσαμε".

Συμφωνείτε ή μήπως είναι απλά δική μου λανθασμένη εντύπωση;

Καλησπέρα και απο μένα και καλώς σας βρήκα ! Πρώτο πόστ αυτό που απαντώ όλως περιέργως χωρίς να χω καν συστηθει αλλά αυτο μου κέντρισε το ενδιαφέρον! Όχι δε τη ξεπεράσαμε , όχι δεν έγινε μπανάλ και πολύ σωστά είναι αδύνατον να πεθάνει. Εγώ απο τότε που θυμάμαι τον εαυτὸ μου ξέρω οτι ανήκω εδώ , ποτέ δεν ασχολήθηκα όμως εκτός φυσικά του οτι πάντα διαβάζω γιατι αυτη η ελξη ειναι ισχυρότατη . Οποτε δηλώνω τελείως άπειρη και ελπίζω και απο δω να μάθω , και ανθρώπους και πράγματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς μας ήρθες @Lagertha :welcomeani:

Είσαι μια "desk Magus" λοιπόν! Καθόλου άσχημο!! :)

Στο θέμα μας όμως: Δεν έχεις προσέξει την διαφορά τα τελευταία χρόνια; Ίσως βέβαια να είναι ιδέα μου, αλλά πιστεύω πως υπάρχει σημαντική διαφορά.

Βέβαια, κάποιος θα μπορούσε να πει ότι απλά "άλλαξε ο Μανωλιός και έβαλε τα ρούχα του αλλιώς" (πάλι), καθώς η "παραδοσιακή" Μαγεία έχει πλέον "φορέσει" τα "ρούχα" της Επιστήμης... Μιας και όλο και περισσότερες επιστημονικές έρευνες αγγίζουν θέματα μεταφυσικά.

Φυσικά, αυτό είναι και καλό και θεμιτό... Αλλά μήπως "κλέβει" λίγο από την ρομαντική άχλη της Μαγείας που γνωρίζαμε μέχρι πρότινος...;

Link to comment
Share on other sites

Ναι ,αυτο το ρομαντικο ειναι που μου λειπει (αλλα ταυτοχρονα δε ξερω γιατι μου λειπει ,γιατι τουλαχιστον σ`αυτη τη ζωη μονο ελαχιστες γνωσεις εχω ). Εχουν σαφως αλλάξει οι καιροι αλλά πιστευω οτι ειμαστε πολλοι αυτοι που ψαχνουμε και δε ξερουμε πως να βρουμε κι αλλους σαν και μας. Για μερικους ισως ειναι ευκολο για αλλους οχι. Ειναι καπως μοναχικη τέχνη πιστευω . Τωρα για την Επιστημη , ξανα ανακαλυπτει πραγματα που γνωριζε ο ανθρωπος χιλιαδες χρονια και ποσα ακομα εχει να ανακαλυψει !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Lagertha said:

Τωρα για την Επιστημη , ξανα ανακαλυπτει πραγματα που γνωριζε ο ανθρωπος χιλιαδες χρονια και ποσα ακομα εχει να ανακαλυψει !

Πριν χιλιάδες χρόνια, η Μαγεία και η Επιστήμη ήταν ένα.

Ίσως, μετά από χιλιάδες χρόνια αποχωρισμού τους, να ήρθε επιτέλους η ώρα επανένωσής τους... :)

 

4 minutes ago, Lagertha said:

Εχουν σαφως αλλάξει οι καιροι αλλά πιστευω οτι ειμαστε πολλοι αυτοι που ψαχνουμε και δε ξερουμε πως να βρουμε κι αλλους σαν και μας.

Ίσως να έχεις δίκιο. Αν και, με το net, είναι λίγο δύσκολο να μην βρεις αυτό που ψάχνεις.

Προσωπικά, βλέπω ότι οι σελίδες και τα φόρουμ σαν το δικό μας, έχουν πλέον "αραχνιάσει"... ενώ προ λίγων ετών βούιζαν ζωή.

 

Link to comment
Share on other sites

Βρισκεις αυτο που θες συμφωνω , πολλες φορες ομως δε ξερεις κι ακριβως τι βρηκες . Πολλα στο διαδικτυο δεν ειναι κι αυτο που θα λεγαμε εγκυρα. 

Ναι , λιγο που περιηγηθηκα στο φορουμ ειδα θεματα πολυ παλια κι ελαχιστη κινητικοτητα τωρα , ισως αργησα και γω χαχα

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Lagertha said:

Ναι , λιγο που περιηγηθηκα στο φορουμ ειδα θεματα πολυ παλια κι ελαχιστη κινητικοτητα τωρα , ισως αργησα και γω χαχα

Χαχαχα... κάλιο αργά παρά ποτέ, όπως λέει και ο σοφός λαός!

Ελπίζω στην αναβίωση του χώρου :thumbsup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...