Jump to content

Γιατί την Μαγεία...;


 Share

Recommended Posts

Η Μαγεία είναι τόσο παλιά όσο και ο άνθρωπος.

 

Στο μαγικό σύμπαν, η γνώση πληρώνετε με ενέργειά.

 

Η Μαγεία είναι μια. Η τέχνη να χρησιμοποιεί κάποιος τους νομούς της ύλης και του πνεύματος για να βελτιώσει την την Ζωή του.

Edited by Mendesius
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν είμαι σίγουρη ακόμα?δεν έχω ασχοληθεί σοβαρά αν και θα ήθελα? έχω σκεφτεί όμως πολλές φορές ποιος είναι ο πραγματικός λόγος που θέλω να ασχοληθώ?και θέλω απλώς για να ξέρω ..για την γνώση ..πως αλλιώς να το πω..?

Από μικρή ενδιαφερόμουν και ρωτούσα την μητέρα μου να μου πει όσα πιο πολλά ξέρει για την μαγεία .. ε τώρα πια μπορώ να ψάξω και μόνη μου ? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

πραγματικά δεν ξέρω...απλα δεν ξέρω...κάποια γεγονότα με οδήγησαν στο να ασχοληθώ σοβαρά..αλλα το ενδιαφέρον για την Μαγεία ειναι αλλη ιστορία...ισως ειναι μια εσωτερική ανάγκη όλων μας που δεν μπορώ να αποκρυπτογραφήσω..μπορεί και να μην θέλω να το κάνω ακόμα. Οταν ψαχουλεύεις το υποσυνείδητο δεν βρίσκεις και τα ωραιότερα πράγματα...αλλα αλήθεια Νεφέλη...εσένα τι σε παρακίνησε;;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

παρα πολλα εργα βλεπετε παιδια με μαγικα... καλο ειναι να ξεφευγουμε απο την καθημερινοτητα... αλλα οχι να κανουμε και προσπαθειες...για να ολοκληρωθουμε σαν ανθρωποι μεσω μαγειας...δικαιωμα σας :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παρα πολλα εργα βλεπετε παιδια με μαγικα... καλο ειναι να ξεφευγουμε απο την καθημερινοτητα... αλλα οχι να κανουμε και προσπαθειες...για να ολοκληρωθουμε σαν ανθρωποι μεσω μαγειας...δικαιωμα σας :cheerful:

 

 

Νομίζω ότι έχεις δίκιο, αν και καινούργιος εδώ. Πιστεύω όμως ότι ειναί μόνο έργα και οτί όλα αυτά δεν υπάρχουν. ΔΗΛ : τα μαγικά και ταχυδακτιλουργικά

Και νομίζω ότι αυτά είναι κατασκευάσματα του μυαλού.

Link to comment
Share on other sites

απανταω στο αρχικο ερωτημα αν και καθυστερημενα γτ τωρα ειδα το θεμα αυτο :019blush: κατ'αρχας οσο και να πιεζω τον εαυτο μου δεν ειμαι απολυτως σιγουρος ποτε αρχισα να ασχολουμαι με την μαγεια και καθε της φαινομενο ξεχωριστα. δεν ξερω γιατι αλλα δεν μου ειναι δυνατο να τα βαλω σε χρονικη σειρα.σ την αρχη λοιπον ηθελα (αυτο το θυμαμαι) να γινω δυνατος, διαφορετικος απο τους αλλους αναζητουσα κατα καποιο τροπο να επιβεβαιωσω πως δεν ημουν συνηθισμενος και ενας ανθρωπος οπως οι αλλοι. ηθελα να μπορω να επειδικνυομαι και γενικως αυτο το σνομπ αισθημα ανωτεροτητας ηταν στην αρχη αυτα που επεδιωκα τωρα που το σκεφτομαι και ας ηταν μασκαρεμενο με αλλα ονοματα. αργοτερα αρχισα να ασχολουμαι με ποιο ψαγμενο τροπο να αναλυω πιο πολυ να διαβαζω βιβλια. παλι δεν ηταν αρκετο καθως παρεμενα στενομυαλος. φυσικα η κριση μεγαλειου ειχε περασει καθως ειχα καταλαβει πως ολοι οι ανθρωποι ημαστε ισοι και διαφορετικοι με τον τροπο τους. επειτα στασιμοτητα μεχρι που ηρθα στο φορουμ. :019blush: :019blush: :019blush: δεν σας το κρυβω πως ντρεπομαι Υ-Π-Ε-Ρ-Β-Ο-Λ-Ι-Κ-Α οταν διαβαζω τα πρωτα μου ποστ και βλεπω ποσο ανωριμος ημουν. ωστοσο οταν ξεκαβαλησα το καλαμι αρχισα να βλεπω πως μαγεια ειναι η ιδια η ζωη και καταλαβα πως στην πραγματικοτητα ισως η μαγεια να μην ειναι τιποτα παρα πανω απο εναν τροπο ζωης και τιποτα παραπανω απο ενα μονοπατι που μας οδηγει να συμπερανουμε πως η ζωη ειναι μαγικη απο μονη της. πλεον θελω να πιστευω πως ενα ψυγμα σοβαροτητας και ωριμοτητας ισως εχω καταφερει να αποκομισω απο ολο αυτο το ταξιδι. ξερω πως ειμαι ακομα στην αρχη, θα αμφισβητησω και θα αμφισβητηθω, οτι θεωρω δεδομενο θα αλλαξει και καποια μερα θα αισθανομαι ντροπη γι'αυτα που γραφω σημερα, ωστοσο ξερω πλεον πως βρισκομαι σε ενα σταδιο αναπτυξης και κανω οτι καλυτερο μπορω για να ζησω την ζωη μου στο επακρον και να γινω λιγο περισσοτερο συνειδητοποιημενος ανθρωπος. ξερω πως πολλες φορες τα εχετε ξανακουσει αυτα και πιστεψτε με ψιλοντρεπομαι να εκθετω ενα τετοιο μερος μου στο κοινο αλλα ενιωσα την αναγκη :019blush:

Edited by sevando
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε Sevando,

 

... λοιπον ηθελα (αυτο το θυμαμαι) να γινω δυνατος, διαφορετικος απο τους αλλους αναζητουσα κατα καποιο τροπο να επιβεβαιωσω πως δεν ημουν συνηθισμενος και ενας ανθρωπος οπως οι αλλοι... δεν σας το κρυβω πως ντρεπομαι

 

Δεν χρειάζεται να ντρέπεσαι, γιατί δεν είναι συνηθισμένοι άνθρωποι αυτοί που διαβαίνουν τις γέφυρες. Δεν είναι συνηθισμένοι, γιατί είναι το πεπρωμένο τους να τις διαβούν και γιατί η Φύση θα τους οδηγήσει εκεί με ...κάθε τρόπο. Θα τους οδηγήσει, ακόμα και καταστρέφοντας ότι τους αποπροσανατολίζει, ότι πιθανά για τους συνηθισμένους ανθρώπους να είναι πολύτιμο και αναντικατάστατο.

 

...

 

...ξερω πως ειμαι ακομα στην αρχη, ...ξερω πλεον πως βρισκομαι σε ενα σταδιο αναπτυξης και κανω οτι καλυτερο μπορω για να ζησω την ζωη μου στο επακρον

 

Κάνεις σωστά, γιατί άν είναι το πεπρωμένο σου, οι γέφυρες βρίσκονται στα ύψη του πήχυ...! Μόνο κάνε οικονομία δυνάμεων, σαν τον ορειβάτη, γιατί δεν ξέρεις αν θα χρειαστεί να ...ξαναγυρίσεις!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί θέλετε -ή θέλατε όταν ξεκινήσατε- να μάθετε την Τέχνη; Τι πιστεύετε/πιστεύατε ότι θα σας προσφέρει παραπάνω και... για τους πιο "πάλιουρες": πιστεύετε ότι λάβατε αυτό που περιμένατε;

Καλησπέρα παιδιά

Ο Νίτσε είχε πει ότι πρέπει να περάσουμε από την "ηθική" ανθρωπότητα στη "σοφή" ανθρώτητα. Τι σημαίνει αυτό τελικά? Σημαίνει ότι είμαστε μεγαλωμένοι σε συστήματα πολιτικά, κοινωνικά και οικονομικά που διέπονται από κάποιους κανόνες, από κάποιες θεωρητικές ηθικές αξίες. Όμως αυτές οι αξίες πόσο αληθινές είναι όταν βασίζονται σε συστήματα που στην πλειοψηφία τους είναι άδικα ή είναι τέτοια η λειτουργία τους που η αξίες αυτές αποτυγχάνουν?

 

Βλέποντας ότι ο ηθικός κώδικας και το περιβάλλον που μεγάλωσες δεν σε καλύπτουν και πολλές φορές αντικρούονται και μετάξύ τους αρχίζεις και διαβάζεις βιβλία περί πολιτικών συστημάτων, οικονομικών συστημάτων, θρησκειών, ιστορίας, μυστικισμού και ότι άλλο σου πέσει στα χέρια για να κατανοήσεις την κατάσταση. Και τότε φτάνεις σε τέλμα γιατί τίποτε από αυτά δε σε καλύπτει.

 

Και καταλαβαίνεις τι εννοούσε ο Νίτσε. Η απάντηση βρίσκεται μέσα σου και ταυτόχρονα γύρω σου αλλά δεν έχεις μάθει να βλέπεις. Δεν σου έμαθε κανείς ποιος πραγματικά είσαι και τόσα χρόνια έψαχνες να μάθεις για τον κόσμο γύρω σου χωρίς να ξέρεις τι είσαι, χωρίς να μπορείς να δεις τι είσαι και τι δυνατότητες έχεις. Και συνειδητοποιείς ότι για να γνωρίσεις τον κόσμο πρέπει πρώτα να γνωριστείς με τον εαυτό σου, η αρχή πρέπει να γίνει από το μικρό προσωπικό σου σύμπαν. Αυτός για μένα είναι ο λόγος ενασχόλησης με την Τέχνη.

 

Εύχομαι η επόμενη επανάσταση να είναι πνευματική.

Link to comment
Share on other sites

Το εχω πει νομιζω και σε αλλο τοπικ οτι στην σελιδα επεσα κατα λαθος, ψαχνοντας για τους γκοθ. Περα απο αυτο συνεχισα να ασχολουμε για την μαγεια για τον πιο απλο λογο στον κοσμο, για την περιεργεια για το αγνωστο. Η μαγεια για μενα ειναι μια πυλη που θα με φερει πιο κοντα στην σοφια και στον ιδιο μου τον ευατο. Ειναι μια γνωση που θα με βοηθησει να λυσω ολα μου τα γιατι, αυτα που εχω και αυτα που δεν προλαβαν να δημιουργηθουν. Η μαγεια ειναι το καραβι μου στην θαλασσα της γνωσις που πλεουμου ολοι, ειτε το ξερουμε ειτε οχι, γνωριζοντας το αγνωστο και κατακτωντας της επιθυμιες. Ο καθενας πρασπαθει να φτασει στο νησι του τον πραγματικο λογο της υπαρξεις του, οπως ο Σαντιαγκο στον Αλχημυστη, και η γνωση της μαγειας ειναι το καραβι μου. Για μενα η μαγεια δεν ειναι ξορκια, ερωτικα φιλτρα και αμπρα καταμπρα αλλα η δυνατοτητα να ανοιξεις το μιαλο σου και να δεις το κοσμο με αλλα ματια, να αλαξεις προς το καλητερο και να βοηθησεις τους αλλους να αλαξουν. Η μαγεια ειναι η πραγματικη δυναμη.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί την Μαγεία...;

 

Αποδέχομαι την μαγεία χωρίς να ρωτάω τον εαυτό μου γιατί την μαγεία, γιατί η ερώτησή γυρνάει πάλι σε μένα, οπότε το κάνω έτσι απλά...χωρίς πολλά πολλά, ούτε με ερωτήσεις.

Edited by Mendesius
Link to comment
Share on other sites

προσωπικα πιστευω οτι "μαγεια" ειναι η προσπαθεια του ανθρωπου να εξηγησει/ορισει με λεξεις/συστηματα ολα αυτα που αφηνει στην συνειδηση μας η επαφη με τα στοιχεια της φυσης.

Οποιος εχει ζησει εστω κ για λιγο σε δασος καταλαβαινει τι εννοω...

Κ οταν λεω δασος, ενοοω δασος.. Οχι εξοχικο σε δασος, ουτε σπιτι σε δασος.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα πιστευω οτι "μαγεια" ειναι η προσπαθεια του ανθρωπου να εξηγησει/ορισει με λεξεις/συστηματα ολα αυτα που αφηνει στην συνειδηση μας η επαφη με τα στοιχεια της φυσης.

Οποιος εχει ζησει εστω κ για λιγο σε δασος καταλαβαινει τι εννοω...

Κ οταν λεω δασος, ενοοω δασος.. Οχι εξοχικο σε δασος, ουτε σπιτι σε δασος.

 

ξερω τη ενοεις και συμφωνω απολυτα μαζι σου. Νομιζω οτι δεν γινετε καποιος να ασχολητε με την μαγεια και να μην εχει απομμονοθει εστω και λιγο κοντα σε ενα δασος, μονος και ολη μερα να κανει βολτες σε αυτο να ζει μαζι του, η ακομα καλυτερα να μεινει για λιγο μεσα σε αυτο.

Link to comment
Share on other sites

ξερω τη ενοεις και συμφωνω απολυτα μαζι σου. Νομιζω οτι δεν γινετε καποιος να ασχολητε με την μαγεια και να μην εχει απομμονοθει εστω και λιγο κοντα σε ενα δασος, μονος και ολη μερα να κανει βολτες σε αυτο να ζει μαζι του, η ακομα καλυτερα να μεινει για λιγο μεσα σε αυτο.

:offtopic: Hlianna αν γίνεται πρόσεχε λίγο την ορθογραφία γιατί γίνεσαι δυσνόητη.. :offtopic:

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα πιστευω οτι "μαγεια" ειναι η προσπαθεια του ανθρωπου να εξηγησει/ορισει με λεξεις/συστηματα ολα αυτα που αφηνει στην συνειδηση μας η επαφη με τα στοιχεια της φυσης.

Οποιος εχει ζησει εστω κ για λιγο σε δασος καταλαβαινει τι εννοω...

Κ οταν λεω δασος, ενοοω δασος.. Οχι εξοχικο σε δασος, ουτε σπιτι σε δασος.

 

καταλαβαίνω τι εννοείς, και αυτό που λές είναι απόλυτα σωστό.

 

Αυτό που κάποιος θα δει, θα αισθανθεί και θα νιώσει στο δάσος είναι το κάτι άλλο.

 

Εάν κάποιος δεν έχει επισκεφτεί τουλάχιστον ένα δάσος και να περάσει έστω και μια βραδυά μακρυά από σπίτι και όλες τις ανέσεις δεν ξέρει πραγματικά τι πάει να πει δάσος.

Link to comment
Share on other sites

:offtopic: Hlianna αν γίνεται πρόσεχε λίγο την ορθογραφία γιατί γίνεσαι δυσνόητη.. :offtopic:

 

σορρυ θα ειμαι πιο προσεκτικη αλλη φορα. Ειναι που δεν γραφω συχνα με ελληνικους χαρακτηρες :sorry:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...