Jump to content

Γιατί την Μαγεία...;


 Share

Recommended Posts

Καλώς σας βρήκα μετα απο τόσα χρόνια απουσίας. Συγνώμη που δημιουργησα αλλο λογαριασμο αλλά ο παλιος μου λογικα θα πρεπει να ειναι πιο

νεκρός και απο την θεία μου την καλλιόπη που απεβίωσε στον πρώτο παγκόσμιο.

 

Αυτο που θέλω να πώ είναι οτι συμφωνω απόλυτα με τον χρήστη tina mastavrali. Η εσωτερικη δύναμη

κάποιου είναι αρκετή να κάνει οποιοδήποτε θαύμα. Καμία δύναμη δέν είναι πραγματικά δική σου εκτός και

αν χωρίς αυτή δεν νοήσε σαν ων.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest vampir890
Κατ εμέ Μαγεία δεν είναι μόνο η πραγματοποίηση Ξορκιών Γητειών Μαντείας κ.τ.λ. Για μένα Μαγεία σημαίνει Γνωση. Η Γνώση του Όλου όσο αυτό έιναι ευικτό. Και Όλο είναι το Σύμπαν οι πληροφορίες που μας δίνει μέσα από τα οργανά του που είναι η Φύση, ο Πνευματικός κόσμος, η Ενέργεια. Και η γνώση όσο περισσοτέρων πληροφοριών και αληθειών που μας δίνουν τα όργανα τόσο περισσότερο φτάνουμε στην τέλεια Γνώση. Με τη Μαγεία λοιπόν διάλεξα να ασχοληθώ γιατί με αυτή θα μπορέσω να αποκτήσω περισσότερη επαφή μα τα περισσότερα όργανα του Όλου και να φτάσω σε ένα αξιόλογο επίπεδο Γνώσης. Και η Γνώση δεν τελείωνει ποτέ, είναι αέναη, ατελείωτη, πολύμορφη και πολλέσ φορέσ δίνει την εντύπωση πως δεν είναι συγκεκριμένη.

 

 

 

Είθε η Σιωπή να βοηθήσει όλους τους Μύστες που θα την τηρήσουν.

 

 

θα συμφωνησω απολυτα με το μιχαηλ...οι περισσοτεροι (που δεν ασχολουντε)το βλεπουν χοκουσ ποκουσ και πρασινα αλογα!ενω στην ουσια δεν ειναι ετσι.οι πιο πολλοι ανθρωποι που ξερουν την αγαπη μου γι αυτο το θεμα με κατακρηνουν λεγοντας οτι δεν εχει τιποτα καλο να μου προσφερει,μη ξεροντασ το ποσα μπορει καποιοσ να κερδισει!ο φιλος μασ απο εδω εχει απολυτο δικιο!!!κ αυτοι που κατακρινουν το θεμα μαγεια θα ηταν πολυ καλο να μπορουσαν να διαβασουν οτι μασ λεει!! :063laugh:

Link to comment
Share on other sites

Παντα γοητευομουν απο την λεξη και μονο (Μαγεια)... Ημουν σιγουρος οτι υπαρχουν ανωτερες καταστασεις απο αυτες που ζουμε καθημερινα...

Με την Μαγεια αισθανομαι εγω καλα με τον εαυτο μου... Απο τοτε που αρχισα να ασχολουμαι τακτικα, η αγαπη μου για την Φυση ειναι απεριγραπτη... Εγω γινει καλυτερος ανθρωπος, πιο αγνος... Το λεω και ανατριχιαζω...Αισθανομαι οτι ημουν εντελως διαφορετικος ανθρωπος πριν αρχισω να ασχολουμαι...

 

 

vampir890: φιλε μου αστα να πανε... η επισημη ''θρησκεια'' πιστευω οτι ευθυνεται για αυτα... (συγνωμη αν αθελα μου θηγω καποιον)

Link to comment
Share on other sites

Guest vampir890
Παντα γοητευομουν απο την λεξη και μονο (Μαγεια)... Ημουν σιγουρος οτι υπαρχουν ανωτερες καταστασεις απο αυτες που ζουμε καθημερινα...

Με την Μαγεια αισθανομαι εγω καλα με τον εαυτο μου... Απο τοτε που αρχισα να ασχολουμαι τακτικα, η αγαπη μου για την Φυση ειναι απεριγραπτη... Εγω γινει καλυτερος ανθρωπος, πιο αγνος... Το λεω και ανατριχιαζω...Αισθανομαι οτι ημουν εντελως διαφορετικος ανθρωπος πριν αρχισω να ασχολουμαι...

 

 

vampir890: φιλε μου αστα να πανε... η επισημη ''θρησκεια'' πιστευω οτι ευθυνεται για αυτα... (συγνωμη αν αθελα μου θηγω καποιον)

 

 

 

κ εγω καπωσ ετσι ενιωθα και νιωθω...οχι ακριβως ομωσ γιατι ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος...οσο για το οτι φτεει η επισημη θρησκεια ναι οντως...αλλα φταινε και οι ανθρωποι γιατι απορυπτουν οτιδηποτε διαφορετικο και εξω απο τα νερα τους. :(

 

καποιος πρεπει να τους ανοιξει τα ματια...δεν λεω να τουσ κανει να κανουν δικο τους το διαφορετικο απλα να εχουν ανοιχτει την πορτα σε καινουρια πραγματα...

post-2980-1241244363.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Διότι αισθάνομαι ότι μου ταιριάζει. Ασχολούμαι ελάχιστα, ένα δύο μήνες, αφού διάβασα μπόλικα σχετικά πραγματάκια, και πάντα είμαι έτοιμη να αποχωρήσω διακριτικά εαν εντέλει δεν μου ταιριάζει όσο αισθάνομαι αυτή τη στιγμή, που μπορεί να είναι απλώς και μόνο ένας ενθουσιασμός (καινούριο κοσκινάκι μου...)

Όσο για το τι φταίει, θα έλεγα, εκτός από τη θρησκεία, και πάρα πολλοί αποκρυφιστές έχουν ευθύνη, που χρησιμοποίησαν αυτές τις ενέργειες για προσωπικό όφελος ή για καταστροφή. Καπνός χωρίς φωτιά δεν υπάρχει παιδιά....ας μην γελιόμαστε. Έχουμε και εμείς τη σκαρταδούρα μας, όπως βέβαια κάθε κάστα, κάθε θρησκεία, κάθε επάγγελμα. Απλώς η μαγεία είναι από τη φύση της ακατανόητη -ή δυσνόητη, για όποιον δεν έχει εντρυφήσει- έτσι το πέπλο του μυστηρίου που την περιβάλλει γίνεται ακόμη πιο ύποπτο και ομιχλώδες, αν η χρήση της είναι ωφελιμιστική.

post-2307-1242080505.jpg

Link to comment
Share on other sites

Διότι αισθάνομαι ότι μου ταιριάζει. Ασχολούμαι ελάχιστα, ένα δύο μήνες, αφού διάβασα μπόλικα σχετικά πραγματάκια, και πάντα είμαι έτοιμη να αποχωρήσω διακριτικά εαν εντέλει δεν μου ταιριάζει όσο αισθάνομαι αυτή τη στιγμή, που μπορεί να είναι απλώς και μόνο ένας ενθουσιασμός (καινούριο κοσκινάκι μου...)

 

Ελαφρά πηδηματάκια και μην μου...χαχαχαχ! Καταλαβαίνω. Καλά κάνεις,ΟΚ.

Απλά το νωρίτερο αντιληφθείς τι σου ταιριάζει, τόσο το καλύτερο...

Βασικά όμως, ΔΕΝ αρκεί να διαβάζεις γι αυτήν: πρέπει να ΑΣΚΗΘΕΙΣ στο μονοπάτι που επιλέγεις!

Πολλοί/λες που δε το έπραξαν -προσωπικά θεωρώ- πως αποτελούν αυτό που λέω "επισκέπτες/τουρίστες" του "χώρου"...

Λογικό είναι βέβαια να είναι αρχικά κάποιος/οια "ψιλοχαμένος/νη",αναποφάσιστος/η και να πηγαίνει να ρωτά από δω από κει...παίζει πάντα το ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ζητάς από τη ζωή σου...Από κει και πέρα... :Ρ

 

Όσο για το τι φταίει, θα έλεγα, εκτός από τη θρησκεία, και πάρα πολλοί αποκρυφιστές έχουν ευθύνη, που χρησιμοποίησαν αυτές τις ενέργειες για προσωπικό όφελος ή για καταστροφή.

 

Μια "μπιγκ" αλήθεια... :(

 

Καπνός χωρίς φωτιά δεν υπάρχει παιδιά....ας μην γελιόμαστε. Έχουμε και εμείς τη σκαρταδούρα μας, όπως βέβαια κάθε κάστα, κάθε θρησκεία, κάθε επάγγελμα.

 

Το θέμα είναι ΠΟΙΟΣ έχει ΠΙΟ λερωμένη τη φωλιά του...Και την απάντηση ,τη ξέρετε ήδη-μια ματιά στη ΤιΒι αρκεί (ονόματα δεν λέγω-υπολήψεις δεν θίγω :063laugh::018bleh: !)

 

Απλώς η μαγεία είναι από τη φύση της ακατανόητη -ή δυσνόητη, για όποιον δεν έχει εντρυφήσει- έτσι το πέπλο του μυστηρίου που την περιβάλλει γίνεται ακόμη πιο ύποπτο και ομιχλώδες, αν η χρήση της είναι ωφελιμιστική.

 

Κοίτα: ΠΑΝΤΑ κάποιος/οια θα θέλει να εξυπηρετεί ίδιον όφελος. Δεν είναι κακό αυτό (πάντα). Απλά, το ερώτημα προκύπτει το εάν το όφελος καθαυτό είναι σε βάρος....άλλου/λων! Όμως γι αυτό, δεν πρέπει να κατηγορηθεί η ίδια η Μαγεία, έτσι??? Αξίωμα: Οι μάγοι/μάγισσες μπορούν να σ' απογοητεύουν -η ίδια η Μαγεία καθαυτή ΠΟΤΕ!!! ^_^

 

 

--------------------

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα: ΠΑΝΤΑ κάποιος/οια θα θέλει να εξυπηρετεί ίδιον όφελος. Δεν είναι κακό αυτό (πάντα). Απλά, το ερώτημα προκύπτει το εάν το όφελος καθαυτό είναι σε βάρος....άλλου/λων! Όμως γι αυτό, δεν πρέπει να κατηγορηθεί η ίδια η Μαγεία, έτσι??? Αξίωμα: Οι μάγοι/μάγισσες μπορούν να σ' απογοητεύουν -η ίδια η Μαγεία καθαυτή ΠΟΤΕ!!! ^_^

 

 

--------------------

 

 

Ναι. Αφού το ίδιο θεωρώ πως παίζει για το Χριστιανισμό. Δεν νομίζω, για παράδειγμα, να συμβούλεψε ο Χριστούλης τον Εφραίμ περί Βιστωνίδας. Αλλά τι νομίζω πως συμβαίνει: από έναν ιερέα, και μάλιστα μίας τέτοιας ανιδιοτελούς θρησκείας, περιμένεις/ απαιτείς τα καλύτερα. Οπότε χτυπάει τρεις φορές άσχημα ό,τι κι αν κάνει. Φίλος δικός μου που έζησε δύο χρόνια στον Άθω μου λέει πως αν γινόταν να πάω και να γνωρίσω τα πράγματα εκ των έσω, θα έμενα έκθαμβη από την σαπίλα και την αγιότητα. Ο μπαξές έχει απ' όλα. Όμως η μαγεία είναι, αν θέλεις, πιο μυστηριώδης. Άγνωστος τόπος για τους περισσότερους. Γι' αυτό και της φορτώνουν ό,τι φανταστούν πως έχει κάποια σχέση με μαγεία. "Τι είσαι; Σατανιστής; Δηλαδή, μάγος. Βουδδιστής; Δηλαδή, μάγος. Ό,τι παλαβό δόγμα μπορείς να φανταστείς; Μάγος και πάλι." Όλα τα στραβά κουλούρια της στραβής πινακωτής. Επειδή ο κόσμος δεν ξέρει. Και επειδή και όσοι ξέρουν είναι αμφίβολο αν επιθυμούν να αφήσουν τον κάθε άσχετο να μάθει. Έτσι κρατιέται το θέμα σε κάποιο επίπεδο. Από μία άποψη, ο καλύτερος μανδύας προφύλαξης για το Μάγο είναι η ίδια του η "ρετσινιά"...

Όσο για τον αν είμαι τουρίστρια στο χώρο, δεν ξέρω. Το βέβαιο είναι πως θα το έψαχνα πολύ πριν "αγοράσω" ένα σπίτι. Γιατί το πιθανότερο είναι να περάσω πολλά πολλά χρόνια της ζωής μου μέσα σ' αυτό.

Έπειτα λένε, όταν ο μαθητής είναι έτοιμος, ο δάσκαλος βρίσκεται.

Link to comment
Share on other sites

εγω παιδια παντα αισθανομουν οταν εκανα διαφορα "περιεργα" απο παιδι οτι μπορω να μαθω απο αυτα κ να τα αναπτυξω.... αν και εκει απ οπου καταγομαι δεν βρηκα καθολου γονιμο εδαφος..... αλλα πολυ νωρις στραφηκα στο ιντερνετ.... τωρα ακομα διαβαζω.... θελω να επεκταθω σε πρακτικη αλλα οχι πριν ειμαι σιγουρη οτι κατανοω ΠΛΗΡΩΣ καποια θεωρητικα πραγματα.... κατα την γνωμη μου η ημημαθεια ισως ειναι και χειροτερη της αμαθειας..... οσο για την φυση που λεει ο φιλος filosofos παραπανω ισως ακουστει γελοιο αλλα απο μικρη ειχα μια ιδιαιτερη σχεση με τη φυση.... αυτο ειναι ενα απ τα ελαχιστα πραγματα τα οποια θεωρουσαν οι γονεις μου αξιολογα πανω μου....... οτι οταν ημουν στο νηπιο κατεβαιναν οι δασκαλοι απο το διμοτικο για να συζητησουν μαζι μου για φυση και οικολογια..... οποτε και τωρα εχω ιδιαιτερη αδυναμια στη φυση.... εντος η εκτος μαγειας

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

γτ ολα αυτα π διαβασα μ φαινονται καπως περιεργα??? εγω πιστευω οτι οι περισσοτεροι που εχουν μπλεξει με την μαγεια ειναι οτι εκτος απο τον ορο μαγεια π οντως σε τραβαει σαν λεξη ειναι η περιεργεια να το ψσξεις γτ ειναι κατι το ασυνηθιστο!! και οτι ολοι καπου διαβασαμε για τη δυναμη κ τη γνωση π μπορεις να αποκτησεις μεσα απο αυτη!!! και στο κατω κατω πιος ανθρωπος δεν θελει δυναμη κ γνωση??? σε ποιον ηρθαν και τα αρνηθηκε??? (υπαρχουν ομως και εξαιρεσεις, μην τους βαζουμε ολους στο ιδιο τσουβαλι) μπορει ομως η μαγεια να σε ανταμιψει τοσο οσο και να σε βλαψει.... αυτο ειναι στο χερι του καθενος.... ο καθενας εχει το δικο του λογο π μπαινει και εξασκειται σε αυτα και οχι τα περισσοτερα π γραφονται παραπανω επειδη πριν αρχισει καποιος δεν ξερει τπτ για αυτα... μερικες απαντησεις απο τις παραπανω θα ταιριαζαν στο ερωτημα <<γτ συνεχιζεται στο μονοπατι της μαγειας???>> Αυτη ειναι η αποψη μου... (δεν σημαινει οτι ειναι και σωστη :) :) :) ) και οσο για τον ορο μαγος δεν χρειαζεται μονο να κανεις ξορκια κτλ χρειαζεται να εχεις τον ελενχο του μυαλου και των συναισθηματων σου... αλλιως μπορεις να κανεις πολυ ευκολα μεγαλα λαθη π θα τα μετανιωσεις και θα σου βγουν στο δρομο σου....

Link to comment
Share on other sites

αυτό που λένε περί ισότητας στην πράξη πάει κάπως έτσι

 

"στην ζωή θέλουμε να έχουν όλοι ίσες ευκαιρίες, αλλά ο κάθε ένας μας έχει διαφορετικές - μη ίσες - ικανότητες"

 

οπότε μην νομίζεται ότι όλοι είμαστε ίσοι.... άνισοι είμαστε 100%

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Έχω την άποψη ότι σωστά τα έθεσες mprizola εκτός από τις εξαιρέσεις. Κατά την άποψή μου δεν υπάρχουν εξαιρέσεις, δεν βλέπω για ποιο άλλο λόγο θα ασχολούνταν κάποιος με την μαγεία εκτός από την δύναμη και την επιβεβαίωση του μεγαλείου του.

Και για τα ξόρκια σωστός είσαι κατά την γνώμη μου.

Πάντως, από ότι έχω ακούσει, από ένα σημείο και μετά υπάρχουν ασφαλιστικές δικλείδες. Δεν είναι ηλίθιοι αυτοί που, ας πούμε, καθοδηγούν κόσμο.

:)

Link to comment
Share on other sites

Όταν ασχολείται κάποιος με όλα αυτά σοβαρά, είναι λογικό να αυξάνεται η δυναμική του. Όσο περισσότερο αυξάνεται η δυναμική τόσο πιο δύσκολα ελέγχεται η προσωπικότητα διότι δυναμώνουν αυτά που αποτελούν την προσωπικότητα, θετικά και αρνητικά.

Άρα είναι λογικό αυτός που καθοδηγεί ανθρώπους να πάρει κάποιες προφυλάξεις/ ασφαλιστικές δικλείδες, ώστε να περιοριστούν οι δυσαρμονίες που πιθανόν να δημιουργήσουν οι εκπαιδευόμενοι λόγω άγνοιας.

:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...