Jump to content

Γιατί την Μαγεία...;


 Share

Recommended Posts

Διαβάζω σε πολλά post, ως απάντηση στο θέμα της Νεφέλης, ότι αρκετοί έχουν ασχοληθεί με την Τέχνη είτε απο περιέργεια είτε απο καθαρή τύχη (το ανακάλυψα και ασχολήθηκα...), είτε ως μορφή δύναμης, ακόμα και απο παρακίνηση για ενωποίηση του κάθε ένα με τη φύση... Η δική μου, όμως, εκδοχή αποτελεί ένα διαφορετικό κομμάτι όλων όσων διάβασα και έχει να κάνει με την κληρονομικότητα! Βέβαια η άποψή μου αυτή ξυπνά αναπάντητα ερωτήματα τα οποία δεν δύναται να απαντηθούν με μια απλή κουβέντα...

 

Απλά ως απάντηση στο αρχικό ερώτημα του Post ήθελα να σας αναφέρω την ενασχόλησή μου, με κάποιες έννοιες της τέχνης (ορισμένα τμήματά της..) απο πολύ μικρή ηλικία ως αποτέλεσμα της ύπαρξης διαφόρων εμπειρειών είτε απο την όλη ψυχοσύνθεση της ζωής μου είτε απο την παρακίνηση των διαφόρων μελών της οικόγενειάς μου... Με άλλα λόγια ίσως η Τέχνη σε εμένα ήρθε ως ένα κληροδώτημα απο την παλαιότερη γενιά.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

την καλημερα μου και καλος σας βρηκα ξανα ...λοιπο πολυυυυυυυυυυυ μεγαλο διαστημα αν και δεν πρεπει να το γραφω αυτο σε αυτο το τοπικ, το ειπα απλα ως δικαιολογια μιας και δεν διαβασα ολες τις απαντησεις στο θεμα και θα σας περασω την αποψη μου για την μαγεια ετσι ακριβος οπως την εχω περασει σε ενα αλλο σαιτ του οποιου ειμαι συντονηστρια!σας το περναω απο την στιγμη που ειναι δικο μου και δεν τιθετε θεμα αντιγραφης .

 

εχω αποριες .....

 

ανοικω σε εναν χωρο , τον οποιο υπερ αγαπω , τον οποιο τον θεωρω την ιδια μου την ζωη μιας και μονο με αυτον τον τροπο ειμαι ενα με την Μαγεια !!!στον ιδιο χωρο λετε πως ανοικεται ....

αραγε ανοικετε στον χωρο αυτο ?τι ειναι αυτο που σας κανει να το πιστευεται ?

ποιος απο εσας ανοικη στο χωρο μου ?να μιλησω ειληκρινα /......αν το κανω ισως με δειτε με αλλο ματι αλλα δεν με απασχολει ...αυτο που με απασχολει ειναι το πως μπορει να με δει καποιος που πραγματικα ανοικε ιστο χωρο...δεν ανοικεται ....η Μαγεια ειναι ενας χωρος που για να τον νιωσεις ,να μπεις στο χωρο αυτο πρεπει να ξεπερασεις τον ανθρωπινο εαυτο ....να αναπτηχθεις πνευματικα ....το σωμα δεν υπαρχει στον χωρο μας , υπαρχει το πνευμα , Μαγεια ειναι η εξελιξη του πνευματος , η ανοδος του πνευματος σε δυσβατα σκαλοπατια κατι που οταν το καταφερεται δεν θα ειστε πλεον εσεις αλλα ο πραγματικος εαυτος σας το ανωτερο πνευμα που εχεται μεσα σας ..καθε σκαλοπατη ειναι και μια ατραπος ...ειναι μια κατακτηση !!!!!!!!!!!!!

!καθε βημα μας για να ανεβουμε και να κατακτησουμε το επομενο μας σκαλοπατη ειναι Μαγεια ...

 

Μαγεια δεν ειναι να κανω ενα ξορκι για να εχω αυτον που αγαπω .....για να εχω χρηματα ....

Μαγεια ειναι η Ζωη , ειναι ο ανωτερος εαυτος μας .....ειναι το αιθερικο μας σωμα ....Μαγεια ειναι απλα ΜΑΓΕΙΑ !!!!!!!!!!

οταν ξεκινησα στον χωρο δεν ηξερα τιποτα κατι ομως με οδηγουσε κατι ακομα με οδηγη ....πλεον ξερω πως ολα εγιναν για να φτασω στο σημειο που εφτασα ...δεν εχω τελειωποιηθει θελω ακομα ....και ισως θα θελω για παντα αλλα δεν υπαρχει ανωτερο σκαλοπατη ....πιστευω πως το ανωτερο σκαλοπατη ειναι αυτο με το οποιο φτανεις στο αιθερικο σωμα .....στον δρομο μου επεφταν βιβλια , διαβαζα συγκεκρημενα πραγματα , χωρις να ξερω γιατι τοτε ..τωρα ξερω ....ολα ειχαν δρομολογηθει , καποιος κινουσε τα νηματα της ζωης μου και με οδηγουσε εκει που επρεπε να παω .....

καποτε γνωρισα ενα ατομο που μου εκανε πολλα ...ενα ατομο που δεν ξερω ακομα για πιο λογο το ειχα και το εχω στην καρδια μου ....με πληγωσε μου ειπε ψεματα ...τωρα χρειαζεται την βοηθεια μου ...μια βοηθεια που θα του τη ν δωσω , μπορουσα να ειχα πει δεν με ενδιαφερει , γιατι να σε βοηθησω , μου εκανες τοσο πολλα ..μπορουσα να του κανω κακο να εκδικηθω για ολα οσα μου εκανε ...ξερω γιατι εγιναν ολα αυτα ...ειναι μια δοκιμασια που πρεπει να περασω ...να βοηθησω ? να δειξω αδιαφορια ....μου περασε και αυτο απο το μυαλο ....ειπα δεν παει να ......δεν κανω τιποτα ! και ομως οταν εφτασα σπιτι χωρις να το σκεφτω ανοιξα τα βιβλια μου να δω τι μπορω να κανω ......αυτο ειναι Μαγεια ..να υπερβεις τα συναισθηματα σου !!!!!!!

 

σας κουρασα λιγακι , ηθελα ομως να το μοιραστω μαζι σας , να σας δειξω ενα μερος του χωρου αυτου .....κατι που πρεπει καθε μυστης να αγγιξει !

_________________

Link to comment
Share on other sites

......αυτο ειναι Μαγεια ..να υπερβεις τα συναισθηματα σου !!!!!!!

 

 

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τη φίλη leuki-magisa... Αυτό είναι Μαγεία... να υπερβείς τα όριά σου...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πάντα λάτρευα την γνώση, πάντα ήμουν περίεργος και μου άρεσε να "ανακαλύπτω" καινούρια πράγματα. Έτσι είχα τεράστιο ενδιαφέρον προς το ανεξήγητο και κατά συνέπεια και προς την μαγεία.

Ήθελα να ξέρω τι είναι; πως είναι; Γιατί είναι;

Το έψαξα λίγο λοιπόν το θέμα κατάλαβα μες τις άκρες δυο τρία βασικά πράγματα, αλλά αφού επιφανειακά τουλάχιστον η απορίες μου είχαν λυθεί σταμάτησα την έρευνα.

Τότε ήμουν πιτσιρικάς, πήγαινα σχολείο και δεν είχα πολύ ελεύθερο χρόνο στη διάθεση μου να το ψάξω βαθύτερα. Εκτός αυτού όμως, αυτός ο χώρος δεν ήταν ιδιαίτερα διαδεδομένος στην Ελλάδα τότε (καλά ούτε σήμερα είναι, αλλά όπως και να έχει τώρα είναι αρκετά διαφορετικά τα πράγματα) και ότι διάβαζα ήταν στα αγγλικά.

Μετά από χρόνια και αφού κατά την διάρκεια της μέχρι τότε ζωής μου, μου είχαν παρουσιαστεί κάποια μεταφυσικά φαινόμενα, αποφάσισα να ασχοληθώ. Αρχικά για να βρω απαντήσεις..

Τελικά πήρα απαντήσεις, αλλά όπως πάντα, μετά από κάθε απάντηση δημιουργείτε μια νέα ερώτηση.

Θεωρώ πως με το πάθος μου για την γνώση ήταν αναμενόμενο κάποια στιγμή να ασχοληθώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest DarkSoul

Μαγεία είναι να ξεπεράσεις να πνευματικά και ψυχικά σου όρια.

Να γίνεις καλύτερος άνθρωπος βοηθώντας συνανθρώπους σου και

προσπαθώντας να κάνεις καλύτερη την κοινωνία.

Το αν θα χρειαστείς μαντζούναι, βιβλίο σκιών, λιβανιστήρι, σκούπα ή

σπαθί αυτά είναι πραγματικά λεπτομέρειες εμπρός στην Εσωτερική σου Μαγεία.

 

Φιλικά, λέω...

 

 

no.gifno.gifno.gifno.gifsmile.gifsmile.gifsmile.gifsmile.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ δεν έχω ξεκινήσει ακόμα..Είμαι στο στάδιο που απλά ενημερώνομαι,διαβάζω,ακούω..Είμαι πολύ δεμένη με τη φύση,μου αρέσει να πειραματίζομαι με βότανα,κλπ..Έπειτα πιστεύω οτι η Τέχνη είναι ένα σημαντικό βήμα προς την αυτογνωσια,προς την ανακάλυψη της αλήθειας!Θέλω τόσο πολύ να ζω σε πλήρη αρμονία με τη φύση,και σίγουρα αυτό μπορεί να επιτευχθεί και μέσα απο την Τέχνη.Δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω,αλλα τουλάχιστον θα προσπαθήσω!όταν θα είμαι έτοιμη όμως,προς το παρόν ενημερώνομαι,και διαβάζω! Ίδωμεν... :) :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Εγώ πάλι ήθελα να ασχοληθώ με τον "πνευματικό" κόσμο (γιατί ποτε δεν πήγα την λέξη μαγεία έτσι όπως κατάντησε). Ακόμα και από το δημοτικό θυμάμαι να σκέφτομαι πως καμια μέρα θα ασχοληθώ με τα μυστήρια του κόσμου, με τις δυνατότητες αυτού που αποκαλούμε πνεύμα κλπ κλπ, αλλα επίσης σκεφτόμουν πως θα περιμένω να νιώσω έτοιμος πρώτα....

Ναι, αρκετά περίεργο κολοπαίδι ήμουνα, αλλα περίεργα ώριμο (κάτι που δε κράτησε πολύ :P).

 

Τώρα τι είναι μαγεία... ας ανατρέξουμε στα λατινικά.

Αν θυμάμαι καλά, πάει μέχρι τι λέξη μάγους (που ήρθε από μέση ανατολή νομίζω?) που σημαίνει σοφός. Αρα μαγεία (η πνευματικές δυνατότητες όπως το προτιμώ) είναι αυτή η γνώση/σοφια που μας επιτρέπει να χρησιμοποιούμε τις "κρυφές" δυνατότηες μας...

 

...

Απ την άλλη μπορεί αυτή η κατάσταση/δυνατότητα/εμπειρία να είναι κάτι το οποιο είναι αδύνατο να εκφραστεί μέσα από το περιορισμένο πλαίσιο της ανθρώπινης ομιλίας. Ίσως νάνε κάτι συνώνυμο με την φύση και ότι αυτό συνεπάγεται...ίσως πάλι όχι.Ίσως να είναι μια απλή ψευδαίσθηση. Και το μονο που κάνουμε είναι να χρησιμοποιούμε ικανότητες που μετά από (πολύ) καιρό η επιστήμη θα αποδείξει πως είναι απόλυτα φυσιολογικές και συναντιούνται παντού στη φύση.Μπορεί πάλι νάνε όλα αυτά μαζί...η και να μην είναι τίποτα. Απλώς μια τυχαία ανωμαλία της φύσης η οποια περισσότερο μας μπερδεύει και μας αποδιοργανώνει παρα οτιδήποτε άλλο....

 

Έχει σημασία?

Edited by Rahzael
Link to comment
Share on other sites

Χμ... Μετά από πολλά χρόνια, αρκετό διάβασμα, διαμόρφωση της σκέψης... Κατέληξα στο συμπέρασμα ότι...

 

Ακολουθώ το πνεύμα μου... Τι μου λέει ο εσώτερος εαυτός... Αφού φυσικά τα σκεφτώ και τα αναλύσω... Γιατί την Μαγεία, λοιπόν... Πιστεύω ότι πάντα ένιωθα διαφορετικά μέσα μου, υπήρχε ένα κομμάτι που φώναζε και με το να το ανακαλύψω, ισορρόπισε μέσα μου. Θα παραμείνω στην αρχική μου απάντηση ότι ξεκίνησε από έναν ανορθόδοξο τρόπο, αλλά η αίσθηση υπήρχε πάντα...

 

Είμαι της άποψης ότι κάποιες φορές, είσαι γεννημένος για κάποια πράγματα. Δεν έχει σημασία πως θα τα ανακαλύψεις, κάτω από ποιες συνθήκες, αλλά αν είναι συνυφασμένα μαζί σου, τότε, θα έρθουν...

 

Άρα, γιατί την Μαγεία...; Γιατί η Μαγεία σε επιλέγει και όχι εσύ αυτήν...

 

Γνώμη μου πάντα...

Edited by Zak
Link to comment
Share on other sites

Τώρα τι είναι μαγεία... ας ανατρέξουμε στα λατινικά.

Αν θυμάμαι καλά, πάει μέχρι τι λέξη μάγους (που ήρθε από μέση ανατολή νομίζω?) που σημαίνει σοφός. Αρα μαγεία (η πνευματικές δυνατότητες όπως το προτιμώ) είναι αυτή η γνώση/σοφια που μας επιτρέπει να χρησιμοποιούμε τις "κρυφές" δυνατότηες μας...

 

Προέρχεται απο την λέξη Μαγουσαίος, που σημαίνει ιερέας της αρχαίας περσικής θρησκείας...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ πάλι είμαι στην πολύ αρχή.Ενημερώνομαι διαβάζω και προσπαθώ να δω από που θα αρχίσω.Πειραματίζομαι με κρυστάλλους αιθέρια έλαια και βότανα.Ο λόγος που με ώθησε να ασχοληθώ είναι η πνευματική μου ολοκλήρωση.Ασχολούμαι με το ρείκι αλλά νιώθω ότι δεν μου αρκεί..Αλλά είναι πολύ δύσκολο όταν το κάνεις εντελώς μόνος και ειδικά όταν ο περιγυρός σου δεν είναι έτοιμος να ακούσει τους προβληματισμούς σου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αλλά είναι πολύ δύσκολο όταν το κάνεις εντελώς μόνος και ειδικά όταν ο περιγυρός σου δεν είναι έτοιμος να ακούσει τους προβληματισμούς σου.

 

Κατά κάποιο τρόπο σε καταλαβαίνω απόλυτα..μην το αφήσεις

όμως αυτό να σε καταβάλλει..λόγω κάποιου ιδιότροπου μηχανισμού

συμβαίνει πάντα να εμφανίζονται σύμμαχοι που είναι σε θέση να

σε ακούσουν μόλις τους αναζητήσεις και μόλις φτάσει ο καιρός.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εγω φιλοι μου θα απαντησω στο αρχικο ερωτημα της νεφελης, "γιατι ηθελα να ασχοληθω με την τεχνη". αυτο που με οδηγησε και με εφτασε ως εδω ειναι οτι απο οσο θυμαμαι τον ευατο μου απο πολυ μικρο οτιδήποτε ήθελα μεσα απο την καρδια μου πραγματικα ομως...ειτε απο μισος ειτε απο αγαπη η απο οποιοδηποτε αλλο συναισθημα...απλα πραγματοποιουταν...ολα τα χρονια απλα ενιωθα τυχερος οτι απλα τα πραγματα πανε κατ ευχην οπως θελω πραγματικα καποιες φορες μεχρι να ανοιξω το μυαλο μου , να διαβασω λιγο παραπανω και να καταλαβω να διοχετευω την ενεργεια μου με τοσο επιτυχία σε κατι που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ το θελω....ολος ο περιγυρος μου, ολοι ομως, μου καταλογιζουν το "κακο ματι"....εννοειται οτι δεν θελω το κακο καθενος απλα συμβαινει καποιες φορες αθελα μου...το θεμα ειναι οτι ειμαι σε πολυ καλο δρομο και ειμαι "πληρης" στο σημειο που εχω φτασει οσο αφορα την μαγεια.... δεν θα ηθελα να επεκταθω αλλο μην σας κουραζω....!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω ότι κανένας δεν άρχισε να ασχολείται με την τέχνη για οποιοδήποτε άλλο λόγο παρα μονο της περιέργειας, ανακάλυψε τον λόγο του μετά από καιρό ενασχολούμενος με την καθαυτή τέχνη. οι στόχοι ποτε δεν περιορίζονται σε έναν. Μα συγχρόνως όλοι κινούνται με βάση τον ένα, την δύναμη, οποιασδήποτε έννοιας, όπος κάνει τον καθένα να νιώθει καλά με τον εαυτό του. μέχρι να ανακαλύψουμε εκείνο τον άλλο στόχο - λόγο που θα μας αλλάξει και πάλι την ζωή και αυτό θέλει όχι μονο κόπο αλλα και μια βιολογική ηλικία εκτος απο πνευματικό χρόνο και ηλικία

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω ότι κανένας δεν άρχισε να ασχολείται με την τέχνη για οποιοδήποτε άλλο λόγο παρα μονο της περιέργειας, ανακάλυψε τον λόγο του μετά από καιρό ενασχολούμενος με την καθαυτή τέχνη. οι στόχοι ποτε δεν περιορίζονται σε έναν. Μα συγχρόνως όλοι κινούνται με βάση τον ένα, την δύναμη, οποιασδήποτε έννοιας, όπος κάνει τον καθένα να νιώθει καλά με τον εαυτό του. μέχρι να ανακαλύψουμε εκείνο τον άλλο στόχο - λόγο που θα μας αλλάξει και πάλι την ζωή και αυτό θέλει όχι μονο κόπο αλλα και μια βιολογική ηλικία εκτος απο πνευματικό χρόνο και ηλικία

 

Δεν είναι έτσι.

Η περιέργεια μπορεί να είναι ο λόγος

που το μεγαλύτερο ποσοστό των

αναζητητών άρχισε τον δρόμο του

δεν είναι όμως ο μόνος.

 

Πάντα υπήρχαν και υπάρχουν άτομα

που γεννήθηκαν με την μαγεία και την

αγάπη για τον κόσμο της στο αίμα τους.

Αυτοί που τους έσπρωξε η βιολογική

τους ανάγκη να την βρουν..να ζήσουν

μαζί της..Αυτοί οδηγήθηκαν στην μαγεία

από τα ποιήματα της..αυτά που εμείς λέμε

συμπτώσεις.και σε κάθε βήμα τους ένιωθαν

την έλξη της όλο και πιο πολύ..και σε κάθε

βήμα τους ένιωθαν όλο και πιο ολοκληρωμένoi..

και όλο πιο δυνατή την ανάγκη τους να την

πραγματοποιήσουν..

 

Η ηλικία δεν παίζει ρόλο,η δύναμη δεν είναι

τίποτα,ο χρόνος είναι σχετικός,η περιέργεια

είναι ένα μηδαμινό γέννημα των σκέψεων μας..

η μαγεία όμως..η μαγεία πραγματικά σε γεμίζει

με ένα τέτοιο συναίσθημα που ακόμα και αν

όλες οι γλώσσες του κόσμου συνδυάζονταν δεν

θα μπορούσαν να το περιγράψουν..που ακόμα

και αν δεκάδες χρόνια περνούσαν δεν θα υπήρχε

περίπτωση να το βαρεθείς..

 

Άλλο η Τέχνη και άλλο η μαγεία φίλε magick..

η Τέχνη είναι απλά μια ανθρώπινη εφεύρεση

αυτών που αναζητούσαν δύναμη και υπεροχή..

η μαγεία όμως..η μαγεια είναι κάτι απείρως πιο

υπέροχο..κάτι απείρως πιο όμορφο..κάτι απείρως

βαθύτερο..για να την φτάσεις όμως..για να κάνεις

το πρώτο βήμα προς αυτή..χρειάζεσαι την Τέχνη..

 

Edited by Βηλφεγώρ
Link to comment
Share on other sites

Πολύ παραδοσιακή διχογνωμία.

Ουσιαστικά πρόκειται για το δρόμο της Δύναμης & το δρόμο της Ελευθερίας. 8 στους 10 φλερτάρουν με τη Δύναμη και όσοι απομένουν υμνούν (ή φέρεται να υμνούν)την Ελευθερία.

 

Δεν γίνεται τυχαία όμως. Οι 8 θέλουν να κάνουν χρήση της μαγικής δύναμης για φράγκα, σεξ, άρρωστο εγώ ή και αποσυμπίεση του ατομικού τους αλλά και του ευρύτερου συστήματος. Αποσυμπίεση του ατομικού συστήματος εδώ νοείται η διοχέτευση της έμφυτης περιέργειας για το επέκεινα (που ενυπάρχει στον καθένα) -σε στάνταρ new age ανώδυνα και ακίνδυνα κανάλια.

 

Αυτοί που βρίσκονται στο μονοπάτι της Ελευθερίας (οι λίγοι) μπορεί να έχουν ένα απείρως πιο ζόρικο πακέτο στη διαδρομή τους αλλά οι καρποί του είναι ασύγκριτοι! Ν' αναφέρω εδώ, ότι η εξύμνηση του πνεύματος δε σημαίνει απαραίτητα για κάποιον ότι βαδίζει το μονοπάτι της Ελευθερίας, ούτε η παρέα με "πνευματικές" οντότητες που τον καθοδηγούν σημαίνει ότι ο ενδιαφερόμενος βρίσκεται ντε και καλά στο δρόμο της απελευθέρωσης.

Και για να φέρω παράδειγμα που επιβεβαιώνει την προηγούμενη εκτίμηση, αναφέρω την περίπτωση των ομαδικών διαλογισμών για ανάταση της πνευματικότητας στον κόσμο, που είτε οργανώθηκαν από "ανώτερες" οντότητες μέσω των απεσταλμένων τους είτε κατευθείαν από τους ίδιους τους εν ζωή πεφωτισμένους. Το αποτέλεσμα μετά απ' όλ' αυτά ξέρετε ποιο ήταν;

Το χρηματιστήριο παίρνει τα πάνω του και οι δουλειές όλων αυτών που κάνουν κουμάντο στις πλάτες όλων μας πάνε περίφημα σημειώνοντας άνοδο στην στατιστική κλίμακα τόσο κατά τη χρονική διάρκεια των διαλογισμών όσο και μετά από αυτές. Το γενικό καλό για τον κόσμο στην προκειμένη περίπτωση μεταφράζεται σε χρυσές δουλειές για το χρηματοπιστωτικό σύστημα και την ελεύθερη κίνηση κεφαλαίων.

Στο μεταξύ αυτοί που δεν έχουν στο ήλιο μοίρα μπορούν να τρέφονται απευθείας μ' ενέργεια, αφού δεν θα' χουν κάτι άλλο για να τραφούν. Είναι μια λύση και αυτό.

 

Αλήθεια σκέφτηκε κανείς ότι μπορεί κάποιος να κραδαίνει από τη μια το σπαθί της Δύναμης και από την άλλη ν' ατενίζει τον ήλιο της ελευθερίας;

Είναι ο δρόμος που δεν θέλεις να πάρεις και γιαυτό ίσως να είναι ο δρόμο σου..

Χωρίς αρετή και τόλμη όμως, δεν έχει!

Edited by Aqua Marine
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...