Jump to content

Γιατί την Μαγεία...;


 Share

Recommended Posts

Ουσιαστικά πρόκειται για το δρόμο της Δύναμης & το δρόμο της Ελευθερίας. 8 στους 10 φλερτάρουν με τη Δύναμη και όσοι απομένουν υμνούν (ή φέρεται να υμνούν)την Ελευθερία.

 

Οι 8 στους 10 των 2 στους 10 υμνούν(ή φέρεται

να υμνούν)όντως την Ελευθερία.Οι 2 στους 10 των

2 στους 10 όμως το κάνουν από προσωπική έλξη..

από ανάγκη να βρουν αυτό για το οποίο νιώθουν οτι

γεννήθηκαν..Είτε αυτό είναι η μουσική,είτε ο αθλητισμός,

είτε η φύση,είτε η επανάσταση είτε στην περίπτωση μας

η μαγεία..αυτοί είναι ευλογημένοι και καταραμένοι..

ευλογημένοι με το να νιώθουν την μεγαλύτερη αγάπη τους..

και καταραμένοι να κάνουν τα πάντα για αυτήν..μέχρι να

αφήσουν την τελευταία τους ανάσα..γλυκιά κατάρα πάντως..

Edited by Βηλφεγώρ
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θα ασχοληθώ με τη μαγεία. Είναι κάτι που πρέπει να σκεφτώ πολύ και με μεγάλη σοβαρότητα,πιστεύω.

Είμαι τύπος που "την ψάχνει", που ερευνά και ποτέ δεν καταπιάνομαι με ένα θέμα εκτός αν με κεντρίσει τόσο πολύ.

Όπως και να 'χει κάθε είδος γνώσης είναι ευπρόσδεκτο. Τώρα αν αποφασίσω να περάσω στην πρακτική, θα το μάθετε.

:cheerful_h4h:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Θέλω να μάθω όσο το δυνατόν περισσότερα για την μαγεία και την τέχνη της για δύο λόγους. Ο πρώτος είναι να μάθω ποιος αληθινά είμαι και ο δεύτερος είναι να μπορώ να βοηθήσω τους συναθρώπους μου.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να μάθω όσο το δυνατόν περισσότερα για την μαγεία και την τέχνη της για δύο λόγους. Ο πρώτος είναι να μάθω ποιος αληθινά είμαι και ο δεύτερος είναι να μπορώ να βοηθήσω τους συναθρώπους μου.

 

 

Σωστό σε βρίσκω....

Μόνο με τη μαγεία λες να τα καταφέρνουμε αυτά;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Πέτρος

Υπάρχει κανείς από εδώ που έχει καταφέρει να κάνει-δημιουργίσει μαγία?

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Είναι τελείως κουφό (για μένα ίσως μόνο) αλλά μία μέρα ξύπνησα με απίστευτες σκέψεις για κάτι που μου συνέβη μικρή και είχα απορρίψει καταφεύγοντας στην λογική μου και εκείνη τη μέρα γνώρισα ένα άτομο με ικανότητες να κατανοήσει τις σκέψεις μου και να μου εξηγήσει όσα μπορούσε αρχίζοντας με τις αύρες. Από εκείνη τη μέρα αναζητώ πληροφορίες και γνώσεις(ευτυχώς ανακάλυψα και το artofwise) και απλά νιώθω κάτι μέσα μου. Επίσης, νιώθω ανάγκη να προστατεύω συνέχεια αγαπημένα πρόσωπα .

Link to comment
Share on other sites

Είναι τελείως κουφό (για μένα ίσως μόνο) αλλά μία μέρα ξύπνησα με απίστευτες σκέψεις για κάτι που μου συνέβη μικρή και είχα απορρίψει καταφεύγοντας στην λογική μου και εκείνη τη μέρα γνώρισα ένα άτομο με ικανότητες να κατανοήσει τις σκέψεις μου και να μου εξηγήσει όσα μπορούσε αρχίζοντας με τις αύρες. Από εκείνη τη μέρα αναζητώ πληροφορίες και γνώσεις(ευτυχώς ανακάλυψα και το artofwise) και απλά νιώθω κάτι μέσα μου. Επίσης, νιώθω ανάγκη να προστατεύω συνέχεια αγαπημένα πρόσωπα .

 

 

Οι άνθρωποι μισούν ο ένας τον άλλο και υποκρίνονται. Τα καλοπροαίρετα άτομα είναι εξαιρετικά σπάνιες περιπτώσεις αυτό ομως δεν σημαίνει πως η κατανόηση είναι κάποιου είδους ικανότητα. :P Το ίδιος ισχύει και για τις αύρες. Καλή διαίσθηση χρειάζεται και να είσαι παρών σε αυτά που ''λαμβάνεις''. Ολα τα άλλα εγώ τα θεωρώ σάλτσες. Τώρα σχετικά με αυτό που νιώθεις να ξέρεις πως το υποσυνείδητο παίζει πολλά παιχνίδια προκειμένου να μας εξελίξει και να μας δώσει να καταλάβουμε κάποια πράγματα. Φίλος μας είναι! Δέξου αυτό που αισθάνεσαι και ακολουθησε το χωρίς φόβο :)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Guest Μνημοσυνη

Ειναι παλιο το θεμα αλλα με κεντρισε να απαντησω:συνοδευοντας ενα τριχρονο παιδι ξαφνικα το ειδα να χαμογελαει και καταλαβα οτι γελουσε επειδη φυσουσε αερας και του χαιδευε το προσωπο και ανακατευε τα μαλλακια του ,αυτο θελω να βρω ,την μαγεια της παιδικοτητας μου που εχασα ,να ειμαι εναρμονισμενη με τη μαγεια της ζωης που ξεχασα:cheerful_h4h:/>

Link to comment
Share on other sites

Περιεργια με εκανε να ξεκινησω, δεος με εκανε να συνεχισω, δεν βρηκα ακομα αυτο που εψαχνα στην αρχη...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα και σε αυτό το θέμα.
Υγεία και Εσωτερική Ευημερία εύχομαι.

Θα γίνω πολύ ειλικρινής. Για εμένα αποτέλεσε διέξοδος από μία πνευματική ζωή "καρκινική"
γεμάτη κανόνες που λανσάρονταν από ανθρώπους, κομμενοι και ραμένοι να περιορίζουν
τον ανθρώπινο νου σε πολύ εξωφρενικό βαθμό. Συνεπώς, και μετά από μία σειρά γεγονότων
μη-συνηθισμένων, αποφάσισα να αλλάξω το οπτικό μέσο (την οπτική μου γωνία) και να 
προσπαθήσω να δω πίσω από το φάσμα της πραγματικότητας, με ένα τρόπο πιο.....αέρινο,
πιο πηχτό, πιο βαρύ (όπως κατάλαβα μετά), πιο γνωστικό αν θέλετε. Και μετά φυσικά μπήκαν
οι όροι "Ολοκλήρωση", "Εσωτερισμός", κ.ο.κ και που καταλαβαίνετε και εσείς.

<<Ελπίζω ακόμη εδώ να γράφουμε για το Topic>>
.
Καλή σας νύχτα
:smiley_abii:

Link to comment
Share on other sites

 

 

Σωστό σε βρίσκω....

Μόνο με τη μαγεία λες να τα καταφέρνουμε αυτά;

 

Καλησπέρα Niphredil

Σου εύχομαι Εσωτερική Γαλήνη και Ανάπτυξη,

 

Θεωρώ ότι, "Μαγεία" είναι μία ενεργειακή οπτική γύρω από την φύση,

την ανθρώπινη ύπαρξη και τις Ανώτερες Ιδέες γύρω από το ¨Ολον Σύμπαν.

Πιστεύω ότι και το κίνητρο του, μπορεί να θεωρηθεί και αυτό σαν μονάδα,

κομμάτι της "Μαγείας" ακόμα κι αν δεν αποτελεί κάτι άμεσου χαρακτήρα όπως

ενεργειακή παρεμβολή, κ.α.

Θεωρώ αρκετά "μαγικό" και το σκοπό και στόχο, καθώς και όλο το φάσμα 

συναισθημάτων της ανθρώπινης ύπαρξης.

 

Άρα, τελικά, μήπως όταν είμαστε δίπλα σε ένα νεογνό φυτό, ένα άνθρωπο

ή ακόμη και πάνω στο ενεργό χώμα, είμαστε ήδη πάρα πολύ κοντά στη "Μαγεία"?

Και μήπως τελικά ό,τι και να κάνουμε (ομιλία, αναπνοή, ανάπτυξη, παιδεία, αγάπη,

μίσος, θλίψη,....) διαπράττουμε "μαγεία" χωρίς να το καταλάβουμε?

 

Θα ήθελα πολύ να διαβάσω τη γνώμη σου επάνω σε αυτό.

 

Καλή συνέχεια. 

Edited by Πρωτότοκος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Οι περισσοτεροι απο εμας ασχοληθηκαν ή ασχολουνται με την μαγεια με σκοπο να μαθουν ή τουλαχιστον να φτασουν ενα σημειο πιο κοντα στην αληθεια του κοσμου, αλλα και του εαυτου μας. Αυτο συμβαινει σε ολους τους ανθρωπους απ ολες τις φυλες και θρησκειες σχεδον απο την αρχη του κοσμου. Τα κακα πνευματα με καθε τροπο εκμεταλευονται αυτη την εμφυτη αναζητηση που εχουμε και με καθε ευκαρια μας παραπλανουν και μας στελνουν σε λαθος μονοπατια ή τουλαχιστον προσπαθουν να το κανουν . Η ενασχοληση με την τεχνη της μαγειας ειναι φυσικα ενα απο αυτα τα λαθος μονοπατια . Σαν "τεχνη" ειναι εναντια στο θελημα του Δημιουργου μας. Οσοι απο εσας εχετε διαβασει γριμορια και τα χετε μελετησει σε βαθος, μπηκατε στον κοπο να διαβασετε ποτε την αγια γραφη ;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...