Jump to content

Γιατί την Μαγεία...;


 Share

Recommended Posts

Εγώ απλώς σε κάποια φάση ήθελα να μάθω τρικ με τραπουλόχαρτα και πήρα ένα βιβλίο απο λάθος ράφι.

Είδες τι έγινε, ένα βιβλίο έψαχνες και κοίτα τι βρήκες. Πιστεύεις ότι είχες κάνει λάθος επιλογή?

 

Για μένα τι να πω.. από μικρός άκουγα ιστορίες από τον πατέρα μου για φορές που μαζεύονταν όλη η παρέα του στο σπίτι, κάτι για επικλείσεις (το έγραψα σωστά;), κάτι για πνεύματα.. ξέρετε οι "ψαγμένοι" της εποχής. Τις περισσότερες φορές οι συζητήσεις με τον πατέρα μου ήταν περί αυτών και λοιπών θεμάτων κι έτσι από εποχής δημοτικού, θυμάμαι, ότι ήμουν περίγελος στο σχολείο λόγο του ότι πλέον το ενδιαφέρον μου ήταν αυτό δεν είχα κάτι άλλο να συζητήσω. Τα κοινά απλά θέματα που θα μπορούσε ένα παιδί στην ηλικία μου να συζητήσει τα είχα πει μια δυο τρεις φορές, ε τι, δεν τα βαριέσαι κάποια στιγμή; Που ήταν το μυστήριο, η λύση, το αποτέλεσμα, το "μαγικό" και τότε ο πατέρας μου αποφάσησε ότι δεν αναπτυσόμουν σωστά και με πίεσε, πραγματικά γιατί δεν ήθελα τότε, να μάθω ταχυδακτυλουργικά. Πλέον δεν είναι μαζί μας σε αυτόν τον κόσμο από τον Δεκ.2004, αλλά η κληρονομιά του είναι πολύ μεγάλη. Επαγκελματίας του ίδους ο "μπαμπάς", με τεράστιο πελατολόγιο, αποφάσησε ότι καλό θα ήταν να αρχίσει η γιός του να ξεχωρίζει πιο είναι αληθινό και πιο όχι. Μπορεί κάποια πράγματα αρκετά εξωπραγματικά που είχα δει μικρός να πίστευα ότι ήταν αληθινά, ναι, αλλά κάποια που θυμάμαι ακόμα και σήμερα ξέρω ότι ήταν, γιατί αυτό που μου έμαθε πρώτα ήταν να ξεχωρίζω τι είναι και πως είναι και γιατί είναι.. Ξέρω ακούγομαι περίεργα, ε δεν είναι και εύκολο να κάνω μεγάλα post και γενικά να διατυπώνω τις σκέψεις μου στο "χαρτί", έχω πολύ καιρό να το κάνω, αλλά προσπαθώ. Πλέον είμαι ένας ακόμα άνθρωπος, με κάποιες αν θέλουν να το πουν μερικοί γνώσεις, έχω κι εγώ τα βιβλία μου, πραγματικά και μη (δλδ ebooks), και έχω βγάλει όπως και όλοι μας, ή ελπίζω οι περισσότεροι, τα συμπεράσματά μου για τον κόσμο μας αλλά το καλύτερο είναι ότι μπορώ έστω και με μερικά "κολπάκια" να δώσω κάτι παραπάνω στον κόσμο, ένα "μαγικό" ας το πει κάποιος τρικ.

 

Δεν θέλω να παραφράσω την Μαγεία σε κανένα επίπεδο. Η αναφορά "μαγικό" είναι γνωστό ότι πλέον η λέξη ταχυδακτυλουργικό είναι μεγάλη δύσκολη στην προφορά ακόμα και στην γραφή και έχει συνδεθεί με την λέξη μαγικό.

 

Εύχομαι όπως πάντα τα καλύτερα για όλους και... προσοχή στις απομιμίσεις!!

 

Υ.Γ. να με συγχωρέσετε αν έχω ορθογραφικά, στο χέρι γράφω σωστά, αλλά όταν είμαι στο pc όλο και κάτι μου ξεφεύγει.. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

 

ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ (ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΑΥΤΟ) ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΦΤΕΙ ΣΕ

ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ....

 

ΠΟΛΛΟΙ ΦΙΛΟΙ ΕΓΡΑΨΑΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟ-ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΑΛΛΟΣ ΓΙΑ ΓΝΩΣΗ ΑΛΛΟΣ ΓΙΑ

ΝΑ ΞΕΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΖΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΑΛΛΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΝΑ

ΣΕΒΕΤΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.......

 

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΑΜΦΙΣΒΙΤΗΣΩ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΑΣ.

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΔΩ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΑΣ...

 

ΑΛΛΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ...

 

ΕΑΝ ΘΕΛΩ ΑΥΤΟΒΕΛΤΙΩΣΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΓΙΟΓΚΑ Η ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΚΑΤΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ???

ΕΑΝ ΘΕΛΩ ΓΝΩΣΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΩ ΧΗΜΕΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΦΥΣΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ κλπ ????

ΕΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕΒΩΜΑΙ (ΝΑ ΑΓΑΠΩ ???) ΤΑ ΠΑΝΤΑ (ΓΥΡΟ ΜΑΣ) ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗΝ GREEN-PEACE..

EAN ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΥΡΟ ΜΑΣ ΝΑ ΓΙΝΩ ΕΡΕΥΝΗΤΗΣ....

ΕΑΝ ΘΕΛΩ ΥΓΕΙΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΩΩ ΥΓΙΕΙΝΕΣ ΤΡΟΦΕΣ....

 

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΜΑΓΕΙΑ ?????

Η' ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΜΑΓΕΙΑ ????

 

ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΑ ΣΥΝΔΕΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ????

 

ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΕΙΝΑΙ "ΤΟ ΚΑΤΙ" ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ????

ΚΑΠΟΙΕΣ "ΑΓΝΩΣΤΕΣ?? ΔΥΝΑΜΕΙΣ" ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΥΡΟ ΜΑΣ ????

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε AvatarGr.. ξέρω ότι μπορεί να σε βολεύουν τα κεφαλαία γράμματα αλλά σε συζητήσεις στο internet εκδηλώνουν "φωνές" και έντονο τόνο στην γραφή σου πράγμα που πιστεύω δεν θέλεις να παρουσιάσεις..

 

Ξέρω είναι λίγο δύσκολο στην αρχή να περάσεις από τα κεφαλαία στα μικρά αλλά πρέπει να προσπαθήσεις.. ;) :)

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

 

ΦΙΛΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΓΡΑΦΗΣ ΜΟΥ ΤΟΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 5-6 ΧΡΟΝΙΑ

ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΦΟΡΟΥΜΣ....

 

ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΛΟΓΟ ΤΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΟΥ ΣΕ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ (25 ΧΡΟΝΙΑ) ΕΧΩ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ

ΠΛΕΩΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΗΣ ΓΡΑΦΗΣ.

 

ΠΑΝΤΩΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕΤΡΑΕΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ

ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΙ Ο ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΣΤΟ ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΗ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΣΕΒΑΣΜΟΣ

ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΦΙΛΟΞΕΝΗ.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

I mageia (i toulaxiston ena eidos mageias) stirizetai ston eauto mas kai stin skepsi mas.Egw pisteuw oti i dinamh tou kathena vrisketai mesa tou (kai se kanenan theo) kai gi auto dialeksa na akolouthisw auton ton dromo.Gia na eimai kalytera me ton eauto mou kai synepws kai me tous girw mou.Twra oson afora ti mageia pou stirizetai se "paraksenous theous" kai ta synafi den tin ypostirizw. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ δεν ασχολούμε με μαγία. Μου αρέσει να διαβάζω βιβλία :wub: είτε αυτά είναι μεταφυσικής, είτε φυσικής ( έχω γνώσεις λυκείου, μην φανταστείτε τίποτα πτυχία ), είτε βοτανολογίας, είτε μαγειρικής ... για να μην μακρηγορώ ... ο καλός ο μύλος όλα τα αλέθει!. Ξεκίνησα την αναζήτησή μου με βιβλία ανάπτυξης ψυχικών δυνάμεων ( αρκετά κταφέρνω και αρκετοί με δουλεύουν με την στενοκεφαλιά τους ) και μετά καλύφθηκα από τη σειρά του Ράμπα. Με βοήθησε πολύ να καταλάβω γιατί δεν μου ταιριάζει να ασχοληθώ με την μαγία ( έτσι όπως το αριστερό μονοπάτι την παρουσιάζει στο μπούγιο ), ξέρετε τώρα εποχή με πολλές εγκεφαλικές και εγκληματικές διαταραχές στον κόσμο - μαύρη περίοδο της ανθρωπότητας :002stopthewar: , οπότε προτιμώ να διαβάζω παρά να κάνω. Θέλω να εξελιχθώ απλά χωρίς πολλά μπερδέματα. Οπότε βγάζω έξω την ουρά. Θέλω να ξέρω, αλλά μακρυααααά. :D .

Α!!! :drooling2: Αν θέλετε την γνώμη μου, αν σας αρέσει το διάβασμα και εσάς, διαβάστε και τα λοιπά βιβλία του Ράμπα Λόμπσανγκ ( Η ΦΥΛΗ ΤΩΝ ΕΚΛΕΚΤΩΝ, Ράμπα Λόμπσανγκ, Εκδόσεις ΚΑΚΤΟΣ - αναφέρεται στην προτεινόμενη βιβλιογραφία του site ). Αναβαθμίζει το σύστημα :4_1_203[1]: , Α! Δεν είμαι δυστυχώς υπάλληλος βιβλιοπωλείου :nocoment: αν ήμουν θα με έδιωχναν με τις κλωστιές. :lololol:

Σε κάθε περιπτώση, ομολογώ, θα μου άρεσε η ιδέα ( αν δεν φύγω από τη ζωή γρήγορα ) να αφήσω παραδοσιακά κάτι σαν Βιβλίο των Σκιών με συνταγές μυστήριες για κρέμες και αλειφές και άλλα "κόλπα" για τις μελλοντικές γενιές. Γι΄ αυτό πρώτα πρέπει να μάθω. Να εξελιχθώ, να μάθω να αμύνομαι, να έχω ικανοποιητική ισορροπία :clapping: και πολλά πολλά άλλα. Γι΄ αυτό :goodwork2: μαγία, εμουά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω στη μαγεία, μπορεί από μια άποψη η γνώμη μου να είναι φθόνος προς κάτι που δεν μπορώ να καταφέρω. Αντίθετα πιστεύω στις ικανότητες του ανθρώπου ως ων, που μπορεί ο καθένας να αναπτύξει ανάλογα με το πνευματικό του επίπεδο, αλλά δεν πιστεύω στην μαγεία ως χάρισμα ή προσευχές?. Επιπλέων θεωρώ ότι αν βελτιώσεις κάτι στη ζωή σου, με μάγια, τότε αλλάζεις την ισορροπία της φύσης. Αυτή είναι λυπών η τοποθέτηση μου σε αυτό το θέμα. Να περνάτε καλά, Yo. :offtopic:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Mαγεία είναι ένας κλάδος που περιλαμβάνει καλώς ή κακώς με τα πάντα θέλει μεράκι και υπομονή.. ασχολουμένη με τη μαγεία σε αρχάριο επίπεδο συνειδητοποιώ ότι είναι κάτι παραπάνω από γνώσεις , βέβαια ναι θα μπορούσα να διαλέξω την ζωγραφική αλλά θα παρέμενε ένα χόμπι ενώ η μαγεία σου δίνει δυνατότητες, γίνεται τρόπος σκέψης.. και συνεπώς τρόπος ζωής .το μυαλό παίρνει στροφές και η ψυχή θυμάται ,δυναμώνει και μαθαίνει να μην γίνετε λιποτάκτης είμαι εγώ υπεύθυνη και μόνον εγώ και φυσικά θα το χαρακτήριζα και λίγο ακραίο σπορ το όλο πακέτο της μαγείας με την μαντική τα ξόρκια και τις επαφές τρίτου τύπου? αλλά σίγουρα σε κάνει ή καλύτερο άνθρωπο ή καταστρέφεσαι μέσα στην απληστία σου? αλλά όπως πάντα λέω ο καθένας παίρνει αυτό και μονό αυτό που του αξίζει!!!

Link to comment
Share on other sites

ΕΑΝ ΘΕΛΩ ΑΥΤΟΒΕΛΤΙΩΣΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΓΙΟΓΚΑ Η ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΚΑΤΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ???

ΕΑΝ ΘΕΛΩ ΓΝΩΣΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΩ ΧΗΜΕΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΦΥΣΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ κλπ ????

ΕΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕΒΩΜΑΙ (ΝΑ ΑΓΑΠΩ ???) ΤΑ ΠΑΝΤΑ (ΓΥΡΟ ΜΑΣ) ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗΝ GREEN-PEACE..

EAN ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΥΡΟ ΜΑΣ ΝΑ ΓΙΝΩ ΕΡΕΥΝΗΤΗΣ....

ΕΑΝ ΘΕΛΩ ΥΓΕΙΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΩΩ ΥΓΙΕΙΝΕΣ ΤΡΟΦΕΣ....

 

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΜΑΓΕΙΑ ?????

Η' ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΜΑΓΕΙΑ ????

 

ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΑ ΣΥΝΔΕΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ????

 

ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΕΙΝΑΙ "ΤΟ ΚΑΤΙ" ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ????

ΚΑΠΟΙΕΣ "ΑΓΝΩΣΤΕΣ?? ΔΥΝΑΜΕΙΣ" ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΥΡΟ ΜΑΣ ????

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

 

 

 

Σίγουρα γνωρίζεις την απάντηση σε όλα αυτα τα ερωτήματα κ να είσαι σίγουρος πως όλοι αργά η γρήγορα

τα συνειδητοποιούν.. Ο καθένας οσο ψάχνει κ μαθαίνει έχει την ανάγκη να ψάχνει άκόμα περισσότερο..κ σίγουρα οταν ανοίγεις το μυαλό σου δεν μπορείς να συμβιβαστείς με τη γνώση που σερβίρουν κάποιοι..

 

Η μαγεία υπάρχει στα πάντα απλά πρέπει να είναι κανείς προετοιμασμένος να την δεχτεί όσο απλή κ αν είναι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω στη μαγεία, μπορεί από μια άποψη η γνώμη μου να είναι φθόνος προς κάτι που δεν μπορώ να καταφέρω. Αντίθετα πιστεύω στις ικανότητες του ανθρώπου ως ων, που μπορεί ο καθένας να αναπτύξει ανάλογα με το πνευματικό του επίπεδο, αλλά δεν πιστεύω στην μαγεία ως χάρισμα ή προσευχές?. Επιπλέων θεωρώ ότι αν βελτιώσεις κάτι στη ζωή σου, με μάγια, τότε αλλάζεις την ισορροπία της φύσης. Αυτή είναι λυπών η τοποθέτηση μου σε αυτό το θέμα. Να περνάτε καλά, Yo. :offtopic:

 

 

 

Η λέξη μαγεία στις μέρες μας είναι πολύ παρεξηγημένη αν το ψάξεις πιο πολύ θα δείς οτι δεν είναι κάτι ξεχωριστό απο τις ανθρώπινες ικανότητες στις οποίες πιστεύεις.Τα μάγια που λες..οι προσευχές κ τα ξόρκια..

δεν είναι παρα μόνο τρόποι που επινοήθηκαν για να μπορέσεις να 'ξυπνήσεις' την εσωτερική σου δύναμη..

Η γνωμη μου είναι οτι οταν θα πάς παρακάτω..θα καταλάβεις ίσως.. οτι τελικά δεν αλλάζεις την ισσοροπία της 'φύσης'..

 

 

 

" Όμως το τέλος είναι αυτό που σε μαθαίνει ν' αγαπάς

σου αφήνει μνήμη δε σου δείχνει που να πας.

Στο τέλος ερωτεύεσαι, χάνεις, νικάς,

μετανιώνεις, σκέφτεσαι, ζητάς, διψάς,

μαθαίνεις, αποφεύγεις, ζηλεύεις, πονάς,

ντρέπεσαι, γιατρεύεσαι, πεθαίνεις γυρνάς.

Έχεις κουράγιο και ψάχνεις στη μικρή σου ιστορία

να βρεις κρυμμένη εκεί όλη τη μαγεία. " active member :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κατά καιρούς έχει ξεκινήσει επανηλλημένα thread με θέμα "τι είναι Μαγεία;" και αναμφίβολα διαβάσαμε πολύ όμορφες και ενδιαφέρουσες απόψεις απ' όλους.

 

Τώρα θά ήθελα να ρωτήσω την πιο δύσκολη ερώτηση, που θα έπρεπε να προηγείται της "τι είναι Μαγεία;" :

 

Γιατί θέλετε -ή θέλατε όταν ξεκινήσατε- να μάθετε την Τέχνη; Τι πιστεύετε/πιστεύατε ότι θα σας προσφέρει παραπάνω και... για τους πιο "πάλιουρες": πιστεύετε ότι λάβατε αυτό που περιμένατε;

 

Για να δούμε τι θα πούμε... :angel:

 

Αν ευκαιρείς και προλαβαίνεις να διαβάσεις τη γνώμη μου,κυρά-νεράϊδα Νεφέλη,θα'ταν μεγάλη μου τιμή: :cheerful:

 

Συνοπτικά(και...χωρίς προκαταλήψεις):

 

1-Η υλική ρουτίνα της καθημερινότητας επιφέρει νωθρότητα του πνεύματος.

2-Μια σπάνια ευκαιρία να ανακαλύψεις χαμένες αξίες (αν σου φέρνει κάτι από...αυτοελευθεροτεκτονισμό-μέσα είσαι! η Μαγεία υπάρχει και σ'αυτόν...)

3-Ανακαλύπτεις τη μεγαλειώδη εσωτερική μοναδικότητα του Εαυτού σου.

4-Ανακαλύπτεις τις απόκρυφες πρακτικές δυνατότητες που ανέκαθεν διάθετες.

5-Καταλαβαίνεις γιατί λένε πως οι αμύητοι χρησιμοποιούν μόνο το 10% των συνολικών λειτουργιών του εγκεφάλου(α! αυτό το μυστήριο το μέγα...).

6-Ανακαλύπτεις τη μαγεία,ομορφιά και απύθμενη χρησιμότητα της Φύσης.

7-Ανακαλύπτεις άφθονους πνευματικούς τρόπους αυτοπροστασίας.

8-Ανακαλύπτεις άφθονους τρόπους να βοηθάς το πλησίον σου.

9-Ανακαλύπτεις την ομορφιά και αξία του να διατηρείς με σθένος την Αρχαία Παράδοση.

10-Ανακαλύπτεις το γιατί της φυσικής παρουσίας σου σ αυτόν τον υλικό κόσμο και που πρέπει να πορευτείς εφεξής...

 

Αυτοί οι 10 λόγοι, σου φτάνουν;Νομίζω περισσεύουν κιόλας...είναι κρίμα να ξεμπερδέυει κανείς με τη Μεγάλη Τέχνη λέγοντας "δε με ενδιαφέρουν τα κουφά και αλλοπρόσαλα" ή "αυτά είναι για φευγάτους σατανιστές και αντικοινωνικούς γκοθάδες!"... :unsure:

 

Και..."να'στε ευλογημένοι!" ^_^^_^^_^

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Αναμφίβολα γνωρίζω ότι η λέξη μαγεία περιλαμβάνει πολλά πράγματα και έννοιες. Για κάθε άνθρωπο αυτή η έννοια αλλάζει.

 

Υπάρχει μία δύναμη στο σύμπαν. Κάποιοι την χρησιμοποιούν για καλό σκοπό για την κοινωνία και άλλοι προς όφελος δικό τους. Άσπρη και Μαύρη μαγεία.

 

Θα χρησιμοποιούσα την μαγεία για να γίνω καλύτερος άνθρωπος αλλά και πιο δυνατός. Σίγουρα μπορώ να το κάνω και με άλλες μεθόδους όμως την μαγεία την θεωρώ ως την ντόπα του πρωταθλητή που προσπαθεί να πάρει το 1ο βραβείο.

 

Συμφωνώ με τον igmar.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας αγαπητοί φίλοι

 

Προσωπικά με την μαγεία ασχολήθηκα επειδή ψάχνω απαντήσεις, απαντήσεις σε όλα όσα καμμία θρησκεία δεν κατάφερε να μου δώσει ως τα τώρα. με την μαγεία και την εφαρμογή της άμεσα από εμένα νοιώθω να έρχομαι πιο κοντά στον θεό (ούς), γενικότερα σε μια ανώτερη δυναμη που κυβερνά το σύμπαν (αν υπάρχει τελικά-- επιρτέψτε μου να διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις) Έτσι νοιώθω οτι ίσως μπορώ να επηρεάζω τον περίγυρό μου, "τον υπολογιστή του δημιουργού".

Τελικά υπάρχει τάξη στο χάος??

Link to comment
Share on other sites

Έγω προσωπικά ασχολήθηκα με την Μαγεία γιατί πίστευα και ακόμη πιστεύω ότι ο κόσμος δεν είναι ακριβώς αυτό που φαίνεται, ότι υπάρχει κάτι απο πίσω κάτι άγνωστο. Λατρεύω το άγνωστο και έτσι αποφάσισα να ασχοληθώ, αλλά ήταν και αρκετοί άλλοι λόγοι.

Link to comment
Share on other sites

να με έκανε να ασχοληθώ;

 

Η ανακάλυψη οτι υπάρχει και είναι μέρος όλων μας. Όταν γνωρίζεις λοιπόν τον εαυτό σου καλύτερα , μπορείς να εξελιχθείς και σε "καλύτερο" άνθρωπο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...