Jump to content

Μονοθεϊσμός


 Share

Recommended Posts

ΟΚ... πάρε λίγη Γ' Οικουμενική Σύνοδο:

Ακριβως αυτο. Δεν υπαρχει "πιστευε κ μη ερευνα" στις Γραφες και δε νομιζω οτι ολοι οι χριστιανοι υιοθετουν οτι λεει ο καθε επισκοπος.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Τραγοκέρατον said:α. Το ότι είναι κάποιος "αρχηγός" δε σημαίνει πως δεν υπάρχουν οι υπόλοιποι. Ο Ζευς δεν μπορεί να κάνει κάτι χωρίς τη σύμφωνα γνώμη της Ήρας.

 

Spammer: τα περισσότερα χωρίς την άδειά της τα έκανε ο συγχωρεμένος!Εξ'ού και τα αμέτρητα "εξώγαμα"! :018bleh: (δε θέλω να θίξω κανένα ,just in case)...

Link to comment
Share on other sites

Spammer: τα περισσότερα χωρίς την άδειά της τα έκανε ο συγχωρεμένος!Εξ'ού και τα αμέτρητα "εξώγαμα"! :018bleh:  (δε θέλω να θίξω κανένα ,just in case)...

11151[/snapback]

 

Μόνο το "συχωρεμένος" με πείραξε... :)

Link to comment
Share on other sites

...

Εντάξει, έκανα λάθος, οι πηγές μου δε μιλάνε για το μυστήριο της Αγίας Τριάδας αλλά για τη διπλή φύση του θεανθρώπου και τις γραφές. Αλλά ήμουν σίγουρος πως είχα βρει κι ένα αντίστοιχο για το μυστήριο της Αγίας Τριάδας. Αλλά είπαμε, ου γαρ έρχεται μόνο.

Ούτε εγώ μιλούσα για την Vi0Le.

Γενικά, εκείνοι (κι εκείνες) που γράφουν, ορισμούς, δηλώσεις και αφοριστικές «ρήσεις» οφείλουν και να δίνουν κάποια αιτιολόγηση, ή βιβλιογραφία και πηγές, ώστε οι αποδέκτες να μπορούν να ελέγξουν το πώς κατέληξαν στα όσα κατέληξαν, μόνοι τους, χωρίς "χειραγώγηση".

Ειδικά, τώρα περί αξιοπιστίας, εντάξει, αν μπορεί να θεωρηθεί ο ?Πάπας αξιόπιστη «πηγή» του ορισμού της λέξης «Πολυθεϊσμός» τότε θα μπορούμε να πούμε ότι και ο Ρασιάς είναι αξιόπιστος όταν ορίζει τον «Μονοθεϊσμό»!

Όμοια αν θα θεωρούσαμε ότι θρησκόληπτος παραθρησκευτικής οργάνωσης μπορεί να σου ερμηνεύσει τη Θεογονία του Ησίοδου, ε, ίσως τότε ένας «αρχαιοελληνιστής» (μην πω «φανατισμένος») να μπορεί να μας ερμηνεύσει «τας γραφάς» και τα πρακτικά των "οικουμενικών συνόδων" :headb:

Ευτυχώς που δεν εννοείς εμένα.... :huh:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σηκώνω τα χέρια ψηλά! Τώρα μιλάει η επιστήμη

Η θεολογία δεν είναι επιστήμη. Ο μυστικισμός μπορεί να χαρακτηριστεί επιστήμη καθώς χρησιμοποιεί την πειραματική μέθοδο.

Link to comment
Share on other sites

Το συγχωρεμένος το είπα γιατί έχει ξεθωριάσει από τις μνήμες των περισσότερων ανθρώπων.Και όταν σβήνουν οι αναμνήσεις μας, τότε σβήνουμε και εμείς μαζί. :crying: Anyway, Ιt's a pitty if you ask me...

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή λεπτομέρεια: ο Δίας είσαι είναι ο «chief around the neighborhood» αλλά δεν μπορεί να επέμβει στις αποφάσεις των Μοιρών. Επίσης, αν και Θεός-Προστάτης της Δικαιοσύνης, δεν είναι η Δικαιοσύνη. Υπάρχουν δηλαδή κάποιοι νόμοι στους οποίους ακόμα κι αυτός υπακούει... Δεν είναι λοιπόν τόσο απλά τα πράματα.

Link to comment
Share on other sites

Αλλιώς, το όλο σύστημα θα ήταν μοναρχικό-φασιστικό με τάσεις βασιλείας!!!!!!!

:063laugh::063laugh:

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν υπάρχει! Η φύση (δηλαδή και εμείς) στηρίζεται στον μηχανισμό "ο πιο δυνατός επιβιώνει".....

Χμ..., όμως εμείς υποτίθεται ότι είμαστε πολιτιμένα όντα... :headb: :headb:

Αναρωτιέμαι γιατί μας αποκαλούμε έτσι... :angel:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σηκώνω τα χέρια ψηλά! Τώρα μιλάει η επιστήμη

Η θεολογία δεν είναι επιστήμη. Ο μυστικισμός μπορεί να χαρακτηριστεί επιστήμη καθώς χρησιμοποιεί την πειραματική μέθοδο.

11161[/snapback]

 

Κοίτα, το επιστήμη, ήταν κάπως μεταφορικό! Εννοούσα ότι κάτι ξέρει περισσότερο, επειδή ΄πάνω σε αυτό το αντικείμενο σπουδάζει! Τιποτα περισσότερο ή τίποτα λιγότερο... :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν υπάρχει! Η φύση (δηλαδή και εμείς) στηρίζεται στον μηχανισμό "ο πιο δυνατός επιβιώνει".....

Χμ..., όμως εμείς υποτίθεται ότι είμαστε πολιτιμένα όντα...  :headb:  :headb:

Αναρωτιέμαι γιατί μας αποκαλούμε έτσι... :angel:

11195[/snapback]

 

 

Αν ήταν έτσι, τότε οι τίγρεις, τα λιοντάρια κι οι ελέφαντες δε θα κινδύνευαν να εξαφανιστούν. :(

 

Για την ακρίβεια, ο νόμος της εξέλιξης ορίζει πως επιζεί ο πιο ικανός.

 

Και ναι, η φύση δε λειτουργεί ακριβώς "δημοκρατικά", αλλά με βάση την Ανάγκη, αλλά ήδη έχουμε ξεφύγει :offtopic: ... Τι να κάνουμε;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σηκώνω τα χέρια ψηλά! Τώρα μιλάει η επιστήμη

Η θεολογία δεν είναι επιστήμη. Ο μυστικισμός μπορεί να χαρακτηριστεί επιστήμη καθώς χρησιμοποιεί την πειραματική μέθοδο.

Κοίτα, το επιστήμη, ήταν κάπως μεταφορικό! Εννοούσα ότι κάτι ξέρει περισσότερο, επειδή ΄πάνω σε αυτό το αντικείμενο σπουδάζει! Τιποτα περισσότερο ή τίποτα λιγότερο... :cheerful:

Η θεολογία είναι αυτό που λέμε θεωρητική επιστήμη (στις μέρες μας υπάρχει ο όρος "ανθρωπιστική επιστήμη" - liberal studies). Άλλωστε "επιστήμη" σημαίνει απλά: γνώση.

Ολόκληρο φάσμα "γνωστικών αντικειμένων" θεωρούνται "επιστήμες" - όχι βέβαια όπως τα μαθηματικά ή η φυσική - από τη στιγμή που χρησιμοποιούν "επιστημονικές αρχές" για την μελέτη: Η ψυχολογία, ακόμα και η φιλολογία έχουν κ.α. έχουν ισχυρό το "υποκειμενικό στοιχείο" αλλά διδάσκονται στα πανεπιστήμια και στο βαθμό που χρησιμοποιούν επιστημονικές μεθόδους είναι επιστήμες. Εκεί που διαφέρουν - και η θεολογία ιδίως - είναι στα αξιώματα και αρχές που γίνονται εκ των προτέρων αποδεκτές χωρίς απόδειξη. Ακόμα και στα μαθηματικά και τη γεωμετρία υπάρχουν αξιώματα αλλά στη θεολογία (και την ψυχολογία κτλ.) είναι πιο στενά συνυφασμένα με το ίδιο το αντικείμενο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...