Jump to content

Τι Είδος Μεταλάς Είστε;


Speedy
 Share

Which one are you?  

42 members have voted

  1. 1. Which one are you?

    • Power Metal
      9
    • Thrash Metal
      3
    • Heavy Metal
      5
    • Folk Metal
      1
    • Viking Metal
      1
    • Death Metal
      2
    • Black Metal
      7
    • Gore Metal
      0
    • Doom Metal
      3
    • Proggessive Metal
      3
    • Glam Metal
      1
    • Grind Metal
      1
    • Epic metal
      15


Recommended Posts

μη μου πείτε ότι αυτοί που ασχολούνται με την "τέχνη" είναι μεταλάδες; Γιατί το site έχει αποκτήσει μια πολύ καλή φίμη

εσυ ασχολησε με τη τεχνη και εχεις μοτιβα; ακουμε παραδοσιακα, πρεπει να ντυνομαστε και να μιλαμε παραδοσιακα; ακουμε rap και πρεπει να μιλαμε και να ντυνομαστε σαν rapers;

 

Δηλαδή εμένα που τα αγαπημένα μου συγκροτήματα είναι

TOOL(ακόμα δεν έχω καταλάβει τι παίζουν)

KYUSS(stoner rock)

NEVERMORE(ξέρω και 'γω...progressive death?)

OPETH(death)

RAMMSTEIN(industrial)

MOONSPELL,SISTERS OF MERCY(gothic)

BLACK SABBATH(TO ΠΑΝ)

 

πού ανοίκω...????????μήπως το κεφάλι μου είναι ένα σιχαμερό μουσικό υβρίδιο χωρίς ρίζες πουθενά...?????????εμένα κανείς δε με θέλει??????? :headb: :(

τι να πουν και αλλοι, που δεν ακουνε "σκυλαδικα" και νεο-σκυλο-νησιοτικα, αλλα ακουνε ολα μα ολα τα υπολοιπα;

και ρε παιδια, κανεις δε του αρεσει η thrash; :crying:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Εμένα μου φαίνεται πάντως ότι η Thrash Metal σκηνή έφερε την "βαβούρα" στην Heavy Metal.

 

Από εκεί βγήκαν μετά Death,Black,Industrial Metal με αποτέλεσμα να χάνεται σιγά-σιγά η μελωδικότητα της Heavy Metal.Δεν λέω υπάρχουν και συγκροτήματα που παίζουν Grind Death Metal και όσο και να σας φαίνεται περίεργο έχω μια μελωδία.

 

Από εκεί και πέρα η επιλογή είναι δική σας.

 

(Ασχετο): Τώρα πώς γίνεται να υπάρχει μελωδία στους Cradle Of Filth,Immortal,Mayhem τα 4 στοιχεία το ξέρουν!!!

 

Angel Of Darkness

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απ ολα αλλα thrash metal και αλλο heavy metal το καθε ενα περναει διαφορετικα μηνυματα και διαφερει το ενα ειδος απο το αλλο, το ενα γρηγορο και καφρικο και το αλλο ειναι για ατομα που τους αρεσει η "καθαρη" μελωδια και τα 2 ειδη ειναι εξισου ωραια.

Αν δεν υπηρχαν οι Deep Purple ,οi Black Sabbath ,Kiss κτλ δεν θα υπηρχαν παρα πολλοι απο αυτους που υπαρχουν σημερα.

Οι Filth η μονη μελωδια που εχουν ειναι απο τα keybords οι Mayhem δεν εχουν μελωδια και οι Immortal δεν παιζουν Βλακ Metal που παιζουν πολλοι (Filth,Mayhem,kataklysm,Limbonic Art κτλ) αλλα "ντοπιο" (κατσικακι αρνακι κοτοπουλακι που λεμε :):) ) Black οπως αρκετα παλια συγκροτηματα Darkthrone ,Venom ισως και Satyricon δεν ειμαι σιγουρος γενικα το Black ανηκει κυριως στις Σκανδιναβικες χωρες.Ειναι σαν να τραγουδουν να χορευουν και να παιζουν δημοτικα οι Αγγλοι, αν βλεπεις τωρα ελληνες αμερικανους αγγλους ισπανους να θελουν να παιξουν Σκανδιναβικο Black και black γενικος (40 young guys from levadia, they go to step on the tropolitsa).

 

To Death Metal εχει παραξενει ιστορια ξεκινησε απο τους Possesed και τους Death (πρεπει να ειναι κι αλλα 1ή 2 ακομα δεν τα θυμαμαι) και κατεληξε σε Σουιδικο μελωδικο Death(In Flames)Ελεος(Ζαβαρακατρανέμια δηλαδη :headb: :headb: )

Τελος παντων η ουσια ειναι οτι η μαγεια που ειχε καποτε ολη αυτη η σκηνη του Metal γενικα ανεξαρτητου ειδους αρχιζει και σβηνει.

What goes up

then goes down

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσια για μενα υπαρχει Metal σκετο.

Δε πα να ναι thrash, heavy, epic, black, death, speed , classikal neo classical, και οτι αλλο υπαρχει

το Metal παραμενει Metal

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απ ολα αλλα thrash metal και αλλο heavy metal το καθε ενα περναει διαφορετικα μηνυματα και διαφερει το ενα ειδος απο το αλλο, το ενα γρηγορο και καφρικο και το αλλο ειναι για ατομα που τους αρεσει η "καθαρη" μελωδια και τα 2 ειδη ειναι εξισου ωραια.

Αν δεν υπηρχαν οι Deep Purple ,οi Black Sabbath ,Kiss κτλ δεν θα υπηρχαν παρα πολλοι απο αυτους που υπαρχουν σημερα.

Οι Filth η μονη μελωδια που εχουν ειναι απο τα keybords οι Mayhem δεν εχουν μελωδια και οι Immortal δεν παιζουν Βλακ Metal που παιζουν πολλοι (Filth,Mayhem,kataklysm,Limbonic Art κτλ) αλλα "ντοπιο" (κατσικακι αρνακι κοτοπουλακι που λεμε :):) ) Black οπως αρκετα παλια συγκροτηματα Darkthrone ,Venom ισως και Satyricon δεν ειμαι σιγουρος γενικα το Black ανηκει κυριως στις Σκανδιναβικες χωρες.Ειναι σαν να τραγουδουν να χορευουν και να παιζουν δημοτικα οι Αγγλοι, αν βλεπεις τωρα ελληνες αμερικανους αγγλους ισπανους να θελουν να παιξουν Σκανδιναβικο Black και black γενικος (40 young guys from levadia, they go to step on the tropolitsa).

 

To Death Metal εχει παραξενει ιστορια ξεκινησε απο τους Possesed και τους Death (πρεπει να ειναι κι αλλα 1ή 2 ακομα δεν τα θυμαμαι) και κατεληξε σε Σουιδικο μελωδικο Death(In Flames)Ελεος(Ζαβαρακατρανέμια δηλαδη :headb: :headb: )

Τελος παντων η ουσια ειναι οτι η μαγεια που ειχε καποτε ολη αυτη η σκηνη του Metal γενικα ανεξαρτητου ειδους αρχιζει και σβηνει.

What goes up

then goes down

 

Metal εμφανίστηκε μαζί με το Heavy Metal.Ξεκίνησε σαν Heavy Metal.Απο Hard Rock πήγε σε Heavy Metal.Πολύ πιο μετά "γεννήθηκε" το Thrash και όλα τα άλλα..

 

We have to keep it up!!It's my religion και όχι μόνο δικιά μου!!Cause HEAVY METAL WILL NEVER DIE. :rock: :rock:

 

Στην ουσια για μενα υπαρχει Metal σκετο.

Δε πα να ναι thrash, heavy, epic, black, death, speed , classikal neo classical, και οτι αλλο υπαρχει

το Metal παραμενει Metal

 

Τότε άκου και ΗΙΜ και Linkin Park και System Of A Down και όλες τις λαλακίες που κάποιοι λαλάκες θεωρούν Metal.

 

Έρχεται το λαλακισμένο το κοριτσάκι με την HIMόμπλουζα και μου λέει:

-Ακούω Metal!!!!

-Λαλακίες ακούς.....

 

Metal?

Τί είναι αυτό?

Μια τεράστια κατηγορία από Rock->Hard Rock->Heavy Metal.

Έχεις ακούσεις Metal καθαρό?Όχι βέβαια και μην πεις για Traditional Metal.

 

To Death Metal ξεκίνησε σαν καλή εξέλιξη το Heavy Metal μετά τα μαμήσανε όλα.

 

Παρόλα αυτά τραγούδι της EuroVision που τίνει στο Heavy Metal είναι το Φιλανδικό (10 ψήφους!).

Δεν είναι όμως.

 

Και πολύ χρήσιμο μάθημα είναι ο πίνακας του Mr.S στο School Of Rock.

 

Angel Of Darkness

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απ ολα αλλα thrash metal και αλλο heavy metal το καθε ενα περναει διαφορετικα μηνυματα και διαφερει το ενα ειδος απο το αλλο, το ενα γρηγορο και καφρικο και το αλλο ειναι για ατομα που τους αρεσει η "καθαρη" μελωδια και τα 2 ειδη ειναι εξισου ωραια.

Αν δεν υπηρχαν οι Deep Purple ,οi Black Sabbath ,Kiss κτλ δεν θα υπηρχαν παρα πολλοι απο αυτους που υπαρχουν σημερα.

Οι Filth η μονη μελωδια που εχουν ειναι απο τα keybords οι Mayhem δεν εχουν μελωδια και οι Immortal δεν παιζουν Βλακ Metal που παιζουν πολλοι (Filth,Mayhem,kataklysm,Limbonic Art κτλ) αλλα "ντοπιο" (κατσικακι αρνακι κοτοπουλακι που λεμε :):) ) Black οπως αρκετα παλια συγκροτηματα Darkthrone ,Venom ισως και Satyricon δεν ειμαι σιγουρος γενικα το Black ανηκει κυριως στις Σκανδιναβικες χωρες.Ειναι σαν να τραγουδουν να χορευουν και να παιζουν δημοτικα οι Αγγλοι, αν βλεπεις τωρα ελληνες αμερικανους αγγλους ισπανους να θελουν να παιξουν Σκανδιναβικο Black και black γενικος (40 young guys from levadia, they go to step on the tropolitsa).

 

To Death Metal εχει παραξενει ιστορια ξεκινησε απο τους Possesed και τους Death (πρεπει να ειναι κι αλλα 1ή 2 ακομα δεν τα θυμαμαι) και κατεληξε σε Σουιδικο μελωδικο Death(In Flames)Ελεος(Ζαβαρακατρανέμια δηλαδη :headb: :headb: )

Τελος παντων η ουσια ειναι οτι η μαγεια που ειχε καποτε ολη αυτη η σκηνη του Metal γενικα ανεξαρτητου ειδους αρχιζει και σβηνει.

What goes up

then goes down

 

Metal εμφανίστηκε μαζί με το Heavy Metal.Ξεκίνησε σαν Heavy Metal.Απο Hard Rock πήγε σε Heavy Metal.Πολύ πιο μετά "γεννήθηκε" το Thrash και όλα τα άλλα..

 

We have to keep it up!!It's my religion και όχι μόνο δικιά μου!!Cause HEAVY METAL WILL NEVER DIE. :rock: :rock:

 

Στην ουσια για μενα υπαρχει Metal σκετο.

Δε πα να ναι thrash, heavy, epic, black, death, speed , classikal neo classical, και οτι αλλο υπαρχει

το Metal παραμενει Metal

 

Τότε άκου και ΗΙΜ και Linkin Park και System Of A Down και όλες τις λαλακίες που κάποιοι λαλάκες θεωρούν Metal.

 

Έρχεται το λαλακισμένο το κοριτσάκι με την HIMόμπλουζα και μου λέει:

-Ακούω Metal!!!!

-Λαλακίες ακούς.....

 

Metal?

Τί είναι αυτό?

Μια τεράστια κατηγορία από Rock->Hard Rock->Heavy Metal.

Έχεις ακούσεις Metal καθαρό?Όχι βέβαια και μην πεις για Traditional Metal.

 

To Death Metal ξεκίνησε σαν καλή εξέλιξη το Heavy Metal μετά τα μαμήσανε όλα.

 

Παρόλα αυτά τραγούδι της EuroVision που τίνει στο Heavy Metal είναι το Φιλανδικό (10 ψήφους!).

Δεν είναι όμως.

 

Και πολύ χρήσιμο μάθημα είναι ο πίνακας του Mr.S στο School Of Rock.

 

Angel Of Darkness

 

To Μetal εχει διαφορετικη σημασια για τον καθενα.Οι HIM kai System of a down και και και και κια.... για μενα παιζουν αηδιες δεν παιζουν καν metal για αλλους παιζουν metall(αλλοι :censored: απο κει) γι αυτο λεω τοι ο καθενας σαν metal βαζει τον δικο του ορισμο.Παντα θα υπαρχουν αυτοι που χαλανε την κυρια ιδεα του metal και παντα θα υπαρχουν αυτοι που το ξαναφτιαχνουν απο τα συντριμια του αλλα οχι οπως ηταν πρωτα.Δεν υπαρχει καθαρο metal oπως το death ξεκινισε σαν εξελιξη καποιου αλλου(thrash πχ)

ετσι και το heavy ξεκινησε απο hard rock το οιποιο ξεκινισε απο το rock .Αν αρχισεις να το ψαχνεις δεν θα σταματισεις ποτε.

 

Το τραγουδι της Φιλανδιας ειναι hard rock συμφωνα με τη δηλωση που εχουν κανει οι ιδιοι φιλανδοι και εμενα ετσι μου φαινεται.

 

Γενικα δεν υπαρχει ενα συγκροτημα που να παιζει καθαρο Heavy,καθαρο Thrash, καθαρο Death, black και bla bla bla ,εκτος απο τα παλια το οποια εχουν γινει μετρο συγκρισης και αυτα εχουν αρχισει και χαλανε.What goes up then goes down Παραδειγματα:Iron maiden,Metallica,Megadeth (αν και το καταλαβε ο Dave σταματισε μονος του),Cradle of Filth(βλακες απο την αρχη αλλα τωρα εχουν παραγινει), Iced Earth , Gavomarius(Stratovarius).

Να σου πω για τους Death που ακουω?

Ετσι και δεν πεθαινε ο μακαριτης θα επεφταν απο αποψη επαναληψης και οχι απο αποψη μουσικης

Για τους Manowar που ακους εσυ?

Μετα το Sign Of the Hammer σαν ατομα αρχιζαν να πεφτουν ως Manowar ως προς τη μουσικη τους.

Και γω ακουω Manowar αλλατους ακουω για τη μουσικη για τα φωνιτικα για τη κιθαρα και το μπασο και αυτο το κινημα που σου δινουν απο αποψη Hail &Kill.

Υπαρχουν που ειναι οπισθιοχαρακτηρες και παιζουν καλη μουσικη και το αντιθετο ή και τα 2

 

Το Metal επαψε να υπαρχει καθαρο εδω και παρα πολυ καιρο τωρα ειναι σκετη νοθεια

Link to comment
Share on other sites

Για τους Manowar που ακους εσυ?

Μετα το Sign Of the Hammer σαν ατομα αρχιζαν να πεφτουν ως Manowar ως προς τη μουσικη τους.

Και γω ακουω Manowar αλλατους ακουω για τη μουσικη για τα φωνιτικα για τη κιθαρα και το μπασο και αυτο το κινημα που σου δινουν απο αποψη Hail &Kill.

 

MANOWAR?

1.(1979-2006)Η τεχνολογία του ήχου στην ακμή του(και κυρίως στο μπάσο).

2.(1985)Sign Of The Hammer ηχογραφήθηκε μέσα σε μια μέρα.

3.(1983)Into Glory Ride και (1982)Battle Hymns ήταν η αρχή του της καριέρας τους.

4.Στο "Secrets Of Steel" (το βίντεο,όχι το τραγούδι) λέει κάπου ότι η τότε κατάσταση ήταν χάλια γιατί δεν είχαν να φάνε αλλά διψούσαν για Heavy Metal.

5.Έχεις δεί πολλούς κιθαρίστες να είναι On Stage με πατερήτσες.Όχι.Ο Karl Logan όταν έσπασε το πόδι του έπαιξε στη συναυλία.Μάλιστα ακούστηκε ότι τότε είχε πορωθεί περισσότερο από ποτέ.

6.Στο Hail To England Tour τότε που ήταν On Stage με σπαθιά σε κάποια φάση γύρναγε ο Eric Adams το σπαθί του από πάνω του και άνοιξε το κεφάλι του Ross The Boss.Η συναυλία δεν σταμάτησε.Οι οπαδοί όταν τον έβλεπαν να παίζει και να αιμοραγεί ζητοκραύγαζαν τον πιο Heavy Metal κιθαρίστα!!!!Έχεις δεί πολλά τέτοια;;;

7.Άκου το Hell On Wheels.Είναι live album χωρίς επεξεργασία ήχου.Θα το καταλάβεις σίγουρα.Αλλά το κοινό από κάτω ακούγεται του φούστη.Οι Iced Earth με την κονσόλα τους στο Alive In Athens ακούγονται περίπου το ίδιο αλλά έχουν κονσόλα!!!!

8.Στην Ελλάδα το 1992 στο Achilles Agony And Ecstacy Tour κατά την διάρκεια της συναυλίας έπεσε το ρεύμα!!!

9.Το album (1996)Louder Than Hell είναι ακριβώς ότι λέει..

10.Έχεις δεί πολλά συγκροτήματα να βγάζουν τραγούδια για τους οπαδούς τους???Army Of Immortals από το Hail To England και ολόκληρο το Warriors Of The World (2002) ,εκτός από το "Nessun Dorma" που είναι αφιερωμένο στον θάνατο της μητέρας του Eric Adams,είναι αφιερωμένα στους οπαδούς.

11.Kings Of Metal??Στο Fighting The World Tour τους φωνάζανε οι οπαδοί έτσι.Και δεν την ψώνισαν σε συνέντευξη τους πρότειναν να φτιάξουν album και τραγούδι με αυτό τον τίτλο.

12.Ποιο συγκρότημα σηκώνει οπαδούς να παίξουνε κιθάρα ή να τραγουδήσουνε;;;;

13.Το March For Revenge και το Revelations από το Into Glory Ride είναι γραμμένα από οπαδούς.

14.Πόσα συγκροτήματα θα ήθελαν να έχουν τέτοιους οπαδούς;Όλα.Πόσα τους έχουνε;Μόνο οι MANOWAR!!

 

Πιστεύω να κατάλαβες τι είναι MANOWAR.Ευτυχώς το Army Of Immortals στην Ελλάδα είναι αρκετά μεγάλο....

 

Fuck The World.

Hail And KILL.

 

Angel Of Darkness

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα να κατεβασουμε τους τονους και να συνεχισουμε να μιλαμε για το ειδος και οχι για τα συγκροτηματα του ειδους γιατι αν αρχισει ο καθενς να λεει για τα δικα του θα γινει battlefield εδω περα και οχι forum.

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε τόλερανς!!!!!!

 

Με το που ακούσεις για μάχη....

 

Τέλος πάντων ρε ντεφά μήπως άκουσες κάτι για Trash (όχι Τhrash) Metal;Κάτι μουφιές λέει είναι "σκουπιδομέταλ" από ότι μου είπανε....

 

 

Angel Of Darkness

Link to comment
Share on other sites

Καλα εγω δεν εχω προβλημα με τις μαχες.

Το λιγοτερο που μπορω να παρω ειναι μυδραλιοβολο με εναν τυρανοσαυρο για να δειτε πως επιβιωνει η καφριλα και το περισσοτερο ενα πιρουνι(για νασ φαω μετα) :063laugh::063laugh::063laugh:

:063laugh: ....

Και δεν ειμαι ουτε ντεφας ουτε ντεθας ουτε...............

:4_1_72[1]:

undead curiculum(skat saga. ξερεις εσυ τι εστι).

:(:015annoyed::blink::) :cheerful: :063laugh::063laugh:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...