Jump to content

Τι Είδος Μεταλάς Είστε;


Speedy
 Share

Which one are you?  

42 members have voted

  1. 1. Which one are you?

    • Power Metal
      9
    • Thrash Metal
      3
    • Heavy Metal
      5
    • Folk Metal
      1
    • Viking Metal
      1
    • Death Metal
      2
    • Black Metal
      7
    • Gore Metal
      0
    • Doom Metal
      3
    • Proggessive Metal
      3
    • Glam Metal
      1
    • Grind Metal
      1
    • Epic metal
      15


Recommended Posts

Δεν ξέρω ρε παιδιά, δεν είμαι μεταλάς, αλλά έχω ακούσει τα αναρίθμητα για το "θάνατο" του κάθε μουσικού είδους.

 

-Το πανκ πέθανε με τη διάλυση των Sex Pistols / το θάνατο του Sid Vicious.

-Το ροκ πέθανε το 80, με τη διάλυση των Ζέππελιν/τη δολοφονία του Λέννον

-Το ροκ πέθανε το 1973.

-Το ροκ πέθανε στο Άλταμοντ (1968).

-Το ροκ πέθανε όταν οι Beatles έπαψαν να εμφανίζονται ζωντανά.

 

Και να συνεχίσω τη λίστα των αφορισμών:

 

-Zeppelin, Doors και λοιποί είναι παλιοροκάδες οι οποίοι καταντήσανε να γεμίζουν στάδια. Η πραγματική επανάσταση είναι το πανκ.

-Και ποιοι ήταν οι Beatles; Το ροκ οφείλει περισσότερα σε συγκροτήματα όπως οι Kinks, οι Sly & the Family Stone και οι Cream.

-Αυτά είναι μυθολογίες του περιοδικού Rolling Stone που βοήθησε τις δισκογραφικές να καπελώσουν το ροκ.

-Elvis και ξερό βινύλιο!

 

Βρε dagon, θυμάσαι την εποχή που οι ροκάδες πλακώνονταν με τους καρεκλάδες; Τώρα και οι μεν και οι δε ακούνε με νοσταλγία τους ΑΒΒΑ. Όταν οι Κλασάδες πλακώνονταν με τους Κιουράδες; Ε, αυτοί είχαν λιγότερα να χωρίσουν.

 

Στη σούμα αυτό που καταλαβαίνω είναι πως ο καθένας έχει αδυναμία στη μουσική της "εποχής του". Ανθρώπινο και σεβαστό. Ειδάλλως, να ρίξω κι εγώ τους αφορισμούς μου, στο ίδιο πνεύμα πάντα:

 

ΣΚΑΤΑ ΣΤΟΝ ΤΑΦΟ ΤΟΥ JOE STRUMMER.

Ο (βάλτε όποιο σημερινό μεταλλά σταρ θέλετε) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΤΡΙΧΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ @ ΤΟΥ DAVID BYRON.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

για οποιονδήποτε ρόκερ, οποιονδήποτε έζησε το hardrock ή το heavy έως τα 80's είναι...

τουλάχιστον παρότι είμαι 43, είμαι από τους λίγους που δεν έχει κολλήσει στις παλιές έποχές αλλά παρακολουθεί τι γίνεται, ε, ναι υπάρχουν 2 στα είκοσι που ακούγονται-απλά ακούγονται

το metal έχει πεθάνει, μαζί με το τέλος του thrash

viking & death & doom & gore και τι να πεις; υπάρχει κανείς άνω των 18 εδώ μέσα;

μη μου πείτε ότι αυτοί που ασχολούνται με την "τέχνη" είναι μεταλάδες; Γιατί το site έχει αποκτήσει μια πολύ καλή φίμη

12393[/snapback]

Για μισό λεπτό, μπορεί εκείνη η εποχή να πέρασει αλλά αυτή η μουσική ακούγεται (ή "πουλάει" αν προτιμάς) ακόμη, πέρα από τα pop κομματάκια που σήμερα τα ακούμε και αύριο τα ξεχνάμε. Η διαχρονικότητα της rock και της metal (γιατί υπάρχουν και διαχρονικά metal συγκροτήματα, είτε το θες, είτε όχι) δεν εξαρτάται από το αν είμαστε όλοι πάνω από 18 εδώ μέσα, αλλά από το τί ακούμε και τί μας αρέσει αυτή τη στιγμή.

Η μουσική δε βλέπει ηλικίες, και από τη στιγμή που, έστω και ελάχιστοι σε σχέση με τους "new-age-rs", ακούν αυτή τη μουσική, ΟΧΙ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΕΘΑΝΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ, υπάρχει ελπίδα!

Επίσης, αναφέρεις ότι έχει πεθάνει το doom, thrash, death κ.τ.λ. Ε λοιπόν θα τολμούσα να πω πως ΓΙΑ ΣΕΝΑ έχει πεθάνει επειδή έχεις απογοητευτεί από τον ξεπεσμό των παραγωγών μετά το '80 και τρέφεις αυταπάτες ότι ΑΥΤΟΙ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ! Μπορεί και να έχεις δίκιο, αλλά από τη στιγμή που ακούω candlemass (οι οποίοι έρχονται και σύντομα) δε δέχομαι ότι το doom έχει πεθάνει! Από τη στιγμή που υπάρχουν τόσα ανερχόμενα death συγκροτήματα, ΔΕΝ έχει πεθάνει το death, παρ'όλο που κατά τη γνώμη μερικών έχει χάσει την παλιά του "ποιότητα" και αίγλη. Άλλο το ένα όμως, και άλλο το άλλο! Να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους!

 

Απο 'κεί και πέρα, σε παρακαλώ να μη συγχέεις διαφορετικά πράγματα (όπως αυτή τη σελίδα με τη rock μουσική) γιατί τα ισοπεδώνεις και τα δύο. Επίσης, σε καλωσορίζω κι εγώ με τη σειρά μου στο forum και ελπίζω να μην παρεξηγηθείς με το κάπως έντονο ύφος των παραπάνω...

Φιλικά :)

 

Στη σούμα αυτό που καταλαβαίνω είναι πως ο καθένας έχει αδυναμία στη μουσική της "εποχής του". Ανθρώπινο και σεβαστό...

Σωστό. Πρέπει να έχει όμως την ωριμότητα να μη κρίνει τους άλλους σύμφωνα με τις δικές του μουσικές επιλογές!

Ξέρεις ποιός (επικρατεί πως) είναι ο μεγαλύτερος θάνατος του rock?

To 1971... Jim Morrison, Jimmy Hendrix, Janis Joplin (εντάξει, λίγο πιό πριν αυτή...)

Δε θα υπάρξει ποτέ πιά τέτοια μουσική και τέτοιοι μουσικοί, θα ζούμε μόνο με την ανάμνηση και τη μουσική τους. Απο κει και πέρα, υπάρχουν και άλλα να ακούσουμε, πάρα πολλά! Το γεγονός ότι πάντα σε αυτούς θα επιστρέφουμε, δε σημαίνει ότι δεν αξίζει τίποτα άλλο... :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχα σκοπο να ειρωνευτω κανεναν σας,αγαπησα πολυ αυτη τη μουσικη,ακομα κ οταν μπηκα με ενθουσιασμο στην ιστορια του punk κ οτι ακολουθησε,ποτε δεν την αφησα.

Για να ειμαι ειλικρινης οταν ημουν 20ρης ημουν τοσο φανατικος με το metal,που δεν εχει νοημα ολο αυτο,καποιοι θα γινονται εξαλλοι με οτι λεω,αναγνωριζω οτι τουλαχιστον ειναι ειλικρινεις.

Αναρωτιεμαι αν μπορουν να δουν περα απο το ταδε η δεινα καλο group,την παντελη ελλειψη φρεσκαδας κ πρωτοτυπιας.Περναμε πολυ δυσκολους καιρους στη μουσικη,σε ολα τα ειδη,ειναι παγκοσμιο κ δεν ειναι κανουργιο,απο τα 90s κ μετα ολα εχουν βαλτωσει.

Αγαπητε Τραγου Κερατο,ναι ειναι κοινοτοπιες ολα αυτα,για μενα εχει πεθανει λοιπον ολο το ροκ,γενικα,για να μην επικεντρωνομαι στο μεταλ,απλα το death doom κλπ μου φαινεται λιγο αστειο,οχι τοσο μουσικα,εμφανισιακα κ σαν κλιπς ειναι καπως...

Το death εχει μια ανθηση Κεντρικη Ευρωπη κ Σκανδιναυια-αλλα οι πηγες ειναι νεκρες.Ταξιδευα κ ταξιδeυω οσο μπορω ακομα κ ειναι αληθεια: στο λονδινο,στις μεγαλες πολεις-μουσικες μητροπολεις-της Aγγλιας,στην Καλιφορνια,ειναι κατι που εχει μπει στο περιθωριο.Αυτο με στενοχωρει.Θυμαμαι καλοκαιρι 80,81,στα 2 πρωτα Μοnsters of rock ορδες,χιλιαδες κοσμου να φευγουν απ τους σταθμους για το Donnington,απιστευτες εποχες,ενας οργασμος κοσμου κ μουσικης.Τωρα οι deathαδες βγαζουνε φωτο-σουβενιρ για τους τουριστες μαζι με κατι ξεχασμενους πανκηδες.

Ελεος,το οτι ειμαι 43 το ειπα για να δειξω οτι καθομαι να δω κ να ακουσω το τι "παιζει"σημερα,αντιθετα με ολους οσους ξερω που εμειναν στα 70-80ς,οχι για να δειξω κατι,θα πουλαγα την ψυχη μου για να γυρναγα λιγο πισω.

Μην το συνεχιζουμε αλλο,πιθανοτατα να εχω γερασει πια κ να αντιδρω ετσι..

ευχαριστω για το καλωσορισμα,εχουμε τοσες χιλιαδες αλλα πραγματα που μας ενδιαφερουν,εδω.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν είμαι μικρή, ίσως είμαι. πρόλαβα λίγα απο τα 80s θημάμαι ακόμα λιγότερα από τότε, γεννήθηκα το 81 με ότι αυτο συνεπάγεται, ακούω διάφορα είδη αλλά ποτε δεν έβαλα ταμπέλες πουθενά....τυχαίνει το 1ο πενταλεπτο να ακούω παπακωσταντίνου το επόμενο κότσιρα μετα evanescence και να καταλήξω με led zeppelin ίσως τελικά εγώ να μην ξέρω τις διαφορές ή να είμαι διχασμένη προσωπικότητα (πολλαπλάσιες φορές του 2)

 

ψήφισα power απλά γιατι μου άρεσε η περιγραφή (είμαι ρομαντική μεσα σε όλα) αλλά ακούω κάπως περισσότερο gothic-epic ελπίζω να μην σας κούρασα.....

Link to comment
Share on other sites

-Το πανκ πέθανε με τη διάλυση των Sex Pistols / το θάνατο του Sid Vicious.

-Το ροκ πέθανε το 80, με τη διάλυση των Ζέππελιν/τη δολοφονία του Λέννον

-Το ροκ πέθανε το 1973.

-Το ροκ πέθανε στο Άλταμοντ (1968).

-Το ροκ πέθανε όταν οι Beatles έπαψαν να εμφανίζονται ζωντανά.

Αν όλα αυτά τα πίστευες, τότε δεν θα είχες κανένα λόγο να γράψεις κάτι εδώ.

Εκείνο που πιστεύω είναι ότι μάλλον μιλάς εγκυκλοπαιδικά

Π.χ.

-Το ροκ πέθανε το 80, με τη διάλυση των Ζέππελιν/τη δολοφονία του Λέννον

ΟΚ

-Το ροκ πέθανε στο Άλταμοντ (1968).

ΟΚ

Ε λοιπόν, πότε πέθανε το ROCK? Το 80, το 68, or what?

Τα πράγματα ξέρεις προχωράνε και από το 68 και το 80 έχει περάσει τουλάχιστον ένα τέταρτο του αιώνα. Και μέσα σε αυτο το χρονικό διάστημα έχουν γίνει πολλά. Τώρα αν εσύ γιά άλλους λόγους έχεις θάψει αυτό το μουσικό είδος, αυτό είναι δικό σου θέμα.

Τίποτα δεν πέθανε, απλά μεταλλάσεται. Αν δεν μπορείς να το παρακολουθήσεις, ...

 

GEIA XARA KALH KAI MHN KLAIS POLY...

 

...Και επειδή νοιώθω απο τώρα στην πλάτη μου τα οπγισμένα η ειρωνικά σου βέλη, στο λέω απο τώρα:

 

SOMETHING IS RUNNING AT THE GYPSIESSSSSSSSS...........

Link to comment
Share on other sites

QUOTE(Raving-Raven @ Sep 8 2005, 02:21 PM)

Love Metal: You arive. The Dragon fucks you. Who needs the princess after all?

*

 

 

...Γιατί μου θύμισε λίγο shrek αυτό το σκηνικό?!... 063laugh.gif

QUOTE(Αλκιβιάδης Χ)

Εγώ μπορώ να είμαι "Ρεμπέτης Μεταλάς";

 

Γιατί απλά τελείωσες με την όποια αναζήτηση (μουσική ή όχι [δεν είναι σίγουρο το "ή όχι"]) και από κει και πέρα ζητάς από άλλους έγκριση για να βαράς παλαμάκια τα σαββατόβραδα σε άτομα που όλο-κι-όλο που ζητάνε είναι μια στάλα εβδομαδιαία αναγνώριση στο εβδομαδιαίο τσιφτετελάκι (μακάρι να ήταν, έστω κι αυτό) γιά το οποίο ζουν.

white_unicorn........δυστυχώς (εμένα τουλάχιστον) με κούρασες. Μην ασχολείσαι με πράγματα για τα οποία έχεις πλήρη άγνοια. (απ' ότι φαίνεται δηλαδή)

Βρε συ dagon, κάτσε καλά. Τι πάει να πει δηλαδή...

"Ελεος,το οτι ειμαι 43 το ειπα για να δειξω οτι καθομαι να δω κ να ακουσω το τι "παιζει"σημερα,αντιθετα με ολους οσους ξερω που εμειναν στα 70-80ς,οχι για να δειξω κατι,θα πουλαγα την ψυχη μου για να γυρναγα λιγο πισω.

Μην το συνεχιζουμε αλλο,πιθανοτατα να εχω γερασει πια κ να αντιδρω ετσι..

ευχαριστω για το καλωσορισμα,εχουμε τοσες χιλιαδες αλλα πραγματα που μας ενδιαφερουν,εδω."

ΝΑΙ ΡΕ... ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΩ!!!

Άσε δηλαδη αυτό το "...εχουμε τοσες χιλιαδες αλλα πραγματα που μας ενδιαφερουν,εδω..."-->ΤΕΣΤ πόσοι γελάνε τώρα;;;

illusion - τουλάχιστον, το ψάχνεις..........

Zen Mambo-Jambo Mother ...DO Something About All These....

(We are NOT shinking, you know........ Oh... well, nothing is so serius that you can NOT do something about it... BUT Careful...Don't generate another HERO...)

Link to comment
Share on other sites

Αν όλα αυτά τα πίστευες, τότε δεν θα είχες κανένα λόγο να γράψεις κάτι εδώ.

Εκείνο που πιστεύω είναι ότι μάλλον μιλάς εγκυκλοπαιδικά

13118[/snapback]

 

Μάλλον;;; :blink: Το γράφω ξεκάθαρα (είσαι σίγουρος πως το διάβασες το άρθρο; )

 

SOMETHING IS RUNNING AT THE GYPSIESSSSSSSSS...........

13118[/snapback]

 

 

Τότε γιατί μπήκες στον κόπο να απαντήσεις;

Link to comment
Share on other sites

white_unicorn........δυστυχώς (εμένα τουλάχιστον) με κούρασες. Μην ασχολείσαι με πράγματα για τα οποία έχεις πλήρη άγνοια. (απ' ότι φαίνεται δηλαδή)

 

13125[/snapback]

 

 

Άμα σε κούρασαν αυτές 3 γραμμές σημάνει πως κουράζεται πολύ εύκολα ... Βέβαια μπορεί να έχεις χάσει την ρομαντικότητα σου που αυτό μου φαίνεται ακόμα χειρότερο.

Η προσέγγιση στο θέμα που έκανε η white_unicorn εμένα μου άρεσε και τη βρίσκω να έχει κοινά με την δική μου προσέγγιση για την μουσική! Μην ξεχνάς το συγκεκριμένο θέμα δεν είναι σε κάποιο μουσικό Φόρουμ και δεν κάνουμε σοβαρή συζήτηση πάνω στην μουσική, όπως επίσης δεν απαγορεύεται να γράφουνε και να λένε την άποψη τους όσοι δεν ακούνε μέταλ.

Link to comment
Share on other sites

Zen Mambo-Jambo Mother ...DO Something About All These....

(We are NOT shinking, you know........ Oh... well, nothing is so serius that you can NOT do something about it... BUT Careful...Don't generate another HERO...)

13125[/snapback]

 

 

Σε αυτό ήθελα να αναφερθώ ξεχωριστά:

Μην περιμένεις να βάλει κάποιος άλλος τέλος στην έντονη συζήτηση. Το τέλος μπορεί να δοθεί από αυτούς που συμμετέχουν σε αυτή ή ακόμα καλύτερα από αυτόν που πρωτοάφησε κάποιο εριστικό σχόλιο...

 

Λίγη καλή θέληση δεν βλάπτει...

 

 

Ευχαριστώ

 

Υ.Γ.: ελπίζω να μην ηρωοποίησα κάποιον...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εμένα που τα αγαπημένα μου συγκροτήματα είναι

TOOL(ακόμα δεν έχω καταλάβει τι παίζουν)

KYUSS(stoner rock)

NEVERMORE(ξέρω και 'γω...progressive death?)

OPETH(death)

RAMMSTEIN(industrial)

MOONSPELL,SISTERS OF MERCY(gothic)

BLACK SABBATH(TO ΠΑΝ)

 

πού ανοίκω...????????μήπως το κεφάλι μου είναι ένα σιχαμερό μουσικό υβρίδιο χωρίς ρίζες πουθενά...?????????εμένα κανείς δε με θέλει??????? :headb: :(

Link to comment
Share on other sites

μάλλον δεν καταλαβες τι εννοούσα, αναφέρθηκα σε ταμπέλες, οι προτιμήσεις ειναι υποκειμενικές πάντα...δεν μπορείς να κρίνεις κάποιον από αυτες.

ευχαριστώ για την απαντηση

Edited by white_unicorn
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Η κατηγορια ειναι μια METAL μετα χωριζεται σε υποκατηγοριες οπως(οι περισσοτερες που ξερω):

Black

Death

Doom

Electronic

Folk(Viking)

Glam

Grincore

Gothic

Heavy/Traditional

Metal Core

Orchestral/symphonic/Atmospheric

Power

Progressive

Speed

Thrash

Epic

 

Aπο κει και περα το θεμα που περιεχουν οι στιχοι το χωριζουν ονομαζονται vampiric, dark erotic, love metal :063laugh: ,Philosophy κτλ

Link to comment
Share on other sites

Progressive metal:

You arrive with a guitar and play a solo of 26 minutes... The

dragon kills himself out of boredom... You arrive to the

princess' bedroom, play another solo with all the technics and tunes

learned in the last year in the conservatory... The princess escapes looking

for the heavy metal guy.

:063laugh: Αχαχα :worthy::worthy: ο ΟΡΙΣΜΟΣ!!!

(Petrucci / Dream Theater For The Win!!!- Μη παρεξηγηθούμε!)

 

Κατι σε power/atmospheric/orchestral/epic ακούω, αλλα εφόσον η ατμοσφαιρική δεν είναι στις διαθέσιμες επιλογές, ψηφίζω δαγκωτό power!

Σιγά μη ψηφίσω τον epicά - για καθαρά φεμινιστικούς λόγους~

Στο κάτω κάτω, αυτός πρέπει να σκύψει και να υποκλιθεί μπροστά στη princess! Και να γίνει και δούλος της για μια ζωή!

Link to comment
Share on other sites

..να υποθεσω οτι Nightwish και Therion ανηκουν στο epic metal ? (γιατι orchestric metal κατηγορια δεν βλεπω να υπαρχει..)

 

Αν και επικεντρώνομαι στα ακούσματα Heavy Metal και Power Metal λόγω ότι αυτά τα ήδη παίζω θα ακούσω και Death Metal και Black Metal.

 

Τώρα μουφιές όπως Opera (?) Metal, Love (LOL) Μetal και διάφορες καθαρά μα :censored: κίες που κάποιοι θεωρούν Metal είναι σφάλματα των CDs. :015annoyed:

 

Οι Nightwish εκτός ότι είναι :censored: πλησιάζει το στυλ τους στο Power και φυσικά και όχι στο Epic :headb: .Έχει το NEMO επικά στοιχεία;;;;;;; :headb: :headb: :headb: :headb: .

 

Εγώ που μου αρέσουν οι μάχες (σώμα με σώμα), σκοτωμοί και μου αρέσει γενικά να παίρνω δύναμη από τα ακούσματά μου ακούω MANOWAR και δεν πάνε να λένε οι άλλοι ότι θέλουν...

 

You listen to MANOWAR you get the Power.

 

Και εξάλλου είναι ακριβώς αυτό που αντιπροσωπεύει το πνεύμα μου.

 

The GREAT WARRIOR SPIRIT...

 

Metal is the Religion.

 

Fuck The World.

Hail And Kill.

 

Forever we fighting the world.

 

Angel Of Darkness

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...