Jump to content

Τι θα λέγατε για ένα μικρό παιχνίδι;


Recommended Posts

Εγώ θα ήθελα ν΄ ακούσω την ανάλυσή σας για τα αβαταρς του Νέκαρχου και του Απολλώνιου... (ειδικά του Νέκραρχου :whistling: )

 

 

 

 

(...άντε γιατί πολύ ασχοληθήκατε τα αγοράκια με το τιγράκι μας! :blblbl: )

 

 

Υ.Γ. - Tiggerrr, τι απέγινε εκείνο το ψιψίνι που είχες γι αβαταρ; Που το έβλεπα και μου έφτοιαχνε το κέφι κάθε φορά;; :(

Α, και πού 'σαι... θες καμμιά φωτό από πραγματικό τιγράκι για άβαταρ; Να είστε ασορτί; :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Εμένα πάλι η Τιγρίτσα μου βγάζει κάτι άλλο.. ειδικά και με την σημερινή αλλαγή.. Η Tigerrr είναι μία γλυκιά και ήσυχη κοπέλα, χαδιάρα & παιχνιδιάρα σαν το γατάκι της φώτο! με φιλοσοφημένες απόψεις, υποθέτω πως της αρέσει να συμμετέχει σε συζητήσεις διαφόρων θεμάτων ειδικά όμως το φόρτε της είναι το μεταφυσικό!! εεεμααα! ΑΛΛΑ μην την στεναχωρήσετε ή την πειράξετε, χμμ νομίζω πως με το άδικο έχει χωρίσει τα τζανάκια της άρα εκεί το γατάκι αλλάζει και γίνετε μία Τίγρη έτοιμη να ορμήσει.. Γρρρρρρρρρρρρρρρρ!!! ( όρμα τους καλή μου! :cheerful: )

 

έπεσα καθόλου μέσα??? ή μπά??!!

 

Φιλικά

 

Selana :witch:

Link to comment
Share on other sites

...... ήθελα ν΄ ακούσω την ανάλυσή σας για τα αβαταρς του Νέκαρχου και του Απολλώνιου... (ειδικά του Νέκραρχου  :whistling: )

 

Μα δε σας έχω πει ακόμα ούτε καν πώς ονομάζεται αυτή η παράσταση ...

 

Λοιπόν, της ανεγέρσεως τελεστής, ήτο κάποιος ΚΤΥΑΣ.

Και το έργο ονομάζεται : Κλειτοεργός Τέχνη Υψόθι Αξιόσσεται Συμμέτρως

 

Που σημαίνει : Τέχνη Τεχνίτων Ξακουστών, Εις Ύψος Ανάλογον, Απαιτείται (Οφείλεται Αξίωση) ...

Link to comment
Share on other sites

Αβάκιο Μέλους :

Προαποφαίνομαι ότι ο Αrgentvive διαθέτει ή εκτιμά την ικανότητα (του) εκείνη, όταν αντιλαμβάνεται ή επισημαίνει κάποια "κροκοδείλια" δάκρυα, όσο επιδέξια προσποιητά είναι αυτά, έστω και αν ευρίσκονται συγκεκαλυμμένα, πίσω από ηθικό πέπλο μυστηρίου ...

 

pope.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μα δε σας έχω πει ακόμα ούτε καν πώς ονομάζεται αυτή η παράσταση ...

 

Λοιπόν, της ανεγέρσεως τελεστής, ήτο κάποιος ΚΤΥΑΣ.

Και το έργο ονομάζεται : Κλειτοεργός Τέχνη Υψόθι  Αξιόσσεται Συμμέτρως

 

Που σημαίνει : Τέχνη Τεχνίτων Ξακουστών, Εις Ύψος Ανάλογον, Απαιτείται (Οφείλεται Αξίωση) ... 

 

Το ποιός το έφτιαξε ούτε το γιατί είναι αυτό που μας απασχολεί (αν και η πληροφορία είναι χρήσιμη κι ενδιαφέρουσα)... Εδώ το ζητούμενο είναι γιατί εσύ το διάλεξες και τι λέει για σένα :cheerful:

 

Εμένα πάντως που βγάζει κάτι σαν: "βλέπεις; φαίνομαι σαν κάτι απλό, κοινό και απόλυτα πραγματικό... αλλά αν προσέξεις καλύτερα, τα φαινόμενα απατούν..."

 

Και δικαιολογώ:

Βλέπουμε μια εικόνα που με την πρώτη ματιά είναι κάτι μάλλον συνηθισμένο για εμάς τους Έλληνες ( αρχαίο κτίσμα... τι ποιό κοινό για μας; ). Μετά όμως παρατηρούμε παράξενες λεπτομέρειες στο κτίσμα, αρχιτεκτονικά μη-εφικτές, φανταστικές αν θες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Zak18, εσύ οπωσδήποτε το πρώτο που μου "βγάζεις" είναι "ο ερευνητής". :cheerful:

Σε συνδυασμό με το όλο "στυλάκι" του τυπάκου στο άβαταρ, θα έλεγα πως είσαι άνθρωπος της πνευματικής δράσης κι όχι της σωματικής.

Δηλαδή, εσένα δεν σε γοητεύουν ιδιαίτερα οι επικές μάχες, η Ζήνα (εδώ γελάμε, έτσι;; :063laugh: ), τα πολεμικά εμβατήρια, τα φανταχτερά σπαθιά κλπ κλπ κλπ...

Πάω στοίχημα ότι θα έδινες ότι είχες και δεν είχες για να μπορούσες να πατήσεις το πόδι σου στην αρχαία βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας... σωστά; :smilewink: Αυτά είναι που σε συγκινούν: "δώστε μου συλλεκτικά βιβλία, σπάνια χειρόγραφα, γνώση υψηλή και σε λίγους γνωστή... κι εγώ τα ρέστα μου!" :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά δεν άκουσα αρνητικά σχόλια.... Και μη με πείτε μαζόχα, αλλά θέλω να ακούω και τα αρνητικά, όχι μόνο τα θετικά! :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

αλλά δεν άκουσα αρνητικά σχόλια....

 

Σπάνια εμφανίζονται τα αρνητικά στοιχεία μέσω άβαταρ... Το διαλέγουμε βλέπεις με τέτοιο τρόπο, ώστε να προβάλει μονάχα τα θετικά μας στοιχεία ή/και αυτά που θαυμάζουμε σε άλλους.

 

Ελλατώματα μονάχα συμπερασματικά μπορούμε να πούμε.

Στην δική σου περίπτωση, θα έλεγα:

παν μέτρον άριστο φιλαράκο! Καλά τα βιβλία (πολύ καλά!) αλλά εάν δεν βγεις έξω να βιώσεις αυτά που διαβάζεις, τότε λαμβάνεις μονάχα στείρα γνώση.

...Με πιάνεις...; :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

...... το έργο ονομάζεται : Κλειτοεργός Τέχνη Υψόθι  Αξιόσσεται Συμμέτρως

 

Που σημαίνει : Τέχνη Τεχνίτων Ξακουστών, Εις Ύψος Ανάλογον, Απαιτείται (Οφείλεται Αξίωση) ... 

Εμένα πάντως που βγάζει κάτι σαν: "βλέπεις; φαίνομαι σαν κάτι απλό, κοινό και απόλυτα πραγματικό... αλλά αν προσέξεις καλύτερα, τα φαινόμενα απατούν..."

 

Και δικαιολογώ :

Βλέπουμε μια εικόνα που με την πρώτη ματιά είναι κάτι μάλλον συνηθισμένο για εμάς τους Έλληνες ( αρχαίο κτίσμα... τι ποιό κοινό για μας; ). Μετά όμως παρατηρούμε παράξενες λεπτομέρειες στο κτίσμα, αρχιτεκτονικά μη-εφικτές, φανταστικές αν θες.

 

Ο τίτλος ήταν ξεκάθαρος - και σημαίνει : Ύψος Τεχνης, Ανάλογο Επιπέδου.

 

Φαντάζομαι όμως, πως δεν ελήφθη υπόψη -ή- δεν συσχετίστηκαν

1) τα σύννεφα, 2) η βλάστηση -και- 3) η κίνηση της κάθε δίνης.

 

Επομένως το "μη εφικτές", χωρίς τα σύννεφα και χωρίς τις δίνες,

δεν έχει σχετική ερμηνεία, διότι μας περιορίζει μόνο στο "αρχιτεκτονικά" που ανέφερες.

 

 

 

Για δές το, τώρα ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά, δεν θέλω να σας το χαλάσω, αλλά πολλοί από εσάς έκαναν ένα βασικό λάθος σε αυτό το παιχνίδι.

 

Αρχίσατε να περιγράφετε τα διάφορα μέλη επακριβώς σε αναλογία με τις εικόνες που έχουν διαλέξει. Αυτό όμως που θέλω να πω είναι ότι το παιχνίδι δεν έχει και πολύ νόημα, καθώς ενώ μπορεί για ορισμένους οι εικόνες τους όντως να παρουσιάζουν αντιστοιχία με τον εαυτό τους, για πολλούς είμαι σίγουρος ότι απλά εκφράζουν αυτό που θα ήθελαν να είναι.

 

Καταρχήν δεν θέλω να παρεξηγηθεί κανείς. Μιλώντας καθαρά από ψυχολογική σκοπιά, είναι γνωστό ότι όλοι μας μέχρι ενός σημείου συμπεριφερόμαστε με τον τρόπο που θέλουμε να μας βλέπουν οι άλλοι. Συνήθως αυτό που προβάλλουμε είναι ακριβώς το αντίθετο από αυτό που πραγματικά είμαστε, ώστε να υπάρξει μια ισορροπία. (πχ ένας άντρας που έχει αμφιβολίες για τον ανδρισμό του, σε κάθε δυνατή ευκαιρία θα προσπαθεί να αποδείξει πόσο αντρούκλας είναι !)

 

Ο Πιραντέλο είχε γράψει ότι καθένας από εμάς αποτελείται από τρεις εαυτούς (εκ πρώτης όψεος). Τον εαυτό που προβάλουμε προς τα έξω, τον εαυτό που νομίζουμε ότι έχουμε και τέλος αυτό που πραγματικά είμαστε (που μπορεί να αναλύεται σε χιλιάδες πρόσωπα).

 

Οπότε ψιλομάταιος ο στόχος αυτού του παιχνιδιού... :headb:

Link to comment
Share on other sites

...... αποτελείται από τρεις εαυτούς (εκ πρώτης όψεος). Τον εαυτό που προβάλουμε προς τα έξω, τον εαυτό που νομίζουμε ότι έχουμε και τέλος αυτό που πραγματικά είμαστε (που μπορεί να αναλύεται σε χιλιάδες πρόσωπα)......
Τα παραπάνω ίσως και να ισχύουν για εικονίδια με πρόσωπα.

 

Αλλιώς θα ηθελα 1 παράδειγμα, με Νυχτερινούς Ουρανοξύστες (από τη μία - ως εικονίδιο) και τους 3 εαυτούς (από την άλλη - με εξήγηση "Πιραντέλο") για έναν Έλληνα.

 

...... Οπότε ψιλομάταιος ο στόχος αυτού του παιχνιδιού ......  
Οπότε δεν είναι "passe-partout" ο ψιλομάταιος Πιραντέλλο ...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...