Jump to content

Τι θα λέγατε για ένα μικρό παιχνίδι;


Recommended Posts

Για ποιό λόγο να είναι ο Πιραντέλλο passe-partout ? Δεν θυμάμαι να τον αναφέρω ως λύση σε κάθε θέμα και post. Τώρα για το αν είναι μάταιος, τι να πω... Ίσως εσύ να έχεις γράψει καλύτερα θεατρικά έργα από εκείνον.
Μπα. Εγώ ένα "μονόπρακτο" παράδειγμα ματαιότητας ζήτησα με «Νυχτερινούς Ουρανοξύστες»

 

Μεγαλύτερη ματαιότητα θα υπήρχε σε κάθε προσπάθεια ανάλυσης του παραδείγματος με τους ουρανοξύστες, καθώς εγώ δεν είπα ότι έχω τις απαντήσεις, ούτε τις λύσεις πίσω από κάθε πρόσωπο, πίσω από κάθε εικόνα - κάτι που επιχειρείτε να κάνετε με αυτό το παιχνίδι.
Γιατί δεν μας αποδεικνύεις τη αυτήν την ματαιότητα ?που πάλι επικαλείσαι ?με 3 ειδών εσωτερισμούς (για νυχτερινούς ουρανοξύστες) ;

 

Κατάλαβες πώς το λέω ;

 

 

Το μόνο που είπα είναι ότι είναι άπειρες οι αναλύσεις του εαυτού και υπερεαυτού, με αποτέλεσμα να μη ξέρουμε που σταματάει το αληθινό και ξεκινάει το ιδεατό.
Ιδού «New York by Night» ιδού και η απόδειξη ...

 

Θέσε πρώτα τα 3 παραδείγματα εσωτερισμού (ως προς το συγκεκριμένο παράδειγμα) και ύστερα θέσε τον αντίστοιχο συνειρμό που οδηγεί σε χιλιάδες άλλους συνδυασμούς.

 

Αρκούν δηλαδή τα 3 παραδείγματα και ύστερα μία γενική αναφορά στον πολλαπλασιαστικό παράγοντα.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Λοιπόν, είπα να το συνεχίσουμε το παιχνιδάκι μιας και έχει πολύ ενδιαφέρον!!

 

Για να μην πηγαίνετε ξανά στην αρχή και διαβάζετε, απλά να σας πώ πως εδώ μπορούμε σχολιάσουμε τα avatar των άλλων μελών και να τους κάνουμε ένα ψυχολογικό προφίλ με βάση αυτό!

 

Θα ξεκινήσω εγώ και θα σχολιάσω το avatar του Speedy!!!! :lol:

 

Λοιπόν... Εκεί που το κοιτάς και βλέπεις ένα ωραίο πλασματάκι, χαμογελαστό χαμογελαστό και λες "Τί ήσυχο και καλοκάγαθο παιδί που πρέπει να είναι ο Speedy", ξαφνικά έρχεται ο Κατακλυσμός!!!

 

Σου πετάγεται μια μπλε φάτσα με κάτι περίεργα μάτια και πριν καλά καλά καταλάβεις τί έχει γίνει, βλέπεις

"Go Away", "Who are You", και τέτοια!!!

 

Μένεις λίγο κόκκαλο και σκέφτεσαι "Τί έγινε τώρα ρε παιδιά; Τι go away λεει αυτός, με βλέπει;;;; Τί απροσάρμοστο είναι αυτό;;;"

 

(Κανόνισε να με κάνεις ban!!!)

 

:018bleh::018bleh::018bleh::018bleh:

:063laugh::063laugh::063laugh:

 

Άντε, η σειρά σας!!!

:cheerful:

 

ΥΓ. Μετά βέβαια, το ξαναβλέπεις από την αρχή, προσέχεις καλά τί γράφει καθ'όλη την διάρκεια που "παίζει" το avatar, και καταλαβαίνεις (αν είσαι έξυπνος) ότι μόνο απροσάρμοστο δεν είναι..... :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, είπα να το συνεχίσουμε το παιχνιδάκι μιας και έχει πολύ ενδιαφέρον!!

 

Για να μην πηγαίνετε ξανά στην αρχή και διαβάζετε, απλά να σας πώ πως εδώ μπορούμε σχολιάσουμε τα avatar των άλλων μελών και να τους κάνουμε ένα ψυχολογικό προφίλ με βάση αυτό!

 

Θα ξεκινήσω εγώ και θα σχολιάσω το avatar του Speedy!!!! :lol:

 

Λοιπόν... Εκεί που το κοιτάς και βλέπεις ένα ωραίο πλασματάκι, χαμογελαστό χαμογελαστό και λες "Τί ήσυχο και καλοκάγαθο παιδί που πρέπει να είναι ο Speedy", ξαφνικά έρχεται ο Κατακλυσμός!!!

 

Σου πετάγεται μια μπλε φάτσα με κάτι περίεργα μάτια και πριν καλά καλά καταλάβεις τί έχει γίνει, βλέπεις

"Go Away", "Who are You", και τέτοια!!!

 

Μένεις λίγο κόκκαλο και σκέφτεσαι "Τί έγινε τώρα ρε παιδιά; Τι go away λεει αυτός, με βλέπει;;;; Τί απροσάρμοστο είναι αυτό;;;"

 

(Κανόνισε να με κάνεις ban!!!)

 

:018bleh::018bleh::018bleh::018bleh:

:063laugh::063laugh::063laugh:

 

Άντε, η σειρά σας!!!

:cheerful:

 

ΥΓ. Μετά βέβαια, το ξαναβλέπεις από την αρχή, προσέχεις καλά τί γράφει καθ'όλη την διάρκεια που "παίζει" το avatar, και καταλαβαίνεις (αν είσαι έξυπνος) ότι μόνο απροσάρμοστο δεν είναι..... :whistling:

 

Φίλη να σου πετύχει.. Σε λέει και απροσάρμοστο κι από πάνω...

Ντροπή σου :018bleh:

^_^

Link to comment
Share on other sites

Morgainne μου αρεσει το πως εντασεις τον εαυτο σου στον κοσμο~περιβαλλον (κοινωνικο μαλλον)

Η ελαφρια αυρα γυρω απο τη μορφη με τα μαυρα ρουχα και φωτινο προσωπο ειναι το κερασακι στη Τουρτα!

Πιστευω πως εχεις αναπτυξει ενα ισχυροτατο "φιλτρο" ας πουμε και μεσω αυτου αναλυεις τα inputs και τα outputs σου, Δηλαδη την καθε κινηση σου!!

μια προχειρη προσεγγιση φυσικα!

Link to comment
Share on other sites

Τα παραπάνω ίσως και να ισχύουν για εικονίδια με πρόσωπα.

 

Αλλιώς θα ηθελα 1 παράδειγμα, με Νυχτερινούς Ουρανοξύστες (από τη μία - ως εικονίδιο) και τους 3 εαυτούς (από την άλλη - με εξήγηση "Πιραντέλο") για έναν Έλληνα.

 

Οπότε δεν είναι "passe-partout" ο ψιλομάταιος Πιραντέλλο ...

5151[/snapback]

Για ποιό λόγο να είναι ο Πιραντέλλο passe-partout ? Δεν θυμάμαι να τον αναφέρω ως λύση σε κάθε θέμα και post. Τώρα για το αν είναι μάταιος, τι να πω... Ίσως εσύ να έχεις γράψει καλύτερα θεατρικά έργα από εκείνον.

 

Μεγαλύτερη ματαιότητα θα υπήρχε σε κάθε προσπάθεια ανάλυσης του παραδείγματος με τους ουρανοξύστες, καθώς εγώ δεν είπα ότι έχω τις απαντήσεις, ούτε τις λύσεις πίσω από κάθε πρόσωπο, πίσω από κάθε εικόνα - κάτι που επιχειρείτε να κάνετε με αυτό το παιχνίδι.

Το μόνο που είπα είναι ότι είναι άπειρες οι αναλύσεις του εαυτού και υπερεαυτού, με αποτέλεσμα να μη ξέρουμε που σταματάει το αληθινό και ξεκινάει το ιδεατό.

χμ χμ ...μηπως απλα αυτο το παιχνιδι ειναι για να γνωρισουμε καλυτερα τον εαυτο μας και τους αλλους του χωρου;

 

παντος το δικο σου avator μου βγαζει κατι τρομακτικο, οσες φορες το βλεπω την ιδια αισθηση μου δινει , αυτο φυσικα δεν σημενει πως και εσυ εισαι ετσι ..ισως απλα να σε ελκει το μυστηριο, δεν ξερω αν τοποθετουμε σωστα , το σκεφτηκα πολυ ωρα αλλα δεν βρηκα μια λεξη που να περιγραφει ακριβος το συναισθημα που μου προκαλει η εικονα σου ..... :headb:

Link to comment
Share on other sites

Necrarxos

χμ ...αυτο που μου λεει η διαισθηση μου ειναι πως εισαι ενα ηρεμο ατομο , ηλικιακα δεν θα σε τοποθετησω αν και μικρουλης δεν εισε :018bleh: ,

προσπαθεις να συνδιασεις δυο κοσμους ισως και σε εναν οπως θα τον ηθελες να ειναι , αρχαιος κοσμος σε αρμονια , με τον νεο ....μια συνηπαρξη στο τωρα ....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, δεν θέλω να σας το χαλάσω, αλλά πολλοί από εσάς έκαναν ένα βασικό λάθος σε αυτό το παιχνίδι.

 

Αρχίσατε να περιγράφετε τα διάφορα μέλη επακριβώς σε αναλογία με τις εικόνες που έχουν διαλέξει. Αυτό όμως που θέλω να πω είναι ότι το παιχνίδι δεν έχει και πολύ νόημα, καθώς ενώ μπορεί για ορισμένους οι εικόνες τους όντως να παρουσιάζουν αντιστοιχία με τον εαυτό τους, για πολλούς είμαι σίγουρος ότι απλά εκφράζουν αυτό που θα ήθελαν να είναι.

 

Καταρχήν δεν θέλω να παρεξηγηθεί κανείς. Μιλώντας καθαρά από ψυχολογική σκοπιά, είναι γνωστό ότι όλοι μας μέχρι ενός σημείου συμπεριφερόμαστε με τον τρόπο που θέλουμε να μας βλέπουν οι άλλοι. Συνήθως αυτό που προβάλλουμε είναι ακριβώς το αντίθετο από αυτό που πραγματικά είμαστε, ώστε να υπάρξει μια ισορροπία. (πχ ένας άντρας που έχει αμφιβολίες για τον ανδρισμό του, σε κάθε δυνατή ευκαιρία θα προσπαθεί να αποδείξει πόσο αντρούκλας είναι !)

 

Ο Πιραντέλο είχε γράψει ότι καθένας από εμάς αποτελείται από τρεις εαυτούς (εκ πρώτης όψεος). Τον εαυτό που προβάλουμε προς τα έξω, τον εαυτό που νομίζουμε ότι έχουμε και τέλος αυτό που πραγματικά είμαστε (που μπορεί να αναλύεται σε χιλιάδες πρόσωπα).

 

Οπότε ψιλομάταιος ο στόχος αυτού του παιχνιδιού... :headb:

 

 

 

 

Εεετσι ετσι μονο το 666 με χαλαει αλλα μαγκια σου

Ειπες οτι επρεπε..............

Link to comment
Share on other sites

Εεετσι ετσι μονο το 666 με χαλαει αλλα μαγκια σου

Ειπες οτι επρεπε..............

ειναι μονο ενα παιχνιδι θα ελεγα , που ισως μας βοηθησει να χαλαρωσουμε ο ενας απεναντη στον αλλο ...οταν παιζεις μονοπολη ή ταβλι ή οποιο παιχνιδι σου αρεσει γιατι το κανεις ; για να χαλαρωσεις , να ξεφυγεις , ετσι δεν ειναι ; εδω λοιπον που ειναι το προβλημα; :(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...