Jump to content

Δυνάμεις


Recommended Posts

Θα χρησιμοποιούσατε ποτέ κάποιες "ιδιαίτερες ικανότητες" σας προς επιτυχία ενός Ονείρου?

(Σημείωση) ? με τον όρο ότι χωρίς αυτές τις ικανότητες θα ήταν αδύνατη η επίτευξη του!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 30
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Νομίζω πως αυτό εξαρτάται:

 

1) από το πόσο σημαντικό είναι το όνειρο

2) από το τι επιπτώσεις θα είχαν αυτές οι δυνάμεις

3) από το αν θα ένιωθα μετά ότι δεν τα κατάφερα μόνος μου

 

Γνώμη μου :)

Link to comment
Share on other sites

Όχι! Εγώ είμαι κάθετος σε αυτό!!! Ότι θέλω να πετύχω, θα το πετύχω με την αξία μου! Θα κάνω ότι μπορώ αλλά χωρίς να χρησημοποιείσω "ιδιαίτερες ικανότητες"!!! :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Μα δε σημαίνει πως οι ιδιαίτερες ικανότητες δεν είναι η αξία σου! Πες πως με αυτές γεννήθηκες!

Εγώ νομίζω θα τις χρησιμοποιούσα.. :rolleyes:

Ειδικά αν ήταν για το επάγγελμα που θέλω να κάνω! Είναι το νούμερο 1 Ονειρό μου! (φυσικά αν δεν είχαν αρνητικές επιπτώσεις σε άλλα πραγματα ή καταστάσεις)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δε χρειάζεται να διαχωρίζεις τον εαυτό σου από τις "δυνάμεις" που έχεις.Εξ'άλλου γι αυτό σου δόθηκαν και σε εσένα και σε όλους τους ανθρώπους.Είναι σα να λες οτι έχεις ταλέντο στο πίάνο αλλά δε θα γίνεις πιανίστας γιατί θες να τα καταφέρεις με την αξία σου! :)

Link to comment
Share on other sites

Αφού θα το έχεις πετύχει, πώς μπορεί να είναι ψεύτικο? Πριν απαντήσεις να σου πω ότι πιστεύω στη δύναμη της ψυχής μας και μερικές φορές στα θαύματα!

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε, τώρα μου λέτε για πράγματα που δεν υφίσταντε!!! Εγώ λοιπόν, θέλω να πετύχω σε μία δουλειά (πάντα ήθελα να την κάνω) που θέλει πολλά προσόντα (π.χ. ξένες γλώσσες κλπ) αλλά επειδή δεν τα έχω, δεν μπορώ... Δλδ, θα χρησημοποιείσω τις "ιδιαίτερες ικανότητες" μου για να βρω αυτή τη δουλειά ενώ δεν θα μου αξίζει;;; Δεν λέω τίποτα παράλογο, απλώς την Τέχνη την χρησημοποιούμε όταν δεν έχουμε άλλη επιλογή και δεν καταφεύγουμε σε αυτήν με το παραμικρό... (το διάβασα σε ένα από τα άρθα της Νεφέλης και έχει απόλυτο δίκιο :clapping: )!!!

Link to comment
Share on other sites

Το να ξέρεις πολλές ξένες γλώσσες δεν είναι μια ιδιαίτερη ικανότητα;

11337[/snapback]

 

Ναι, είναι, αλλά σε αυτές τις ιδιαίτερες ικανότητες αναφέρεται;;; Αν ναι, πάω πάσο και ναι, έχετε απόλυτο δίκιο!!! Φυσικά και είναι ιδιαίτερη ικανότητα να ξέρεις πολλές γλώσσες, αλλά ξέρεις γιατί το είπα αυτό; Λοιπόν, για μία δουλειά που ζητάει ξένες γλώσσες, μπορεί εγώ που την θέλω, να λέω ότι ξέρω πολλές ξένες γλώσσες, αλλά να μην έχω τα διπλώματα που να πιστοποιούν αυτό που λέω! Τέσπα!!!

 

Λοιπόν, ας περιμένουμε να δουμε τι εννοεί όταν λέει "ιδιαίτερες ικανότητες" και μετά συνεχίζουμε τη συζήτηση, γιατί όντος μπορεί να κάνω λάθος και να μην κατάλαβα πολύ καλά το τι εννοεί! :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Mind control

Το mind control είναι κατακριτέο, υπό οποιεσδήποτε συνθήκες! Εδώ η ίδια η Μαμά Φύση επιτρέπει την ελεύθερη βούληση, και θα έρθουμε να την καταργήσουμε εμείς;;

Συγκεντρώσουουουου.... :015annoyed:

 

...Εκτός εάν εννοείς mind control του ίδιου σου του εαυτού... Εκεί, πάω πάσο.

 

 

 

Τώρα αναμένω αυτά τα "πολλά πολλά ακόμα"... Διευκρίνησε!

Link to comment
Share on other sites

Το να ξέρεις πολλές ξένες γλώσσες δεν είναι μια ιδιαίτερη ικανότητα;

11337[/snapback]

 

Ναι, είναι, αλλά σε αυτές τις ιδιαίτερες ικανότητες αναφέρεται;;; Αν ναι, πάω πάσο και ναι, έχετε απόλυτο δίκιο!!! Φυσικά και είναι ιδιαίτερη ικανότητα να ξέρεις πολλές γλώσσες, αλλά ξέρεις γιατί το είπα αυτό; Λοιπόν, για μία δουλειά που ζητάει ξένες γλώσσες, μπορεί εγώ που την θέλω, να λέω ότι ξέρω πολλές ξένες γλώσσες, αλλά να μην έχω τα διπλώματα που να πιστοποιούν αυτό που λέω! Τέσπα!!!

 

Λοιπόν, ας περιμένουμε να δουμε τι εννοεί όταν λέει "ιδιαίτερες ικανότητες" και μετά συνεχίζουμε τη συζήτηση, γιατί όντος μπορεί να κάνω λάθος και να μην κατάλαβα πολύ καλά το τι εννοεί! :cheerful:

11360[/snapback]

 

Αυτό το φαινόμενο που λες συμβαίνει κατά κόρον στην Αγγλία, όπου η εμπειρεία δεν αποδεικνύεται και μπορείς να ισχυριστείς πως έχεις 3 χρόνια προϋπηρεσία σε κάποιο πόστο, ενώ σε είχαν εκεί μόνο για 6 μήνες.

 

Από κει και ύστερα, η πρόσληψη σε μία δουλειά (σε όλον τον κόσμο) πλέον (όπως παραδέχονται οι "ειδικοί") εξαρτάται σε πολύ μεγάλο ποσοστό από την ικανότητα που έχει ο υποψήφιος να "γοητεύσει" τον εργοδότη.

 

Το οποίο είναι από μόνο του μια "μαγική" ιδιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, δεν πιστεύω ότι το πόσο θα "γοητεύσεις" τον εργοδότη σου, πιάνει και πάρα πολύ αξία αν δεν έχεις πιστοποίηση για την εκπαίδευσή σου! Μπορεί εσύ να το σκέφτεσαι έτσι, αλλά εγώ είμαι της αντίθετης γνώμης!!! Από ότι έχω ακούσει γενικά, για να πάρεις μία δουλειά πρέπει και να "γοητεύσεις" τον άλλον που σου δίνει τη δουλειά, αλλά και να έχεις κάποιες γνώσεις που να μπορείς και να δείξεις ότι τις έχεις με διάφορα πιστοποιητικά!!! Και τα δύο μαζί είναι απαραίτητα...

 

Πάντως ξεφεύγουμε από το θέμα... Περιμένω να δω που αναφέρεται ο jimjim!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...