Jump to content

Δυνάμεις


Recommended Posts

B)

Mind control

Το mind control είναι κατακριτέο, υπό οποιεσδήποτε συνθήκες! Εδώ η ίδια η Μαμά Φύση επιτρέπει την ελεύθερη βούληση, και θα έρθουμε να την καταργήσουμε εμείς;;

Συγκεντρώσουουουου.... :015annoyed:

 

...Εκτός εάν εννοείς mind control του ίδιου σου του εαυτού... Εκεί, πάω πάσο.

 

Τώρα αναμένω αυτά τα "πολλά πολλά ακόμα"... Διευκρίνησε!

Δεν ξέρω αγαπητή μου Νεφέλη γιατί έχεις τέτοιο μένος εναντίον του mind control?. Χαλάρωσε :sleep: :sleep: δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα? ίσως να κάνεις και καλό στον άλλον καμιά φορά.. B)

Όσο για το τι εννοώ με αυτό το θέμα που ξεκίνησα εννοώ την πραγματική μαγεία ? :witch: όπως το πάρει ο καθένας B)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 30
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

την πραγματική μαγεία
εσύ τι ορίζεις ως "πραγματική μαγεία"??

 

ίσως να κάνεις και καλό στον άλλον καμιά φορά

Αν το κάνεις με την άδεια του την οποία θα σου έχει δώσει καθόλου επηρεασμένος από οτιδήποτε,ναι, οκ...

Αν το έκαναν όμως σε εσένα,όμως, δε θα σου άρεσε καθόλου!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν θα χρησημοποιούσα την Τέχνη για να πετύχω το όνειρο μου!!! Είδατε που είχα δίκιο; Όταν έλεγε για "ιδιαίτερες ικανότητες", εννοούσε μαγεία! Πάντως, και μιλάω για μένα, δεν θα χρησημοποιούσα ποτέ για να βρω την δουλειά των ονείρων μου! Πάντως, αν είχα ψάξει παντού και δεν έβρισκα μία δουλειά, θα χρησημοποιούσα την Τέχνη για να βρω μία, αλλά οποιαδήποτε και όχι κάτι συγκεκριμένο, αλλά θα το έκανα μόνο ως τελευταία λύση!!!! Και αν δηλαδή... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Ότι λέω το λέω με την αρχή ότι η ευτυχία η δική σου να μην εμποδίζει την ευτυχία του άλλου, τώρα το πως μπορείς να είσαι σίγουρος για αυτό? Είναι ακριβός το ίδιο όσο μπορείς να είσαι σίγουρος ότι αυτό το οποίο θεωρείς ότι κάνεις σωστά με γνώμονα την λογική δεν επηρεάζει άλλους ? νομίζω ότι όχι μόνο επηρεάζει αλλά και πολλές φορές είναι καταστροφικό, η γνώση και η σοφία είναι αυτά που θα σου δώσουν την απάντηση αν θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις κάποιες από τις «δυνάμεις» η όχι.................

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό και δε γίνεται να υπάρχει "ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ" στον κόσμο.

Το φαινόμενο της πεταλούδας!

Τότε, να μην αναπνέουμε καν.. :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πάντως έκανες μία ερώτηση στην αρχή και σου απάντησα... Επίσης, όπως προείπα, τις δυνάμεις αυτές, πρέπει να τις χρησημοποιεί κανείς σαν τελευταία λύση, δηλαδή, οταν κάποιος τα έχει κάνει όλα, και δεν βρίσκει λύση στο πράβλημά του. Πάντως εγώ δεν θα το έκανα, αλλά αυτό είναι η γνώμη η δική μου! Τώρα το τι θα κάνει ο καθένας, δικό του δικαίωμα/πρόβλημα (διαλάξτε και παρτε!)... :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αγαπητή μου Νεφέλη γιατί έχεις τέτοιο μένος εναντίον του mind control?. Χαλάρωσε :sleep:  :sleep:  δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα? ίσως να κάνεις και καλό στον άλλον καμιά φορά.. B)

Σε πολύ λίγα πράγματα είμαι εντελώς κάθετη και δεν σηκώνω κουβέντα. Ένα από αυτά είναι το mind control.

Όχι φίλε μου! Απαγορεύεται δια ροπάλου! (εκτός εάν έχουμε το "οκ" από τον ίδιο τον άλλο, όπως σωστά διευκρίνησε η Saginie).

Ποιός είσαι εσύ (ή εγώ ή ο οποιοσδήποτε) που θα αποφασίσουμε για τον άλλο, χωρίς την δική του έγκριση;;; :headb:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αγαπητή μου Νεφέλη γιατί έχεις τέτοιο μένος εναντίον του mind control?. Χαλάρωσε :sleep:  :sleep:  δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα? ίσως να κάνεις και καλό στον άλλον καμιά φορά.. B)

Σε πολύ λίγα πράγματα είμαι εντελώς κάθετη και δεν σηκώνω κουβέντα. Ένα από αυτά είναι το mind control.

Όχι φίλε μου! Απαγορεύεται δια ροπάλου! (εκτός εάν έχουμε το "οκ" από τον ίδιο τον άλλο, όπως σωστά διευκρίνησε η Saginie).

Ποιός είσαι εσύ (ή εγώ ή ο οποιοσδήποτε) που θα αποφασίσουμε για τον άλλο, χωρίς την δική του έγκριση;;; :headb:

11422[/snapback]

 

??????????. Προσπάθησε να καταλάβεις τι γράφω

Link to comment
Share on other sites

Χμ, εγώ θα επιστρέψω στην αρχική ερώτηση καθώς δεν εξέφρασα ακόμα τη γνώμη μου! :018bleh:

 

Νομίζω πως πριν ο καθένας κάνει κάποια ενέργεια για το δικό του καλό χρησιμοποιώντας αυτές τις "ικανότητες", πρέπει να λάβει σοβαρά υπόψην το αν επιρρεάζει κάποιον με αυτή του την ενέργεια (που στάνταρ επιρρεάζει!).

Π.χ. μπορεί να χρησιμοποιήσει τις "δυνάμεις" του για να πάρει μια δουλειά που του αρέσει, όμως αυτό να έχει ως αποτέλεσμα να χάσει κάποιος άλλος τη δουλειά του, ο οποίος την είχε ανάγκη, γιατί έχει οικογένεια, άρρωστους γονείς κλπ κλπ.

 

Και στην τελική, καλύτερα είναι να μην αλλάζουμε τη ροή των πραγμάτων όποτε μας συμφέρει γιατί κάποια πράγματα είναι "γραμμένα" να γίνουν και ποτέ δεν ξέρουμε την τελική τους έκβαση πόσο μάλλον αν τα επιρρεάσουμε... θα είναι άραγε για καλό?.. :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Όλες μας οι πράξεις έχουν έναν αντίκτυπο.Το αν είναι καλός ή κακός, όπως έχει λεχθεί σε ένα άλλο θέμα, δεν είμαστε σε θέση να το ξέρουμε ό,τι και αν κάνουμε.Άρα:

 

Θέλεις κάτι;Χρησιμοποίησε όλα τα μέσα που μπορείς (αρκεί φυσικά να μην είσαι παράνομος και αυτά τα μέσα να μη σου προκαλούν τύψεις)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως πριν ο καθένας κάνει κάποια ενέργεια για το δικό του καλό χρησιμοποιώντας αυτές τις "ικανότητες", πρέπει να λάβει σοβαρά υπόψην το αν επιρρεάζει κάποιον με αυτή του την ενέργεια (που στάνταρ επιρρεάζει!).

11431[/snapback]

 

 

Χμ...

 

Υποθετική κατάσταση: είσαι πηγμένος/η σε ένα μποτιλιάρισμα και έχεις τις μαγικές δυνάμεις οι οποίες μπορούν να ξεμπλοκάρουν όλα τα αμάξια από την κίνηση.

 

Τι κάνεις;

 

Φαντάσου πως θα βοηθήσεις ένα σωρό ανθρώπους να φτάσουν πιο γρήγορα στον προορισμό τους. Μπορεί όμως κάποιο αμάξι, ακριβώς επειδή θα φτάσει πιο γρήγορα, να βρεθεί σε τροχαίο ατύχημα.

 

(Αν δεν επέμβεις, βεβαίως, πιθανότατα θα πέσει σε άλλο τροχαίο κάποιο άλλο αμάξι).

 

Τι είναι καλό και τι είναι κακό σε αυτήν την περίπτωση;

 

Προσωπικά δυσκολεύομαι να δώσω μια καλή απάντηση στο παραπάνω....

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι εαν "πρέπει" να χρησιμοποιήσεις κάποια "δύναμη" για να "καταφέρεις κάτι" ή όχι.

Το θέμα είναι, εφόσον κάνεις το Θέλημα Σου, να αναλάβεις τις ευθύνες της πράξης σου.

Σε αυτά, (όπως τα βλέπω εγώ) δεν υπάρχει πρέπει ή δεν πρέπει/κάλο ή κακό/σωστό ή λάθος. Υπάρχει μόνο η Πράξη. Εαν έχεις τα @@ το κάνεις. Εαν όχι, ή δεν το κάνεις ή στην προκειμένη περίπτωση που το κάνεις και δεν αναλαμβάνεις ευθύνες, σου σκάνε τα σκατά στην μούρη και κάθεσε απ'έξω μετά για το υπόλοιπο της ζωής σου φοβερίζοντας όλους όσους παιρνάνε, προειδοποιώντας τους ότι θα τους συμβούν τα χίλια μύρια, γράφοντας τόμους ηθικολογίας προσπαθώντας να γιάνεις το κατεστραμμένο σου εγωισμό για κάτι το οποίο δεν κατάφερες.

Link to comment
Share on other sites

Συμπέρασμα?....

 

Το θέμα είναι περίπλοκο και δεν πιστεύω ότι θα καταφέρουμε ποτέ να δώσουμε τη σωστή απάντηση... Αφού όλες οι "παρατάξεις" έχουν δίκιο, ας κάνει ο καθένας ότι νομίζει σωστό!

 

:cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Guest Vincent

Αναρωτιέμαι,τι συνέπειες τις σκέφτεται κανείς?Εννοώ όσοι είναι υπέρ του "θα κάνεις ότι σου υπο-βάλω" :headb:

Link to comment
Share on other sites

Δε λέει κάποιος "θα κάνεις ό,τι σου υποβάλλω" (απ'ότι έχω καταλάβει...)...

Απλώς σκέφτονται με την εξής λογική:

1.Ετσι κι αλλιώς κάνουμε πράξεις που φέρουν αποτελέσματα είτε θετικά ή αρνητικά σε εμάς τους ίδιους και στους υπολοίπους.

2.Αφού κάποιος θα μείνει χαμένος όπως και να έχει, γιατί να είσαι εσύ αυτός? (βέβαια αυτό είναι εγωιστικότατο, αλλά απ΄'την άλλη...κάπως έτσι λειτουργούν τα πράγματα...).Είναι -ας πούμε- σα να είναι να δίνεις πανελλήνιες και να σκέφτεσαι ότι τελικά δε θα δηλώσεις τπτ για να μη το στερήσεις από τους άλλους...

 

Κάπως έτσι.... :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...