Jump to content

Μαγεία & Χόλυγουντ


johnny
 Share

Recommended Posts

Κι εγώ ξεκίνησα -όπως οι περισσότεροι απ'ότι βλέπω- λόγω των ΜΜΕ...

10953[/snapback]

:blink: Θα αστιεύεσαι βέβαια...!

Πόσο ρόλο μπορούν να παίξουν τα κανάλια που μιλούν για "σατανάδες" και "αγίους" (χωρίς να υπάρχει κάτι το ενδιάμεσο! :headb: ), ενώ σου πασάρουν και 3 όμορφες και καλοπληρωμένες ηθοποιούς που σταματούν το χρόνο για να σωθούν (3 μάγισσες λέγεται η σειρά ή μου φαίνεται?)?!

Προφανώς θα εννοούσες "veeeery cool hollywood effects" με το "ΜΜΕ" που ανέφερες... :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που έχει Νίτσε στην υπογραφή και δηλώνει ότι του αρέσουν οι charmed εμπεριέχει έναν διχασμό!! :shocked:

:blblbl: :blblbl: :blblbl:

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που έχει Νίτσε στην υπογραφή και δηλώνει ότι του αρέσουν οι charmed εμπεριέχει έναν διχασμό!! :shocked:

:blblbl:  :blblbl:  :blblbl:

Κάτσε ρε μεγάλε... γιατί ρε φίλε μας την λες έτσι;;; :001almostcry:

Κι εγώ έχω υπογραφή ένα δίδαγμα ζεν, αλλά τις charmed τις γουστάρω τρελά!

(...βέβαια... εδώ που τα λέμε... εγώ γενικώς έχω ανάγκη από έναν... ε... καλύτερα επιτελείο επαγγελματιών ψυχολόγων, ψυχιάτρων και ψυχοθεραπευτών... αλλά τέλος πάντων, ας το προσπεράσουμε αυτό :lol: )

 

Είναι όμορφο και πολύ ωφέλιμο πράμα να ικανοποιούμε και να διατηρούμε ολοζώντανο το παιδί μέσα μας!

 

...Πότε χάζεψες τελευταία φορά μια μυρμηγκοφωλιά; (η απάντηση "από τότε που ήμουν στο δημοτικό" ανήκει στην κουρτίνα με το ζονγκ! :blblbl: )

Link to comment
Share on other sites

Σωστά ,δε πρέπει να απορρήπτουμε το παιδί μέσα μας, γιατί είναι το μεγαλύτερο λάθος(κια αυτό σηκώνει συζήτηση).Δηλαδή ο Νίτσε δε μπορούσε να κάτσει ένα απόγευμα και να παίξει με ένα παιχνίδι αν ήθελε;Ας μην είμαστε άδικοι με τον εαυτό μας! :)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν είμουν πολύ σαφής και δε με πιάσατε. Το σχόλιο πηγαινε στο ότι ο Νίτσε απέριπτε κάθετι το παραφυσικό ως πρόληψη και δυσηδαιμονία...

...Πότε χάζεψες τελευταία φορά μια μυρμηγκοφωλιά;
Εδώ πρέπει να σε ενημερώσω ότι μένω σε μονοκατοικεία και στη γωνεία το σαλονιού μας υπάρχει μερμηγκοφωλιά της ποικηλίας Χαηλάντερ-Μαγκάιβερ (αντιστέκεται σε όλες τις βολές τέζα) και έτσι συχνά πυκνά έχω την ευτυχία να βλέπω μερμήγκια να σουλατσάρουν ευθαρσώς πάνω στα πλακάκια μας...

 

Δηλαδή ο Νίτσε δε μπορούσε να κάτσει ένα απόγευμα και να παίξει με ένα παιχνίδι αν ήθελε;

 

Σίγουρα το ερώτημα ήταν ρητορικό οπότε δε θα επιχειρήσω να απαντήσω.

Πάντως αυτό που μου ήρθε στο μυαλό ήταν ο νίτσε να παίζει τwister

:clapping::clapping::clapping::clapping::clapping::clapping:

 

nitse.jpg

Link to comment
Share on other sites

:blink: Θα αστιεύεσαι βέβαια...!

Πόσο ρόλο μπορούν να παίξουν τα κανάλια που μιλούν για "σατανάδες" και "αγίους" (χωρίς να υπάρχει κάτι το ενδιάμεσο! :headb: ), ενώ σου πασάρουν και 3 όμορφες και καλοπληρωμένες ηθοποιούς που σταματούν το χρόνο για να σωθούν (3 μάγισσες λέγεται η σειρά ή μου φαίνεται?)?!

Προφανώς θα εννοούσες "veeeery cool hollywood effects" με το "ΜΜΕ" που ανέφερες... :whistling:

10993[/snapback]

 

Ο καθένας ξεκινάει από το 0.. Άμα δεν έχεις καμιά υποδομή και τα ψάχνεις όλα μόνος σου χωρίς καμια βοήθεια, λογικό είναι η αφετηρία κάποιας ενασχόλησης να μην έχει καμία σχέση με το θέμα...

Τώρα που έχω διαβάσει πράγματα βλέπω ότι οι "μάγισσες" δεν έχουν καμία σχέση με την αληθινή μαγεία, και μάλιστα παρερμηνεύουν και πράγματα ορισμένες φορές...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που έχω διαβάσει πράγματα βλέπω ότι οι "μάγισσες" δεν έχουν καμία σχέση με την αληθινή μαγεία, και μάλιστα παρερμηνεύουν και πράγματα ορισμένες φορές...[/size][/color][/font]

11174[/snapback]

Χαίρομαι που συμφωνούμε σ'αυτό! :D

Όσο για τις παρερμηνεύσεις.... Κάτι ήθελα να προσθέσω...... πώς το λένε να δείς.... hollywood?!... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας ξεκινάει από το 0.. Άμα δεν έχεις καμιά υποδομή και τα ψάχνεις όλα μόνος σου χωρίς καμια βοήθεια, λογικό είναι η αφετηρία κάποιας ενασχόλησης να μην έχει καμία σχέση με το θέμα...

Τώρα που έχω διαβάσει πράγματα βλέπω ότι οι "μάγισσες" δεν έχουν καμία σχέση με την αληθινή μαγεία, και μάλιστα παρερμηνεύουν και πράγματα ορισμένες φορές...

Οι Charmed εμένα μ' αρέσουν. Όσο για παρερμηνείες... θέλω να δω βιβλίο μαγείας που να μην έχει καμιά (ίσως εκείνο που θα γράψω εγώ :angel: ).

Αλλά άλλο θέλω να πω...

"Ξεκινάει από το 0" μα τότε... η μαγεία δεν δουλεύει με πρόσθεση αλλά πολλαπλασιασμό, αν ξεκινήσεις από 0, έχουμε 0*χ=.... :crying:

Link to comment
Share on other sites

Οι Charmed εμένα μ' αρέσουν
Κι εμένα!!!Δεν υπάρχει και άλλη σειρά με μάγισσες που να έχει ενδιαφέρον... :smilewink:

 

ίσως εκείνο που θα γράψω εγώ

Αυτή η μετριοφροσύνη....αχ αυτή η μετριοφροσύνη...... :018bleh:

 

"Ξεκινάει από το 0" μα τότε... η μαγεία δεν δουλεύει με πρόσθεση αλλά πολλαπλασιασμό, αν ξεκινήσεις από 0, έχουμε 0*χ=....

 

:clapping::clapping:

:lol::lol:

 

:lololol:

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου αρέσουν οι "Μάγισσες" και μπορώ να πω ότι ήταν ένα από τα έργα που με ώθησαν να ψαξω για αυτό το θέμα!!!! :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

:shocked:

 

Τι να πω ρε παιδια.. μιλατε σοβαρα τωρα? :blink: Και εγω το παρακολουθησα μερικες φορες αλλα αηδιασα με τον τροπο που προβαλει την Μαγεια οι Charmed Σαν να κραυγαζουν "ΝΑΙ!!!Ειμαστε οι υπερανθρωποι,αποκτησαμε δυναμεις μαγικες χωρις να το θελουμε ομως οι καιμενοι.. (οπως spiderman,Batman κ.α)παρολα αυτα ηρθαμε τα σωσουμε τον κοσμο απο το κακο!Να υπερασπιστουμε τους αθωους και να αφανισουμε το κακο ΜΙΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ!Ω ναι..θα ρισκαρουμε την ζωη μας εμεις, για την ανθρωποτητα ρε γαμωτο :063laugh:

 

:063laugh::063laugh::063laugh: Σεβομαι τις αποψεις σας και συγνωμη για τα γελια αλλα δεν μπορω να κρατηθω.. :063laugh:

Link to comment
Share on other sites

:shocked:

Τι να πω ρε παιδια.. μιλατε σοβαρα τωρα? :blink: Και εγω το παρακολουθησα μερικες φορες αλλα αηδιασα με τον τροπο που προβαλει την Μαγεια οι Charmed Σαν να κραυγαζουν "ΝΑΙ!!!Ειμαστε οι υπερανθρωποι,αποκτησαμε δυναμεις μαγικες χωρις να το θελουμε ομως οι καιμενοι.. (οπως spiderman,Batman κ.α)παρολα αυτα ηρθαμε τα σωσουμε τον κοσμο απο το κακο!Να υπερασπιστουμε τους αθωους και να αφανισουμε το κακο ΜΙΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ!Ω ναι..θα ρισκαρουμε την ζωη μας εμεις, για την ανθρωποτητα ρε γαμωτο :063laugh:

:063laugh:  :063laugh:  :063laugh: Σεβομαι τις αποψεις σας και συγνωμη για τα γελια αλλα δεν μπορω να κρατηθω.. :063laugh:

11213[/snapback]

Ααααα... εδώ αρμόζει "ιστοριούλα":

[

Ήταν λοιπόν ένας "μεγάλος" (διάσημος δηλαδή) μαέστρος που είχε προσκαλέσει στο σπίτι του έναν νεαρό που υπήρξε μαθητής του, μαέστρος κι αυτός αλλά προς το μέτριο.

Κουβέντα στην κουβέντα, ήρθε η "μεγάλη ερώτηση" του νεότερου:

"Δάσκαλε, πιο επιτέλους είναι το μυστικό σου; Όταν διευθύνεις μια ορχήστρα το αποτέλεσμα είναι θαυμάσιο, και οι κριτικές το ίδιο. Την ίδια ορχήστρα όταν τη διευθύνω εγώ, όσο και να προσπαθώ, το αποτέλεσμα δεν είναι το ίδιο και οι κριτικές είναι μέτριες. Ποια είναι η διαφορά μας; Εσύ με δίδαξες, τις οδηγίες σου και τις κινήσεις σου ακολουθώ, σε τι διαφέρουμε;"

"Μμμμ..." λέει ο παλιός μαέστρος. "Για να ακούσουμε μια παλιά εξαιρετική ηχογράφηση μιας συμφωνίας", και βγάζει έναν παλιό δίσκο γραμμοφώνου των 78 στροφών. Το βάζει στο πικ-απ και αρχίζει να παίζει... έτσι όπως ακούγονται σήμερα οι δίσκοι των 78 στροφών, η μουσική, μαζί με τριξίματα, θορύβους και συριγμούς".

Ο δίσκος έπαιζε τη μουσική, ο δάσκαλος φαινόταν να την απολαμβάνει, αλλά ο μαθητής, έδειξε στην αρχή υπομονή από ευγένεια αλλά μετά από λίγο δεν άντεξε και ξέσπασε:

«Μα δάσκαλε, πως μπορείς και ακούς τη μουσική μέσα σε τόσο θόρυβο και τριξίματα;»

«Α?» του λέει ο δάσκαλος, «να σε τι διαφέρουμε: εσύ ακούς το θόρυβο, εγώ ακούω τη μουσική?»

]

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η σειρά παρουσιάζει τα πράγματα ΛΙΓΟ (το τονίζω)

λίγο πιο κοντά στην πραγματικότητα. Εντάξει, σε κάποια

σημεία καταντάει υπερβολικό, έχει δίκιο η Aislinn, αλλά

τουλάχιστον δείχνει στον απλό άνθρωπο ότι οι μάγισσες

δεν είναι αναγκαστικά κακιασμένες τσουρόγριες με ελιά

κάτω από τη μύτη και με ιπτάμενη σκούπα!

Και η Φοίβη (Alyssa Milano) είναι ΚΟΥΚΛΑΡΑ!!! :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Ήταν λοιπόν ένας "μεγάλος" (διάσημος δηλαδή) μαέστρος που είχε προσκαλέσει στο σπίτι του έναν νεαρό που υπήρξε μαθητής του, μαέστρος κι αυτός αλλά προς το μέτριο.

Κουβέντα στην κουβέντα, ήρθε η "μεγάλη ερώτηση" του νεότερου:

"Δάσκαλε, πιο επιτέλους είναι το μυστικό σου; Όταν διευθύνεις μια ορχήστρα το αποτέλεσμα είναι θαυμάσιο, και οι κριτικές το ίδιο. Την ίδια ορχήστρα όταν τη διευθύνω εγώ, όσο και να προσπαθώ, το αποτέλεσμα δεν είναι το ίδιο και οι κριτικές είναι μέτριες. Ποια είναι η διαφορά μας; Εσύ με δίδαξες, τις οδηγίες σου και τις κινήσεις σου ακολουθώ, σε τι διαφέρουμε;"

"Μμμμ..." λέει ο παλιός μαέστρος. "Για να ακούσουμε μια παλιά εξαιρετική ηχογράφηση μιας συμφωνίας", και βγάζει έναν παλιό δίσκο γραμμοφώνου των 78 στροφών. Το βάζει στο πικ-απ και αρχίζει να παίζει... έτσι όπως ακούγονται σήμερα οι δίσκοι των 78 στροφών, η μουσική, μαζί με τριξίματα, θορύβους και συριγμούς".

Ο δίσκος έπαιζε τη μουσική, ο δάσκαλος φαινόταν να την απολαμβάνει, αλλά ο μαθητής, έδειξε στην αρχή υπομονή από ευγένεια αλλά μετά από λίγο δεν άντεξε και ξέσπασε:

«Μα δάσκαλε, πως μπορείς και ακούς τη μουσική μέσα σε τόσο θόρυβο και τριξίματα;»

«Α?» του λέει ο δάσκαλος, «να σε τι διαφέρουμε: εσύ ακούς το θόρυβο, εγώ ακούω τη μουσική?»

"Μυρίζει" Ζεν η ιστοριούλα, η είναι ιδέα μου; :unsure:

 

Πολύ καλό πάντως! :clapping::worthy:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...