Jump to content

Μαγεία & Χόλυγουντ


johnny
 Share

Recommended Posts

Αυτή που λέω έχει 3 μάγισσες με διαφορετικές ικανότητες που είναι και φίλες. Μετά έρχεται και η 4η και τώρα είναι πιο δυνατές. Μετά 1 από αυτές που τη λένε Νάνσυ νομίζει ότι ο θεός που τον αποκαλούν Μανέ (απ'ότι θυμάμαι) την έχει επιλέξει. Στο τέλος η 4η μάγισσα με την Νάνσυ παλεύουν με τις δυνάμεις τους.

Αυτή λες?

Link to comment
Share on other sites

Αυτή που λέω έχει 3 μάγισσες με διαφορετικές ικανότητες που είναι και φίλες. Μετά έρχεται και η 4η και τώρα είναι πιο δυνατές. Μετά 1 από αυτές που τη λένε Νάνσυ νομίζει ότι ο θεός που τον αποκαλούν Μανέ (απ'ότι θυμάμαι) την έχει επιλέξει. Στο τέλος η 4η μάγισσα με την Νάνσυ παλεύουν με τις δυνάμεις τους.

Αυτή λες?

11406[/snapback]

 

Ναι, αυτή! Έχει πολύ καλά στοιχεία μέσα, και δείχνει πολύ καλά το πως ενεργεί ο νόμος των τριών.... Πολύ καλή ταινία.... :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τελευταία, έχω αρχίσει κι εγώ να παρακολουθώ Charmed... ίσως με επιρρέασε το κλίμα! :018bleh:

 

Πάντως, ο τρόπος που προβάλλουν τα ΜΜΕ το θέμα της "μαγείας" είναι εντελώς λανθασμένος κι εκεί είναι που δημιουργεί το πρόβλημα καθώς πολλοί μπορεί να οδηγηθούν στη "μαγεία" λόγω του ότι εντυπωσιάστηκαν από τα Μέσα και τελικά άλλο να ζητάνε και άλλο να βρουν, η ακόμα χειρότερα, να οδηγηθούν σε σκοτεινά μονοπάτια (βλ. σατανισμό) επειδή τους προκάλεσε τέτοια εντύπωση η προβολή που έγινε από τα Μέσα...

 

Άλλωστε, σε όλους μας δεν αρέσει το απαγορευμένο?!... ^_^

Link to comment
Share on other sites

Το χειροτερο κακο παντως δεν το κανουν ουτε οι ταινειες ουτε τα σειριαλ. Εχετε δει ειδησεις και συνεντευξεις στην τηλεοραση για το θεμα. Αυτοι ειναι που το διαστρεβλωνουν τελειως το θεμα. Ασε που ποτε δεν καλεσαν κανεναν εστω και ακαδημαικα να μιλησει για παγανιστικα εθιμα. Και μετα μας μιλανε για ελευθερια ιδεων και ανεξηθρυσκεια. Whatever..... :zipped:

Link to comment
Share on other sites

.. Εχετε δει ειδησεις και συνεντευξεις στην τηλεοραση για το θεμα...

11440[/snapback]

 

Όντως, όποτε αναφέρουν το θέμα σε ειδήσεις, αυτό που θυμάμε χαρακτηριστηκά, είναι τα δαιμονικά πλάσματα που δείχνουν, πεντάλφες χύμα στο κύμα και κάτι τελετές βουντού όπου σφάζουν έναν κόκορα!

 

Το κακό είναι ότι παραπληροφορούν τον κόσμο για ότι έχει σχέση με το θέμα, με αποτέλεσμα τις γνωστές προκαταλήψεις, διυσειδεμονίες κλπ κλπ...

 

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Lol.Θα βγούμε off-topic από το off-topic.Πάντως δεν πρέπει να καταδικάζουμε εντελώς την έστω και διαστρεβλωμένη προβολή της μαγείας από τα ΜΜΕ, γιατί κακά τα ψέματα.Το 90% από αυτούς που πετυχαίνουν κάτι, ξεκίνησαν από εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για πλάκα θα γράψω κάτι στίχους:

 

Κάποιοι στα σίγουρα ζηλέψαν την αγάπη μας

Ξόρκια και μάγια θα 'χουν κάνει

Δεν εξηγούνται αλλιώς αυτά που μας συμβαίνουνε

Δεν το αντέχω άλλο, φτάνει

 

(Δαίμονες, Καρβέλας - Βίσση) :D

 

Κερδίζω το βραβείο του πιο off-topic άρθρου;;; :drooling2:

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο illusion :lol:

Αλήθεια, το blair witch project 2 αναφέρθηκε? Και λέω το 2 γιατί το 1 ως γνωστόν δεν ήταν και τόσο χολυγουντιανό... Πρέπει να είναι η φτηνότερου προυπολογισμού ταινία που σημείωσε τις περισσότερες πωλήσεις νομίζω... :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το blair witch project 1 μου άρεσε πάρα πολύ και μπορώ να πω ότι είναι από τις ταινίες που με έχουν κάνει να τρομάξω περισσότερο από μερικές άλλες -τύπου κατάρα. Και όλοι με δουλεύουν όταν το λέω αυτό! :015annoyed:

Αλλά είναι πάρα πολύ αληθοφανής ταινία!!

11615[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

δεν ξέρω για το 2 το 1 πάντως......με τρόμαξε όσο ο εξορκιστης...σημειοτέων τον εξορκιστή τον είδα με παρέα, το BWP 1 μόνη μου.....καταλαβαίνετε νομίζω....

 

έχω δεί ταινείες με μάγισσες το the Craft έχει κάποια λιγότερη σχέση με το hollywood απο τις άλλες συν οτι λέει αλήθειες...από όσα ξέρω τουλαχιστον....

 

ήταν και μια άλλη που είχα δει παλιά δεν ξέρω τίτλο αλλά ήταν για μια κοπέλλα που ήταν έβδομη κόρη μιας έβδομης κόρης και ήταν η κακια και η καλή ήταν ορφανή από μητέρα...δεν την θυμάμαι ακριβώς αλλά κατι άλλες που η "νέα μάγισσα " πάει σε μέντιουμ και της λέει ότι θα γίνει μάγισσα είναι τελειως :censored:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...