Jump to content

Τί φοβόμαστε;


Recommended Posts

Τις πρώην μου!! Μπορούν να γίνουν πολύ σκύλες...

 

Χωρίς πλάκα τώρα, όλοι έχουμε έναν βαθύ φόβο, πολλές φορές κάτι που δεν το έχουμε ανακαλύψει καν και θα το αναγνωρίσουμε τη στιγμή που θα μας ορμήσει.

 

Υπάρχουν διάφορα πράγματα που με ανατριχιάζουν, αλλά σε αντίθεση με πολλούς ανθρώπους, μου ... αρέσει αυτό το αίσθημα.

Όχι δεν είμαι μαζόχας, απλά θεωρώ τον φόβο ένα υγιές αίσθημα και δεν αναζητώ όλη την ώρα "καλά" συναισθήματα.

 

Κάτι όμως που πραγματικά να το φοβάμαι? χμ...

 

Τα όρια της ανθρώπινης λύσσας. Ναι αυτό είναι. Όταν βλέπω φωτογραφίες από τα κρεματόρια των Ναζί στα στρατόπεδα συγκέντρωσης δεν μπορώ να φάω για δύο μέρες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Κάπου είχα διαβάσει ότι "ο φόβος και η αδράνεια είναι οι μεγαλύτεροι εχθροί του ανθρώπου". Εϊναι μια από αυτές τις τρελές φράσεις που σου κάνουν κλικ κάποια στιγμή. Συνειδητοποίησα αργότερα ότι αυτό που πραγματικά μας φοβίζει, αν καταφέρουμε να το ανακαλύψουμε, είναι ένα πολύ ωραίο κίνητρο για να το πολεμήσουμε. Όταν δε καταφέρεις να πολεμήσεις και να νικήσεις κάποιο φόβο σου, νιώθεις σα να σπάει ένας τοίχος μέσα σου και νιώθεις πολύ πιο ελεύθερος από πριν. Έτσι λοιπόν δεν πιστεύω ότι παίζει ρόλο το τι φοβάται ο καθένας μας, το πιο ενδιαφέρον είναι να φτάσουμε στο να μη φοβόμαστε τίποτα. :headb:

Link to comment
Share on other sites

εγω φοβαμε τον θεω γιατη μονο αυτοσ μπορει να σε κρινη

Link to comment
Share on other sites

Guest Lodi

Φοβάμαι (μέσα σε λογικά πλέσια πάντα, δηλαδή όχι όλη την ώρα και τον ίσκιο μου)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που φοβάμαι είναι:να ξυπνήσω το πρωί και να μην βλέπουν τα ματάκια μου την όμορφη ΕΛΛΑΔΑ ??..Για εμένα θα ήταν θάνατος ?επίσης φοβάμαι το αύριο δίχως μέλλον?

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως, βλάστάρια μου, ο φόβος μπορεί να μας προστατεύσει από διάφορα! Δεν είναι ελευθερία ... άμυνα είναι. Στις σωστές δόσεις του :smilewink: !

 

Φόβος = Αίσθημα αυτοσυντήρησης! Χρήσιμο συναίσθημα!

 

:witch:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Φοβάμαι αυτά που δεν γνωρίζω και νιώθω ότι πρέπει όμως να τα μάθω....σας μπέρδεψα;  :whistling:

8729[/snapback]

 

 

Α ρε Βίκυ πάλι με μπέρδεψες.. :evilbl: εγώ πάντως φοβάμαι τις εξεταστηκές, το σκοτάδι, το θάνατο και τα φαντάσματα :ghost: μόνο αυτά :isaycool:

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι = Είμαι ζωντανός.

Δεν φοβάμαι = Είμαι ελεύθερος.

7914[/snapback]

 

 

 

τελειο............απλα τελειο

Morrigan,πολυ απλα μεσα σε 2 σειρες ειπες αυτα που πιστευω

 

υ.γ. ειμαι φιλελευθερος

Link to comment
Share on other sites

Α ρε Βίκυ πάλι με μπέρδεψες.. :evilbl: εγώ πάντως φοβάμαι τις εξεταστηκές, το σκοτάδι, το θάνατο και τα φαντάσματα  :ghost: μόνο αυτά :isaycool:

8838[/snapback]

 

Το έχω αυτό!Το ξέρεις :gleam: Και θα πάρω παράδειγμα από εσένα! π.χ. φοβάσαι τα φαντάσματα! Εγώ δεν φοβάμαι τα φαντάσματα αλλά να μάθω την αλήθεια γι' αυτά! 'Ισως γιατί να μην μου αρέσει, ίσως γιατί με τρομάξει, ίσως γιατί έρθει σε σύγκρουση με αυτά που θέλω να πιστεύω! Από την μία θέλω να μάθω, αλλά από την άλλη φοβάμαι αυτό που θέλω να μάθω για τους λόγους που είπα! Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα κι' άλλο αντί να σε ξεμπερδέψω :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πιστεύω πως φοβόμαστε το θάνατο και τη φθορά γενικά.Και μόνο αυτό.Όλα τα υπόλοιπα είναι κατά κάποιο τρόπο "παράγωγα". Εννοείται πως δε φοβόμαστε το σκοτάδι, αλλά τα πράγματα που μπορούν να συμβούν μέσα σε αυτό.Δε φοβόμαστε την ελεύθερη πτώση, αλλά το οτι μπορεί το αλεξίπτωτο να μην ανοίξει, και κατά συνέπεια να σκοτωθούμε.

Γενικά τα κινητήρια "αισθήματα" (αν μπορεί κανείς να τα πει έτσι) που διατηρούν τη ζωή σε αυτόν τον πλανήτη, είναι ο φόβος και η...πως να το πω εξευγενισμένα:"γενετήσια ορμή" (κα :censored: λα)

 

Επίσης κάπου είχα διαβάσει (στη γκέμμα νομίζω) οτι η γνώση θανάτου είναι το τίμημα που πληρώνει ο άνθρωπος για την αυτογνωσία που του έχει δοθεί.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται οτί φοβόμαστε την ανυπαρξία μας. Εάν όμως γνωρίζαμε τι υπάρχει μετά θάνατον, θα σταματούσαν αυτόματα και οι φόβοι;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...