Jump to content

Τί φοβόμαστε;


Recommended Posts

Ίσως(εαν φυσικά αυτό το κάτι ήταν καλό και όχι κακό).Αλλά και πάλι, ο θάνατος δε συμβαίνει μόνο σε εμάς.Συμβαίνει και στους γύρω μας.Με αυτό θέλω να πω, οτι παρόλο που εγώ μπορεί να έχω ελαχιστοποιήσει το φόβο για το δικό μου θάνατο, μπορεί να φοβάμαι στη σκέψη οτι μπορεί να πεθάνουν οι δικοί μου.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ίσως(εαν φυσικά αυτό το κάτι ήταν καλό και όχι κακό).Αλλά και πάλι, ο θάνατος δε συμβαίνει μόνο σε εμάς.Συμβαίνει και στους γύρω μας.Με αυτό θέλω να πω, οτι παρόλο που εγώ μπορεί να έχω ελαχιστοποιήσει το φόβο για το δικό μου θάνατο,  μπορεί να φοβάμαι στη σκέψη οτι μπορεί να πεθάνουν οι δικοί μου.

9714[/snapback]

 

Και πάλι όμως θα γνώριζες ότι θα τον ξανασυναντούσες. Θα ήταν απλά ένας αποχαιρετισμός για μικρό χρονικό διάστημα. Μόνο για υλικά αγαθά που ίσως σου πρόσφερε αυτό το άτομο θα στενοχωριόσουν, αλλά αυτά, πάλι δεν θα είχαν καμία σημασία στο παραπάνω σενάριο

Link to comment
Share on other sites

Ίσως(εαν φυσικά αυτό το κάτι ήταν καλό και όχι κακό).Αλλά και πάλι, ο θάνατος δε συμβαίνει μόνο σε εμάς.Συμβαίνει και στους γύρω μας.Με αυτό θέλω να πω, οτι παρόλο που εγώ μπορεί να έχω ελαχιστοποιήσει το φόβο για το δικό μου θάνατο,  μπορεί να φοβάμαι στη σκέψη οτι μπορεί να πεθάνουν οι δικοί μου.

9714[/snapback]

 

Και πάλι όμως θα γνώριζες ότι θα τον ξανασυναντούσες. Θα ήταν απλά ένας αποχαιρετισμός για μικρό χρονικό διάστημα. Μόνο για υλικά αγαθά που ίσως σου πρόσφερε αυτό το άτομο θα στενοχωριόσουν, αλλά αυτά, πάλι δεν θα είχαν καμία σημασία στο παραπάνω σενάριο

9775[/snapback]

 

Θα βγω λιγάκι από το θέμα! Πάνω σε αυτό που λες Ixwp, δεν είναι και 100% σίγουρο ότι θα τους συναντήσεις όλους τους δικούς σου... Κάπου διάβασα, ότι με μερικά πρόσωπα, ναι συναντίσαι στην επόμενη ζωή, αλλά οχι με όλα από αυτά! ^_^

Link to comment
Share on other sites

Θα βγω λιγάκι από το θέμα! Πάνω σε αυτό που λες Ixwp, δεν είναι και 100% σίγουρο ότι θα τους συναντήσεις όλους τους δικούς σου... Κάπου διάβασα, ότι με μερικά πρόσωπα, ναι συναντίσαι στην επόμενη ζωή, αλλά οχι με όλα από αυτά! ^_^

9780[/snapback]

 

Θες να μην είμαστε εκτός θέματος μέσα στο topic "Το άλλο μας μισό";

Link to comment
Share on other sites

Άλλο το άλλο μας μισό και άλλο οι τριγύρο μας... Έχει μεγάλη διαφορά το ένα με το άλλο!!! Ναι έχεις δίκιο ότι το άλλο μας μισό το συναντάμε και στην επόμενη ζωή, αλλά ο Earendil μιλούσε γενικά και όχι ειδικά...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Νιώθω πόνο = είμαι ζωντανός

Επίσης:

νιώθω χαρά = είμαι ζωντανός

σκέφτομαι = είμαι ζωντανός

δημιουργώ = είμαι ζωντανός

επικοινωνώ = είμαι ζωντανός...

 

γενικά: νιώθω και πράττω = είμαι ζωντανός

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε δε φοβόμουν το θάνατο..

Αλήθεια.Δε μ ενδιέφερε αν θα πέθαινα σε 1 λεπτό ή σε 1 αιωνιότητα..

Απο τη στιγμή που βρήκα 2 "ενασχολήσεις" που εμπνέουν τη ζωή μου, κατάλαβα οτι αυτα τα 2 συστατικά έλειπαν από το προσωπικό μου φίλτρο.Ήταν τα 2 κύρια συστατικά της ζωής μου..

Και κατάλαβα οτι θέλω να ζήσω γι'αυτά, για μένα, γιατί θέλω να μάθω, να γνωρίσω..

Όμως,ήταν κάποτε που δε φοβόμουν το θάνατο..

Τώρα,αυτό που με ενδιαφέρει ειναι να προλάβω!

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε δε φοβόμουν το θάνατο..

Αλήθεια.Δε μ ενδιέφερε αν θα πέθαινα σε 1 λεπτό ή σε 1 αιωνιότητα..

Απο τη στιγμή που βρήκα 2 "ενασχολήσεις" που εμπνέουν τη ζωή μου, κατάλαβα οτι αυτα τα 2 συστατικά έλειπαν από το προσωπικό μου φίλτρο.Ήταν τα 2 κύρια συστατικά της ζωής μου..

Και κατάλαβα οτι θέλω να ζήσω γι'αυτά, για μένα, γιατί θέλω να μάθω, να γνωρίσω..

Όμως,ήταν κάποτε που δε φοβόμουν το θάνατο..

Τώρα,αυτό που με ενδιαφέρει ειναι να προλάβω!

10344[/snapback]

 

Να προλάβεις; Τι; Έχεις όσο καιρό θέλεις, είτε σε αυτήν τη ζωή είτε σε κάποια άλλη! Όπως λέει και μία παροιμία (αν γράφεται έτσι) "Όποιος βιάζεται σκοντάφτει..."! Όλα θα γίνουν όταν πρέπει να γίνουν! Μην βιαστείς για κάτι, γιατί μπορεί να το πετύχεις, αλλά να χάσεις την ουσία!!! Εγώ τα είπα όλα αυτα; :blink:

Link to comment
Share on other sites

Θάνατε μην νομίζεις οτί με φοβίζεις

Έφυγα και ξαναγύρισα

Τις αξίες μου δεν μπορείς να σκίσεις

Έφυγα και ξαναγύρισα.

 

 

 

Ο ανόητος σκέφτεται το αύριο, ενώ ο σοφός απολαμβάνει το σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Χάρε, εγώ σε σκέφτηκα

Δερβίση μάγκα πρώτο

που καθαρίζει μόρτικα

με μπέσα και γαμώτο

Όμως, εσύ μου τα γυρνάς

στο ύπουλο την στήνεις

καρφώνεις έναν από μας

πισώπλατα την δίνεις

~ Ν. Άσιμος ~

 

Ουπς... εκτός θέματος :019blush:

 

Οκ, επιστροφή στο θέμα μας:

 

Μην βιαστείς για κάτι, γιατί μπορεί να το πετύχεις, αλλά να χάσεις την ουσία!!!

Εγώ τα είπα όλα αυτα;  :blink:

ΝΑΙ! ΝΑΙ! Εσύ! Και μάλιστα τα είπες πολύ όμορφα! :clapping:

 

 

Saginie,

η ζωή γίνεται πιο γλυκειά όταν αποκτά νόημα. :)

Εσύ βρήκες το δικό σου νόημα, γι αυτό τώρα σε τρομάζει η ιδέα του θανάτου. Που ουσιαστικά όμως, δεν είναι ο θάνατος που φοβάσαι, αλλά η έλλειψη του νοήματος που βρήκες.

Ξεπέρασέ το! Ο Ζακ στα είπε πολύ όμορφα :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Νεφέλη μου, πολύ κολακεία πέφτει... Είπαμε να με κολακεύεις, αλλά το παράκανες και θα νομίζουν ότι σε πληρώνω για να το κάνεις (πλάκα κάνω!!!) :lololol:

Link to comment
Share on other sites

Την πληρωμή του μήνα όμως, την καθυστέρησες! Έχουμε 4 του μήνα... που είναι η επιταγή μου??? :015annoyed:

 

 

 

( :063laugh: )

10405[/snapback]

 

Ναι ρε, αφού έχουμε κανονήσει να σου την δίνω στις 10 του μήνα.... :lololol:

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι, μάλλον τρέμω, να μην την χάσω..

 

Και ο καλύτερος τρόπος να αντιμετωπίσεις τον φόβο είναι να τον πλησιάσεις πρώτος. Ετσι έβαλα ένα ΤΕΡΜΑ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...