Jump to content

Chocolat (η ταινία)


outis
 Share

Recommended Posts

Λίγο αργά για να το δείτε (αφού το έπαιξε χθές) και τα περισσότερα video club ανοίγουν αύριο... αλλά και θα το ξαναπαίξει και μπορεί να βρεθεί σε DVD/κασέτα...

...ο λόγος; Για την ταινία Chocolat ( http://en.wikipedia.org/wiki/Chocolat_(movie) ) η οποία αποτελεί πραγματική "διατριβή" στη Μαγεία.

Τα λέει όλα (ΟΚ, όχι όλα πολλά όμως), "αποκαλύπτει" μυστικά και μηχανισμούς - σε όσους μπορούν να τα "δουν" πίσω από το έργο φυσικά (δεν τα λέει, τι μυστικά θα ήταν;) ξεμπροστιάζει τον "υποκριτικό χριστιανισμό" (μόνο τον "υποκριτικό" όμως) και γενικά είναι ταινία που αξίζει κανείς να δει έπειτα να την ξαναδεί "με άλλο μάτι" (δεν "πιάνονται" όλα με την πρώτη).

 

(από σχόλιο για το έργο...) Hollywood has not been good to us. It has taken me a while, but I thought of one, Chocolat is a good portrayal of a witch. Now I would call her a witch. Think about what she did. Thatís a great movie. Any woman that can bring about change like that - thatís what I really call a witch. Not Ö The Craft.

http://www.ithaca.edu/keg/seminar/witches.htm

Α... και ναι, για όσους δεν το ξέρουν, το Ελληνικό σήριαλ "Το καφέ της χαράς" είναι βγαλμένο καρμπόν (αλλά χαλασμένο) από το Chocolat. Επι το "ελληνικότερον" και χωρίς τη μεταφυσική και τα στοιχεία "Μαγείας" (αλλά πολλά "νεοελληνισμού")...

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, εκπληκτική ταινία (και μια από τις προσωπικές μου αγαπημένες) :clapping:

Αξίζει να την δείτε -όσοι δεν την έχετε δει, και να την ξαναδείτε -όσοι την έχετε δει.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπημενη μου ταινια.....

Την εχω και στην προσωπικη μου συλλογη απο DVD με μεταφυσικο περιεχομενο.

Αυτη και το Practical magic ειναι νομιζω απο τις πιο καλες αποδοσεις της μαγειας στο χολιγουντιανο σινεμα.

 

:004cheerleader:

Link to comment
Share on other sites

Ασ' τα αυτά Νεφέλη, εσένα σου άρεσε επειδή παίζει ο Τζόνι Ντεπ....

O Τζόνις ήταν το extra bonus της ταινίας :blblbl:

12627[/snapback]

:clapping::clapping::clapping:

 

Τζόνι - σοκολάτα - ολίγον μεταφυσική = P E R F E C T !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Χωρίς πλάκα πολύ ωραία τανία !!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τζόνι - σοκολάτα - ολίγον μεταφυσική = P E R F E C T !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Χωρίς πλάκα πολύ ωραία τανία !!!!!!!!

Το βλέπεις αφαιρετικά δηλαδή... συγνώμη... μου είρθε από τομα. Είναι το πρώτο μου μήνυμα και οφείλω να σας χαιρετήσω πρώτα!
Link to comment
Share on other sites

τήν παρασκευή τής σοκολάτας - πού δέν έχει καμμία σχέση μέ αυτό πού μάς προσφέρεται στήν αγορά - τήν ξεκινάς από τόν καρπό. Καβούρντισμα, άλεσμα κλπ... καί τελειώνεις μέ τήν μορφοποίηση σέ πλάκες. Πλάκες 2.5 Kg, πού μοιάζουν μέ τίς πλάκες τού χρυσού σέ σχήμα. Η μορφή αυτή, έχει τίς ρίζες της στήν εποχή τών Ίνκας... Τίς πλάκες αυτές χρησιμοποιούν σάν πρώτη ύλη οι σοκολατο-βιομηχανίες τής βόρειας Ευρώπης, γιά νά φτιάξουν τήν πρώτη ύλη για τά διάφορα προϊόντα πού εμείς προμηθευόμαστε.

 

Έχω δοκιμάσει σουφλέ από πρωτογενή σοκολάτα - άγριου κακάο - καί κρέμα γάλακτος καί τάχασα!!! ...Μαγεία...

 

Θερμαίνεις κρέμα γάλακτος σέ θερμό υδατόλουτρο - μέχρι τούς 60β. Celsius -, προσθέτεις λίγη ζάχαρη, τήν διαλύεις καί κατόπιν διαλύεις μέσα στήν κρέμα γάλατος, μέ αργή ανάδευση, κομάτια από τήν πλάκα τής σοκολάτας μέχρι τό μίγμα νά δέσει... Τό αδειάζεις σέ ρηχή πιατέλα γιά σουφλέ, τό βάζεις στό ψυγείο 2-3 ώρες καί τό σερβίρεις γιά επιδόρπιο, παρέα μέ μπράντυ ή ...ρούμι!

Επειδή είναι αδύνατο νά βρείτε πρωτογενή σοκολάτα, αντικαταστείστε την μέ μία ακριβή κουβερτούρα - όχι σοκολάτα γάλακτος - αλλά μήν βάλλετε στήν κρέμα γάλακτος ζάχαρη!!

 

:drooling2: ....είναι μιά παρηγοριά κι αυτό όταν αισθάνεσαι ... :offtopic:

 

:sorry:

Link to comment
Share on other sites

Τζόνι - σοκολάτα - ολίγον μεταφυσική = P E R F E C T !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Χωρίς πλάκα πολύ ωραία τανία !!!!!!!!

Το βλέπεις αφαιρετικά δηλαδή... συγνώμη... μου είρθε από τομα. Είναι το πρώτο μου μήνυμα και οφείλω να σας χαιρετήσω πρώτα!

12684[/snapback]

 

:018bleh:

Πρώτα από όλα καλώς ήρθες και συνέχεια

ΟΧΙ ΑΦΑΙΡΕΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΑΡΘΡΟΙΣΤΙΚΑ .

Θα μου πεις βέβαια για τα - - - Τι να πω έτσι μου βγήκε στο γράψιμο :headb:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...