Jump to content

Osho rajneesh


Recommended Posts

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ? ΤΡΩΓΕΤΑΙ? εξηγησέ μας πρώτα τι έκανε και είπε και θα σου πούμε (ο καθένας τα δικά του κι αντε βγάλε νόημα...) Εξήγησε μας ομως

 

Μιχαηλ

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ήταν ένας "ΣΟΦΟΣ" ΓΕΡΟΝΤΑΣ ο οποίος σχολίαζαι και μιλούσε για διάφορα θέματα όπως για τον Βουδισμό,για τον Θάνατο,για την ζωή , για τον Διαλογισμό,για τον Ιησου που συνεχώς τον χλευάζει και τον ειρωνεύεται και πολλά άλλα.

σας παρεθέτω ένα site http://www.osho.com το οποίο έχει κάποια πράγματα για τον Osho θετικά προς το πρόσωπό του.

Έχω και ένα άλλο site http://home.att.net/~meditation/Osho.html το οποίο μας λέει κάποια πράγματα τα οποία μετατρέπουν τον Osho από σοφό σε έναν κοινό άνθρωπο με ...! :015annoyed::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Μια γευση μπορεις να παρεις απο αυτο το site ...

 

Εχει γραψει και καμποσα βιβλια. Εγω εχω διαβασει ενα. Μου ειπε αρκετα....

 

Γενικοτερα ομως εγω δεν κρινω ή επικρινω κανεναν. Διαβαζω τα παντα, ακουω τα παντα, και στο τελος κραταω αυτα που μου λενε πολλα. Μαλλον εννοεις αν ειναι απατη που τον χαρακτηριζουν αγιο κλπ κλπ. Τι να σου πω... Παντως αυτα που λεει σε αγγιζουν, αλλα κατα την ταπεινη μου γνωμη δεν ειναι πραγματα που δεν εχουν ξαναακουστει.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν τον γνωρίζω, ούτε έχω διαβάσει κανένα βιβλίο του πάντως δεν νομίζω πως μπορείς να χλευάσεις κάποιον που ακόμα και αν δεν ήταν αληθινός, έχει αφήσει ιστορία και πιστεύουν σ'αυτόν εκατομμύρια άνθρωποι.

Αν κάνω λάθος διορθώστε με, αλλά αυτό πιστεύω. Και να πω και του στραβού το δίκιο ούτε εγώ πιστεύω στον Ιησού, αλλά ποτέ δεν τον χλεύασα.

 

(Θα μου πείτε, ποια είσαι εσύ που νομίζεις πως μπορείς να μιλήσεις για τον Ιησού όπως αυτός... Μπορεί να έχετε και δίκιο, αλλά είμαι και εγώ άνθρωπος με νου, πιστεύω και αξίες.)

Link to comment
Share on other sites

Namaste!

Eίναι αυτό το πρώτo μου μνμ σε τούτο το forum-αφορμή ένας καλός φίλος που μ' ενημέρωσε πως υπάρχει(τόσο το Αβάπτιστο όσο και...) ένα θέμα για τον ΟSHOσαν εισαγωγή μου στο παρόν θέμα θα παραθέσω ένα αφιέρωμα που είχα ξεκινήσει παλιότερα (σε άλλο διαδικτυακό χώρο) μιας και θα ήταν καλό να μιλήσει (έστω εισαγωγικά)ο διδάσκαλος μέσω εμού και όχι εγώ για εκείνον...

 

..τώρα-σχετικά με το διττό ερώτημα του ApollonE ,που ξεκινά την εδώ κουβέντα ,θα ήθελα να πω..:

Αν το ερώτημα σου είναι τιουτοτρόπως δοσμένο..

δύο τινά συμβαίνουν:

-Ή θέλεις να διαπιστώσεις σε ποιά από τις δύο πλευρές της ερώτησης υπάγονται οι συνομιλητές που θα επακολουθήσουν εσού..

-Ή.. πως θέλεις να διαπιστώσεις (μέσω "τρίτης αιτίας" ..)ΤΙ από τα δύο πιστεύεις εσύ!@_@!

 

Λαμβάνοντας την ευθύνη της "τρίτης αιτίας "(επίσης διττή ως χροιά ,που όμως μας βοηθά πάντα να αναγάγουμε εις 4//..τουτέστιν "στο συμπέρασμα "!)θα ήθελα να σε ρωτήσω ..

Έχεις διαβάσει έστω μια φράση του Όσσο;

Αν ναι//πέσμου ποια ήταν και τι κατάλαβες από αυτήν//"τί ένοιωσες"θαρρώ είναι η καλύτερη διατύπωση..

(Και για να προλάβω τυχόν παρεκτροπές ) θα ήθελα να σου πω ότι αν είσαι έτοιμος...έρχεται και η Απάντηση...Αν όχι...έρχεται η απόρριψη καθώς και όσα την ακολουθούν !@_@!

Link to comment
Share on other sites

Namaste!

Eίναι αυτό το πρώτo μου μνμ σε τούτο το forum-αφορμή ένας καλός φίλος που μ' ενημέρωσε πως υπάρχει(τόσο το Αβάπτιστο όσο και...) ένα θέμα για τον ΟSHOσαν εισαγωγή μου στο παρόν θέμα θα παραθέσω ένα αφιέρωμα που είχα ξεκινήσει παλιότερα (σε άλλο διαδικτυακό χώρο) μιας και θα ήταν καλό να μιλήσει (έστω εισαγωγικά)ο διδάσκαλος μέσω εμού και όχι εγώ για εκείνον...

 

..τώρα-σχετικά με το διττό ερώτημα του ApollonE ,που ξεκινά την εδώ κουβέντα ,θα ήθελα να πω..:

Αν το ερώτημα σου είναι τιουτοτρόπως δοσμένο..

δύο τινά συμβαίνουν:

-Ή θέλεις να διαπιστώσεις σε ποιά από τις δύο πλευρές της ερώτησης υπάγονται οι συνομιλητές που θα επακολουθήσουν εσού..

-Ή.. πως θέλεις να διαπιστώσεις (μέσω "τρίτης αιτίας" ..)ΤΙ από τα δύο πιστεύεις εσύ!@_@!

 

Λαμβάνοντας την ευθύνη της "τρίτης αιτίας "(επίσης διττή ως χροιά ,που όμως μας βοηθά πάντα να αναγάγουμε εις 4//..τουτέστιν "στο συμπέρασμα "!)θα ήθελα να σε ρωτήσω ..

Έχεις διαβάσει έστω μια φράση του Όσσο;

Αν ναι//πέσμου ποια ήταν και τι κατάλαβες από αυτήν//"τί ένοιωσες"θαρρώ είναι η καλύτερη διατύπωση..

(Και για να προλάβω τυχόν παρεκτροπές ) θα ήθελα να σου πω ότι αν είσαι έτοιμος...έρχεται και η Απάντηση...Αν όχι...έρχεται η απόρριψη καθώς και όσα την ακολουθούν !@_@!

Τιουτοτρόπως;

Τα άλλα τρένα να περνούν... ^_^

Link to comment
Share on other sites

Απο μια ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΗ ματια που εριξα ΔΕΝ μου ειπε και πολλα..

Χιλιοειπωμενα(το σκοτωσα ε;;)και paraphrasing στο full με 5-6 ωραιες εικονες...

Πιο πολυ για "ψαρεμα" τον κοβω,ομως χωρις αυτο να σημενει πως δεν εχει βοηθησει ανθρωπους που τα βρισκουν σκουρα με τα φιλοσοφικα και χρειαζονται"μασημενη τροφη"

Link to comment
Share on other sites

Δεν τον έχω διαβάσει (αν και έχουν πέσει αρκετά βιβλία του στα χέρια μου) αλλά έχω διαβάσει ότι είχε κάνει ένα "μπόλιασμα" μερικών από τις επικρατέστερες θρησκείες και άρχισε.... τα διδάγματα!

 

Atma, καταρχήν καλωσήρθες.

...φυσικά και μπορεί να σου άρεσε ο εν λόγω κύριος και να έκατσες να αποστηθίσεις όλα του τα βιβλία... Εδώ όμως κάνουμε μια ήρεμη συζήτηση, όχι επίδειξη γνώσων... :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ήταν ένας "ΣΟΦΟΣ" ΓΕΡΟΝΤΑΣ ο οποίος σχολίαζαι και μιλούσε για διάφορα θέματα όπως για τον Βουδισμό,για τον Θάνατο,για την ζωή , για τον Διαλογισμό,για τον Ιησου που συνεχώς τον χλευάζει και τον ειρωνεύεται και πολλά άλλα.

σας παρεθέτω ένα site http://www.osho.com το οποίο έχει κάποια πράγματα για τον Osho θετικά προς το πρόσωπό του.

Έχω και ένα άλλο site http://home.att.net/~meditation/Osho.html το οποίο μας λέει κάποια πράγματα τα οποία μετατρέπουν τον Osho από σοφό σε έναν κοινό άνθρωπο με ...! :015annoyed::wacko:

 

Εάν τα μισά από αυτά που λέει το δεύτερο site που παραθέτεις είναι αλήθεια.... No comments.....

:015annoyed::015annoyed:

Link to comment
Share on other sites

Δεν τον ξέρω τον κύριο :019blush: δεν μπορώ να εκφράσω άποψη

Link to comment
Share on other sites

Atma, καταρχήν καλωσήρθες.

...φυσικά και μπορεί να σου άρεσε ο εν λόγω κύριος και να έκατσες να αποστηθίσεις όλα του τα βιβλία... Εδώ όμως κάνουμε μια ήρεμη συζήτηση, όχι επίδειξη γνώσων... :)

 

Namaste!

Σ'ευχαριστώ για το καλωσόρισμα:)θα χρησιμοποιήσω το μνμ σου ως αφορμή για συνειρμούς και σευχαριστώ που τιουτοτρόπως θα κυλίσουμε σε διάλογο :smilewink:

να πω λοιπόν ότι και ο λόγος που με διαβάζετε είναι αυτή η ηρεμία μου απέπνευσε τούτο το φόρουμ! και να συνεχίσω λέγοντας πως το να θέτεις τις βάσεις για μια κουβέντα --οριοθετώντας την απαρχή του από το αυτό ερώτημα--είναι "το ήμισυ του παντός".. διευκρινύζοντας έτσι και το σκοπό του αντ-ερωτήματος μου προς τον συγγραφέα του εδώ θέματος//

Η επίδειξη γνώσεων αγαπητέ, δεν αφορά στα εμά και θά'λεγα πως για να ξετιλυχτεί η κουβέντα...εχμ..κάποιος πρέπει και να την ξεκινήσει..; :019blush: //σύνηθες πάλι είναι ο θεματοθέτης να οριοθετεί κάπως τα πλαίσια του διαλόγου (που θα επακολουθήσει) και επειδή δεν διέκρινα κάτι τέτοιο ,παρά του βασικού σχετικού λίνκ που έθεσε τόσο ο ApollonE όσο και η Namiarlda ,θεώρησα ορθόν να διαθέσω παρα να επανα-παραθέσω όσα ήδη έχω διατυπώσει και συγκεντρώσει δημόσια, ώστε να πάμε παρακάτω βοηθώντας έτσι όσους δεν γνωρίζουν να πάρουν μια γεύση_ και να συμμετέχουν -γιατί όχι.) τελικά!--

Δεν διακρίνω κάτι μεμπτό ως προς αυτό-

 

 

 

Δεν τον έχω διαβάσει (αν και έχουν πέσει αρκετά βιβλία του στα χέρια μου) αλλά έχω διαβάσει ότι είχε κάνει ένα "μπόλιασμα" μερικών από τις επικρατέστερες θρησκείες και άρχισε.... τα διδάγματα!

 

Ούτε κι εγώ έχω διαβάσει άπαντα από τον Όσσο(δύσκολο αυτό!),έχω διαβάσει όμως κάποια από τ' αμέτρητα που μας έχει κληροδοτήσει,κι έχω ακούσει κάποιες ομιλίες του (από τις αμέτρητες που μπορεί να προμηθευτεί κανείς, αν ενδιαφέρεται και για την άμεση, μεστή δονητική του λόγου του )..

 

Όσο αφορά τώρα στην αποστήθιση...(αποτρεπτικό για όσους ασχολούμαστε με τη θεοσοφική προσέγγιση του Θείου ακόμη και ως στάση ζωής/μιας ζωής που εκπορεύει τα συμπεράσματα μας κατόπιν πείρας..ουχι παπαγαλίας..)

Η αποστήθιση δηλώνει μηχανικότητα,παπαγαλισμό ,μη-συνειδητότητα,"αγνωμοσύνη",και "φανφαρισμό"και δεν με αφορά καν!//Αντίθετα,θά'λεγα, πω αν κάτι μου κέντρισε το ενδιαφέρον στον διδάσκαλοΌσσο, είναι η αμεσότητα του και το γεγονός πως κάθε φορά που άνοιγα ένα βιβλίο του..(κάποτε αυτό,στις απαρχές της επαφής μου με τα γραπτά του) μου έδινε επακριβώς την αληλλουχία λέξεων που με οδηγούσαν-και το κάνει ακόμη:)--στα συμπεράσματα ως προς την δική μου πάντα πραγματικότητα...*

Οι οδηγοί μου(πρόσωπα που θεωρώ δασκάλους μου στο μονοπάτι της αναζήτησης,άτομα μέσα από την πραγματική μου πραγματικότητα:) πολλές φορές σε ερώτηση μου για αυτό το παράδοξα ευχάριστο όμως,γεγονός---το να λαμβάνω επιβεβαιώσεις μέσα από τα λόγια των διδασκάλων) μου είπανε πως αυτό συμβαίνει όταν έχεις φτάσεις ν'αντιλαμβάνεσαι την αντικειμενικότητα και πως βαδίζεις ορθά στο μονοπάτι που σου αντιστοιχεί...βαδίζεις ορθά δηλαδή...(αν δεν το προσπαθήσεις βέβαια..όσα γράφω είναι..."γκλρκ"!χμ;)

 

Με λίγα λόγια ,θα έλεγα, κλείνοντας, πως το να βρίσκεις την αλήθεια σου μέσα στα λόγια κάποιου δέν σημαίνει απαραίτητα πως θα τον αποστηθίσεις ! ή όταν μιλάς γι'αυτόν πρέπει να λές όσα είπε...

Οφείλεις να κάνεις συνείδηση ....όσα σου δίνονται από τη ζωή...με οποιονδήποτε όμως τρόπο σου τα δίνει!

...

Είναι θέμα αντιληπτικής ικανότητας του καθένα να καταλάβει τι ακριβώς κάνει ο "κάθε" διδάσκαλος ,καθώς διδάσκαλοι υπάρχουν πολλοί.. απλά αντιστοιχούν σε αριθμό προσωπικοτητων (ατόμων)...

όσο πιο κοντά στην απόλυτη αλήθεια βρίσκεται ο διδάσκαλος τόσο περισσότερες προσωπικότητες χρειάζονται για να υλοποιηθεί...να ενσαρκωθεί δηλαδή..αλλά και αντίθετα...

αν υπάρξει κάποιος που φωτίζεται του αντιστοιχούν τόσες προσωπικότητες όσες και το πεδίο της δικής του αντιλιπτικής ικανότητας...

 

 

χμ...

 

ας κουβεντιάσουμε φίλοι μου,είναι το πλέον σπάνιο αγαθό:)

έτσι ...υλοποιούνται οι ουτοπίες...επειδή από αρένες...χορτάσαμε :angel:

 

 

Satyam nasti pari dharmah!

Link to comment
Share on other sites

στο συμπληρωματικό μνμ, εννοείς καλόμ' ;

 

Αλήθεια ..ξέρεις τι εννοώ..."αναγνωρίζοντας τον θεό που κατοικεί μέσα σου"; :smilewink:

 

 

 

 

 

--παρατηρώ πως υπάρχει μια περίεργη διάθεση χμ....για να δούμε!_..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...