Jump to content

Χριστος: υπηρχε ως ανθρωπος ή ως Θεανθρωπος?


Recommended Posts

Συχνα μου κανουν ερωτησεις πιστευεις στο Χριστο ή υπηρχε Χριστος ,πιστευεις οτι εκανε τα θαυματα κτλ.....

Αποψη μου ειναι οτι σαν ανθρωπος υπηρχε.Δεν μπορω να ξερω αν εκανε ολα αυτα που γραφονται ή οτι τον εστειλε ο Θεος.Και ο Μωαμεθ είπε πως τον εστειλ ο Αλαχ και Χριστος είπε οτι τον έστειλε ο Θεός.Το θεμα ειναι οτι αφου όπως ειπε ο Χριστος ,οτι ο Θεος δεν ειναι τιμωρος , αγαπει τους ανθρωπους κτλ , αφου τους αγαπαει γιατι τους στελνει στο Παραδεισο και στη Κολαση και δεν τους στελνει όλους μαζι στο Παραδεισο ?

Link to comment
Share on other sites

Συχνα μου κανουν ερωτησεις πιστευεις στο Χριστο ή υπηρχε Χριστος ,πιστευεις οτι εκανε τα θαυματα κτλ.....

Αποψη μου ειναι οτι σαν ανθρωπος υπηρχε.

Δεν έχω άποψη επ? αυτού. Δεν μπορώ να καταλήξω στο εάν υπήρξε ή όχι... και για είμαι ειλικρινής, δεν με απασχολεί κιόλας.

Το σίγουρο πάντως είναι, ότι υπήρξε κάποιος ή κάποιοι, που είπε/είπαν αυτά που τώρα λέμε ότι είπε ο Ιησούς. Ποιός/οι ήταν αυτός/οι; ... ούτε σ? αυτό μπορώ να καταλήξω, αλλά και πάλι δεν μ? απασχολεί. Κοιτάω το αποτέλεσμα - την διδασκαλία.

Κι αν δηλαδή υπήρξε, τι αλλάζει;

Κι αν δεν υπήρξε, τι αλλάζει;

 

Ας μην μπλέκουμε την ιστορία με την φιλοσοφία... Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. ^_^

 

και Χριστος είπε οτι τον έστειλε ο Θεός.

...Όχι ακριβώς... Ψάξ' το λίγο.

 

Το θεμα ειναι οτι αφου όπως ειπε ο Χριστος ,οτι ο Θεος δεν ειναι τιμωρος , αγαπει τους ανθρωπους κτλ , αφου τους αγαπαει γιατι τους στελνει στο Παραδεισο και στη Κολαση και δεν τους στελνει όλους μαζι στο Παραδεισο ?

Ο Ιησούς (ή όποιος τέλος πάντων είπε αυτά που είπε), υπήρξε σαφέστατος σ? αυτό: ?Παράδεισος? και ?Κόλαση? είναι εδώ και τώρα. Κανείς δεν σε στέλνει πουθενά. Εσύ ?στέλνεις? τον εαυτό σου, με τις πράξεις σου, τις επιλογές σου, τις σκέψεις σου κλπ κλπ.

(θυμήσου εδώ τον Νόμο των Τριών... άραγε, πόσο πολύ απέχει;... :whistling: )

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν πιστεύω στην κόλαση όπως μας την έμαθαν.Απλώς με τις αμαρτίες αυτοκαταστρέφεσε. Η εκκλησία λέει σαφέστατα πως ο Χριστός είναι ο Σωτήρας ο οποίος κουβαλά τις αμαρτίες όλων μας στον όμο του,προσπαθόντας να μας σώση,να μας δίξει τον δρόμο προς τον παράδησο(θέωση???),όπως και έκανε.Μην ξεχνάτε ότι όπως αναφέρεται ο Χριστός στις τρείς μέρες του θανάτου του πήγε στον Άδη και απελευθέροσε τον Αδάμ την Εύα και όλους του άλλους που υπήρχαν πριν απο αυτόν(Αν κάνω λάθος εδώ διορθόστε με).Δηλαδή?Αυτοί δεν αμάρτησαν? και όμως τους έσωσε όπως λέει η εκκλησία πέρνοντας τους στον Παράδεισο.Περνόντας τους απτον θάνατο στην ζωή.Η εκκλησία λέει πως ο Χριστός νίκησε τον θάνατό του με την Ανάσταση του,και κατά την άποψή μου εννωεί τον πνευματικό θάνατο γιατί η σωματική Ανάσταση δεν μου πολυκάθετε.Άρα ο Χριστός μας δίνει την αιώνια ζωή(όπως υποστιρίζετε απο την εκκλησία).Λοιπών αυτά κατέβασε τώρα το μιαλό μου.Σταματάω όμως γιατί κουράστηκα να σκεύτομαι!!! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι ο Χριστός υπήρξε ως Θεάνθρωπος!Δεν ήταν ένας απλός διδάσκαλος,αλλά κάποιος που έδωσε ένα μήνυμα ελπίδας και ήθους στους ανθρώπους!Με το ταπεινό μυαλό μου υποθέτω πως ένα πλάσμα που έχει κάτι το θεικό μέσα του,μπορούσε να κάνει θαύματα,να συγχωρεί και να αγαπά ανιδιοτελώς!Δεν ζήτησε ποτέ μεγαλεία και παλάτια,δεν δίδαξε τους ανθρώπους να αναζητούν τον εύκολο δρόμο και να μην ψηθούν στη ζωή...Κάποιοι ίσως μου πουν:"ζούσες εκεί?"ή "δεν πιστεύουμε τίποτα,ούτε σε εκείνον"...Εγώ δεν δίνω την απάντησή μου για να ξεσηκώσω,απλά για να βγάλω την εικόνα της Κασσάνδρας προς τα έξω και τα πιστεύω της!Ο Χριστός στα μάτια τα δικά μου έκανε τα πάντα,όπως και στα μάτια εκείνων που τον πίστεψαν και τον πιστεύουν!Άσχετα με το τι πιστεύει ο καθένας και τι ακολουθεί,πρέπει να σέβεται την ιδιοσυγκρασία του καθενός και την ταυτότητά του.. :)

Link to comment
Share on other sites

Ενας απλα ΑΝΘΡΩΠΟΣ ηταν,

οχι σαν εμας..τα εχω ξαναπει εδω μεσα αυτα,...Δεν ειμαστε ΑΝΘΡΩΠΟΙ εμεις...αποφευγω να χαρακτηρισω για να μην αναψω φωτιες

 

υπηρχαν τοσοι αλλοι και κατα πολυ καλυτεροι του...ομως επειδη δεν "Σταυρωθηκαν" για μας τους βαζουμε στην Ακρη

Link to comment
Share on other sites

Κασσάνδρα, ο καθένας μας έχει κάτι το θεϊκό μέσα του... :smilewink:

Απλά ο συγκεκριμένος κύριος το εξωτερίκευσε προς χάρην μιας αλλαγής που οραματιζόταν, σε κοινωνικο-πολιτικό επίπεδο...

Απο 'κει και πέρα, η πρόκληση για μας είναι να μάθουμε απ'αυτόν (όπως και από άλλους σαν αυτόν) και να κάνουμε το ίδιο...να εξωτερικεύσουμε το θεό που κρύβεται μέσα μας. :)

Link to comment
Share on other sites

Ενας απλα ΑΝΘΡΩΠΟΣ ηταν,

οχι σαν εμας..τα εχω ξαναπει εδω μεσα αυτα,...Δεν ειμαστε ΑΝΘΡΩΠΟΙ εμεις...αποφευγω να χαρακτηρισω για να μην αναψω φωτιες

 

υπηρχαν τοσοι αλλοι και κατα πολυ καλυτεροι του...ομως επειδη δεν "Σταυρωθηκαν" για μας τους βαζουμε στην Ακρη

 

όπως?

Link to comment
Share on other sites

Ενας απλα ΑΝΘΡΩΠΟΣ ηταν,

οχι σαν εμας..τα εχω ξαναπει εδω μεσα αυτα,...Δεν ειμαστε ΑΝΘΡΩΠΟΙ εμεις...αποφευγω να χαρακτηρισω για να μην αναψω φωτιες

 

υπηρχαν τοσοι αλλοι και κατα πολυ καλυτεροι του...ομως επειδη δεν "Σταυρωθηκαν" για μας τους βαζουμε στην Ακρη

Κασσάνδρα, ο καθένας μας έχει κάτι το θεϊκό μέσα του...

Απλά ο συγκεκριμένος κύριος το εξωτερίκευσε προς χάρην μιας αλλαγής που οραματιζόταν, σε κοινωνικο-πολιτικό επίπεδο...

Απο 'κει και πέρα, η πρόκληση για μας είναι να μάθουμε απ'αυτόν (όπως και από άλλους σαν αυτόν) και να κάνουμε το ίδιο...να εξωτερικεύσουμε το θεό που κρύβεται μέσα μας.

 

Ναι μα ο Ιησούς δεν ήταν ο όποιος δήποτε!Είχαν προφιτεύση για την παρουσία του χιλιάδες χρόνια πριν!Δεν είναι όποιος κι όποιος

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά να μην ξεχνάμε οτι και με τα χρόνια εχουν διαστρεβλωθεί και πολλά στοιχεία γενικά με τον

χριστιανισμό απο κάποιους εσκεμένα για να μπορούν να ελέγχουν τις μάζες,γιατί εδω που τα λέμε το μεγαλύτερο

όπλο που υπήρξε ποτέ ήταν και θα είναι κατά τη γνώμη μου ο χριστιανισμός..... τώρα οσο για τον Χριστό εγωι

πιστεύω οτι υπήρξε σαν άνθρωπος και όχι σαν θεάνθρωπος πού μας έχουν μάθει να λέμε και να πιστεύουμε.... το σίγουρο είναι οτι απο τη στιγμή που δεν ζούσαμε εκείνη την εποχή δεν μπορούμε να ξέρουμε τι ήταν αλήθεια και τι οχι οπως και δέν μπορούμε να ξέρουμε τι απο όλα όσα έχουν ειπωθεί και γραφτεί μέχρι στιγμής είναι αληθινό!!!!

Link to comment
Share on other sites

[Η εκκλησία λέει πως ο Χριστός νίκησε τον θάνατό του με την Ανάσταση του,και κατά την άποψή μου εννωεί τον πνευματικό θάνατο γιατί η σωματική Ανάσταση δεν μου πολυκάθετε.Άρα ο Χριστός μας δίνει την αιώνια ζωή(όπως υποστιρίζετε απο την εκκλησία).Λοιπών αυτά κατέβασε τώρα το μιαλό μου.Σταματάω όμως γιατί κουράστηκα να σκεύτομαι!!! :wacko:

:clapping: Σωστά!!!

Link to comment
Share on other sites

Κασσάνδρα, ο καθένας μας έχει κάτι το θεϊκό μέσα του... :smilewink:

Απλά ο συγκεκριμένος κύριος το εξωτερίκευσε προς χάρην μιας αλλαγής που οραματιζόταν, σε κοινωνικο-πολιτικό επίπεδο...

Απο 'κει και πέρα, η πρόκληση για μας είναι να μάθουμε απ'αυτόν (όπως και από άλλους σαν αυτόν) και να κάνουμε το ίδιο...να εξωτερικεύσουμε το θεό που κρύβεται μέσα μας. :)

Να φτάσουμε στην Θέωση με λίγα λόγια ^_^

Link to comment
Share on other sites

Ενας απλα ΑΝΘΡΩΠΟΣ ηταν,

οχι σαν εμας..τα εχω ξαναπει εδω μεσα αυτα,...Δεν ειμαστε ΑΝΘΡΩΠΟΙ εμεις...αποφευγω να χαρακτηρισω για να μην αναψω φωτιες

 

υπηρχαν τοσοι αλλοι και κατα πολυ καλυτεροι του...ομως επειδη δεν "Σταυρωθηκαν" για μας τους βαζουμε στην Ακρη

Κασσάνδρα, ο καθένας μας έχει κάτι το θεϊκό μέσα του...

Απλά ο συγκεκριμένος κύριος το εξωτερίκευσε προς χάρην μιας αλλαγής που οραματιζόταν, σε κοινωνικο-πολιτικό επίπεδο...

Απο 'κει και πέρα, η πρόκληση για μας είναι να μάθουμε απ'αυτόν (όπως και από άλλους σαν αυτόν) και να κάνουμε το ίδιο...να εξωτερικεύσουμε το θεό που κρύβεται μέσα μας.

 

Ναι μα ο Ιησούς δεν ήταν ο όποιος δήποτε!Είχαν προφιτεύση για την παρουσία του χιλιάδες χρόνια πριν!Δεν είναι όποιος κι όποιος

 

 

Πιστος στο σεναριο των Εβραιων~το οποιο ειναι Εβραιως γνωστο κ αποδεκτο......

αν με καταλαβαινεις

Link to comment
Share on other sites

Ναι ο Jesus Christ ειναι εβραιος.Μην ακουτε τωρα τον Λιακοπουλο που εχει πει πως ο πρωτος Ελληνας ηταν ο Τσεγκις Χαν :063laugh: :4_1_72[1]: :headb: :headb: :headb:

Σε λιγο θα πει πως οι μαυροι ειναι πνευματα Ελληνων που τους ειχαν βαλει στη πυρα και με την μετενσαρκωση μεταφερθηκε και το χρωμα του καρβουνου. :063laugh:

Ασε μας ρε Λιακο.Ενταξει εχει πει και πραγματα που ισχυουν αλλα οχι και ετσι

Πιστευω οτι ολο το post ηταν :offtopic:

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου ένας άνθρωπος ήταν . η ανάσταση δεν μου κάθετε καθόλου γιατί έγινε με πολύ γκανγκστερικό τρόπο... 4 ευαγγέλια και το καθένα την περιγράφει διαφορετικά...

έκτος από τους μαθητές του ποιος άλλος την είδε ;

Link to comment
Share on other sites

κ εγω αυτο που εχω ακουσει ειναι πως ο Ιησους Χριστός ηταν ο μόνος που είπε πως ειναι Γιος του Θεού....

Τωρα αν ηταν ανθρωπος η θεανθρωπος δεν θα επρεπε να μας απασχολει αυτο που θα επρπεε να μας απασχολει ειναι το τι ηρθε να κανει εδω στην Γη και το τι διδαξε στους ανθρωπους....

Αυτο ειναι που εχει σημασία, κ οπως γραφτηκε κ πιο πανω η εκκλησια εχει διαστρεβλώσει τα πάντα, και πλέον ειναι δυσκολο εως απιθανο να μαθεις το τι πραγματικα εγινε τοτε....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...