Jump to content

Μοίρα ή ελεύθερη βούληση?


Recommended Posts

Εσείς τι λέτε? Τα γεγονότα και η πορεία της ζωής μας είναι προδιαγεγραμμένα ή τα διαμορφώνουμε εμείς με τις επιλογές μας? Είναι αποκλειστικά θέμα μοίρας (Kismet), ή μόνο θέμα ελεύθερης βούλησης και όλα είναι στα χέρια μας?

Μήπως είναι μια ανάμειξη? Και αν ναι, σε τι ποσοστά την προσδιορίζετε?

 

Όσοι έχουν δει τις ταινίες "Sliding doors" και "Butterfly effect" ας τις λάβουν υπόψιν στις απαντήσεις τους... :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως οι προδιαθέσεις της μοίρας είναι κάπου "γραμμένες" αλλά εμείς είμαστε οι τελικοί κριτές που αποφασίζουν κρίνουν και διαμορφώνουν τα γεγονο΄τα της ζωής μας!

 

Πάντα με φιλική διάθεση

Magica

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την magica, αλλά θα προσθέσω επίσης ότι μερικά γεγονότα στην ζωή μας πιστεύω πως είναι αναπόφευκτα.

 

Το γιατί βέβαια είναι μια τεράστια συζήτηση, καταδικασμένη σε αδιέξοδο...

Θα πρέπει αναγκαστικά να το πάμε σε προηγούμενες ζωές, εάν πράγματι υφίσταται μετενσάρκωση, γιατί να υφίσταται, αν όχι τότε ποιός ή τι ορίζει την μοίρα κλπ... :wacko:

 

...Μ΄ αρέσει αυτή η συζήτηση!! :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την magica, αλλά θα προσθέσω επίσης ότι μερικά γεγονότα στην ζωή μας πιστεύω πως είναι αναπόφευκτα.

 

 

...Μ΄ αρέσει αυτή η συζήτηση!! :cheerful:

Σ'αυτό καταλήγω συχνά κι εγώ... και μένα μ'αρέσει αυτή η συζήτηση. Άκρη βέβαια ποτέ δε βγαίνει, μόνο μερικές ενδιαφέρουσες καμιά φορά θεωρίες... και μια τεράστια επιθυμία να βρεθεί το αίτιο για όλα τα μπερδέματα και να φάει μερικές ξεγυρισμένες μπούφλες.... :hithead:

Link to comment
Share on other sites

Εσείς τι λέτε? Τα γεγονότα και η πορεία της ζωής μας είναι προδιαγεγραμμένα ή τα διαμορφώνουμε εμείς με τις επιλογές μας?  Είναι αποκλειστικά θέμα μοίρας (Kismet), ή μόνο θέμα ελεύθερης  βούλησης και όλα είναι στα χέρια μας?

 

καλή μας φίλη Eirianwen έβαλες άλλο ένα πανάρχαιο ερώτημα...

 

Τί νά σού απαντήσω; Κι εγώ κινούμαι σέ αυτό τό πολύπλοκο παραμύθι μέ τήν ίδια απορία! :shy2:

 

Εχω όμως διαισθανθεί κάτι:

 

Οτι τίποτε δέν είναι τυχαίο κι ότι τελικά, ανάλογα μέ τίς επιλλογές μας καταστρώνεται η πορεία... καί παραμένει τό ερώτημα: "η κότα έκανε τό αυγό, ή τό αυγό τήν ...κότα;" :headb:

Link to comment
Share on other sites

Phevo, μην βιάζεσαι τόσο πολύ να καταλήξεις σ΄ αυτό το συμπέρασμα... :angel:

Είναι ένα σωρό πράματα που δεν μπορούμε να ορίσουμε!

Ακραίο παράδειγμα: στέκεσαι ήσυχα-ήσυχα στην στάση του λεωφορείου, όπως κάθε πρωί, και το λεωφορείο αντί να σταματήσει κανονικά στην στάση όμως κάνει πάντα, κάνει μ@λ@κεία ο οδηγός και το στουκάρει πάνω στην στάση! ...και καταλήγεις μαζί με τους υπόλοιπους που ήταν στην στάση, στο νοσοκομείο... (δεν ξέρω αν θυμάσαι που είχε συμβεί κάτι τέτοιο πριν λίγα χρόνια και είχαν βουήξει τα ΜΜΕ).

Σε ποιό σημείο ακριβώς όρισες εσύ αυτό το γεγονός και που θα μπορούσες να κάνεις κάτι διαφορετικό για να το αποφύγεις?! ...ζόρικο... :wacko:

 

Από παρόμοια παραδείγματα... βιβλίο ολόκληρο μπορούμε να γράψουμε!!

Link to comment
Share on other sites

Ισχυουν και τα δυο, δηλαδη σκεφτητε τη ζωη σαν ενα τεραστιο δεντρο με απειρα κλαδια τα οποια ομως καπου καταληγουν, ετσι λοιπον απο τις ριζες (οι οποιεσ εχουν επισης παρακλαδια) μεχρι την πρωτη διακλαδωση ειμαστε υπωχρεομενοι να ακολουθησουμε μια πορεια απο εκει και περα ομως και επιλογη μας ειναι και ενα διαφορετικο παρακλαδι, θα με συνχωρηστε μου θα σταματησω εδω και ομολογουμενος καπςσ αποτομα απλα ειναι ενα θεμα το οποιο για να εξηγηθει πληρως θελει πολυ ωρα συζητησης face to face.

Link to comment
Share on other sites

στέκεσαι ήσυχα-ήσυχα στην στάση του λεωφορείου, όπως κάθε πρωί, και το λεωφορείο αντί να σταματήσει κανονικά στην στάση όμως κάνει πάντα, κάνει μ@λ@κεία ο οδηγός και το στουκάρει πάνω στην στάση! ...και καταλήγεις μαζί με τους υπόλοιπους που ήταν στην στάση, στο νοσοκομείο... (δεν ξέρω αν θυμάσαι που είχε συμβεί κάτι τέτοιο πριν λίγα χρόνια και είχαν βουήξει τα ΜΜΕ).
Τώρα σε κάτι τέτοιο δε μπορώ να απαντήσω αλλά δε με πείθει και σαν επιχείρημα περί πεπρωμένου.

 

Όσοι έχουν δει τις ταινίες "Sliding doors" και "Butterfly effect"....

 

Ισως κάπου εκεί στις χαοτικές επιστήμες να βρίσκεται κάποια απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...