Jump to content

Ναρκωτικα


Recommended Posts

Εχω ενα φιλο π μ λεει οτι εχει καταφεει να φυγει απο τη διασταση μας με τη χριση καπιον ναρκωτικων ουσιων.. Πια ειναι η γνωμη σας? ps ¨** δεν ειχα που αλου να το βαλω..**

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

εγώ προτιμώ πιο ελεγχόμενες καταστάσεις για να αλλάζω την συνείδηση μου. Τα ναρκωτικά σε κάνουν λίγο ερμαιο ... νομίζω :huh:

δλδ πως πιο ελεγχομενες καταστασεις?

Link to comment
Share on other sites

σιγά σιγά και σταθερά με άσκηση της ηρεμίας. (βλ. χαλαρωτική μουσική, yoga, διαλογισμό, προσευχή, έλεγχο ονείρων, κτλ)

Τα ναρκωτικά είναι το ακριβώς αντίθετο - μια σπρωξιά απότομη στο πνευματικό χώρο.

 

Εκτός αν μου πεις ότι γίνεται με συγκεκριμένη δοσολογία ελεγμένη από ψυχίατρο για πνευματικούς σκοπούς...πράγμα που δεν γίνεται αφού συνήθως οι χρήστες παίρνουν δόσεις μεγάλες για να νιώθουν ηδονή μέσα από την όλη εμεπειρία.

 

Δεν λέω είναι μια μέθοδος...αλλά το ποσοστό ελέγχου της συνήδεισης είναι μικρό...πας όπου σε πάει το κύμα... ενώ με την πρώτη μέθοδο (άσκηση ηρεμίας) χτίζεις αυτοέλεγχο εκτός από την πνευματική εμπειρία του "ταξιδιού".

Link to comment
Share on other sites

Μην αρχίσω και σχολιάζω τώρα... τα ναρκωτικά το μόνο που κάνουν είναι να προκαλούν μια παραισθησιογόνο κατάσταση που ΝΟΜΙΖΕΙΣ οτι ζείς εμπειρικά καταστάσεις. Ούτε μέσο για αστρικό ταξίδι είναι , ούτε τίποτα παραπάνω.

 

Οι ινδιάνοι καθώς και κάποιοι άλλοι που τα χρησιμοποιούσαν σε άλλη μορφή απλά κατέρριπταν φραγμούς και αναστολές για να εκφράσουν αυτό που ήδη γνώριζαν ή είχαν σκεφτεί. Δυστυχώς δεν έχω περισσότερο χρόνο για να εκφραστώ... οπότε θα μου επιτρέψετε κάποια στιγμή να επανέρθω.

Link to comment
Share on other sites

Μην αρίσω και σχολιάζω τώρα... τα ναρκωτικά το μόνο που κάνουν είναι να προκαλούν μια παραισθησιογόνο κατάσταση που ΝΟΜΙΖΕΙΣ οτι ζείς εμπειρικά καταστάσεις. Ούτε μέσο για αστρικό ταξίδι είναι , ούτε τίποτα παραπάνω.

 

Οι ινδιάνοι καθώς και κάποιοι άλλοι που τα χρησιμοποιούσαν σε άλλη μορφή απλά κατέρριπταν φραγμούς και αναστολές για να εκφράσουν αυτό που ήδη γνώριζαν ή είχαν σκεφτεί. Δυστυχώς δεν έχω περισσότερο χρόνο για να εκφραστώ... οπότε θα μου επιτρέψετε κάποια στιγμή να επανέρθω.

 

 

 

Δλδ....

 

 

ένας ινδιάνος που έπαιρνε ό,τι έπαιρνε.... δεν έμπαινε σε "παραισθησιογόνο" κατάσταση....

αλλά ο "πιτσιρικάς" με το LSD-25 μπαίνει γιατί δεν είναι ινδιάνος ίσως;

Edited by Αναξαγόρας
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα φιλο π μ λεει οτι εχει καταφεει να φυγει απο τη διασταση μας με τη χριση καπιον ναρκωτικων ουσιων.. Πια ειναι η γνωμη σας? ps ¨** δεν ειχα που αλου να το βαλω..**

 

 

 

 

Ναι ΟΚ....

 

 

Αλλά για ποιό λόγο το κάνει;

 

 

έτσι μόνο θα μπορέσει να κρίνει έαν τον "βολεύει" αυτό που κάνει ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Nαρκωτικά, τί είδους ναρκωτικά; Σε μορφή καπνού; Ρινικά; Ενέσιμα;

 

ένας ινδιάνος που έπαιρνε ό,τι έπαιρνε.... δεν έμπαινε σε "παραισθησιογόνο" κατάσταση....

αλλά ο "πιτσιρικάς" με το LSD-25 μπαίνει γιατί δεν είναι ινδιάνος ίσως;

Το θέμα είναι ότι ο ινδιάνος δε το κάνει για μαγκιά. Ούτε καν το ξεκινάει για μαγκιά..

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι ο ινδιάνος δε το κάνει για μαγκιά. Ούτε καν το ξεκινάει για μαγκιά..

 

 

 

Δεν αντιλέγω....

 

Αλλά τι σχέση έχει;

 

 

 

 

Εάν εγώ πάρω ηρωίνη για μαγκιά και ο ασθενής για παυσίπονο...

θα πάρει άλλο ναρκωτικό αυτός άλλο εγώ;

 

 

Δεν νομίζω.....

Link to comment
Share on other sites

άλλο το παυσίπονο, άλλο το να κόψεις δρόμο ...και να πέσεις στα βαθειά .... και άλλο να γίνεται ότι γίνεται με γνώση.

 

 

 

 

Άλλο ως προς το τι ψάχνεις....

 

 

 

Αλλά όχι οτι αλλάζει κάτι από αυτό που σου δίνει το οποιοδήποτε "βοήθημα"....

 

Το τι σου δίνει κάτι η κάποιος μένει το ίδιο... το πώς το κοιτάς και ερμηνεύεις εσύ

αλλάζει... και συνεπώς το τι βρίσκεις...

 

 

 

Άρα.... είτε παυσίπονο είτε "μαστούρα".... το ίδιο πράγμα θα δώσει....

ο "χρήστης" αλλάζει το πώς το κοιτάει.

 

 

Είτε είναι ένας σάμανος είτε ένας νεαρός σε ένα υπόγειο club....

η ατροπίνη ή η όποια παραισθησιογόνα ουσία το ίδιο πράγμα θα κάνει....

 

Ο "παραλήπτης" διαφέρει..... ;)

Link to comment
Share on other sites

...Είτε είναι ένας σάμανος είτε ένας νεαρός σε ένα υπόγειο club....

η ατροπίνη ή η όποια παραισθησιογόνα ουσία το ίδιο πράγμα θα κάνει...

 

Ναι, ...θα ανοίξει μία πύλη προς το υπερσυνείδητο που και οι δύο θα αδυνατούν να διαχειριστούν.

 

...και οι δύο "βλέπουν" αλλά είναι εκτός!! Θα μοιάζουν με τους κάτοικους της σπηλιάς του Πλάτωνα και θα ερμηνεύσουν με ότι ήδη ξέρουν... Με άγνοια, φόβο και προκατάληψη!

 

Κι αυτή είναι η διαφορά από τον ασκούμενο, ο οποίος κοπιάζει για να φθάσει στην κορφή του βουνού αλλά είναι ικανός να κρίνει, να αποφασίσει και εάν πρέπει, ακόμα και να "ξαναγυρίσει"!

 

:rose:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...