Jump to content

η τέχνη των αλλαγών


Recommended Posts

ενδιαφέρον το θέμα που θίγεις.. Απλά έχω την εντύπωση ότι είναι λιγάκι παθητικές οι αλλαγές που θα λάβουν χώρα, αυτές που αναφέρεις! Ναι όντως κάποιοες (ειδικά οι βιολογικές) είναι αναποφευκτες... Κάποιες όμως είμαι σίγουρος ότι χρειάζεται να τις ωθήσουμε..

:) Δεν ξέρω αν το πήρα λάθος, αλλά ξέρω ότι πρέπει να ''συνεισφέρουμε'' κι' εμείς στις αλλαγές μας...

 

Μπερδεμένα τα έχεις τα πράγματα.

Εσύ (όχι εσύ προσωπικά, εσύ με την έννοια του ατόμου), δεν έχεις καμμία αξία.

Είσαι μία σταγόνα στον ωκεανό. Ο ωκεανός κινείται συνέχεια και εσύ πρέπει να τον ακολουθείς. Αν το κάνεις συνειδητά, κάνεις τα πράγματα ευκολότερα για εσένα (κυρίως), αλλά και για τον ωκεανό (σε μεγάλη κλίμακα), μιάς και εσύ έχεις μία αλληλεπίδραση με τις γύρω σου σταγόνες, και οι γύρω σου σταγόνες αλληλεπίδραση με τις γύρω τους σταγόνες κοκ.

Μάθε λοιπόν ποιά είναι η θέση σου και ο ρόλος σου στον ωκεανό (που συνέχεια αλλάζουν) και ακολούθα τα. Ακολουθώντας τα, τα μαθαίνεις και μαθαίνοντας τα, τα ακολουθείς.

Αν τώρα νομίζεις ότι την θέση σου και τον ρόλο σου τον καθορίζεις εσύ και ότι είσαι ανεξάρτητος από το σύστημα, το μόνο που καταφέρνεις είναι ή να σε σέρνουν με το ζόρι (πλέον δεν έχεις ταυτότητα) ή να μένεις έξω από το σύστημα (και να ζεις στην κοσμάρα σου).

Κατάλαβες;;; (ή να κάνω και κακά;;; :P συγνώμη για το ''εύθυμο'', αλλά είμαι χαρούμενος)

Link to comment
Share on other sites

ότι κι' αν λες..

:)

όπως κι' αν το λες..

πιστεύω στην μονάδα!

Είσαι μία σταγόνα στον ωκεανό. Ο ωκεανός κινείται συνέχεια και εσύ πρέπει να τον ακολουθείς.

Σύμφωνι, αλλά το ''πρέπει'' είναι σχετικό. Μπορώ να μην τον ακολουθώ συνεισφέροντας στην αντίθετη ροή του νερού

Μπορώ να μην τον ακολουθώ γιατί αυτός είναι ίσως κατά καιρούς ο ρόλος μου

Link to comment
Share on other sites

ότι κι' αν λες..

:)

όπως κι' αν το λες..

πιστεύω στην μονάδα!

 

Σύμφωνι, αλλά το ''πρέπει'' είναι σχετικό. Μπορώ να μην τον ακολουθώ συνεισφέροντας στην αντίθετη ροή του νερού

Μπορώ να μην τον ακολουθώ γιατί αυτός είναι ίσως κατά καιρούς ο ρόλος μου

 

Ίσως δεν εξήγησα καλά, ίσως να κατάλαβες και εγώ να νομίζω το αντίθετο, όπως και να έχει, θα προσθέσω κάτι για να μου φύγει η αμφιβολία. Μιλώντας για ωκεανό, δεν εννοώ την κοινωνία και τους ανθρώπους, αλλά τον Κόσμο. Τα πάντα γύρω σου.

Ο άνθρωπος, έχει πολύ μικρή αξία. Δεν είμαστε το κέντρο του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας για ωκεανό, δεν εννοώ την κοινωνία και τους ανθρώπους, αλλά τον Κόσμο

 

οκ αν μιλάς για τον κόσμο τότε να συμφωνήσουμε, και στο ''τα πάντα ρει'' που θέλεις να μεταδώσεις και στο ''ρεύμα''..

 

Γιατί αν μιλούσες για το ''ρεύμα'' που εξισούται με τις ''τάσεις'' και τους ''τρόπους ζωής'' δεν συμφωνούμε καθόλου..

 

Ναι ωκεανός ο κόσμος και γω μια σταγόνα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ένα από τα αγαπημένα μου θέματα.. Αλλάζουν οι άνθρωποι? Μέχρι στιγμής από διάφορες συζητήσεις έχω καταλήξει στις εξής δυο γκουχου γκουχου «θεωρίες»..

 

ΘΕΩΡΙΑ ΤΩΝ ΔΕΝΤΡΩΝ: Είμαστε σαν τα δέντρα. Κάθε μέρα αλλάζουμε.. Μεγαλώνουμε, δυναμώνουμε, αναπτύσσουμε πιο ισχυρές ρίζες.. Μέχρι τον θάνατο. Όμως η μηλιά είναι πάντα μηλιά και η βελανιδιά ό,τι κ να κάνει πάντα βελανιδιά θα είναι.

 

ΘΕΩΡΙΑ ΤΟΥ ΑΤΟΜΟΥ: Στο κάτω κάτω τα πάντα γύρω πρωτόνια κ νετρόνια είναι κ είμαστε. Γιατί επομένως να μη μπορεί να αλλάξει ο άνθρωπος? Μπορεί να γίνει ο,τι σκεφτεί αρκεί να το θελήσει. Αυτή άλλωστε είναι και η μεγαλύτερη πρόκληση που έχει να αντιμετωπίσει κανείς.

 

Μπορεί ο αιγόκερος να γίνει τοξότης :getreal: η μήπως ένας απαισιόδοξος άνθρωπος μπορεί απλά να προσπαθήσει να γίνει κάπως πιο κεφάτος κ χαρούμενος ..?

 

Προσωπικά αν κ θα ήθελα να είμαι με τους «ατομικούς» δυστυχώς η θεωρία των δέντρων με κερδίζει.. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...