Jump to content

Είδα κάτι παράξενο σχετικά με γεράκια...


kailor
 Share

Recommended Posts

Περίπου πριν 10 λεπτά δηλαδή γύρω στις 20:00 καθόμουν και χάζευα τα σύννεφα με λίγο ήλιο που είχε ακόμη μακριά...

 

τέσπα καθόμουν και παρακολουθούσα όταν ξαφνικά ακούω κράξιμο γερακιού...

 

γυρίζω και βλέπω περίπου καμία 60-70 γεράκια από πάνω μου να κράζουν σαν τρελά... και σιγά - σιγά σαν ομάδες να πηγαίνουν κατά νότια...

 

1η φορά στην ζωή μου βλέπω κάτι τέτοιο... και δεν ξέρω τι είναι αλλά ακουγόντουσαν τα γεράκια πως να το εξηγήσω σαν κάτι να θελαν να πουν...

 

μου φάνηκε πολύ παράξενο ειδικά αφού τα γεράκια ποτέ δεν πηγαίνουν σαν ομάδες και όλα να κάνουν τον ίδιο ήχο...

 

 

Μήπως ξέρει κανείς τι ήταν αυτό?? Για ποιό λόγο κράζαν έτσι??? και γιατί ήταν σαν να μεταναστεύουν???

Link to comment
Share on other sites

Γεράκια;... είσαι σίγουρος; ..Τα γεράκια δεν πετάνε σε σμήνη (60 στον αριθμό δεν έχει καν η περιοχή της Αττικής )και ειδικότερα δεν κρώζουν εκτός και αν υπάρχει κίνδυνος ή θέλουν να εκφοβίσουν εισβολέα στην φωλιά τους. Μήπως ήταν κάργιες ή κοράκια; Αυτά πετάνε σε σμήνη και απο μακριά το πέταγμα τους μοιάζει λίγο με του γερακιού;

 

Σε ποιά περιοχή τα είδες;

Link to comment
Share on other sites

Γεράκια;... είσαι σίγουρος; ..Τα γεράκια δεν πετάνε σε σμήνη (60 στον αριθμό δεν έχει καν η περιοχή της Αττικής )και ειδικότερα δεν κρώζουν εκτός και αν υπάρχει κίνδυνος ή θέλουν να εκφοβίσουν εισβολέα στην φωλιά τους. Μήπως ήταν κάργιες ή κοράκια; Αυτά πετάνε σε σμήνη και απο μακριά το πέταγμα τους μοιάζει λίγο με του γερακιού;

 

Σε ποιά περιοχή τα είδες;

 

ναι είμαι σίγουρος ότι ήταν γεράκια... ξέρω να τα ξεχωρίζω και ουτοσάλως πετούσαν σχεδόν πάνω από το κεφάλι μου και μένω σε 2ο όροφο στον Βόλο...

 

Επίσης ξέρω ότι κράζουν όταν υπάρχει κίνδυνος αλλά σαν το συγκεκριμένο κρώξιμο δεν έχω ξανακούσει...

 

Πάντως μου φαίνεται πολύ περίεργο όλο το συμβάν, για τον λόγο ότι δεν έχω ξαναδεί να κάνουν κάτι τέτοιο τα γεράκια...

Link to comment
Share on other sites

όντως περιέργο .. και οχι τόσο για το κρώξιμο... αλλά για το οτι πετάνε σε σμήνη. Ούτε σε ντοκυμανταίρ δεν το έχω ξαναδεί αυτό. Αλλά ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει το ενδεχόμενο να δημιουργηθηκε η εικονα στο μυαλο σου?....θελω να πω οτι μηπως ολο αυτο ηταν ...οχι μια παραισθηση αλλα κατι σαν εικονικη πραγματικοτητα (μην πηγαινει ο νους σας στα βιντεοπαιχνιδια). Ειναι οντως παραξενο ολο αυτο. Δεν μιλαω για κατι παραφυσικο αλλα για ενα προσωρινο παρον το οποιο ηταν κατι αναμεσα σε πραγματικοτητα και φαντασια....μηπως παω πολυ μακρια? ...μπορει :ermm:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...