Jump to content

Ανάμνηση...


 Share

Recommended Posts

Θα ήθελα να σας διηγηθώ ενα παραξενο περιτατικό που δεν εχω ιδέα πότε μου συνέβη...

Ας κάνω εναν μικρό πρόλογο...

Οι αναμνήσεις που εχω ειναι τουλάχιστον απο δύο χρονών, σε αυτην την ηλικία έχασα τον παππού μου και τον θυμάμαι πολύ καλα μέσα στο φέρετρο και πιο πριν θυμαμαι που μας μαλωνε( εμενα κ τα ξαδερφια μου) επειδη καναμε φασαρια το μεσημέρι στο χωριό...

Θυμάμαι γενικά πολλά περιστατηκά τις ζωης μου...Όμως υπάρχει ενα που ενώ ειναι μέσα στην μνήμη μου δεν γνωρίζω αν εχει πραγματοποιηθει ή ειναι απο καποιο όνειρο...

Αυτο που θυμάμαι ειναι μία παλιά εκκλησία και το τέμπλο της είναι ολόχρυσο, επίσης θυμάμαι πως ενας άνθρωπος εκεί,(παπάς ή ξεναγος) έλεγε πως φτιάχτηκε απο τα χρυσαφικά των γυναικων για να μην τους τα πάρουν οι Τούρκοι...

Θυμαμαι τον εαυτο μικρόσωμο, μαζι με τον πατερα μου και με αλλους ανθρωπους...

Ρωτησα την μητερα μου να μου πει που βρισκεται αυτη η εκκλησία αλλα μου λεει πως χρυσα τεμπλα υπάρχουν μόνο στο Άγιο Όρος...

Βέβαια μου ειπε πως όταν ημουν σχεδον 1 χρονου ειχαμε παει στην Θάσο σε μια εκκλησια εκει, αλλα δεν θυμάται αν αυτη η εκκλησία εχει χρυσό τεμπλο....

Αυτη η ανάμνηση εχει μείνει στο μυαλό μου χρόνια κ δεν μπορω να βρω απάντηση...γιατι ηταν τοσο αληθινό που δν μπορω να πιστεψω πως ηταν ονειρο...

Εσεις τι πιστεύετε?

Link to comment
Share on other sites

Τις ίδιες πιθανότητες έχει να είναι όνειρο με το να είναι πραγματικότητα. Άμα μπορούσες να διασταυρώσεις τα δεδομένα ή να βρεις άμα πραγματικά υπάρχει μια τέτοια εκκλησία και που θα βοήθαγε

Link to comment
Share on other sites

Οπως γραφω κ πιο πάνω ρωτησα την μητέρα μου και μου ειπε για μια εκκλησία στην Θάσο. αλλα επίσης μου ειπε πως ημουν πολύ μικρή για να το θυμάμαι...:/

Επίσης δεν θυμάμαι να ηταν μαζί μας η αδερφη μου(μάλλον δν ειχε γεννηθει ακομα) με την οποία έχουμε σχεδον 2 χρόνια διαφορά...

Τωρα το ποια ειναι αυτη η εκκλησία δν μπορω να το μάθω γιατι η μητερα μου δν θυμάται πάνε 17-18 χρόνια απο τοτε.... :(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...