Jump to content

πανσέληνος


Recommended Posts

Ένας Ιάπωνας φίλος μου, μου είπε ότι κάθε μέρα έχει πανσέληνο!

 

Εξασκεί εσωτερικό βουδισμό (Zen Bhudism)

 

:blink::blink:

 

;;

Link to comment
Share on other sites

Ένας Ιάπωνας φίλος μου, μου είπε ότι κάθε μέρα έχει πανσέληνο!

 

Εξασκεί εσωτερικό βουδισμό (Zen Bhudism)

 

:blink::blink:

 

;;

Μα κ συυυυυυυυυυ δεν αναφέρεις περισσότερα.. τι ακριβώς είπε? Μήπως ηταν μεταφορικό?

Link to comment
Share on other sites

συγκεκριμένα είχε ένα ημερολογιάκι στο μέγεθος του μολεσκίνο και έπαιρνε σημειώσεις.

 

Κάθε μέρα όπως μερικά που έχουν την μισή σελίνη την πανσέλινο την καινούργια, αυτό είχε όλες τις μέρες με πανσέληνο. Γι' αυτό τον ρώτισα και μου απάντησε ότι θεωρούν ότι κάθε μέρα έχει τα ''αποτελέσματα'' της πανσελήνου άμα θέλουμε.

 

Είναι όμως προφορική παράδοση. Δεν ξέρω αν έχουν κάτι στο τυπικό τους ή αν αφορά την θρησκεία τους.

Link to comment
Share on other sites

εγω θα διαφωνισω....

 

αμα εχει πανσελληνο η Νικαραγουα και δεν εχει η Ελλαδα.. εμενα δε με επηρεαζει για δε με πιανει η ακτινοβολια της...

 

εχει τυχει να κανω ταξιδι 3 μερες σε αλλες χωρες και να πετυχω πανσελληνο κ στις 3.. το πως δεν εγινα λυκανθρωπος ακομα δεν το ξερω.. (:blblbl: )

 

και πιστεψτε με .. δε θα το θελατε αυτο... χαλια τα νευρα μου ηταν. χαλια... απαππαπα...

 

το θεωρω λιγο .. κουλο... λοιπον να εχουμε καθε μερα πανσελληνικη επηρροη (ετσι γραφετε?)

Link to comment
Share on other sites

Η επιρροή της Πανσελήνου βασίζεται κυρίως οχι στο οπτικό της μέρος αλλά στο κατά πόσο είναι κοντά στο μαγνητικό πεδίο της Γης και προκαλεί αναταραχές σε όλα τα έμβια όντα και τα πεδία τους (βλ. Παλίρροιες , αλυχτίσματα λύκων στην περίοδο αναπαραγωγής κτλ.)

 

Έτσι κατά την περιστροφή της υδρογείου και βασισμένο στο οτι πέρα απο την ελλειπτική της τροχιά , έχει και τροχιά γύρω απο τον άξονα της, η απόσταση απο τον δορυφόρο της αυξομειώνεται και αυτό απο μόνο του προκαλεί , κάποιου είδους αλλαγή στην διάθεση μας, ανά χρονικά σημεία.

 

Τώρα για το κάθε μέρα έχει πανσέληνο αν το πάρεις κοσμικά και κυριολεκτικά, ο πλανήτης Σελήνη, ποτέ δεν είναι μισός ή λειψός. Είναι πάντα ολόκληρος εκεί και το μόνο που αλλάζει οπτικά είναι η φωτεινότητα που έχει , διά της αντανάκλασης των ηλιακών ακτίνων.

Οπότε ... ναι... πάντα έχει πανσέληνο , αδιάφορο στο αν το βλέπουμε εμείς ή οχι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ''κάθε μέρα έχουμε πανσέληνο'' εγώ πάντως την τελευταία φορά που είχαμε ''επίσημα'' :018bleh: παραλίγο να σκοτώσω όποιον έβλεπα !!!!!!

 

 

Πολύ με επηρέασε ρε παιδιά και να φανταστείτε ότι δεν ήξερα ότι είχε πανσέληνο μετά το έμαθα!!!!!

 

μιλάμε για πολλά νεύρα!!!!!

 

 

 

Φλαφλάκια

Link to comment
Share on other sites

Τώρα για το κάθε μέρα έχει πανσέληνο αν το πάρεις κοσμικά και κυριολεκτικά, ο πλανήτης Σελήνη, ποτέ δεν είναι μισός ή λειψός.

 

μπράβω αυτό γύρευα..

 

Εξ' άλλου μπορούμε να πάρουμε επείρια του πλανήτη όπως λες ''κοσμικά'' χωρίς την πανσέληνο. Και ένα 'μυστικό' των αποκρυφιστών είναι ότι οι ''φάσεις'' τις σελήνεις είναι σχετικές. Μπορούμε να λειτουργούμε όπως θέλουμε άσχετα με την πανσέληνο. Ας πούμε μια γητειά (για όσους κάνουν) που την κάναμε στην πανσέληνο να την κάνουμε στη χάση ή και τις μέρες που δεν είναι καθόλου ορατή η Σελήνη

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...