Jump to content

ρατσισμός έναντι στη μαγεία


sevando
 Share

Recommended Posts

πώς θα χαρακτηρίζατε την δεισιδαιμονία και την μισσαλοδοξία που χαρακτηρίζει τους ανθρώπους στην κοινωνία μας όταν συζητάν θέματα όπως η μαγεία;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Aπλά η δική μας κοινωνία δεν είναι ακόμη έτοιμη να δεχθεί κάτι διαφορετικό από το χριστιανισμό. Σε άλλες χώρες, όπως Αγγλία, η μαγεία πλέον είναι κάτι πιο αποδεκτό. Οπότε εγώ δε θα κάτσω να χαρακτηρίσω αυτή τη δυσειδαιμονία ότι είναι έτσι ή αλλιώς. Δεν έχουμε βγάλει ακόμη τις παρωπίδες μας, γι'αυτό υπάρχει αυτή η αντιμετώπιση..

Edited by sabrina
Link to comment
Share on other sites

sabrina μου συμφωνώ απόλυτα αλλά το θέμα είναι πως η τέχνη είναι ανεξάρτητη της πίστης. ωστόσο γιατί να θεωρούμαστε σατανιστές όταν μιλάμε για μαγεία και να θεωρούμαστε τρελοί οί ακόμα και δαίμονες όταν σε άλλες χώρες δεν υπάρχει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

εδω ο κόσμος είναι ακόμα ρατσιστής έναντι στους άλλους ακομα και αν εχουν μια ελιά και εμείς θα συζητήσουμε για τη μαγεία....φφφφφ

Link to comment
Share on other sites

πώς θα χαρακτηρίζατε την δεισιδαιμονία και την μισσαλοδοξία που χαρακτηρίζει τους ανθρώπους στην κοινωνία μας όταν συζητάν θέματα όπως η μαγεία;

 

σε λιγο καιρο ελπιζω οι ανθρωποι να κατανοησουν τη πραγματικα ειμασται και να μην μας φοβουνται γιατι αυτο γινεται, η αμαθεια τους ως προς το θεμα μαγεια ειναι τεραστια, ειναι το αγνωστο που το φοβουνται και το χτυπουν οσο μπορουν, αλλα καποια στιγμη ολα θα ξεκαθαριστουν το πιστευω αυτο ακραδαντα παιδια.

Link to comment
Share on other sites

sabrina μου συμφωνώ απόλυτα αλλά το θέμα είναι πως η τέχνη είναι ανεξάρτητη της πίστης. ωστόσο γιατί να θεωρούμαστε σατανιστές όταν μιλάμε για μαγεία και να θεωρούμαστε τρελοί οί ακόμα και δαίμονες όταν σε άλλες χώρες δεν υπάρχει αυτό;

Επειδή δεν έχουμε βγάλει ακόμη τις παρωπίδες και δε ψάχνουμε σε άλλα πράγματα πέρα από αυτά που μας έχουν διδάξει.. Κι εγώ αυτό θεωρούσα πριν αρχίζω να διαβάζω και να κοιτάω πέρα από αυτά που είχα διδαχθεί. Και πιστεύω πως και οι περισσότεροι άλλωστε αυτό νόμιζαν..

Edited by sabrina
Link to comment
Share on other sites

όπως λέει η sabrina αλλά όπως λέει και στον Κόσμο Της Σοφίας....αν ένα παιδί έβλεπε ξαφνικά τον μπαμπά του να πετάει όταν βρισκόταν στο μαθησιακό στάδιο θα το θεωρούσε φυσιολογικό...Αν το έβλεπε άφού έχει διαμορφώσει άποψη θα θεωρούσε τον πατέρα του παλαβό...έτσι και στη σύγχρονη κοινωνία...θεωρούμε πραγματικό τον κόσμο των αισθήσεων παραβλέποντας την πραγματική αλήθεια...

Link to comment
Share on other sites

sabrina μου συμφωνώ απόλυτα αλλά το θέμα είναι πως η τέχνη είναι ανεξάρτητη της πίστης. ωστόσο γιατί να θεωρούμαστε σατανιστές όταν μιλάμε για μαγεία και να θεωρούμαστε τρελοί οί ακόμα και δαίμονες όταν σε άλλες χώρες δεν υπάρχει αυτό;

 

θα το καταλάβεις όταν...πιάσεις το νόημα των "κατεστημένων νοοτροπιών". Κατεστημένες- παγιωμένες νοοτροπίες: Δεν είναι κάτι που συμβαίνει από χθές ή από μερικές δεκαετίες μόνο -είναι μια τάση που κρατάει τη σκούφια της από τα "σκοτεινά χρόνια" του Μεσαίωνα...Σαν να μπήκαν στα...κύτταρα των παπούδων μια...χμ,"έμφυτη" απέχθεια για οτιδήποτε δεν....συγγενεύει με το Χριστιανισμό (ασχέτως αν οι ίδιοι δεν γνωρίζουν πως ο Χριστιανισμός και τα σύμβολά του κάθε άλλο παρά αυτούσια χριστιανικά είναι -έχοντα παγανιστικές καταβολές. Όπως π.χ. η "Μενόρα" -η γνωστή επτάφωτη Λυχνία δηλαδή- που όλοι νομίζουν πως είναι καθαρά εβραϊκής επινόησης, ενώ είναι παγανιστικό αστρολογικό σύμβολο των Αρχαίων Βαβυλώνιων...)Αρχετυπικό Μίσος... :smilewink:

 

Αλλά ας μη πιάσω πάλι τις γιουνγκανικές αναλύσεις και βγώ :offtopic: ...

Link to comment
Share on other sites

επιπλέον -ξέχασα να προσθέσω- αν μελετήσεις παλιές χρονογραφικές αναφορές,θα διαπιστώσεις πως στον πρώιμο χριστιανισμό, Μαγεία και Χριστιανική πίστη πήγαιναν μαζί-μαζί: αρχαιολόγοι ανακάλυψαν πως ακόμα και επί αυτοκράτορα Κωνσταντίνου -πρίν τη φάση χτισίματος της "Δεύτερης Ρώμης"- οι χριστιανοί τότε χρησιμοποιούσαν φυλακτά κατάρας, αποτροπαϊκά νομίσματα, κρυφά "ξυσίματα" στις προσωπογραφίες των...εχθρών στους τοίχους, κούκλες εξορκισμού (αν σας θυμίζει κάτι ολίγον από...βουντού, ορθώς σας θυμίζει!) και άλλα πολλά παρόμοια...

Link to comment
Share on other sites

...και βεβαίως, δεν φτάσαμε ακόμα στη φάση να ανοιγόμαστε -όσοι μάγισσες/μάγοι- και να εκδηλώνουμε τις πεποιθήσεις μας, όπως στον -τυχερό- Βορρά:

 

http://www.witchfest.net/

 

:(:crying:

Link to comment
Share on other sites

εντάξει ρε παιδιά αλλά τότε γυρίζουμε πίσω στον μεσαίωνα. το θεωρήτε φυσιολογικό όταν υποτίθεται έχουμε δημοκρατία να΄έχουμε τέτοια ταμπού. μου φαίνεται ανισόρροπο και σαν να είναι μιας άλλης πραγματικότητας. λές και παρακολουθώ το θέατρο του παρσλόγου. ακούνε πάγους και μαγεία και θα μας συνδέσουν είτε με σατανιστές που θυσιάζουν ανθρώπους, είτε για δεύτερες μάρες μ. είτα για χάρι πότερ είτε για τρελούς μα σκουπόξυλα. δηλαδ'η είναι όπως λεεί η ισαβέλλα αλιέντε: όταν πιστεύουμε κάπου είναι θρησκεία. όταν οι άλλοι πιστεύουν κάπου είναι είδωλα. όταν ζωγραφίζουμε είναι τέχνη. όταν ζωγραφίζουν είναι χειροτεχνία. δεν μπορώ να ρο αποδεχτώ. ο άνθρωπος φοβάται ότι δεν γνωρίζει αλλά και σε τέτοιο σημείο.; ας μην σχολιάσω τα σάιτ όπως to holylight.gr έλεος

Link to comment
Share on other sites

Πώς θα τη χαρακτήριζα;

 

ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ ΣΚΕΤΗ!

 

Από τη μια, η Ελλάς των ΜΜΕ δεν μπορεί να ξεχωρίσει προτεσταντικές αιρέσεις από Σαϊεντολογία και τις τσουβαλιάζει όλες υπό τον όρο "Σατανισμός", μην ξεχνώντας να καταγγείλει και τη μαγεία στα ίδια πλαίσια.

 

Από την άλλη, παραμένοντας στην ίδια Ελλάδα, με το που η Μ.Μ. βγάζει ένα βιβλίο, γίνεται best seller, η ίδια γίνεται "celebrity" (εσκεμμένον το αγγλικόν), παρουσιάζει εκπομπή στην τιβί και πλημμυρίζουμε από περιοδικά "Αστρολογίας" (μη χε) τα οποία έχουν το λιγότερο 50 σελίδες γραμμών "090".

 

Στην πραγματική, καθημερινή Ελλάδα, μπορεί να έχω ακούσει τα χίλια μύρια για τις αντιλήψεις μου περί θείου / μεταφυσικής, αλλά, αν πω πως λέω τα ταρώ, όλων αστράφτει το μάτι, όλοι θέλουν να τους τα πω. (Χμ... μόνο ένας γνωστός δεν έχει ενδιαφερθεί από όοοοολους).

Link to comment
Share on other sites

Στην πραγματική, καθημερινή Ελλάδα, μπορεί να έχω ακούσει τα χίλια μύρια για τις αντιλήψεις μου περί θείου / μεταφυσικής, αλλά, αν πω πως λέω τα ταρώ, όλων αστράφτει το μάτι, όλοι θέλουν να τους τα πω. (Χμ... μόνο ένας γνωστός δεν έχει ενδιαφερθεί από όοοοολους).

 

Aν κατσεις να το σκεφτεις λιγο,θα δεις λοιπον οτι αυτη ειναι η "μαγεια" της μαγειας

Οτι ειναι "απαγορευμενο φρουτο" και προσελκυει...

Link to comment
Share on other sites

για να γινω λιγο πνευμα αντιλογιας...

 

Εμενα αυτος ο "ρατσισμος" οπως λετε εναντι στην μαγεια μπορω να πω οτι με καθησυχαζει..

Οι ανθρωποι εχουμε την ταση να φοβομαστε κ να κρινουμε ως μη φυσιολιγικη μια κατασταση οταν αυτη ειναι εξω απο τα δικας μας προτυπα..

Ακριβως απο αυτο το γεγονος πηγαζει κ ο οποιος ρατσισμος απεναντι στους μαγους...

 

Αν δεν υπηρχαν αυτες οι προκαταληξεις κ τα στερεοτυπα δεν νομιζετε πως ολο κ περισσοτεροι ανθρωποι θα ακολουθουσαν την Τενχνη..?

Και για να σκεφτουμε παλι λιγο ποιες ειναι οι "ηθικες" αξιες που κυριαρχουν γυρω μας...

Φανταζεστε λοιπον να ειχαμε εινα πληθος επιδοξων μαγοπουλων-υλιστων τι θα γινοταν...? οκ μπορει κ τιποτα.. κανεις δεν ξερει.. εγω παντως δεν uα θελα να μαθω! :P

Link to comment
Share on other sites

είναι απαγορευμένο φρούτο γιατί έτσι το θεωρούμε. η τέχνη είναι ξεχωριστά και ταυτόχρονα άρρητα δεμένη με την θρησκεία. όμως σκέψου λίγο. αν το αναλύσεις αυτό που κάνει τους ανθρώπους να μισούν την τέχνη είναι πως δεν την γνωρίζουν. αν τη γνώριζαν δεν θα είχαν ένα τέτοιου μεγέθους ταμπού. αλλά αυτός ο φόβος οδηγεί και σε λάθος συμπεράσματα. οτι δεν ξέρουμε ας το καταστρέψουμε. πως νομίζεις πως ξεκίνησαν όλα αυτά τα έκτροπα τον μεσαίωνα με την καύση των μαγισσών;;; ακόμα και σήμερα μαθαίνουμε για ανθρώπους που τους κατηγορούν για μαγεία και προβαίνουν σε ακραιότητες. αν όμως η καλύτερη λύση και πρόληψη είναι η ενημέρωση γιατί στο συγκεκριμένο θέμα ειδικά γυρίζουν αμιλητέα την πλάτη τους και το καταδικάζουν. αυτό είναι που μου τη δίνει πιο πολύ. έχουμε καταντήσει να θεωρούμε τον μάγο συνώνυμο του τρελού και του σαλεμένου. ακούμε όπως συζητήθηκε και σε άλλο θέμα είμαι μάγος και θα πούμε :τώρα αυτός είναι ή ψεύτης ή τρελός ή ψώνιο ή σατανιστής.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...