Jump to content

Βιβλίο


 Share

Recommended Posts

Δεν ήξερα που να βάλω αυτό το θέμα, γιατί το θυμήθηκα διαβάζοντας θέματα από την ενότητα Παράξενες Ιστορίες και όντα άλλων κόσμων. Αν το έχετε ήδη υπόψη σας και έχει αναφερθεί κάπου συγχωρέστε με, δεν έχω προλάβει να διαβάσω όλο το φόρουμ ακόμη! (μου φαίνεται τεράστιο και αχανές ωε νέο μέλος που είμαι).

Πρόκειται για το βιβλίο του Χρόνη Μίσσιου "Η Νύχτα της Λευκής παπαρούνας", εκδόσεις Διόπτρα 2007.

"Θρύλοι, παραδόσεις και μυστήριο συνθέτουν ένα λαογραφικό θρίλερ που κρατά την αγωνία μας στα ύψη μέχρι την τελευταία σελίδα... ...όταν το διαβάζετε, φροντίστε να μην είστε μόνοι σας!" Κομμάτια της περιγραφής στο οπισθόφυλο, και σας διαβεβαιώ, δεν υπερβάλλει καθόλου! Βρήκα πολύ ενδιαφέρουσα την ιδέα σύνθεσης ενός μυθιστορήματος με λαογραφικές ιστορίες μυστηρίου της ελληνικής επαρχίας. Έτυχε να έχω πάει κι εκδρομή στα βουνά όταν το διάβαζα... :cheerful: Παρόλα αυτά, μια χαρά κοιμήθηκα το βράδυ! Αξίζει τον κόπο, και τα λεφτά του, κυρίως επειδή δεν νομίζω ότι υπάρχει άλλο παρόμοιο με αυτή τη μορφή.

Αν κάποιος το έχει ήδη διαβάσει, θα χαρώ να δω τις απόψεις σας.

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου άρεσε περισσότερο το "Καλά,εσύ σκοτώθηκες νωρίς" του ίδιου...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

BKS.0643052.jpg

 

Ένα πολύ ενδιαφέρον: ποιητική συλλογή!

 

"Μετουσιώνοντας έναν εξαιρετικό ποιητικό λόγο σε τεκτονική γραφή ο Φιλόθεος Σ. Ηλιάδης μπορεί να εμπνεύσει κάθε τέκτονα με τα δρώμενα εντός και εκτός της τεκτονικής Στοάς, τα ιδεώδη, τις σκέψεις και τις ανησυχίες κάθε Ανθρώπου.

Ο Τεκτονισμός που αγαπάμε, που κάνει τις ψυχές μας να δονούνται, που ανυψώνει το πνεύμα μας...

Κάθε τέκτων θα αναγνωρίσει κομμάτια της ψυχής του, των σκέψεών του...

Οσο για τις αναφορές στα δρώμενα θα βιώσει -για άλλη μιά φορά- τους λόγους που τον έκαναν να κρούσει την Θύρα του Ναού αλλά και την ψυχική του πορεία όπως αυτή εκφράζεται μέσα στην τεκτονική Στοά.

Οσο για τους μη τέκτονες θα βιώσουν τόσα όσα η ψυχή τους θα τους επιτρέψει να αντιληφθούν για το τι είναι στα αλήθεια ο Τεκτονισμός.

Το βιβλίο συνοδεύεται από έναν ηχητικό ψηφιακό δίσκο (CD) με τον συγγραφέα και τον ηθοποιό Γ.Κ. να απαγγέλουν τα ποιήματα"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...