Jump to content

Το σύνδρομο Πινόκιο


Recommended Posts

¨Ολοι σίγουρα ξέρετε το παραμύθι του Πινόκιο, της μαριονέττας που όταν έλεγε ψέμματα μεγάλωνε η μύτη του!!! Και βέβαια όλοι λίγο πολύ στους ψεύτες λέμε ότι θα μεγαλώσει η μύτη τους,για αστείο!!!!

Το παραμύθι όμως έχει μια δόση αλήθειας, γιάτι όταν λέμε μεγάλα και πολλά ψέμματα μαζεμένα η μύτη μας, μας φαγουρίζει στην άκρη στο σημείο που έπαιρνε τον δρόμο για απέναντι η μύτη του Πινόκιο!!!!

Θα μου πείτε που το ξέρω και γιατί συμβαίνει αυτό, μου το είπε μια καθηγητρια ως απόδειξη ότι αυτό που έλεγα για να βοηθήσω μια φίλη μου ήταν ψέμα!!! (Ατυχία που γνώριζε αυτό γιατί ήμουν αλιθοφανής!!!!) :crying:

Τώρα η κατά προσέγγιση εξήγηση:

Η μύτη συνδέεται με τον εγκέφαλο( γι΄αυτό οι πλαστίκες δεν είναι καλές,να τις αποφύγουμε όσο μπορούμε),όταν λέμε ψέμματα υποσυνείδητα έχουμε ενοχές και γι'αυτό μας βγαίνει η φαγούρα!! Αυτό το γνώριζαν και οι αρχαίοι ¨Ελληνες και από άυτο έχουμε τον λαβύρινθο που συμβολιζει τους διαδρόμους του μυαλού και ο Μινώταυρος τις κακές σκέψεις. Η Αριαγνη και ο Θησέας με τον μύτο[κουβάρι (ΜΫΤΗ)] φτάνουν στον Μινώταυρο(Κακές σκέψεις) τον σκοτώνουν και με τον μύτο φεύγουν. Οι αρχαίοι Ελληνες που αγαπούσαν ότι είχε σχέση με το μυάλο και την σκέψη έχουν ως σύμβολο τον μέανδρο που ένας από τους συμβολισμούς του είναι ο λαβύρινθος-μυάλο.

 

*Τους άλλους συμβολισμούς δεν τους ξέρω σίγουρα, κάτι υποθέτω,αλλά καλύτερα να τους πει κάποιος που γνωρίζει περισσότερα γύρω από τα σύμβολα.

 

 

Μου φαίνεται ότι ξέφυγα λιγουλάκι από το αρχικό θέμα, και πλάτιασα, SORRY!!!!! :whistling::019blush:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μονο στη μυτη, ειναι γενικα σε οποιοδηποτε μερος του κορμιου, αναλογα τη φαση παντα!

Βασιζεται στη αμηχανια, και στη ξαφνικη αλλαγη θερμοκρασιας λογω αγχους πιστευω.

 

Αυτο που λες το εχω προσεξει και εγω πολλακις ειδικα σε καποια συμβολα, δυστυχως μου διαφευγει το ονομα τους ομως..

Για τον μινωταυρο δεν ειμαι σιγουρος ομως

Link to comment
Share on other sites

Τα σημάδια ένδειξης ψεύδους είναι οι παλμοί καρδιάς (αυξημένοι), διαστολή της κόρης του ματιού, κινήσεις ματιού προς τά αριστερά (μιας και στους περισσότερους το δεξιό ημισφαίριο του εγκεφάλου , είναι το "δημιουργικό κέντρο σκέψης" ), αύξηση εφίδρωσης (σε κάποιους), μέχρι και έκκριση αδρεναλίνης.

 

 

 

Όσο για τον Μινώταυρο νομίζω ονομάζεται Μίττος και οχι Μύτη ή Μύτο, πράγμα που παραπέμπει και σε κάτι άλλο. Η φαγούρα που αναφέρεσαι οφείλεται στην ταχεία κυκλοφορία του αίματος λόγω της αύξησης των καρδιακών παλμών.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τον Μινώταυρο νομίζω ονομάζεται Μίττος και οχι Μύτη ή Μύτο, πράγμα που παραπέμπει και σε κάτι άλλο. Η φαγούρα που αναφέρεσαι οφείλεται στην ταχεία κυκλοφορία του αίματος λόγω της αύξησης των καρδιακών παλμών.
Μίττος : ο μιττος της Αριαδνης, βασικα ηταν κλωστη για πλεξιμο που εδωσε στον Θησεα ωστε να καταφερει να βρει τον δρομο του γυρισμου σε περιπτωση που νικαγε το κτηνος..Οπως και εγινε συμφωνα με τον μηθο.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μονο στη μυτη, ειναι γενικα σε οποιοδηποτε μερος του κορμιου, αναλογα τη φαση παντα!

 

Ασφαλώς... :cheerful: :cheerful: :cheerful: :063laugh:

 

Βασιζεται στη αμηχανια, και στη ξαφνικη αλλαγη θερμοκρασιας λογω αγχους πιστευω.

 

...πλησιάζει κάποιος/οια... :whistling:

 

Αυτο που λες το εχω προσεξει και εγω πολλακις ειδικα σε καποια συμβολα, δυστυχως μου διαφευγει το ονομα τους ομως..

Για τον μινωταυρο δεν ειμαι σιγουρος ομως

 

???!!! τι λες καλέ; Μακριά άσχετο αυτό!

Θα αναφέρεσαι μάλλον στον Σουμεριακό Θεό Οάννες, με το μέτωπο που ολοένα και προεξέχει... :unsure:

΄'Η καλύτερα, στους ινδιάνικους -σαμανιστικούς -μύθους...

Link to comment
Share on other sites

Τα σημάδια ένδειξης ψεύδους είναι οι παλμοί καρδιάς (αυξημένοι), διαστολή της κόρης του ματιού, κινήσεις ματιού προς τά αριστερά (μιας και στους περισσότερους το δεξιό ημισφαίριο του εγκεφάλου , είναι το "δημιουργικό κέντρο σκέψης" ), αύξηση εφίδρωσης (σε κάποιους), μέχρι και έκκριση αδρεναλίνης.

 

 

 

Όσο για τον Μινώταυρο νομίζω ονομάζεται Μίττος και οχι Μύτη ή Μύτο, πράγμα που παραπέμπει και σε κάτι άλλο. Η φαγούρα που αναφέρεσαι οφείλεται στην ταχεία κυκλοφορία του αίματος λόγω της αύξησης των καρδιακών παλμών.

 

Για τα συγκεκριμενα σημάδια ψεύδους,τώρα που τα αναφέρεται τα θυμάμαι από κάτι αστυνομικές ταινίες,οπότε οκ. Για το Μινώταυρο κάπου το΄χα διαβάσει ίσως να ήταν βιβλίο στυλ Λιάκο που τα λέει κάπως, δεν ξέρω μάλλον έχετε δίκιο.

Η μύτη και η φαγούρα ισχύουν πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...