Jump to content

Μεγάλη φωτιά στο Νότιο Πήλιο


kailor
 Share

Έχετε ζήσε μεγάλη φωτιά?  

7 members have voted

  1. 1. ????? ???? ?????? ??????

    • ???
      4
    • ???
      1
    • ??? ???? ?????? ?????
      2
    • ??? ???? ?? ????????
      0
    • ??? ???? ?? ?? ???????
      0


Recommended Posts

Θα μπω κατευθείαν στο θέμα:

 

Έχει ξεσπάσει μεγάλη πυρκαγιά 10 km μακριά από το χωριό μου από εχτές το απόγευμα στο Νότιο Πήλιο, και τα 2 αεροπλάνα φτάσανε εχτές στις 19:30 το απόγευμα και καθήσαν και μετά τα μεσάνυχτα παρά την διαταγή που είχαν να φύγουν στις 21:00. Και ξανά το πρωί ήταν εκεί από τις έξι η ώρα. Έχουν σπεύσει δυνάμεις πυροσβεστικής από Αργαλαστή Πηλίου, Μηλιές Πηλίου, Βόλο και αστυνομικές δυνάμεις από Αργαλαστή Πηλίου, Μηλιές Πηλίου και Βόλο, επίσης στην περιοχή έχουν σπεύσει ΟΤΕ, ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ Ασθενοφόρα, Γερανοί, Εκσκαφείς, Φορτηγά με χώματα και συνέχεια καταφθάνουν πυροσβεστικά λεωφορεία γεμάτα με πυροσβέστες και κάθε κάτοικος για να προσφέρει την δικιά του βοήθεια. Όλοι εδώ έχουν πανικοβληθεί γιατί το ίδιο ακριβώς πράγμα συνέβη το 1994 και από το βράδυ τότε μέχρι τα ξημερώματα πέρασε όλο το βουνό και κατέβηκε μέχρι το χωριό μου, και εκείνη την χρονιά τα πυροσβεστικά αεροπλάνα πετούσαν όλο το βράδυ για να σώσουν ένα χωριό 20 κατοίκων το οποίων οι 16 ήταν άνω των 70 χρονών. Πραγματικά μας σώσαν τότε οι πυροσβέστες με την βοήθεια όλων των κατοίκων από τις γύρω περιοχές (να δείτε ακόμα και γέρους να πετάνε κουβάδες νερό από τα πηγάδια.). Δυστυχώς το πρωί πέσανε και τα 2 αεροπλάνα και σκοτώθηκαν οι πιλότοι, οι αρχές είπαν ότι από την κούραση κοιμηθήκαν ενώ ήταν στον αέρα. Ενώ θα μπορούσαν να είχαν αποκλείσει το χωριό και να διώχναν τους κατοίκους προσφέρθηκαν όλοι να μην το κάνουν και να κάτσουν ξάγρυπνοι και να την σβήσουν.

 

 

Τα ίδια συμβαίνουν και σήμερα αλλά ευτυχώς δεν πέρασε κάτω στο χωριό μου, λέω ευτυχώς γιατί τα βουνά αυτά είναι απάτητα και δεν υπάρχουν δρόμοι, και εχτές το βράδυ οι πυροσβέστες δεν μπορούσαν να περάσουν τα βουνά να φτάσουν την φωτιά για να την σβήσουν και μετά γύρισε ο άνεμος Νοτιάς και δυνάμωσε πολύ, σαν να ήταν χειμώνας και έτσι δεν μπόρεσαν να κάνουν τίποτα εχτές και δυνάμωσε πολύ η φωτιά εχτές και σήμερα. Για τον λόγο ότι τα βουνά του Νότιου Πηλίου δεν μπορούν να περάσουν αυτοκίνητα γιατί είναι ντίγκα στα χορτάρια και δεν έχουν καθαριστεί ποτέ. (σε κάποιες περιπτώσεις χορτάρια ετών φτάνουν και στο ύψος ψηλών δέντρων όπως σαν το ύψος των πουρναριών).

 

 

Έχετε ζήσει εσείς κάποια μεγάλη φωτιά και τι κάνατε εσείς εκεί πέρα?

Link to comment
Share on other sites

Πως ειναι τωρα την σβησανε? Και εγω εχω ζησει μεγαλη φωτια εχω αναγκαστει να εγκαταλειψω το σπιτι μου 3 φορες, ειδικα το 1994 και εμεις η φωτια ειχε φτασει εξω απο τα καγκελα του σπιτιου μου ως εκ θαυματος σωθηκαμε χάρις στη πισηνα που εχουμε και καταβρεχαμε το σπιτι :huh2:

Link to comment
Share on other sites

Πως ειναι τωρα την σβησανε? Και εγω εχω ζησει μεγαλη φωτια εχω αναγκαστει να εγκαταλειψω το σπιτι μου 3 φορες, ειδικα το 1994 και εμεις η φωτια ειχε φτασει εξω απο τα καγκελα του σπιτιου μου ως εκ θαυματος σωθηκαμε χάρις στη πισηνα που εχουμε και καταβρεχαμε το σπιτι :huh2:

 

όχι δεν την σβήσανε ακόμα, γίνεται χαμός, δεν μπορούν να μπούν μέσα στο βουνό και περιμένουν να φτάσει η φωτιά σε άσφαλτο.

 

Τυχερή έχεις πισίνα...

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω ακουσει κ στις ειδησεις κατι :unsure5: :unsure5: ελπιζω ολα καλα να πανε

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω ακουσει κ στις ειδησεις κατι :unsure5: :unsure5: ελπιζω ολα καλα να πανε

 

δεν είπαν τίποτα καν ούτε στα τοπικά κανάλια και ούτε καν οι τοπικές εφημερίδες έγραψαν τίποτα σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...