Jump to content

μια μικρη βοηθεια η και συμβουλη!!!


 Share

Recommended Posts

χμ από τα λεγόμενα σου δεν αντιλαμβάνομαι κάτι ωστε να πω είναι ή δεν είναι μαγια.

 

μπορώ να σου πω κάποιες γενικές συμβουλές.

 

- μπορείς να αρωματίσεις τον χώρο με διάφορα στικάκια κάθε μέρα

- να βάλεις να ακούς χαλαρωτική μουσική αν έχεις υπολογιστή με ηχεία έχει αυτά τα καλά σάητ μουσικής

 

http://87.230.84.182:9000

Trancemission.FM Radio 128K: New Age 2: new experience of meditation and new age music - livestream

http://www.trancemission.fm:6660

 

http://83.228.110.2:8000

Radio Mastery - Listen 2 Your Heart! meditative, relax, chillout music for your senses

www.radiomastery.eu

 

καλό είναι μουσική δίχως λόγια σκέτη.

 

- εφόσον ξέρεις ότι νευριάζεις μέσα στο σπίτι προσπάθησε να μην το κάνεις, ξέρω είναι δύσκολο αλλά όταν σου έρχεται πες απλά "στο καλό"

- για την κακοτυχία πάρε ένα γούρι.

- για προστασία βάλε σε ένα σημείο του σπιτιού κάποια εικονίσματα που είσαι πιο κοντά σε αυτά ή αν δεν είσαι χριστιανή βάλε κάτι ιερό από την θρησκεία σου.

 

δοκιμασε αυτά τα απλά και αν έχεις πρόβλημα ή πάει κάπως αλλιώς ξαναζήτα βοήθεια.

 

 

Σ ευχαριστω πολυ για το χρονο σου...

 

το να μη νευριαζω οπως ειπες ειναι πολυ δυσκολο... για να καταλαβεις κατι που μου εχει τυχει πολλεσ φορες, να νευριασω να φωναξω και μετα να συλλογιστω γιατι το εκανα αυτο να μην το ξανακανω, και πανω στα 5 λεπτα ενω ειχα ηρεμισει να βρεθω στο ιδιο επιπεδο νευρικοτητας...

 

για τα εικονισματα που μου λες, τα εχω και μαλιστα ορισμενες απο αυτες ειχαν μεινει για πολυ καιρο στην εκκλησια, δε ξερω πως το λενε αυτο η πεθερα μου μου το προτεινε... αγιαζονται δλδ

 

σαν γουρι δλδ τι μου προτηνεις?

 

οσο για τα στικακια, θα το κανω και συχνα πυκνα το λιβανιζω το σπιτι, ηρεμει λιγο καιρο και μετα τα ιδια οποτε ξαναλιβανιζω και ουτο καθ εξης...

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εγω (δεν ξερω για σας) δεν καταλαβα με τι και αν εχεις ασχοληθει... Και εχω 2 ερωτησεις....

 

Πρωτη, αυτα τα ειχες παρατηρησει εξ'αρχης σε αυτο το σπιτι η αργοτερα...?

 

Και δευτερον, αν οχι μηπως μπορεις να θυμηθεις αν ειχε συμβει κατι πριν αρχισουν...?

 

Και μια συμβουλη οταν ρωτησεις την "μικρη" γιατι φοβαται προσπαθησαι να μην την παρασυρεις απο τις δικες σου ανησυχιες αλλα να περιμενεις να ακουσεις αυτο που εκεινη εχει να σου πει... Τα παιδια βλεπουν πολυ περισσοτερα απο εμας αλλα λογο της εμπιστοσυνης που μας εχουν, πιστευουν και μας λενε αυτο που νιωθουμε, και πολλες φορες αυτο που περιμενουμε να ακουσουμε....

 

Σ ευχαριστω και εσενα για το χρονο σου

 

Η φιλη μου ειχε διαβασει σε βιβλιο να καλεσει και καλα καποιο πνευμα, τι να κανει κτλ το οποιο εγινε στο σπιτι της, το δικο μου τοτε ου τε που υπηρχε στη φαντασια μου...

 

τωρα σχετικα με το εξ αρχης... ειναι δυσκολο, γιατι συνηθως δε παρατηρεις τετοια στην αρχη.... το μονο που θυμμαμαι ειναι οτι το πρωτο καιρο που μειναμε ο συζυγος επεσε και χτυπησε τον αυχενα του στο νυπτηρα, σηκωθηκε την νυχτα απο το κρεβατι να παει τουαλετα, εγω ακουσα το χτυπημα και τον βρηκα ξαπλωμενο στο πατωμα να ρουχαλιζει, σαν να μην ειχε συμβει τιποτα...

 

να θυμιθω αν κατι ειχε συμβει οπως???

 

το να μας ζηλευει καποιος τι επιπτωσεις εχει???

 

Οσο για την μικρη μου... εχω δει τοσα πολλα πραγματα που θα τις πιστευα σε κατι που θα μου ελεγαν ή εστω θα το ειχα υποψην μου...

 

την ρωτησα λοιπον και μμου ειπε οτι ειχε να κανει με τους κλεφτες που ειχαν μπει, να μην μπουν την ωρα που θα ειναι μονη σε καποιο δωματιο... αυτο βεβαια δε το εχει παντα, αλλες φορες θα ανεβει διχως να την ενοχλισει το οτι ειναι μονη....

Link to comment
Share on other sites

Erithroula

Σπανίως υπάρχει ζήτημα μαγείας, ησύχασε.

 

Η κόρη σου φοβάται όπως φοβούνται όλα τα παιδιά όταν αρχίζουν να μεγαλώνουν και αποκτούν την αίσθηση του κινδύνου, είναι φυσιολογικό.

 

Αφού έχεις παρατηρήσει ότι μέσα στο σπίτι είσαι διαφορετική από ότι έξω μπορείς να κάνεις τα εξής

-Λιβάνισμα ή ακόμα και τα αρωματικά στικάκια που σου λέει ο dimulator, απλώς δεν έχω άποψη γι΄αυτά διότι δεν τα χρησιμοποιώ. Κάνε αυτό με το οποίο αισθάνεσαι άνετα.

-Μπορείς να ανάβεις λευκά κεράκια (όχι άλλο χρώμα)

-Άλλαξε τις θέσεις των επίπλων, κάτι σαν ανακαίνιση.

-Τακτοποίησε την αποθήκη σου, εάν έχεις, και μάλιστα πέτα όλα όσα σου φαίνονται περιττά.

-Εάν χρησιμοποιείς καθαρίστρια για το σπίτι προτείνω να το καθαρίζεις μόνη σου.

smile.gif

 

Σ ευχαριστω πολυ και εσενα για το χρονο σου...

 

οπως προαναφερα, λιβανιζω το σπιτι λεγοντας καποια προσευχη συνχρωνος...

 

τελευταια εχω διαβασει για την θετικη ενεργια που μπορω να δωσω στο σπιτι μου με τα λεγομενα του φενκ σουι και ετσι ναι αλλαξα θεσεις επιπλων, τακτοποιησα την αποθηκη, πεταω τα περιττα πραγματα... εχω παρατηρησει μικρη διαφορα, αν και αυτο λεει οτι μετα απο 6 μηνες θα δω ουσιαστικη διαφορα... το μεγαλο τραγικο πραγμα που ειχαμε κανει ειανι οτι το προσκεφαλι μας ηταν προσ τη δυση απο την αρχη που μειναμε στο σπιτι εως και πριν 4-5 μηνες...

 

οσο για καθαρηστρια δεν εχω, δε θα μπορουσα ποτε να εχω γιατι δε μπορω να νιωθω οτι καποιος αλλος πιανει πραγματα σπιτι μου οπως πχ να μου σιδερωνε τα ρουχα, θα τα ξαναπλενα

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό έχεις να πας διακοπές; Μία εκδρομή; Μία χαλαρή περίοδο τέλος πάντων...

 

οι τελευταιες διακοπες που θυμαμαι ηταν πριν 3 χρονια για μια βδομαδα... γιατι με ρωτησες κατι τετοιο? τι σχεση εχει να κανει???

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

οι τελευταιες διακοπες που θυμαμαι ηταν πριν 3 χρονια για μια βδομαδα... γιατι με ρωτησες κατι τετοιο? τι σχεση εχει να κανει???

 

Αν δεν ξεκουραστείς εσύ η ίδια, δεν πρόκειται να καταφέρεις τίποτα.

Προσωπική μου άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ξεκουραστείς εσύ η ίδια, δεν πρόκειται να καταφέρεις τίποτα.

Προσωπική μου άποψη.

 

 

... δε νιωθω ιδιαιτερα κουρασμενη, ναι θα ηθελα διακοπες, αλλα ειναι λιγακι δυσκολο!

παραμενω αισιοδοξη...

 

ολα αλλαζουνsmile.gif

Link to comment
Share on other sites

Erithroula

Πολύ χαίρομαι που μαθαίνω ότι γνωρίζω από φενγκ σούι :lol:

 

Πλάκα κάνω, ελπίζω να μην παρεξηγηθείς. :)

 

Θα ήθελα να επισημάνω κάτι για τους 6 μήνες που ανέφερες. Ξαναδιάβασε το συγκεκριμένο σημείο διότι λογικά θα πρέπει να λέει ότι εάν προβαίνεις σε συνειδητές τακτοποιήσεις του χώρου σου σε τακτά χρονικά διαστήματα (θα έλεγα καθημερινά), τότε σε διάστημα 6 μηνών θα διαπιστώσεις αλλαγή που θα είναι πασιφανής. Εάν όμως λέει ότι κάνοντας χ πράγματα μια φορά, μετά από 6 μήνες θα γίνει ουσιαστική αλλαγή, είναι λάθος. :)

Link to comment
Share on other sites

Erithroula

Πολύ χαίρομαι που μαθαίνω ότι γνωρίζω από φενγκ σούι laugh.gif

 

Πλάκα κάνω, ελπίζω να μην παρεξηγηθείς. smile.gif

 

Θα ήθελα να επισημάνω κάτι για τους 6 μήνες που ανέφερες. Ξαναδιάβασε το συγκεκριμένο σημείο διότι λογικά θα πρέπει να λέει ότι εάν προβαίνεις σε συνειδητές τακτοποιήσεις του χώρου σου σε τακτά χρονικά διαστήματα (θα έλεγα καθημερινά), τότε σε διάστημα 6 μηνών θα διαπιστώσεις αλλαγή που θα είναι πασιφανής. Εάν όμως λέει ότι κάνοντας χ πράγματα μια φορά, μετά από 6 μήνες θα γίνει ουσιαστική αλλαγή, είναι λάθος. smile.gif

 

Να πω την αληθεια, υπεθεσα οτι πρεπει να το κανεις σε τακτα χρονικα διαστηματα, πχ το να καθαριζεις τα τζαμια του σπιτιου δεν ειναι μονο για μια φορα αλλα οταν λερωθουν και πολλα αλλα που ειναι ευλογο οτι ισως να θελουν και καθημερινα. Αλλα παλι οπως η μετακινηση επιπλων δε νομιζω οτι ειναι καθημερινο πραγμα... smile.gif

 

φιλακια

Link to comment
Share on other sites

Erithroula

 

Δεν γνωρίζω τίποτα από φενγκ σούι οπότε ότι και να σου πω θα είναι άστοχο.

 

Όταν λέω για συνειδητές τακτοποιήσεις του χώρου σου, καθημερινά, δεν μιλάω για μετακίνηση επίπλων, αυτό θα το κάνεις μια φορά και βλέπεις εάν θα ξαναχρειαστεί.

Εννοώ π.χ. να τακτοποιείς τα ρούχα των παιδιών καθημερινά ή να μην αφήνεις ασιδέρωτα πολλές μέρες, να φροντίζεις να ξεσκονίζεις πιο συχνά και άλλα ανάλογα και όλα αυτά θα πρέπει να τα κάνεις συνειδητά δηλ. την στιγμή που κάνεις κάτι θα σκέφτεσαι/εστιάζεσαι μόνο εκεί και όχι στο τι φαγητό θα μαγειρέψεις σε μισή ώρα.

 

Βεβαίως δεν κάνω παρατηρήσεις για το πώς θα κάνεις τις δουλειές στο σπίτι σου, είναι κάποιες τεχνικές ενταγμένες στην καθημερινή ζωή ώστε να μπορεί κάποιος ακόμα κι αν δεν ακολουθεί κάποιο σύστημα να αρχίσει να δουλεύει. :)

Link to comment
Share on other sites

Erithroula

 

Δεν γνωρίζω τίποτα από φενγκ σούι οπότε ότι και να σου πω θα είναι άστοχο.

 

Όταν λέω για συνειδητές τακτοποιήσεις του χώρου σου, καθημερινά, δεν μιλάω για μετακίνηση επίπλων, αυτό θα το κάνεις μια φορά και βλέπεις εάν θα ξαναχρειαστεί.

Εννοώ π.χ. να τακτοποιείς τα ρούχα των παιδιών καθημερινά ή να μην αφήνεις ασιδέρωτα πολλές μέρες, να φροντίζεις να ξεσκονίζεις πιο συχνά και άλλα ανάλογα και όλα αυτά θα πρέπει να τα κάνεις συνειδητά δηλ. την στιγμή που κάνεις κάτι θα σκέφτεσαι/εστιάζεσαι μόνο εκεί και όχι στο τι φαγητό θα μαγειρέψεις σε μισή ώρα.

 

Βεβαίως δεν κάνω παρατηρήσεις για το πώς θα κάνεις τις δουλειές στο σπίτι σου, είναι κάποιες τεχνικές ενταγμένες στην καθημερινή ζωή ώστε να μπορεί κάποιος ακόμα κι αν δεν ακολουθεί κάποιο σύστημα να αρχίσει να δουλεύει. smile.gif

 

teehee.gif δε το περνω σαν παρατηρηση, ισα ισα καθημερινα μαθαινουμε καινουργια πραγματα και πρεπει να τα απορροφαμε και να χρησιμοποιουμε αυτα που βολευουν τον δικο μας τροπο ζωης happy.gif σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...