Jump to content

Αδέλφια ή αδέρφια δύο όμοιοι όροι,


Recommended Posts

Αδέλφια ή αδέρφια δύο όμοιοι όροι,

είναι όμως δόκιμοι σε όλες τις περιπτώσεις που αναφέρονται;

 

Τα λ και ρ είναι στην ίδια ομάδα συμφώνων και εύκολα αντικαθιστά το ένα το άλλο.

Σημασιολογικά όμως ποια η χρησιμότητα;

Η ελληνική γλώσσα είναι η απεικόνιση της πραγματικότητας που δε φαίνεται, το έχει αποδείξει πολλές φορές, επομένως αυτή η εναλλαγή έχει κάποιο σκοπό.

 

Πιο συγκεκριμένα βλέποντας τη λέξη αδελφός = α (αθροιστικό) + δέλφυς (κοιλιά),

το ρ ίσως να φανερώνει ότι στην δέλφυς υπάρχει η μήτρα, αδέλφια ή αδερφια λοιπόν είναι αυτοί που προέρχονται από την ίδια δέλφυς.

 

¨Αρα οι όροι είναι δόκιμοι για τα αμφιθαλή αδέλφια και τα τα ετεροθαλή αδέλφια που έχουν κοινό γονέα τη μητέρα,

τα ετεροθαλή “αδέλφια” όμως που έχουν κοινό γονέα τον πατέρα;

Δεν έχουν γεννηθεί από την ίδια κοιλιά,την ίδια μήτρα, επομένως δεν είναι αδέλφια, είναι κάτι άλλο;

Τι λέτε εσείς;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω ότι αδελφός/αδελφή σου μπορεί να είναι και κάποιος/α με τον οποίο/α δεν έχετε καμία συγγένεια.

Ομολογώ ότι δεν αντιλαμβάνομαι τη φύση της ερώτησης.

Δηλαδή η ετυμολογία μιας λέξης υποδεικνύει το αν κάποιος θεωρείται αδελφός σου ή όχι; Προσωπικά έχω ετεροθαλή αδελφό, δεν έχω μεγαλώσει μαζί του, δεν ξέρω καν πώς περνάει τον ελεύθερό του χρόνο αλλά τον αποκαλώ αδελφό μου και το εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω ότι αδελφός/αδελφή σου μπορεί να είναι και κάποιος/α με τον οποίο/α δεν έχετε καμία συγγένεια.

Ομολογώ ότι δεν αντιλαμβάνομαι τη φύση της ερώτησης.

Δηλαδή η ετυμολογία μιας λέξης υποδεικνύει το αν κάποιος θεωρείται αδελφός σου ή όχι; Προσωπικά έχω ετεροθαλή αδελφό, δεν έχω μεγαλώσει μαζί του, δεν ξέρω καν πώς περνάει τον ελεύθερό του χρόνο αλλά τον αποκαλώ αδελφό μου και το εννοώ.

Nαι οκ δε μιλώ για το τι νιώθουμε, και αδέλφια μπορούμε να πούμε πως είμαστε όλοι μεταξύ μας με μήτηρ μας την γη και θρησκευτικά σε κάποιες περιπτώσεις... , η απορία μου είναι ίσως πιο "τυπολογική" εάν η λέξη παρουσιάζει αυτό που είπα πριν, εάν υπάρχει διαφορετική λέξη.

Κοιτάζοντας τη λέξη, μου γεννηθηκε η απορία και επειδή πολλες φορές μου έχουν λυθεί απορίες ή βρίσκομαι σε καλύτερη πορεία μέσα από τις συζητήσεις του φόρουμ είπα να το θέσω προς συζήτηση :).

 

Υ.γ. Δεν έχω πρόβλημα με τα ετεροθαλή αδέλφια και εγώ έχω ετεροθαλή αδελφό (από την πλευρα της μητέρας) και τον αγαπώ πάρα πολύ, το ότι δεν πήγε καλά ένας γάμος ή μια σχέση και οι άνθρωποι ξαναφτιάχνουν τη ζωή τους δε με βρίσκει αντίθετη και ούτε η φ'υση της ερώτησης είναι για να υποτιμήσω κάτι είναι απλά μια απορία, το λέω για να μην παρεξηγηθώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...