Jump to content

Τάγμα Της Αξίας


Recommended Posts

Τάγμα της Αξίας (Order of Merit) είναι τιμητικός τίτλος, κοινός σε πολλές ευρωπαϊκές χώρες, ανάμεσά τους και την δική μας (πχ Τάγμα της Αξίας του Πολίτου στην Ιταλία, Τάγμα Αριστείας της Τιμής/παλιότερα Τάγμα Αξίας της Τιμής στον ελληνικό στρατό). Απονομείται σε κάποιον όταν θεωρείται ότι έχει προσφέρει σημαντικά σε κάποιον τομέα (από την άλλη βέβαια, ο τωρινός πρωθυπουργός μας έχει πάρει κάμποσους τέτοιους τίτλους οπότε το θέμα της "προσφοράς" συζητείται...). Όταν πχ στη Γαλλία ή την Αγγλία κάποιος χρίζεται Ιππότης, τότε μπαίνει στο "Τάγμα της Αξίας".

 

Και επειδή κυκλοφορούν και πολλά "δημοσιεύματα" σε διάφορα "σοβαρά, έγκριτα, και δημοσιογραφικά" blogs ανωνύμων, όχι, δεν είναι μασονικός όρος.

 

edit:

 

http://en.wikipedia..../Order_of_Merit

 

edit2:

 

Όλα τα Orders of Merit (Τάγματα της Αξίας)

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Order_of_Merit_%28disambiguation%29

Edited by irenicus777
Link to comment
Share on other sites

Όπως καταλαβαίνεις, δεν μου είναι τόσο δύσκολο να κάνω μία έρευνα στο διαδίκτυο και να βρω την απάντηση της ερώτησής μου (όπως π.χ από την ίδια πηγή που ανέφερες).

Η απορία μου ήταν άλλη αλλά δεν ήθελα να κάνω ευθέως την ερώτηση, διότι θίγονται δημόσια πρόσωπα. Μου απάντησες βέβαια εν μέρη...

 

o τωρινός πρωθυπουργός μας έχει πάρει κάμποσους τέτοιους τίτλους οπότε το θέμα της "προσφοράς" συζητείται

 

Αυτή ήταν η κύρια απορία μου. Τί έκανε αυτός ο άνθρωπος για να πάρει τόσους τίτλους, σε τέτοιο βαθμό και σε τόσες χώρες; Τί σημασία και τί αξία έχουν αυτοί οι τίτλοι επί της ουσίας;

 

 

Και επειδή κυκλοφορούν και πολλά "δημοσιεύματα" σε διάφορα "σοβαρά, έγκριτα, και δημοσιογραφικά" blogs ανωνύμων, όχι, δεν είναι μασονικός όρος.

 

Αυτή ήταν μία δευτερεύουσα απορία, διότι απλά μου κέντρισε το ενδιαφέρον. Με μία δεύτερη σκέψη δεν με απασχόλησε ιδιαίτερα. Είναι παασιφανές ότι δεν υπηρετεί τα εθνικά συμφέροντα, αλλά συμφέροντα τρίτων. Το ποιοί είναι αυτοί, για εμένα δεν έχει και τόση σημασία, αλλά ας το αφήσουμε. Δεν αρμόζει στο φόρουμ μας μία τέτοια συζήτηση, νομίζω.

Ας μείνουμε λοιπόν στην αρχική απορία (βλέπε παραπάνω).

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω... περισσότερο πολιτικό παιχνίδι φαίνονται να είναι αυτές οι απονομές τίτλων πλέον, παρά πραγματικά τιμητική διάκριση. Μπορεί να τους πήρε επειδή είχε διασυνδέσεις σε συγκεκριμένους κύκλους... Ή και να του δόθηκαν χαριστικά, επειδή ο πατέρας του ήταν αυτός που ήταν. Λογικά, είναι ένας συνδυασμός των παραπάνω. Και, προφανώς, το έκανε για να αποκτήσει περισσότερες "φιλίες" με τα κατάλληλα πρόσωπα, ίσως και για να αυξήσει το "γόητρό" του...

Link to comment
Share on other sites

Αυτή ήταν η κύρια απορία μου... ...Τί σημασία και τί αξία έχουν αυτοί οι τίτλοι επί της ουσίας;

 

 

Οι τιτλοι στην ανθρωπινη ιστορια δεν ειχαν ποτε σημασια επι τις ουσιας. Και δεν το λεω αυτο με την έννοια που θα το

ελεγαν οι περισσοτεροι, δηλαδη πως σημασια δεν εχουν οι τιτλοι αλλα "τι εισαι", "τι κανεις" κλπ... Αλλα αν σκεφτει κανεις

ποια η εννοια ενος τιτλου θα καταληξει στην απλη λογικη απαντηση:

 

Καποιος που εχει πετυχει, εχει δωσει, εχει αποκτησει ικανοτητες σε καποιο τομεα ή μεσω καποιας ενασχολισης θα πρεπει

να εχει "κατι"(ενα βραβειο, εναν τιτλο, ενα διπλωμα) που να χαρακτιριζει(αποδεικνυει??) αυτη την αξια του, ετσι ωστε απ

τη μια να ειναι αναγνωρισιμη απο τους υπολοιπους- οπως θα ταιριαζε, απ την αλλη να του προσφερει καποια ηθικη ικανοποιηση για τις προσπαθειες του.

 

Αυτο ομως αναποφευκτα οδηγει σε μια νοοτροπια οπου αυτοσκοπος ειναι η αποκτηση του τιτλου και η εκμεταλλευση οσων

προσφερει αυτος, δίχως να προυπαρχει η αξια του φεροντα τον τιτλο. Αυτα που μπορει να προσφερει ενας τιτλος μπορει να ειναι καταξιωση(ψωνιο), εξουσια, δυναμη κλπ. Και ολο αυτο φυσικα δεν ειναι σημερινο φαινομενο...

 

Χαρακτηριστικο παραδειγμα ειναι ο οργασμος τιτλων που γινοταν σε παλαιοτερες εποχες(15ος-19ος) οπου η αποκτηση καποιου τιτλου εδινε πολλα bonus και προσεθετε αξια και κυρος στο ατομο(δεν ειχε σημασια αν ο ταδε λορδος ηταν ενας βλακας και μισος σημασια ειχε ο τιτλος που κατειχε ). Διαβαζοντας κανεις κειμενα που αναφερονται σε κεινη την εποχη ειναι προφανες πως η αποκτηση καποιου τιτλου στοχευε α)στην ευκολη ζωη ως αυλικου β)στο ψωνιο(επιφαση αξιας) γ)στις επιτυχιες με το αντιθετο φυλο.

 

Ειδικα το τελευταιο νομιζω πως εχει αρκετο βάθος οσων αφορα τους τιτλους(ως φαινομενο) και το πως επιρεαζουν την ανθρωπινη ψυχοσυνθεση.

Edited by Devaraja
Link to comment
Share on other sites

Οι τίτλοι είναι απλά για ικανοποίηση της ανθρώπινης ματαιοδοξίας. Οι λαμβάνοντες ασχολούνται για αυτό το λόγο και οι προσφέροντες ασχολούνται για δημόσιες σχέσεις και διπλωματία. Π.χ. ένας πραγματικός ειρηνιστής που εργάστηκε πραγματικά για την παγκόσμια ειρήνη λέτε να ενδιαφέρεται αν θα του δώσουν Νόμπελ Ειρήνης;

 

Δεν είναι μασονικός τίτλος, δε συμπεριλαμβάνεται ούτε στους 33 του σκωτικού, ούτε στους επόμενους 66 του Μέμφις.

 

 

Κατά τα άλλα συμφωνώ απόλυτα με τον Ντέβα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...